iPad Air: מהיר, דק אבל לא ממש קל [סקירה]

האייפד אייר הוא הטאבלט הטוב ביותר שיצא לנו לסקור עד כה אבל הוא הכל חוץ מאייר. על הדור החמישי של מחשב הלוח שצפוי להגיע לישראל כבר בתחילת החודש הבא.

ipadair

המכשיר ניתן באדיבות חנות iStore תל אביב.

הדור החמישי של מחשב הלוח הפופולארי בעולם כולל שינויים מרחיקי לכת ששומרים על מעמדו בשוק הטאבלטים. העיצוב נשאר מוקפד, המסגרת המקיפה את המסך צומצמה, הוא דק יותר ושוקל פחות וגם כולל כוח עיבוד עוצמתי שיחד עם מערכת ההפעלה החדשה של אפל יודע להפוך את המכשיר לסוס עבודה נייד.

עם זאת, כבר ברגעים הראשונים לאחר הוצאתו מהקופסא מבינים שהמיתוג תחת השם ״Air״ גורם לו בעיקר לעוול. אפל שניסתה לייצר ככל הנראה פער מיתוגי בין מכשיר הפרימיום הגדול שלה לדגם המיני, בחרה בשם הלא נכון. הוא אמנם קל יותר מקודמיו אבל עדיין כבד, ושימוש ארוך איתו יזכיר לכם שהטכנולוגיה עדיין לא הצליחה להתגבר על המכשול הנוגע לכובד המלווה את מחשבי הלוח ונובע ברובו ממשקלה של סוללת המכשיר.

מיני בתצורת ״7.9

את ההשראה לעיצובו של האייפד אייר נטלה אפל מהמיני שחשפה במהלך שנה שעברה. מדובר במדיניות המוכרת של החברה שנוטה ליישר קו בין מוצריה השונים ועל אף שהמהלך היה צפוי, מדובר בשדרוג משמעותי עבור האייפד החדש.

הוא מרגיש הרבה יותר טוב ביד והמסגרת המיותרת משני צדדיו צומצמה משמעותית, אבל שני מרכיבים אחרים בהם מנסה להתפאר אפל כמעט ואינם מורגשים כלל. הוא אמנם דק (7.5 מ״מ לעומת 9 מ״מ) וקל (469 גרם לעומת 650 גרם) יותר מהדגם הקודם, אבל שני הפרמטרים האלו פשוט לא מורגשים במהלך השימוש בו.

למעשה, העיצוב המעוגל של המכשיר מעניק בכלל את התחושה שמדובר במכשיר מעט עבה יותר ובעבודה ממושכת איתו הוא מרגיש כבד בדיוק כמו הדגם הקודם. אז נכון, על הנייר אפל בהחלט הצליחה להתגבר על מכשול טכנולוגי וקיצצה בעוביים של מספר רכיבים על מנת לייצר מכשיר דקיק וקל יותר, אבל בפועל, אל תצפו ליותר מידי.

האייפד אייר זהה בעיצובו למיני, הוא מגיע בשני צבעים: כסוף עם מסגרת לבנה או ״אפור חלל״ עם מסגרת שחורה – ואם במסגרת עסקינן, פה ניכר ההבדל העיצובי הגדול בין הדגם הנוכחי לקודם והוא בהחלט מבורך. אפל צימצמה את המסגרת משני צידיו של המכשיר מבלי לשנות את גודל המסך. התוצאה היא הסרת שני פסים מיותרים שתפסו נפח בדגם הקודם אבל החסרון הוא שיתכן מאוד והאצבעות שלכם יגעו בטעות במסך גם כשלא תכוונו לכך, אבל גם במקרה כזה – אל דאגה, iOS תדע להתמודד עם נגיעות מיותרות ולסנן אותן, פונקציה שהוטמעה כבר בדגם האייפד מיני שנחשף בשנה שעברה והפכה כעת רלוונטית גם עבור האייר.

עיצוב מרשים אך על חשבון היכולת לתקן אותו. האייפד אייר

עיצוב מרשים אך על חשבון היכולת לתקן אותו. האייפד אייר

ביקורת על העיצוב החדש

מוצרים חדשים של אפל נוטים לייצר לא מעט באזז לחיוב ולשלילה (ע״ע אנטנה גייט והאייפון 4). הבאזז השלילי הפעם נגד האייפד אייר נוגע להחלטות העיצוביות שאפל קיבלה המגיעות על חשבון היכולת לתקן אותו במקרה שמשהו ישתבש.

אתר iFixit שמיהר לרכוש את המכשיר כבר באוסטרליה יחד עם השקתו, פירק אותו והציג את מסקנותיו. הציון שבחר להעניק לאייפד אייר בכל הנוגע ליכולת לתקן אותו הוא 2 מתוך 10. נראה שאפל עשתה שימוש גדול יותר בדבק ובצפיפות הרכיבים, יוצרת לעיתים מצב שבו צריך להחליף רכיבים תקניים בחדשים רק כדי להגיע לרכיב שהתקלקל.

המשמעות היא שאת האייפד אייר כמעט ולא ניתן לתקן באופן עצמאי ותיקון במעבדה יעלה בהכרח יקר יותר במקרה של תקלה. אז נכון, אפל ידועה ככזו שמקפידה להוציא מהמפעל מוצרים שאינם נוטים להתקלקל במהירות, ובכל זאת, השימוש השוטף במכשיר עשוי ביום מן הימים להוביל אתכם למעבדת תיקון ואם אתם מייעדים את המכשיר לילדים קטנים או לשימוש של מספר אנשים בבית, יתכן וכדאי לקחת את הביקורת הזו בחשבון.

שילוב מנצח בין חומרה לתוכנה

כנראה אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של אפל ביחס למתחרותיה הוא השילוב המנצח בין החומרה והתוכנה באייפד אייר. בזמן שעבור פיתוחו של מכשיר מבוסס אנדרואיד אחראיים לא מעט גורמים שהקשר בינהם בהכרח יוצר פאזל טכנולוגי, אפל שולטת בליין המוצרים שלה מרמת התכנון והייצור, ועד לתוכנה ואפילו השיווק ישירות לצרכן הסופי.

התוצאה במרבית המקרים היא סינרגיה מושלמת בין הרכיבים השונים במוצר שאחראי לחווית שימוש מצויינת והתאמה כמעט מוחלטת בין רכיבי החומרה למיצוי יכולות מערכת ההפעלה. האייפד אייר הוא דוגמא קלאסית להרמוניה המושלמת הזו. מעבד ה-A7 החדש של אפל שזכה להופעת בכורה יחד עם הצגת האייפון 5S הגיע לשניים מדגמי האייפד החדשים: האייר והמיני שיראה אור רק בסוף החודש הנוכחי.

בליבו של האייפד אייר פועם שבב ה-A7, מעבד כפול ליבה בתצורת 64bit ובמהירות 1.4GHz אך עם זיכרון פנימי (RAM) צנוע באופן יחסי בגודל 1GB בלבד. הנתונים האלה אחראים לכוח עיבוד חזק אך לא פחות חשוב מכך, הם מזכירים שאפל לא ממהרת לאמץ רכיבים מתקדמים כל עוד אינה שלמה עם היכולת למצות אותם. זו הסיבה שכבר ראינו רכיבים מתקדמים יותר במכשירים אחרים אך בפועל זכינו לביצועים מרשימים הרבה פחות – פה קיימת קורלציה בין יכולת העיבוד לבין הביצועים בפועל.

גם אורך חיי הסוללה הפתיע אותנו לטובה. הנחת היסוד הגורסת כי הפחתת משקל המכשיר וצמצום העובי שלו יובילו בהכרח לקיצור אורך חיי הסוללה הופרכה במהירות וגם אחרי 10 שעות עבודה האייפד אייר המשיך לעבוד כרגיל.

המכירות בסוף השבוע האחרון – פי חמש מזה של האייפד הקודם (לחצו להגדלה)

אין שינוי במצלמות

גודלו של האייפד אייר הופך אותו ככל הנראה לאחד המכשירים הכי פחות נוחים לצילום תמונות סטילס או וידאו ויתכן ואפל הבינה שמאחר וכך אין ממש צורך לשדרג את מצלמות המכשיר עם כל דגם חדש שיוצא.

האייפד אייר מצוייד במצלמה אחורית באיכות 5 מגה פיקסל שתדע ללכוד וידאו באיכות של 1080p ומצלמה קדמית שתשמש אתכם ככל הנראה בעיקר לשיחות וידאו באיכות 1.2 מגה פיקסל עבור וידאו באיכות 720p. מדובר בדיוק באותו סט מצלמות מהדגם הקודם ונכון להיום בעבור טאבלט זה מרגיש די והותר.

שינוי קל שלא זכה ליותר מידי תשומת לב נוגע להטמעת שני מיקרופונים במקום אחד באייפד אייר. שני המיקרופונים ממוקמים בחלקו העליון אחורי של המכשיר והם נועדו לבטל רעשי רקע ולאפשר במקרה של צילום וידאו לכידה טובה יותר של הקול שמפיק אובייקט הצילום. בפועל מדובר אמנם בשדרוג מינורי אבל מי שיקיים שיחות סקייפ יגלה שיפור קל וגם סירי תקשיב לכם ביתר רצינות.

האייר או המיני?

הליין אפ החדש של אפל יישר קו כמעט מוחלט בין האייפד האייר למיני מבוסס הרטינה. מי שיעבור על הרכיבים השונים יגלה למעשה את אותו המכשיר כשהדבר היחיד כמעט שמבדיל ביניהם הוא גודל המסך. אלא שיש הבדל אחד נוסף – האייפד מיני באמת קל יותר ודק יותר מהאייר. הוא אמנם זכה לתוספת משקל בדגם השני שלו בעקבות שילוב מסך הרטינה אך שוקל 330 גרם בלבד לעומת האייפד אייר שמשקלו 469 גרם.

השקתו של האייפד מיני החדש צפויה להתקיים רק לקראת סוף החודש הנוכחי וגם אז צופים אנליסטים שיסבול ממלאי קטן שלא יעמוד בקנה אחד עם הביקוש עבורו. עם זאת, מהכרות עם האייפד מיני הקודם ובהתחשב בעובדה שלפחות ברמה העיצובית, המימדים והמשקל אינם שונים מהותית בין הדגם הקודם לחדש, נראה שהאייפד מיני אידאלי הרבה יותר לאלו שמחפשים טאבלט נוח לדרכים. אלו מכם שמחפשים מכשיר נוח לסלון הביתי או למיטה אולי יעדיפו את המסך הגדול יותר של האייר.

ipad air and ipad mini

המיני מרגיש נוח וקל הרבה יותר (לחצו להגדלה)

בשורה התחתונה

האייפד אייר הוא הטאבלט הטוב ביותר שיצא לנו לסקור עד כה מרמת הביצועים, לאורך חיי הסוללה ועד לעיצוב ולמערכת ההפעלה. הוא אמנם דק וקל יותר מקודמיו אלא שבפועל מדובר בנתונים שאינם מורגשים באופן מהותי במהלך השימוש בו. אורך חיי הסוללה מצליח לעמוד בהבטחה וביצועי המעבד הופכים את השימוש בו למהיר ואינטואיטיבי במיוחד.

ליין האייפדים הנוכחי של אפל מורכב משני דגמי פרימיום: האייפד אייר והאייפד מיני מבוסס הרטינה ומשני דגמי low cost הכוללים את האייפד 2 והאייפד מיני הישן יותר. הפער במחירים בין כלל המכשירים הופך את האייפד 2 לדגם הכי פחות משתלם לרכישה, בעיקר בשל העובדה שמחירו זהה לדגם האייפד מיני רטינה החדש של אפל שמציג חומרה מתקדמת הרבה יותר.

על אף שהושק לפני שלושה ימים מעבר לים, האייפד אייר צפוי לזכות להשקה רשמית בישראל רק בתחילת חודש דצמבר ובשלב זה ניתן לרכוש אותו בארץ רק באמצעות חנויות המייבאות אותו באופן פרטי. מי שירצה לקנות אותו כבר עכשיו יתקל במחיר גבוה יחסית (החל מ-2,939 ש״ח לדגם ה-WiFi בתצורת ה-16GB), אלו מכם שיהיו מוכנים לחכות עד החודש הבא עשויים לגלות בתחילתו מחיר שיהיה נמוך במאות שקלים מזה הנוכחי.

מפרט טכני

מסך: LED רטינה בגודל ״9.7, רזולוציה: 2048 על 1536
מעבד: A7, כפול ליבה במהירות 1.4GHz, תצורת 64bit
מימדים: עובי: 7.5 מ״מ, גובה: 240 מ״מ, רוחב: 169.5 מ״מ
משקל: 469 גרם
מצלמות: אחורית באיכות 5 מגה פיקסל, קדמית באיכות 1.2 מגה פיקסל
אורך חיי סוללה: עד 10 שעות עבודה
חיבור: lightning
קישוריות: WiFi בתצורת 802.11a/b/g/n, בלוטות׳ 4
נפח: 16,32,64 או 128GB
מחיר בארה״ב: החל מ-499 דולר

אפל בפרסומת ראשונה למכשיר בארה״ב

המכשיר ניתן באדיבות חנות iStore תל אביב.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

9 תגובות על "iPad Air: מהיר, דק אבל לא ממש קל [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חיים
Guest

כמה מצחיק לקרוא שתי ביקורות על אותו מכשיר שמספרות את אותן עובדות ומגיעות למסקנות שונות. החבר שלך מכלכליסט שפרסם היום ביקורת על האייפד החדש סיפר כמה המכשיר מרגיש קל ונוח ביחס לקודמו. אתה לעומת זאת מתלונן שזה לא מספיק. באמת לא מצאת על מה להתלונן?

המסקנה שלי לרוכשים פוטנציאלים היא להמנע מגיבובי השטויות שכתבי הטכנולוגיה כותבים וללכת להתנסות בעצמכם בחנות הקרובה לביתכם…

גרלון
Guest

אין יותר מידי מה להתנסות. האייפד אייר הוא טאבלט מצוין ויש גם כמה אפשרויות מעולות לא פחות של טאבלטים אנדרואיד. פשוט בוחרים את מערכת ההפעלה המועדפת עליכם וקונים את אחד הטאבלטים הטובים בשוק.

גם לפני שאתם קונים טוסטר אתם טוחנים במוח, בודקים ומפתחים דעות עומק על כל פיצ׳ר? חלאס טכנופילים. בסה״כ טאבלט. קונים, משתמשים ומפסיקים לקשקש על הקופסאות פלסטיק, סיליקון ואלומיניום הללו. לכו לקרוא ספר על הטאבלט ודברו אחד עם השני על התוכן של הספר במקום לקשקש כל כך הרבה על הדבר שאיתו אתם קוראים את הספר.

רואי
Guest

אחלה סקירה – כל הכבוד !!!!.

אפליסט
Guest

הישתגעתם!?!?!?!?!!?? הוא קל ממש!!!
הוא הטבלט הכי קל שיש עד היום!!
ואני יודע את זה כי אני עכשיו בדנמרק ויש כאן בחנות אפל אייפד אייר ליפני כמה ימים וכל יום אני בכל היום והוא קל בטרוף!!!
נ.ב אני מעדיף להחזיק אותו מאשר לא להחזיק כלום כי הוא נעים,מדהים,קל ויפה ברמות מטורפות!!!
לדעתי שווה לקנות אותו!

גרלון
Guest

650 גרם זה ממש כבד לטאבלט? ודווקא זו הביקורת שלכם על ה-iPad Air?

אני רוצה שתי מנות מה-LSD שלקחתם לפני כתיבת ה״סקירה״ הזאת, בבקשה.

650? אתה מתכוון 490 גרם!
Guest
650? אתה מתכוון 490 גרם!

האייפד אייר הוא האייפד הקל ביותר מסוגו, ושוקל פחות מחצי קילו. איך אפשר לכתוב שהוא ממש לא קל?
זאת אחת הביקורות המוזרות שנכתבו באתר הזה שביחס לאתרים אחרים הוא אחראי בדרך כלל.
רועי לטקה, האם קיבלת הוראה לכתוב משהו שלילי על האייפד בכל מחיר? עוד כמה כתבות כאלו וכבר יהיה עדיף לקרוא כתבות על אפל בטמקא.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: