אייפד מיני: גודל ומשקל מושלמים, המחיר מעט פחות [סקירה]

הוא מפתה יותר מאחיו הגדול ומצליח להעניק תחרות על אף המפרט הטכני הבינוני. לקחנו את האייפד מיני לסקירה מעמיקה וכמעט לפני שהגענו להחלטה נתקלנו במחיר

תמונה: אייפד מיני, עיצוב מרשים, מחיר גבוה

“מחשבי לוח בגודל “7 הם לא זה ולא זה: גדולים מידי מכדי להתחרות בסמארטפונים וקטנים מידי מכדי להתחרות באייפד. למעשה, מדובר במכשירים שאיבדו את הרלוונטיות עוד בטרם הושקו” במילים אלה בחר סטיב ג’ובס לסכם את עמדתו באשר לשוק מחשוב הלוח שהתפתח מעט לאחר שהושק האייפד לראשונה על ידי אפל. באותם ימים זכו הדברים למשקל רב, בעיקר בשל העובדה ששמועה עקשנית במיוחד התייחסה לכך שאפל מתכוונת להשיק דגם קטן וזול יותר לאייפד בתוך מספר חודשים.

נייד יותר מאחיו הותיק

הרשו לי לקפוץ לרגע לשורות הסיכום של הסקירה: האייפד מיני הוא מחשב הלוח הנוח ביותר שיצא לנו לאחוז בו הן מבחינת הגודל והן מבחינת המשקל. למעשה, יהיה לנו מעט קשה לשוב לאייפד הרגיל אחרי שבוע, בעיקר משום שירגיש כעת מגושם ומסורבל, גדול וכבד מידי. אם היינו צריכים לבחור את התצורה האידיאלית למחשב לוח היה זה דווקא האייפד מיני שהיה זוכה בתחרות, לפחות עד שהיינו נתקלים במחיר.

המצודדים בג’ובס נוטים לשכוח לעיתים, כי המנכ”ל המיתולוגי של אפל כשל מספר פעמים בהנחות היסוד שלו בעבר, תכונה אנושית שדבקה אפילו בו. אפל נלחמה שנים על ה-Apple TV וכשלה פעם אחר פעם, שירות Mobile me הצליח בעיקר לתסכל את המנויים, הרשת החברתית Ping שהושקה לצד אייטונז התגלתה כפיאסקו אחד גדול וליין העכברים והאוזניות שהשיקה החברה לאורך השנים התחלף ללא הרף בעיקר בשל תלונות המשתמשים.

אז כיצד בכל זאת נולד האייפד מיני? בין אם מדובר בהצלחה הרבה של הקינדל פייר והנקסוס 7 שהכתיבו את הטון ובין אם זו אבולוציה טבעית שהובילה להרחבת קטגוריית המוצרים הנוכחית של אפל (גם האייפוד מיני נולד אחרי האייפוד המקורי) נראה כי לפחות מצד המשתמשים, לאייפד מיני יש מקום. מכירות המכשיר לצד הביקורות המחמיאות מלמדות כי החלטותיה של אפל היו נכונות, ובשלב זה נראה כי השקתו של האייפד מיני גם איננה פוגעת במכירות האייפד המקורי, אם כי כאן כדאי אולי להמתין מעט ולבחון את הדבר לאורך זמן.

רושם ראשוני

תמונה: אייפד מיני, הדגם השחור רגיש יותר

אחת הביקורות שהופנו כלפי גוגל יחד עם השקתו של הנקסוס 7 נגעה לאריזת המכשיר שהתגלתה כמאתגרת במיוחד ותסכלה לא מעט אנשים שהתקשו לפתוח אותה. הרושם הראשוני שמקבלים משתמשים מהמוצר עשוי להתלוות לחוויה הכוללת שלהם, זו שתקודד לבסוף כזיכרון חיובי או שלילי וכאן אפל תמיד ידעה להתעלות על מתחרותיה.

אריזת האייפד מיני היא דבר שצריך להתעכב עליו בעיקר בשל הפשטות והמיניליזם שמבהירים שוב שדברים טובים מגיעים באריזות קטנות. גם תפיסת עולמה של אפל להניח את המוצר במרכז אינה טריוויאלית, ובשנים האחרונות יותר ויותר חברות מאמצות את הגישה שבה הדבר הראשון שתראו כשתפתחו את האריזה לא תהיה מדריך משתמש או מטען אלא את המוצר עצמו ממש. מנגד, התאכזבנו לגלות שתפיסת עולם אחרת של אפל, בה אנחנו מצדדים מעט פחות ממשיכה להתחזק בליין המכשירים של החברה: האייפד מיני מגיע עם כבל הטענה ומדריך למשתמש, אך אוזניות לא תמצאו שם.

אם יוצאים מנקודת הנחה שאוזניות כבר הפכו לאביזר שכיח בקרב משתמשי סמארטפונים בלאו הכי, ספק רב אם בכלל תזדקקו לכאלה, ובכל זאת, לאחר שהתגאתה אפל באוזניות החדשות שפיתחה עבור ליין מכשירי ה-iDevices, קיווינו לראות אותן מגיעות יחד עם המכשיר. (כהערת שוליים נציין כי בהתנסות אחרת עם האוזניות המדוברות, אפשר ומומלץ לוותר).

עיצוב עדין, תחושה נהדרת

הדגם שנחת על שולחננו היה אייפד מיני בתצורת WiFi בנפח 16GB בצבע שחור. בניגוד לדגם האייפד המקורי המגיע בשני צבעים השונים זה מזה במסגרת המכשיר בלבד, האייפד מיני בדומה לאייפון 5, כולל גם ציפוי שחור לגב המכשיר, כזה שנועד להקנות לו אחידות אך הופך אותו לרגיש הרבה יותר. לאחר שבוע בלבד עם כל הזהירות המתבקשת גילינו שריטות קלות בגב המכשיר, כאלה שדרשו להתאמץ על מנת לראות אותן, אבל לא הופיעו במהירות רבה כל כך באייפד המקורי שלנו גם לאחר שבועות ארוכים של שימוש אינטנסיבי.

מסגרת המסך של האייפד מיני שונה מזו של האייפד המקורי ודומה יותר לאייפון. היא צרה בצדדים ורחבה יותר למעלה ולמטה. שינויים שהטמיעה אפל ב-iOS 6 נועדו לאפשר למערכת ההפעלה להבחין ולהתעלם ממגע בלתי מכוון בצידי המסך והאלגוריתם עובד נפלא וממזער מקרים אלו באופן ניכר.

המשקל של האייפד מיני (308 גרם) וגודלו (מסך בתצורת “7.89) אידיאלים להחזקה ממושכת ביד והופכים אותו למכשיר הרבה יותר נייד ונוח לנסיעות, כזה שתוכלו לזרוק לתיק ולהוציא בקלילות וכזה שמרגיש הרבה יותר אינטימי בצפייה מול המסך, נטול כל חשש שתשתפו את קרון הרכבת כולו בעיסוקים הפרטיים שלכם.

תמונה: יח”צ, מפרט טכני בינוני תמורת מחיר יקר

מפרט טכני בינוני

נתוני החומרה של האייפד מיני מתקשים לעמוד בתחרות שנוצרה במהלך החודשים האחרונים בשוק מחשוב הלוח הזול ותואמים ברובם את נתוני הדור הקודם. האייפד מיני כולל מעבד כפול ליבה מסוג A5, מצלמה אחורית בת 5 מגה פיקסל, וקדמית בת 1.2 מגה פיקסל שתאפשרנה שתיהן צילום באיכות HD. המכשיר מגיע עם חיבור ה-Lightning הקטן והחדש של אפל והסוללה נועדה להחזיק לעד 10 שעות עבודה סך הכל והיא בהחלט מפתיעה לטובה.

ומה באשר למסך? אחרי שעשתה אפל כל שביכולתה על מנת לפאר את יכולתיו של מסך הרטינה והרחיבה אותו לליין מכשיריה לאורך השנים, פה החליטה החברה לוותר בשלב זה על המסך המשופר. האייפד מיני מגיע עם מסך ברזולוציה 1024X768 עם 168ppi (בניגוד לאייפד דור רביעי שמתהדר ברזולוציית 2048X1536 עם 264ppi). היחס, עליו שמרה אפל בין האייפד המקורי למיני יצר מצב ובו כל אפליקציה שנוצרה עד היום עבור האייפד המקורי מותאמת כבר לאייפד מיני ומעניקה לו אקוסיסטם עשיר כבר מהיום הראשון, יתרון משמעותי של החברה על פני מתחרותיה.

העדרותו של מסך הרטינה אינה מורגשת כל כך ותצטרכו להתאמץ על מנת להבחין בצפיפות הפיקסלים על מנת לשים לב להבדל. נציין כי כאן הופתענו לטובה, שכן המעבר מתצוגת האייפון 3GS לאייפון 4 זכורה לנו כמשמעותית במיוחד, אך כאן היא מורגשת הרבה פחות. עם זאת, כדאי אולי לזכור שמדובר במוצר ראשון בליין מכשירי המיני לו זוכה האייפד ועל כן סביר להניח שכבר בדגם הבא אפל תמהר לאמץ את מסך הרטינה, כך שמי שהדבר חשוב בעיניו, מומלץ שידלג על הדגם הנוכחי.

דיווחים שמגיעים בימים האחרונים מממפעלי הייצור של שותופתיה העסקיות של אפל מלמדים כי ליין האייפדים הצפוי לראות אור במהלך 2013 יכלול ככל הנראה אייפד מיני בתצורת רטינה והורדת משקל משמעותית לאייפד המקורי. מדובר אמנם באתגר ממעלה ראשונה עבור אפל במידה ומעוניינת לשמור על זמן הסוללה הנוכחי של ליין האייפדים, אך בעבר הוכיחה החברה כי יש לה את היכולת לבצע זאת, כך שלא נופתע אם המהלך יתממש.

לסיכום

במובנים רבים מרגיש השימוש באייפד מיני נוח הרבה יותר מזה שהכרנו מדגם האייפד המקורי וגם בהשוואה לנקסוס 7. התצורה הרחבה של המכשיר בניגוד לתצורה המלבנית של הנקסוס גורמת לאתרים להופיע בו טוב יותר והמשקל שלו מנצח בקלות את חווית השימוש של האייפד המקורי של אפל. האייפד מיני הוא מכשיר נייד מוצלח יותר, הוא קטן משמעותית ואידיאלי לנסיעות, זמן הסוללה שלו מרשים והוא מנצל באופן מקסימלי את האקוסיסטם העשיר שנוצר סביב האייפד במשך השנים.

אלו שמעוניינים למקסם את חווית השימוש במכשיר בנסיעות, ימצאו את הצורך לסנכרן שוב ושוב בין מכשיר הסמארטפון לאייפד כמטריד במיוחד ועל כן מומלץ יהיה לבחון את תצורת הקישוריות הסלולית. עם זאת, פער המחירים בין המכשירים הופך בשלב זה את ליין האייפד מיני מבוסס הקישוריות הסלולרית לעסק יקר וכדאי גם לזכור שהדבר כרוך בתשלום נפרד למפעילת הסלולר.

וכאן מגיעים למעשה לסוגיית המחיר. בעוד שגוגל ואמזון מכוונות לרף 200 הדולרים, את האייפד מיני תוכלו לרכוש החל מ-329 דולרים (1,649 על ידי איידיגיטל). על פניו, המפרט הטכני של האייפד מיני אינו מצדיק את המחיר, אם כי חווית השימוש יוצרת אצלנו קונפליקט. אנחנו היינו מוותרים בשלב זה וממתינים לדגם הבא, אך מנגד, אם המתנתם עד עכשיו, לפני שאתם ממהרים לרכוש את האייפד המקורי, כדאי אולי שלפחות תתנסו במיני לפני שתגיעו לידי החלטה.

מפרט טכני

מסך: LED ברזולוציית 1024X768, צפיפות פיקסלים: 163ppi
דגמים: תצורת WiFi או WiFi וקישוריות סלולרית, נפח אחסון: 16, 32 או 64GB, צבעים: שחור או לבן
מעבד: כפול ליבה, A5
מצלמות: אחורית: 5 מגה פיקסל, קדמית: 1.2 מגה פיקסל
חיבורים: Lightning ואוזניות
סוללה: עד 10 שעות עבודה
משקל: 308 גרם
באריזה: אייפד מיני, מטען, חיבור USB ומדריך למשתמש
מחירים: החל מ-1,649 ש”ח באיידיגיטל

וידאו: אפל מציגה את האייפד מיני

 

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם. עורך אתר גיקטיים.

הגב

1 תגובה on "אייפד מיני: גודל ומשקל מושלמים, המחיר מעט פחות [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
Sort by:   newest | oldest | most voted
IsraMap - ישראל על המפה
Guest

נראה מכשיר מעולה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: