השואב החדש של iRobot מרוקן את עצמו מאשפה, אבל האם זה שווה 4,000 שקל?

הרומבה +i7 מגיע עם עמדת עגינה שכוללת בתוכה תא שירוקן אליו באופן אוטומטי את האשפה שהצטברה בזמן השאיבה, כדי שלא תצטרכו לרוקן את מכל הפסולת מדי כמה ימים, אלא כל כמה שבועות. האם מדובר בגימיק או פיצ׳ר מתבקש וגאוני? בדקנו

מקור: Roomba i7

שואבים רובוטיים מלווים אותנו כבר כמה שנים טובות, אך נדמה כי לאחרונה דווקא השואבים האלחוטיים, ובראשם הדייסון שדורש מאיתנו לפעול באופן אקטיבי – גנבו להם את הבמה. iRobot מנסה כעת לחזור לעניינים עם שואב רובוטי חדש, שלצד העובדה שהוא שואב לא רע בכלל – הוא גם מרוקן את עצמו מהלכלוך שהוא אוסף ברחבי הבית שלכם. לקחנו אותו לסקירה כדי לראות אם מדובר בגימיק או בפתרון יעיל שיחסוך לכם לא מעט עבודה מלוכלכת.

כל צעד שלו מחושב

עברו חלפו להם הימים בהם השואבים הרובוטים של iRobot היו מסתובבים להם בפראות ברחבי הבית ומלקטים לכלוך באופן אקראי לחלוטין. כיום הם חכמים יותר ופועלים באופן מחושב למדי באמצעות מיפוי הבית שלכם. השואב שאותו לקחנו לסקירה, ה-Roomba i7, לוקח את המיפוי הזה צעד אחד קדימה; הוא בונה מפה של כל אזורי הבית בכל פעם שהוא מתחיל בפעולת ניקוי חדשה, אבל שומר אותה ״בזיכרון״ גם לפעם הבאה ומשדרג אותה תוך כדי פעולה. לאחר מספר עבודות ניקיון בבית, הוא יוצר מפה חכמה המחלקת את הבית לאזורים או לחדרים שונים (מטבח, סלון, מסדרון), ומיד נסביר למה זה טוב.

צילום: גיקטיים

ברובוט ניתן לשלוט דרך כפתורי המגע המובנים בו (כפתור להפעלה והשהייה וכפתור לניקוי נקודתי). אופציות מתקדמות יותר ניתן להפעיל דרך אפליקציה הזמינה לאנדרואיד ו-iOS. לא מדובר בתנאי הכרחי לניקוי הבית, אבל האפליקציה בהחלט משדרגת את השימוש בו. כדי שהציוות יעבוד כראוי עליכם לחבר את הרובוט לרשת ה-WiFi הביתית שלכם – פעולה פשוטה למדי שאורכת דקות ספורות. אך לא מדובר בפיצ׳ר חדש, שכן גם דגמי ה-980 ו-960 מתממשקים עם אפליקציה ייעודית המאפשרת שליטה ברובוט ובאמצעותה להתחיל ניקיון או להפסיק אותו, להחזיר את השואב לתחנת העגינה ולתכנת אותו לנקות בזמנים קבועים. כמו כן האפליקציה מציגה מידע כמו היסטוריית ניקיונות, מצב הסוללה ומצב תא האבק

צפו: סקירת וידאו של ה-Roomba i7

דרך נוספת לשלוט בשואב הרובוטי היא באמצעות ה-Google Assistant או העוזרת הקולית של אמזון, אלקסה. גם כאן, לא מדובר בפיצ׳ר חדש אלא בתכונה שקיימת בלא מעט שואבים אחרים, אבל היא בהחלט נחמדה ועובדת נחמד, אם כי בפעם אחת שביקשנו מה-Assistant להפעיל את הרובוט, במקביל היא גם ניגנה לנו מספוטיפיי צלילים של שאיבת אבק.

ובכל זאת יש פה אפשרות חדשה באפליקציה: הודות למיפוי לפי חדרים שהשואב עושה, תוכלו לבקש ממנו לנקות אזורים מאוד ספציפיים בבית ובזמנים מסוימים. למשל, תוכלו לתזמן או להפעיל אותו כך שהוא ינקה את המטבח ופינת האוכל אחרי ארוחת הערב, ולא יסתובב לכם בין הרגליים בזמן שאתם צופים בסדרה בסלון. בדגמים הקודמים, כדי לנקות אזור ספציפי היה צריך לתחום את הרובוט בעזרת ״מגדלים״ היוצרים קירות וירטואליים ואם מדובר בחדר – לסגור את הדלת ולתת לו לעשות את שלו. אגב, גם אם תנסו לאתגר את ה-i7 ולשנות את הריהוט בבית אחרי שהוא התרגל למבנה מסוים, הוא יסתגל ויתאים את עצמו לעיצוב החדש. שימו לב רק שכדי לנקות לפי חדרים הרובוט יצטרך לצאת למספר נסיעות מבחן ברחבי הבית שלכם, במסגרתן הוא לומד ומשנן את המבנה שלו. בנוסף, אם תחפצו בכך, תוכלו לשנות את שפת הדיבור של הרובוט ועברית היא אחת מהאופציות.

לנקות את כל הבית או חדר מסוים. מקור: צילום מסך

אתם יכולים לשנות את השמות של החדרים או לשחק עם ״הקירות״ שלהם כדי לאחד בין המטבח לחדר האוכל למשל. מקור: צילום מסך

ריקון פסולת אוטומטי – שימושי או גימיק?

הדגם של השואב שסקרנו הוא i7 והגרסה שלקחנו לבדיקה היא גרסת הפלוס, שכוללת תחנת עגינה שמשמשת גם מכל לניקוי אוטומטי של תא האשפה שבו. התוצאה היא עיצוב לא סולידי בכלל, ואם תכננתם למקם אותו בסלון תביאו בחשבון שהשואב והתחנה תופסים לא מעט מקום וגם לא נעימים במיוחד בעין.

בהחלט בולט במרחב הציבורי. צילום: גיקטיים

ברגע שהשואב מסיים את פעולתו וחוזר לביתו, הוא מרוקן באופן אוטומטי את תא הפסולת שלו לשקית שלפי החברה יכולה להתמלא כ-30, והמשמעות היא שלא תצטרכו לרוקן את המכל כל כמה הפעלות, אלא רק אחרי כמה שבועות טובים.

צילום: גיקטיים

אני השתמשתי בשואב כבר קרוב לשלושה שבועות וטרם נדרשתי להחליף שקית. כשהצצתי בה כדי לראות מה מצבי, נדהמתי לגלות שגם אחרי שהרובוט השלים 30 שאיבות, שקית האשפה הייתה כמעט ריקה. פרט מפתיע בהחלט, בהתחשב בכמות השערות שהכלב שלי מנשיר. אבל גם את הפעולה הזו לא תצטרכו לעשות, שכן כאשר השקית תתמלא תקבלו הודעה על כך באמצעות האפליקציה. 

הפיצ'ר של הריקון האוטומטי הוא מצד אחד יתרון שיחסוך לכם התעסקות ומצד שני מדובר בעלות נוספת של מוצר שעליכם לזכור לרכוש בכל פעם מחדש.

תהליך ריקון האשפה מעט מלחיץ בפעמים הראשונות ואם לא הבחנתם שהרובוט סיים את עבודתו ומתקרב לעמדת העגינה, צפו לקבל התקף לב קל שכן הרעש שהוא משמיע בעת הפעולה בהחלט מורגש. אם למשל הילדים שלכם התרגלו לישון לצלילי השואב הרובוטי, אל תסמכו על זה שהם ימשיכו לישון גם כאן, שכן הפעולה נשמעת כמו שואב אבק בעוצמה סופר-מגה-מקסימלית ומוקצנת, קצת כמו מנוע של מטוס (גם אם קטן). אבל היי – תוך כמה שניות זה נגמר.

צילום: גיקטיים

אם כבר נגענו בענייני רעש; בהשוואה לרובוט שיש לי בבית, Roomba 960, אני כן יכולה להגיד שדגם ה-i7 מעט שקט יותר, אבל אין ספק שהנוכחות שלו בבית מורגשת. יהיה לכם מאוד קשה לצפות בטלוויזיה או להאזין למוסיקה תוך כדי שהוא עובד, שלא לדבר על הרעש שהוא מוציא בעת ריקון הפסולת לתא הייעודי.

אבל איך הוא מנקה?

גימיקים של ריקון פסולת אוטומטי ושליטה באמצעות אפליקציה הם נחמדים, אבל הסיבה שלשמה התכנסנו היא כדי לבדוק אם ועד כמה מוצלח ה-i7 בשמירה על הבית נקי מאבק ושיערות. מבחינה טכנית, השואב כולל מערכת ניקוי תלת שלבית העושה שימוש במברשות גומי כפולות, ולכל מברשת עיצוב ייחודי עם חוטי גומי השומרים על מגע תמידי עם משטחי רצפות שונים – מרצפות קשות ועד לשטיחים. השואב מתאים באופן אוטומטי את גובה ראשי הניקוי כך ששתי המברשות נוגעות ישירות ברצפה – מברשת אחת מקרצפת את הלכלוך והשנייה מסתובבת בכיוון ההפוך לחילוץ ושאיבת הלכלוך.

אני לא יכולה להגיד שאני מופתעת, אבל אין ספק שהרובוט עושה עבודה טובה. כשהפגשתי אותו עם ערימת שיערות קצרות מכובדת למדי של הכלב, ראיתי בבירור את הרצפה שנחשפה אחרי שאיבה אחת שלו במקום.

לפני. צילום: גיקטיים

אחרי. צילום: גיקטיים

עם זאת, גם ה-i7 נופל איפה ששואבים רבים וטובים אחרים נופלים – ואני מתכוונת ליכולות שלו בכל הקשור לניקוי קצוות ופינות החדר. כפי שניתן לראות בתמונה מטה, השואב התקשה לאסוף את כל השערות שהתעופפו לכל עבר, מה שדרש ממני לטאטא אותן למרכז החדר ולהשתמש בו בתור יאה.

מעגל פינות. צילום: גיקטיים

מה שכן, ייאמר לזכותו של השואב שהוא זריז למדי. כשזרקתי על הרצפה חתיכת בטטה הרומבה שאב אותה עוד לפני שהכלב הספיק לעוט עליה.

בשל הגודל של הדירה, אצלי הרובוט לא נדרש לעצור את פעילותו באמצע כדי לחזור לעמדת העגינה, להיטען ולהמשיך בעבודתו. לאורך כל השימוש בו (עשרות הפעלות) אני יכולה לספור על יד אחת את כמות הפעמים שהוא נתקע באמצע ודרש חילוץ. האויב הכי גדול שלו היה מגב המקלחת, אך כל שואב שבדקנו עד היום לא הצליח להתמודד מולו ודרש סיוע. בכל מקרה, אם מסיבה מסוימת השואב נתקע והפסיק את פעולתו באמצע – הוא יודע להמשיך בדיוק מאותה הנקודה ולא לחזור על אזורים שהוא כבר כיסה.

לא מצליח להתמודד עם מגבים. צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

האפשרות להפעיל את השואב מרחוק דרך האפליקציה בהחלט נוחה, בעיקר אם מגיעים אליכם אורחים באופן ספונטני כשאתם בכלל נמצאים בעבודה ולא תספיקו לנקות לפני. ברגע שתיכנסו לאפליקציה ותפעילו את השואב, תוכלו לבחור אם אתם רוצים ניקוי כללי של כל הבית או ניקוי נקודתי לפי חדרים. בכל פעם ששלחנו את הרובוט לנקות אזור ספציפי בבית הוא ידע לכוון את עצמו אליו בלי להסתבך ולטעות בדרך.  ברגע שהרובוט משלים את עבודתו בהצלחה, הוא יעדכן אתכם על כך באמצעות נוטיפיקציה. אמנם לא קרו לנו מצבים בהם לא היינו בבית והרובוט נתקע, אבל אם זה קורה – תקבלו גם על כך התראה למובייל.

צילום: גיקטיים

אבל האם כל זה שווה 4,000 ש״ח?

אני באופן אישי מאוד אוהבת את הקונספט של שואבים רובוטיים וחושבת שמדובר במוצר צריכה בסיסי למדי בכל בית. יחד עם זאת, מחירו של הרומבה +i7 לא סולידי בכלל, ועומד על 3,990 ש״ח בישראל (המחיר לשואב בלבד ללא מערכת לסילוק אשפה – 3,490 ש״ח). מדובר בלא מעט כסף עבור שואב רובוטי, במיוחד כשהשוק מוצף באינספור אלטרנטיבות זולות בהרבה ושלא בהכרח נופלות בכישורי הניקיון שלהן. אבל אני כנראה גם לא קהל היעד ואני משערת שמי שיתעניינו בשואב הם בעיקר אנשים מבוגרים יותר, שרוצים לשמור על בית נקי ומסודר עם כמה שפחות מאמץ והתכופפויות בדרך.

אהבנו: חוסך את הצורך לנקות את תא האשפה מדי כמה ימים, מפת הבית נשמרת ומתעדכנת, מה שמאפשר להגדיר לרובוט אזורים מאוד ספציפיים לנקות.

לא אהבנו: מחיר, עיצוב מאסיבי


הבדיקה המתבקשת: איך המתחרה של שיאומי שעולה כמעט שליש מהמחיר בהשוואה אליו? [עידן בן-טובים]

אחרי שהשתמשתי במשך שנים במכשירי iRobot, לפני שנה אזרתי אומץ ורכשתי את ה-Roborock S50, הרובוט השואב/מנגב ממשפחת השואבים של מותגי שיאומי ועד היום אני פשוט לא מפסיק להתפעל ממנו. בשנה האחרונה הוא קיבל מספר עדכונים חשובים שנתנו לו יכולות חדשות, בעיקר בתחום שמירה וניהול המפה של הבית שממש מזכירים את האפליקציה של ה-iRobot. עכשיו, כשלקחתי לידיי את ה-i7 החדש של iRobot להשוואה מהירה, אני חייב להודות שזו חוויה שהזכירה לי חוויה אחרת מעולם הגאדג׳טים, אבל נגיע לזה.

ההבדלים העיקריים של ה-i7 על פני הרובורוק (שבקרוב יקבל גרסה חדשה, דרך אגב) די בולטים: קודם כל, העיצוב. אלא אם אתם מחביאים את הרובוט שלכם מתחת למיטה או בחדר ארונות, הוא עומד להפוך לסוג של רהיט בבית והרובוט של איירובוט פשוט נראה נהדר. הכפתורים הסולידיים שלו מרגישים מצוין והוא פשוט מרגיש כמו גאדג׳ט יוקרתי. קצת חבל שתחנת העגינה החדשה שלו כל כך גדולה ולא אסתטית.

יש לו יתרון משמעותי גם בדמות התמיכה שלו בעברית, וזה בונוס נהדר עבור רוכשים שאוהבים שהרובוט מדבר בשפתם. אבל היתרון המשמעותי ביותר בעבורי הוא דווקא לא בחידוש של שאיבת האשפה מהרובוט לשקית ייעודית (כיוון שאני לא אוהב את הרעיון של עוד אביזר שאני חייב לקנות דווקא מ-iRobot, וכי עדיין מדובר בגימיק), אלא דווקא בתחזוק השוטף שלו. לאיירובוט יש שני גלילים שאוספים את השערות והלכלוך, ואת ניקוי המכשיר תצטרכו לעשות אחת לכמה שבועות וגם זה אורך שניות ספורות ולא דורש כל מאמץ.

לעומת זאת, ברובורוק המברשת האוספת לכלוך היא מבוססת שערות, וכל שערה אנושית ארוכה דיה פשוט מסתבכת בה, ואז אני מוצא את עצמי בשישי בצהריים חותך שיערות במשך דקות ארוכות מהמברשת עם סכין ושואף ענני אבק בדרך. קניתי את הרובוט כדי לא להתעסק עם לכלוך, לא כדי לפגוש אותו שוב בדרך לפח. מצד שני, הגלילים הללו קיימים בדגמים הרבה יותר זולים של רומבה.

לחזור ל-i7 היא בסופו של דבר חוויה הדומה לחזרה לאייפון מאנדרואיד. הכל נראה פתאום פשוט יותר, אלגנטי יותר, יוקרתי יותר. מצד שני, ממש כמו באייפון אל מול האנדרואיד, החלופות הסיניות הפכו להיות יותר ויותר טובות בשנים האחרונות, עד לרמה שבה זה כמעט בלתי נתפס עבורי לשלם פי 2.5 עבור מוצר שאפילו לא מסוגל לנגב את הרצפה (שזה עדיין בונוס נהדר).

בסופו של דבר, אם יש לכם הכסף לזה, ה-i7 הוא יותר טוב מה-Roborock ועל זה אין ספק, אבל אם אתם מחפשים את העסקה הטובה ביותר, לדעתי האישית ה-Roborock נותן תמורה טובה יותר עבור המחיר והדור הבא שלו עשוי ללמוד עוד כמה טריקים על הדרך.


 

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

2 תגובות על "השואב החדש של iRobot מרוקן את עצמו מאשפה, אבל האם זה שווה 4,000 שקל?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה
Guest

איזה קשקוש. שלא יעבדו עליכם. השואב של שיאומי (דור 1 עולה 1200 ש"ח) הוא הרכישה הטובה ביותר שתעשו בחיים שלכם! הוא טוב מהאיי רובוט בדור שלם. היו לי 5 אי רובוט מכל הסוגים והמינים. כולם פח. חלק התפרקו, רובם לא עבדו ושיטת העבודה של אי רובוט למי שלא מכיר היא לא הגיונית וסליחה על המילה אבל "דפוקה" מהשורש. לעומתו, השיאומי הוא יעיל, יפהפה, מושלם, צחור, אפקטיבי, לא מתקלקל ואיכותי בצורה שלא תיאמן. בזכותו פיטרתי את המנקה. אין נושא אחד בו האיי רובוט טוב ומהשיאומי. פשוט אין. ממליץ לכם לרכוש רק שיאומי – אתם תודו לי.

פלוס 1
Guest

מסכים עם כל מילה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: