תשכחו מאפל של ג'ובס, זו אפל של טים קוק [דעה]

אפל של טים קוק היא כבר לא אפל של ג'ובס, לטוב ולרע. את היהירות החליפה התנצלות ואת הקסם החליפה חברה רגילה שנהנת מההצלחה שדבקה בה בשנים האחרונות

תמונה: צילומסך

מאז הלך לעולמו מייסד אפל, סטיב ג'ובס, קהילת הבלוגרים והאנליסטים נהנת לעקוב אחר כל רמז לשינוי בדי אן איי של החברה ולהיות הראשונה לדווח האם הקסם של אפל פג?

אני מודה שגם אני בוחן את אפל בזכוכית מגדלת זה זמן מה. אם אלו הפרסומות החדשות, המוצרים החדשים, הצורה בה התנהלו כנסי החברה האחרונים ועד הקופירייטינג שמגיע עם הפרסומים השונים שלהם.

הרבה פעמים אני מוצא את עצמי מרים גבה ומנסה לענות על השאלה שכולם שואלים "מה סטיב היה עושה?” או "האם סטיב היה מאשר דבר כזה?”. בחודשים האחרונים עשתה החברה הרבה צעדים לכיוון ה"לא". נכון, 'אפל' לא נהרסה, הסוף לא קרוב והמוצרים החדשים עדיין לא פחות ממדהימים. גם האייפד מיני החדש, הוא כנראה לא פחות מזה, אבל לא פה נעוצה הבעיה המתפתחת של החברה. 'אפל' בהנהגת טים קוק היא חברה מצליחה מאוד – לא חברה קסומה, לא חברה מיוחדת אלא פשוט חברה מצליחה מאוד. כל הצעדים שקוק עושה מוליכים את אפל לכיוון חברה מתפקדת ומצליחה לפי המודל הקלאסי. הבעיה הגדולה היא שאפל מצליחה כל כך כיוון שהיא מעולם לא הייתה 'חברה קלאסית' בהתנהלות או בפאסון.

תקרית האייפון 4 מול תקרית המפות ב-iOS 6

הדוגמה הבולטת ביותר היא ההשקה של האייפון 4 אל מול אפליקציית המפות הכושלת שהתלוותה ל-iOS 6. כשיצא דגם האייפון 4, התגלתה מהר מאוד פאשלה ברורה – אם מחזיקים את הטלפון בצורה די סטנדרטית איכות הקליטה יורדת פלאים עד כדי ניתוק השיחה. התגובה הראשונית של סטיב ג'ובס הייתה יהירה ושחצנית – “אתם מחזיקים את הטלפון לא נכון". זמן מה אחרי זה הוא יצא לתקשורת והודה – יש במכשיר בעיה, שימו את הכיסוי גומי שלנו והכל יהיה בסדר. זהו, הבעיה נפתרה. האייפון 4, עם תכנון לקוי משלביו הראשונים הפך להיות האייפון המהפכני ביותר (מלבד הראשון כמובן).

אפליקציית המפות של אפל שוחררה יחד עם מערכת ההפעלה האחרונה של אפל בחודש שעבר וספגה ביקורות כבדות וברובן מוצדקות. האפליקציה לא היתה מספיק מוכנה וגם לא מספיק טובה והמפות של אפל היו רחוקות מאיכותן של אלו הקיימות בשירות המקביל של גוגל. אם היה זה סטיב ג'ובס, כנראה שהיה אומר לכולם – המפות מצוינות, תנו להן זמן להתפתח. היהירות הזאת הפכה את אפל למה שהיא. לעומת ג'ובס, טים קוק יצא לתקשורת וקודם כל התנצל. שלח מייל התנצלות פומבי נוסף, הפנה את המשתמשים למתחרים, התנצל שוב ובנה איזור שלם של אפליקציות מפות כדי שהמשתמשים יוכלו להוריד את התחליפים בקלות. זה מה שחברה רגילה עושה, לא כזו שיוצרת אגדות.

האייפד, לא המיני

האירוע המיוחד של אפל לפני יומיים היה אחד מהרגעים הביזארים של החברה. במפגן של שעה ורבע שיחררה החברה עדכון ל-iBooks שהוא לא הרבה יותר מזניח, שדרוג קל ל-iBooks author, שדרגה את ליין המקים שלה, שחררה את הדור הרביעי של האייפדים והשיקה אייפד מיני. כל זה בשעה ורבע חסרות ברק או התרגשות. אולי אני אתקן את עצמי, הליין החדש של האיימקים נראה די מדהים ואני רוצה אחד לעצמי.

לפני שאני אתחיל בכלל לתהות על קנקנו של האייפד מיני, אני רוצה לנסות להבין משהו שעוד נתקע אצלי משלישי האחרון. יכול להיות שמה שנקרא "הדור הרביעי" של האייפד הושק במחווה של שורת טקסט אחת בקושי? האם העדכון הזה אמור להחליף את העדכון המשמעותי שאמור היה להגיע באזור מרץ או שאולי אפל מתכוונת לשחרר 3 דגמי אייפד שונים ב-12 חודשים? (לא כולל האייפד מיני). אפל הצליחה לעשות בלאגן די מוזר אצל המשתמשים שלה בהכרזה הזויה אחת. האם הם לא יכלו להתאפק כדי לעדכן את Lightining connector במרץ?

תמונה: האייפד מיני, אז הרטינה זה מרכיב חשוב או לא? (יח"צ)

ועכשיו האייפד מיני

כדי להבהיר מה דעתי על האייפד מיני אני אסכם עוד לפני שאתחיל:

האייפד מיני הוא צעד חכם מאוד של "אפל" – החברה הרגילה בהנהגת טים קוק וצעד מביך של "אפל" האגדית בהנהגת סטיב ג'ובס. אני אנסה להסביר.

'אפל' של סטיב ג'ובס היא חברה יהירה, חדשנית, מהפכנית ודורסנית, בדיוק כמו ג'ובס. אין התנצלויות אבל גם אין טפיחות מוגזמות על השכם. כן, הוא ידע שזו החברה הטובה ביותר בעולם אבל הוא עמד מאחורי המשפט הזה גם כשהחברה הייתה שנייה לפני פשיטת רגל. היהירות התבטאה כפועל יוצא של פעילויות החברה, זאת הייתה גישה.

'אפל' של טים קוק היא חברה מסורתית שמודעת לעצמה יותר מדי ומתלהבת מעצמה. “כולם תוהים מי ימציא את האייפד קילר. אני אספר לכם מי… זה אנחנו!” הוא הודיע בהתלהבות בהשקת האייפד "החדש". שבעה חודשים אחרי זה הוא הרג אותו עם אייפד חדש "יותר" ומיותר. קוק יודע שלא משנה מה 'אפל' תעשה, העולם יעקוב באדיקות ויתלהב. לעומת ג'ובס שהשתמש בזה למינוף, לפעמים יש תחושה שקוק מסתמך על זה בעת התכנון. שחרור אייפד חדש, בלי שום ערך מוסף מעבר למעבד מהיר יותר וחיבור הלייטנינג החדש הוא בעיקר בעיטה בפנים של מעריצי אפל האדוקים שדואגים לשדרג את עצמם ולהתעדכן עם כל מכשיר חדש שיוצא, אם אפל תשחרר אייפד חדש במרץ הקרוב זה כבר יהיה על גבול ההתעללות.

אהה, ויש גם עדכון כלשהו לאייפד

תמונה: אייפד מיני (יח"צ)

המהירות בה הם דילגו על ה"אייפד 4” הופכת את אחד המוצרים המהפכניים והמובילים של החברה למוצר כמעט זניח ולא מוצר היסטורי שהושק לפני שנתיים וחצי בערך וקיבל עדכון רביעי. מה חדש באייפד 4? הוא מהיר יותר, אבל עזבו את זה.

הבחירה לשחרר אייפד מיני היא לא בחירה תמוהה של אפל. אפל יודעת להקשיב לטרנדים ויודעת מתי להצטרף לחגיגה. החלק המאכזב הוא הטיפול במוצר הזה. אפל לא הייתה Me 2 product, זה לא הסגנון שלה. התמחור שלו הגיוני כדי להישאר מוצר פרימיום ולהתחמק מלהיכנס לתחרות מחירים. אפל מראש לא משחקת את המשחק הזה.

החלק המביך הוא הבחירה בלהפשיט את המוצר מכל הפי'צרים שהם כל כך הדגישו בגרסאות האייפד הקודמות. האם הרטינה כבר לא חשובה כמו שכרגע הסברתם לנו על המקבוק פרו החדש? האם כל הפיצ'רים של iOS 6 יעבדו על גם האייפד מיני? הרי המעבד האיטי היה התירוץ לא להביא פיצ'רים מסויימים לאייפד 2 או לאייפון 4 (וחלק אפילו לאייפון 4s). האם האייפד מיני יכול להפעיל אותם? או שמראש מוכרים מוצר שלא יכול להתמודד עם גרסאות קרובות של מערכת ההפעלה?

והמכה האחרונה, האם "להחזיק אותו ביד אחת" זה הפיץ' הכי טוב שחברה כמו אפל יכולה הייתה לחשוב עליו?

אחריו הגיעה ההשוואה המביכה למוצרים מתחרים. אפל נפלה למלכודת שהמתחרות שלה חיות בה מאז השקת האייפון. בראיון אחרי ההשקה, פיל שילר מצדיק את המחיר של האייפד ע"י המשפט "אנשים משלמים עבור איכות". מי שאי פעם עבד בחנות יקרה מדי ללא הצדקה מכיר את המשפט הזה טוב ויודע איזה טיוח עומד מאחוריו. בעידן של ג'ובס אנשים היו משלמים הרבה על מוצרים מדהימים עם חווית משתמש טובה, בעידן הזה הטרמינולוגיה משתנה.

הסיבה העיקרית שאנשים ישלמו את המחיר הגבוה יותר של האייפד מיני הוא כי הם אוהבים את אפל. הם אוהבים את האייפון שלהם, את האייפד הנוכחי שלהם ואוהבים את ה-iOS 6. הנכס הכי גדול שיש לאייפד מיני הוא למעשה החברה בה הוא מיוצר. ההשקה הוכיחה שבפעם הראשונה, אפל יודעת שזה היתרון שלה. לא המוצר המדהים באמת (ואני מוכן להמר שהוא גם באמת המיני טאבלט הטוב ביותר) אבל זה לא מה שימכור אותו.

בפעם הראשונה, אפל משתמשת בקרדיט שלה כ"אפל" כדי להצדיק מוצר וזה צעד חצי אמיץ חצי טיפשי. הוא אמיץ כי אפל מודיעה שהיא מתכוונת להצדיק את היותה בשוק החדש הזה, הוא טיפשי כיוון שהיא משיקה מוצר שנחשב לטוב בעיקר בהשוואה למוצרים הפחות טובים של המתחרים.

רועי פוברצ'יק

רועי פוברצ'יק הוא יועץ לבניית קהילות סביב סטארטאפים ומותגים. רועי מתמחה בשימוש במדיה חברתית, Content marketing ו -inbound marketing להבאת ושימור משתמשים.. אפשר לעקוב אחריו גם בטוויטר [email protected] או באתר http://roypovarchik.com

הגב

8 תגובות על "תשכחו מאפל של ג'ובס, זו אפל של טים קוק [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אור
Guest

כתבה מצויינת אבל היית עדין בקשר ל"השוואה" עם מוצרים אחרים.
במקום להסביר למה האייפד מיני טוב (והוא נראה מוצר לא רע) הם הסבירו למה הוא יותר טוב מהמתחרים. חלק מביך שחתם לנו סופית שהקסם של סטיב ג'ובס חלף עבר לו.

Roypovar
Guest

בניוזגיק פרסמו מאמר דעה שלי על ההשקה האחרונה של אפל ובכלל, על התקופה האחרונה של אפל. מחכה לכתבי השנאה – http://t.co/U7cQfzd3 #apple

יואכים
Guest

אז מה שאתה בעצם אומר שהחברה היתה טובה יותר כשהעומד בראשה היה אנטיפת, שלא היה יכול להודות בטעויות, שכיסתח וכיסה פחות או יותר כל דבר רע שיצא תחת ידו וזה כי הלקוחות התרשמו מכך ושמחו שהם לא מקבלים את מה שהם רוצים אלא מה שנותנים להם. ועכשיו אבד הקסם כי למנכל החדש יש לב והוא מאמין כי הלקוח שמשלם הרבה כסף, צריך לקבל תמורה אמיתית ומוחשית

גיל
Guest

מאמר מצויין ובהחלט משקף את הלך הרוח בחברה.

שאפו

איתי ברנר
Guest

אני חושב שלאפל בהחלט יש סוג של יהירות בזה שהיא העיפה שתי אפליקציות של גוגל ממסך הבית של iOS 6 ואחר כך בעצם הודתה שזו טעות. יכול להיות שזו לא היהירות של ג'ובס, אבל מהרבה בחינות, אני חושב שאפל עדיין חיה ביקום מקביל…

אליעזר
Guest
למה המיניאייפד כנראה יכשל? כי כל מעלתו זה היותו נייד (קטן וקל) מעין עוזר אישי (PDAׂ) שהולך איתך בתיק. אבל אין לו קישוריות אינטרנט (בשביל לעדכן יומן או כדי לחפש מידע מיידי) אין לו GPS כדי לנווט, אין לו מספיק זיכרון כדי לסחוב את השירים שלך והתמונות שלך לדרך (כי נתקין אפליקציות), יש לו מצלמה אבל אין זום ואין מקום לשמור את התמונות לאורך זמן. אז נשארנו עם קונסולת משחקים נייידת. אלא אם כן אתה עשיר מאוד וקונה את הגירסא עם ה64 גיגה וקישוריות 3G. ועוד לא דיברנו על הגן הסגור ועל הכבל הקדוש (עוד מעט ימציאו כיסוי למכשיר עם… Read more »
עידו
Guest

מסכים לגמרי עם כל מילה ומסקנה במאמר הזה… לפי דעתי, מיקרוסופט תחליף את אפל והיא הולכת להיות החברה החדשנית ביותר בתקופה הקרובה

G
Guest

בינתיים לפני שאני מתחיל, אז לכל ההסברים למה המיני יכשל, הוא סולד אוט, וקיבל את הציון הטוב ביותר בכל אתרי החדשות.
כולם אומרים שהוא מדהים.
עכשיו לעניין טימי וסטיב.
סטיב גובס היה בהמה, נקודה, מנכל מהסוג שאף אדם לא היה רוצה שיהיה מעליו.
מה כן היה לו אהבה אין סופית לטכנולוגיה והבנה מדהימה לאן השווקים ילכו.
איש חזון.
טים קוק מנכל מעולה ואדם זהב, זה הסיבה גם שגובס אהב אותו.
ושם אותו למנהל מספר פעמים בעבר שהוא נעדר.יש רק בעיה אחת קטנה, אין איש חזון.
ופה מתחילה הצרה האמיתית.
ואת זה נדע עוד שנתיים אולי

כל הפיתוחים שנראה שנה הקרובה זה עדיין החלטות של גובס.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: