כולם מכירים IoT, אבל כיצד ה-IoMT מסייע במאבק כנגד מגפת הקורונה?

טכנולוגיית ה-IoMT צוברת תאוצה בעידן הקורונה עם בקרת חיסונים, טיפול מרחוק בחולים וצמצום התקהלויות במרחבים ציבוריים. רוצים להיכנס לתחום? יש כמה דברים שכדאי לדעת קודם

האינטרנט של הדברים נכנס חזק בקורונה (צילום: pixabay)

מאת אלכס סניטקובסקי, מנכ"ל Comm-IT תוכנה

מבצע החיסונים הגלובלי לנגיף הקורונה נמצא בעיצומו: החיסונים היקרים משונעים בתנאים מחמירים לאורך ולרוחב הגלובוס, כשברקע חשש מתמיד מתקלות בלתי צפויות בשרשרת האספקה, שעלולות לפגום באיכותם עם כל שינוי קל בטמפרטורה. להמחשה, מגזין Air Transport Association קובע כי 25% מהחיסונים מאבדים את האפקטיביות שלהם בשל שינוי בתנאים האופטימליים.

כאן נכנסת לתמונה טכנולוגיית ה-IoT (האינטרנט של הדברים) שיכולה, באמצעות סנסורים חכמים המוצמדים לבקבוקון החיסון ומקושרים לאינטרנט, לנטר את המיקום, המלאי והתנאים המדויקים של החיסונים לאורך כל שרשרת השינוע, לגלות תקלות ולאפשר אופטימיזציה של ההובלה עד ליעד המיוחל.
טכנולוגית מעקב החיסונים הזאת, שנקראת Electronic vaccine intelligence network, או בקיצור eVIN, פותחה על ידי תוכנית הפיתוח של האו"ם (UNDP) ונמצאת כיום בשימוש לשינוע חיסונים באופן מוגבל בלבד. למרות זאת, האימוץ שלה הוביל לצמצום הפסדי מלאי החיסונים ב-80%.

IoMT בכל מקום

ניטור החיסונים הוא רק דוגמה אחת מיני רבות לחשיבותה האדירה של טכנולוגיית ה-IoT בתחום הרפואי, שנקראת גם IoMTי(Internet of Medical Things). במהלך מגפת הקורונה היא התגלתה ככלי משמעותי בשיפור מתן השירות הרפואי ובמניעת התפשטות המחלה.

הצוותים הרפואיים נמצאים תחת לחץ נפשי ופיזי בלתי סביר, ו-IoMT מקלה עליהם ומאפשרת להם לטפל בחולים ולייעץ להם מרחוק, לצמצם את הזמן הדרוש לביצוע אבחנה רפואית ולדייק אותה, וכן לנטר את המדדים של המטופלים בזמן אמת. הדבר מתבצע באמצעות שילוב של התקנים לבישים וסנסורים המזרימים מידע מהשטח לאפליקציות ענניות, המאפשרות לשתף ולאסוף מידע מכל מקום ובכל זמן.

בזמן הקורונה IoMT משמשת גם לטכנולוגיות מעקב אחר חולים וכיסי התפרצות של המחלה, לטכנולוגיות למדידת חום במקומות ציבוריים כגון נמלי תעופה, אבחון חולים באמצעות התקנים לבישים או מיטות אשפוז חכמות, ואפילו לצמצום התקהלויות במקומות ציבוריים באמצעות סנסורים המנטרים צפיפות.

בבית חולים ווהאן בסין רובוטים, טכנולוגיית AI והתקני IoT שולבו יחד ונמצאים בשימוש למדידת חום, קצב לב ורמת סוכר בדם של מטופלים, בין היתר, באמצעות צמידים חכמים. הרובוטים בבית החולים גם מנקים ומחטאים את האזור, מחלקים מזון ותרופות ואפילו תועדו כשהם רוקדים על מנת לבדר את הצוות והמטופלים במחלקות.

חיסוני קורונה. השינוי הכי קטן בטמפרטורה מסכן אותם (צילום: pixabay)

נכנסים לתחום? כדאי שתדעו כמה דברים

ההתקדמות המרשימה בטכנולוגיות ה-IoMT, שצוברת תאוצה בשל המגפה, תורמת להתקדמות תחום ה-IoT בכללותו, עם חידושים שיש לשער שיישארו איתנו גם לאחר שהמגפה תחלוף. החדשנות הזאת מסייעת להאיץ פיתוח, תקשורת חכמה, אבטחת מידע, יכולות אחסון ועיבוד דאטה ואוטומציה במערכות טכנולוגיות המשמשות את תחומי החינוך, הייצור, שרשרת אספקה ושינוע, טכנולוגיות של העיר החכמה והבית החכם ועוד.

בישראל מתנהלים בתקופה האחרונה פרויקטי IoT ו-IoMT בעלי פוטנציאל גדול, אך על מנת להגיע לשוק עם מוצר רלוונטי לפני המתחרים, חשוב כי היזמים יגייסו את השותפים המנוסים ביותר, כאלה שביצעו בעבר פרויקטים מסוג זה, שכן האתגר העיקרי כאן נעוץ בפערי ידע בתחום.

יש להביא בחשבון שפרויקטי IoMT דורשים ידע מולטידיסציפלינרי וצוות מגוון, מכיוון שהם כוללים רכיבי תוכנה וחומרה גם יחד. צוות של פרויקט מסוג זה צריך לכלול אנשי חומרה, מכניקה, Real Time embedded, מומחי ענן ואנשי FinOps, וכן אנשי תוכנה, ביג דאטה, מומחי בינה מלאכותית, למידת מכונה ועוד.

קיימת חשיבות גדולה גם ליכולת לתכנן ולנהל פרויקט בסדר גודל כזה, וחשוב להביא בחשבון את הנושא המורכב של התקינה בתחום. פתרונות טכנולוגיים בתחום ה-IoMT נדרשים לעמוד ברגולציה האירופאית להגנה על מידע רפואי (HIPAA), ברגולציה האמריקאית (FDA) וברגולציית הגנת הפרטיות האירופאית (GDPR). כמו כן תידרשו לעמוד בתקן הבינלאומי 13845ISO – הרלוונטי לניהול מערכת איכות בארגונים העוסקים בייצור מכשירים רפואיים.

חשוב לציין כי הכרות בשטח עם מוסדות רפואיים ועם התשתית הטכנולוגית ותשתית אבטחת המידע שלהם היא מפתח להצלחה. זאת מכיוון שמוצרי IoMT חייבים להשתלב בפתרונות הטכנולוגיים הקיימים במוסדות הרפואיים (ולא רק בבתי החולים כמובן), שחלקם חדשים וחלקם פתרונות לגאסי.

אבטחה, אבטחה, אבטחה

פתרונות IoMT חייבים להיות מפותחים בגישת Secure by designי(SBD), כלומר, עליהם להיות מתוכננים מהיסוד כמוצרים מאובטחים. לצורך כך יש לבצע בדיקת חדירות והערכת פגיעויות מעשית ותשתיתית לפתרון בפיתוח; יש לוודא שצוות הפיתוח כולל ארכיטקט אבטחת מידע שיכול לקבוע את המדיניות שעל פיה המוצר יעבוד; יש לוודא את בקיאות צוות בדיקות התוכנה באבטחת מידע ולהבטיח כי נבדקות כל נקודות התורפה האפשריות במוצר. מעבר לכך, קיימת חשיבות לעמידה בתקני אבטחת מידע ורגולציות, ולקבלת אישורים מתאימים. לבסוף, יש להבטיח כי האינטגרציה עם מערכות ויישומים נוספים בארגון לא מאפשרת זליגה של מידע.

כאמור, פתרונות שיעמדו לשירות הצוותים הרפואיים יהיו חייבים להיות מותאמים לשגרת העבודה הקיימת במחלקות ולנהלי העבודה המוכרים, על מנת להיות מוטמעים בצורה חלקה במוסדות אלו. לכן, היכרות אישית ועבודה צמודה עם מנהלי מערכות המידע ומנהלי אבטחת המידע הן קריטיות.

רעיונות מצוינים רבים בתחום ה-IoMT ביצעו קפיצת מדרגה אדירה בשל דרישות שעלו מהשטח בתקופת מגפת הקורונה, וסביר להניח שאנחנו נהנה מפירותיהם גם הרבה אחרי שהמגפה תעבור מהעולם. פתרונות אלה מחוללים מהפכה בשירות הרפואי מדי יום ומספקים רמה חדשה של אבחון, מעקב וטיפול רפואי. אולם, כדי לצלוח את פרויקטי הפיתוח בתחום, להישאר תחרותיים ורלוונטיים בשוק, חשוב כי יזמים ייעזרו בשותפים בעלי ידע וניסיון שיכולים להוביל את הרעיון לכדי מוצר מוגמר, העומד בסטנדרטים הגבוהים של המוסדות הרפואיים ויכול לספק להם שירות אמין, מאובטח וחכם.

הכתבה בחסות Comm-it

חברת Comm-IT היא מרכז חדשנות מוביל, המונה למעלה מ-500 מומחים בתחום שירותי תוכנה, חומרה, IoT, Big Data, סייבר, ענן ותקשורת, המפתחים ללקוחותיו פתרונות פורצי דרך מקצה לקצה (Turn Key). מתודולוגיית הפיתוח הגמיש (ה-Flexible R&D), מעלה עד פי חמישה את אחוזי ההצלחה בהוצאת מוצר בשל לשוק, בזכות שליטה מלאה בתקציב ובמשאבי הפיתוח, יכולת שימוש במשאבים מגוונים על פי דרישות הפרויקט ו-Time-to Market מהיר. לפרטים נוספים, לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: