"אנחנו יכולים לספק כיוונים עסקיים שהסטארטאפ לא חשב עליו"

מה יכולה חברת סטארטאפ להרוויח מהסטודנטים באקדמיה מחד וממנטורים מנוסים מאידך? פרופ' דפנה שורץ, אחת מאושיות ההייטק הישראלי, תפתיע אתכם

הפוסט נכתב בחסות IBM. 

פרופ' שורץ

"כאשר חושבים על סטארטאפים ואקדמיה – לרוב חושבים על מיזמים הנולדים באקדמיה ויוצאים החוצה למיסחור. אנחנו חושבים גם על הכיוון השני, התרומה שיכולה להיות לאקדמיה לחברות סטארטאפ", כך מצהירה פרופסור דפנה שורץ, מאוניברסיטת בן גוריון.

כדי לקרוא את רשימת העיסוקים של פרופ' שורץ צריך לגייס נשימה ארוכה. פרופ' שורץ הינה ראש המגמה ליזמות וניהול היי-טק במחלקה למנהל עסקים באונ' בן גוריון ומנהלת מרכז בנג'יס ליזמות וניהול היי-טק. במקביל היא מכהנת גם כדירקטורית בחברות הגדולות והמשפיעות במשק ומצליחה לכהן גם כחברה במועצה לתכנון לאומי וכלכלי ובקבוצת המומחים של האיחוד האירופי לעניין מחקר יזמות ועסקים קטנים ובינוניים. וכמובן – היא מלווה ומייעצת לסטארטאפים, ומשמשת כמנטורית בתחרויות סטארטאפים שונות דוגמת תחרות ה-Smartcamp של IBM. רשימת התארים הארוכה, ובעיקר הניסיון באקדמיה, בשטח ובתחרויות השונות, הופכים כל מילה של פרופ' שורץ למעניינת במיוחד עבור הסטארטאפיסטים הישראלים.

"כל כיוון עסקי הוא קריטי לגיוס כספים"

עד לפני מספר שנים נדמה שהאקדמיה ותחום היזמות והחדשנות בישראל נעו בשני מסלולים נפרדים לחלוטין. ואז החלו לקום באוניברסיטאות תוכניות ומסגרות שהגבירו את הקשר בין עולם היזמות והחדשנות לבין האקדמיה, לרבות פיתוח של מסלולי לימוד ייחודים. אחת מהתוכניות הללו הוקמה באוניברסיטת בן גוריון תחת השם מרכז בנגי'ס ליזמות ולניהול היי-טק, ובמסגרתה הוקמה תוכנית לימודי מנהל עסקים (MBA) במגמת "יזמות וניהול היי-טק".

אוניברסיטאות נוספות הקימו מסגרות דומות. "אנחנו חייבים להכשיר את הסטודנטים שלנו על מנת שיוכלו לצאת לעולם היזמות והחדשנות עם ידע מעשי", מסבירה פרופ' שורץ את שינוי הקונספט באקדמיה, "ולכן אפילו המטלות שלהם מתבצעות מול השטח ומול המגזר העסקי. הידע התיאורטי הוא רק חלק מהידע שאנחנו מלמדים אותם".

הסטודנטים במגמת "יזמות וניהול היי-טק", במסגרת לימודי מנהל עסקים לתואר השני בתוכניות שמנהלת פרופ' שורץ, מסייעים לחברות הזקוקות לייעוץ, ליווי ואפילו סיוע בהכנת תוכניות עסקיות. "סטארטאפים לרוב ממוקדים יותר בטכנולוגיה, ולא תמיד יש להם את הידע הניהולי או את הזמן, כוח האדם והמשאבים הנדרשים לבחון ולממש את כל התוכניות." מסבירה פרופ' שורץ.

בקורס "מרעיון למיזם", למשל, מסייעים הסטודנטים של פרופ' שורץ בפיתוח תוכניות עסקיות של ממש עבור חברות סטארטאפ. את מה שחברות גדולות מקבלות מחברות ייעוץ דוגמת מקינזי, מצליחים הסטארטאפים לקבל במגמות היזמות השונות באקדמיה. "הייתה לנו חברה שפיתחה מוצר לבדיקות במעבדות פרטיות קטנות – מכשיר שיכול לצאת מבית החולים אל הקליניקות הקטנות בשטח. ואז באה קבוצת סטודנטים בקורס והציעה לפנות גם למרפאות הוטרינריה – שם יש חשיבות גדולה יותר להגיע עד המטופל עצמו. הסטודנטים באו עם רעיון שהחברה לא חשבה עליו. כך נפתחו לחברה אופציות חדשות, והרי כשמגייסים מימון – הפוטנציאל העתידי הוא שקובע את שווי החברה ולכן כל כיוון עסקי שכזה הוא קריטי".

"אנחנו מלמדים אותם להעלות ערך"

cc by flickr, University of Exeter

כיוונים עסקיים חדשים הם גם חלק מהפידבק שמעבירה פרופ' שורץ במסגרת מנטורינג בתחרויות סטארטאפים. "המנטורים הם אנשים שיש להם ידע, ניסיון והרבה היכרות עם השוק", היא מסבירה.

תהליכי מנטורינג בתחרויות דוגמת הסמארטקמפ הינם קצרים וממוקדים. אנשי הסטארטאפ מגיעים ליום מרתוני, ונחשפים לקבוצה רחבה של מנטורים במגוון תחומים. "אנחנו שומעים על המיזם, ומנסים להאיר על היבטים שהחברה לא בהכרח מודעת להם או שלא היה לה את הזמן והמשאבים לבחון", מסבירה פרופ' שורץ. "הסטארטאפיסטים במקרים רבים מאוהבים ברעיון שלהם, וזה מצוין, אבל אנחנו יכולים לראות אפליקציות נוספות לחדשנות של החברות ומודלים עסקיים שונים. מחקרים מראים, אגב, שחלק גדול מהחברות עושות שינוי בשימוש הטכנולוגיה במרוצת הדרך ו/או שינוי במודל העסקי. מחקר אשר בוצע באוניברסיטת הרווארד ובחן 500 מיזמים, הראה שמרבית היזמים שינו במהלך התפתחותם לפחות חמש פעמים את האסטרטגיה העסקית שלהם".

"אנחנו מצביעים בפניהם, בין היתר, על דרכים להעלאת ערך החברה – אם על-ידי הקמת ועדה מייעצת, התחברות למשקיע אסטרטגי ועוד. אנחנו מספקים להם ידע, מידע, נקודות מבט חדשות והרבה פעמים היכרות מקרוב עם השוק, כולל קשרים רלוונטיים. אנחנו קודם כל בוחנים את החדשנות, ומיד לאחר מכן מסתכלים על הצוות ועל הדינמיקה".

שימרו על הקשר, עם המנטור

לסטארטאפים שמגיעים לתחרויות מייעצת פרופ' שורץ להשאר עם ראש פתוח ואוזניים כרויות. "החוכמה היא לשמוע את כל מה שאפשר, ואחר-כך להחליט מה רלוונטי ומה לא". ולא פחות חשוב – לשמור על קשר. לפני שמגיעים למפגש עם המנטור כדאי להבין מי הוא, וכדאי לשמור על קשר לאחר התהליך המקוצר.

מילות הסיום של פרופ' שורץ צריכות להדהד בראש כל יזם – מתחיל או ותיק. "למרות שנראה שכל מיזם עומד בפני עצמו, אפשר לנתח מיזמי עבר, לראות דפוס ועקביות ולהפיק לקחים", אומרת פרופ' שורץ, "החוכמה של שיתוף הפעולה עם האקדמיה, וההיוועצות עם מנטורים מנוסים היא ההיכרות עם הצלחות וכשלונות העבר, היעזרות בכלים ומודלים שכבר פותחו, ולקחים שכבר הופקו".


.

פוסט זה בחסות IBM SmartCamp

.


יבמ משיקה, זו השנה השלישית, את ה-SmartCamp – תחרות סטארטאפים בינלאומית, ומזמינה סטארטאפים ישראלים להשתתף. המתמודדות הישראליות בסמארטקמפ מתחרות על ההזדמנות להתמודד בגמר האזורי שיתקיים בברלין. החברה שתיבחר בברלין תמשיך לגמר העולמי, שיתקיים בארה"ב בתחילת 2013.

אילו סטארטאפים מתאימים? ההשתתפות בתחרות פתוחה בפני חברות המחפשות גישה למימון, שותפויות ולקוחות בינלאומיים. חברות בנות פחות מ-5 שנים, אשר מחזורן השנתי נמוך מ-10 מיליון דולרים, עם פיתוח העומד בקנה אחד עם האסטרטגיה היבמית: להפוך את העולם לחכם יותר.

מה מקבלים? החברות הזוכות מקבלות סיוע ותמיכה מיבמ, וחשיפה בינלאומית בפני משקיעים, מנטורים, שותפים עסקיים ולקוחות פוטנציאליים. כל החברות המתמודדות בתחרות זוכות גם הן לייעוץ ותמיכה, להזדמנות ליצור קשרים עם יזמים נוספים ומשקיעים מכל העולם ולגישה לשלל מוצרי ושירותי יבמ.

להגשת מועמדות ולפרטים נוספים נא לפנות באימייל: [email protected]

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על ""אנחנו יכולים לספק כיוונים עסקיים שהסטארטאפ לא חשב עליו""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סלבדור
Guest

שמי הוא סלבדור ואני חושב שכיום ניתן להגיד שחברות רבותם המספקות שירות מסוים לחברה קטנה יותר או אפילו גדולה ממנה אוהבת לספק את הייעוץ בשימוש באותו מוצר היא מספקת ולערוך מעין אימון עסקי בכל הנוגע לשימוש במוצר וליעילות בה הוא יכול לפעול.
אביא דוגמה: חברה אשר מספקת שירותי ייעוץ כלכלי כמובן שתסביר היכן בדיוק צריך לייעל את השירותים של החברה בהתנהלותה מבחינה כלכלית, חברה המספקת שירותי דפוס באופן קבוע תייעץ מהו הדפוס שיותאם באופן הטוב ביותר לחברה.

NegevJobs New
Guest

כבוד!
Negev Jobs | הייטק בדרום

דור
Guest

לימודי מנהל עסקים יכולים לעזור ולספק את הכלים הדרושים על מנת לספק את הגישה הנכונה עבור יצירת סטארט אפים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: