5 קשיים שמחכים לכם בעבודה בחברה בינלאומית ואיך תתמודדו איתם

אם אתם עובדים בחברה שהפעילות שלה מתפרשת על פני מספר מדינות בעולם, אתם ודאי מכירים את האתגרים הרבים המתלווים לשיתוף הפעולה חוצה התרבויות והזמנים. מה הם האתגרים המרכזיים ואיך אפשר להתמודד איתם?

צילום / תמונה: pexels

מאת: ערן כהן, סמנכ”ל מוצר של Preempt

עבודה בחברה בינלאומית מייצרת לא מעט אתגרים ונקודות חיכוך: הבדלי תרבויות, אתגרים בתחום התקשורת האישית והארגונית, מיקום והפרשי זמן, שיתוף פעולה ואפקטיביות ותהליכים, הם החמישה העיקריים. כיצד מתמודדת איתם חברה צעירה וצומחת שמובלת על ידי שני מייסדים מתרבויות ואזורים שונים?

1. הבדלי תרבויות

אלו יוצרים נקודות חיכוך רבות, מאחר ופרשנות לסיטואציות ומידע מושפעת מרקע תרבותי כמו סמלים, מנהגים, הרגלים, שפה והסביבה שגדלנו בה. כל אלה משנים את הפרשנות הניתנת למצבים שונים. נקודות חיכוך אלה רגישות כיוון שהן יכולות להיתפס על ידי אחד הצדדים כזלזול או אפילו כאיום במידת מה. למשל, אחת הדוגמאות הנפוצות והמוכרות הינה שישראלים אינם חוששים להעביר ביקורת על גורמי סמכות. כך יכול לצאת מצב שבו מנהל בכיר או אפילו מנכ”ל יעמוד מול ביקורת ישירה של עובד. הסיטואציה יכולה להיתפס כחוסר כבוד ואף כאיום. חלק מהנוכחים בסיטואציה כזו ירגישו שיש להעמיד את העובד במקומו, והחלק השני יצפה לתשובות ענייניות.

דוגמה הפוכה למשל הנה בסיטואציה שבה התקשורת המועברת לאדם מסויים הינה עקיפה ו”מצופה בסוכר”, כפי שמקובל לפעמים לתאר את זה (Sugar Coating). הדבר יכול להיתפס אצל הישראלים כצביעות ואפילו חוסר הבנה, כאשר הכוונה היא לרוב לתת כבוד לאדם מולו מושמעת הביקורת, ובעצם מצופה ממקבל הביקורת להבין ולקרוא בין השורות.

איך מתמודדים?

כדאי לאמץ תרבות דיון בה מסבירים ומביאים לתודעה את הבדלי התרבויות ומכבדים את הקונפליקט. אפשר ליזום מפגשים פיזיים בארץ במסגרתם עובדים מכל העולם יכולים להיחשף לתרבות הישראלית הישירה החמה והפיזית. תרבות דיון פתוחה מהווה כר נוח להשמעת דעות בלי חשש, ומסייעת בהבנה שבסופו של היום יש מקום לקונפליקטים בצורה מכובדת שאינה אישית אלא עניינית. ההבנה שצורת הדיבור הישירה של הישראלים היא חלק מתרבות ואינה תוקפנית בכוונותיה, עוזרת לצד השני להכיל את הטיעונים ולהתייחס לגופו של עניין.

2. תקשורת אישית וארגונית

הדרך בה המידע והרעיונות בחברה משותפים, משפיעה על היכולת של האנשים לקבל ולהכיל את המסרים והעדכונים הקשורים בשותפות בין כל העובדים. בארגונים בהם התקשורת הינה חד כיוונית ומוגנת ישנה הרגשה של שליטה בתקשורת אבל למעשה בהרבה מקרים נוצר תסכול ונוצרת הרגשה של חוסר שייכות  או שותפות מלאה ובעיית אמון שיכולה לחלחל ולגדול. לעומת זאת, הקשבה הדדית עוזרת להבין את גבולות הדיון ולהשפיע על תיאום ציפיות בין הגופים השונים ואף להגביר את מחויבות העובדים להצלחת הארגון.

איך מתמודדים?

כדאי ליצור כבר מהיום הראשון תקשורת המבוססת על שלושה ערכים מרכזיים: שקיפות, כבוד ואמון. המשמעות היא שכל העובדים חשופים לכל הנתונים המשמעותיים בנוגע למצב החברה והתנהלותה. התקשורת הדו כיוונית, הכבוד, האמון והאפשרות להשפיע על מהלכים בחברה אשר ניתנים לכלל עובדי החברה מחזקים את הקשר והמחויבות בין כולם גם בימים טובים וגם בימים קשים, שהם כידוע, חלק מהמציאות בחברת הזנק.

3. מיקום, הפרשי זמן וכבוד לזמן

כאשר חלק מבעלי התפקידים והצוותים בחברה נמצאים במדינות ואזורי זמן אחרים, נוצרים אתגרים שלא קיימים בחברה שכל פעילותה ממוקמת ביבשת אחת. אם מוסיפים על כך את החגים הישראלים הנחגגים בזמנים משתנים מול חגים שכמעט לרוב נחגגים בזמנים קבועים בארצות אחרות ואת ימי העבודה השונים בשבוע, מתקבל אתגר לא מבוטל.

איך מתמודדים?

כדאי ליצור סביבה בעלת מודעות והבנה הדדית המתבטאת במאמץ משותף ונכונות משני הצדדים, לדוגמה, לקום מוקדם או להיות זמין בשעה מאוחרת מידי פעם, על מנת לכבד ולאפשר את האיזון הנחוץ בין הבית לעבודה (Work to Life Balance). התחשבות זו, בתוספת גיבוי מלא ואמון הדדי יאפשרו לפעול בסביבה מורכבת כזו בלי שהלקוחות או השותפים העסקיים ירגישו שיש קושי.

4. שיתוף פעולה

למרות שזה יכול להשמע טריוויאלי, שיתוף פעולה מביא איתו אתגרים לא פשוטים, במיוחד אם לוקחים בחשבון את האתגרים שנידונו. יצירת כר נוח לשיתוף פעולה בין תרבותי היא אומנות בפני עצמה, למרות שכל הכלים והערוצים הדיגיטליים לשיתוף פעולה קיימים – בפועל זה לא תמיד קורה ופרוייקטים נופלים בגלל שיתוף פעולה לקוי או לא מוצלח. למשל, סדרי עדיפות שגויים או לא מתואמים, החלטות שלא מתקבלות אלא אם יש ביטחון מלא בתוצאה, פחד מכישלון, חוסר זרימת מידע מספיק, ועוד, מייצרים קרקע פוריה למחלוקות ואף אי עמידה בפרויקטים.

איך מתמודדים?

כדאי להגדיר מטרות בצורה בהירה, חדה וברורה שתאפשר לגורמים שונים להתאגד סביבן ולייצר מסגרת תומכת שבראשה מטרה אחידה לכולם. בנוסף, מדידה מעבר לתחום האחריות הצר, כמו למשל מה עשיתי למען אחרים כדי לאפשר את הצלחת הפרויקט, נותנת דחיפה לשיתוף פעולה ויחסי עבודה שתומכים בסדרי עדיפויות המתאימים לאסטרטגיה הארגונית.

5. אפקטיביות ותהליכים

כמעט תמיד מרחפת השאלה האם הארגון פועל בצורה מיטבית והאם תהליכים מתנהלים בצורה ברורה או מכורח הרגלים. הדבר בולט עוד יותר בחברות הזנק בהן לא תמיד יש תהליכים מובנים וברורים. לישראלים, הנושא אינו מהווה בעיה והם מסתדרים לרוב טוב ללא תהליכים שנתפסים כמקשים את התנהלות. לעומת זאת, אמריקאי יכול להרגיש מבולבל כאשר אין תהליכים מסודרים למשל בתחום של ניהול POC של לקוח, העברת אחריות על פרויקט משלב מכירה לשלב הטמעה, תפעול והצלחת לקוח, ועוד.

תהליכים אמנם חשובים לתפקוד החברה, אבל תהליכי יתר עלולים להאריך את זמן ההגעה לתוצאה הרצויה. בחברת הזנק יש חשיבות יתרה לשמירה על איזון בין תהליכים לאופרציה שוטפת כך שהגמישות של החברה תשמר.

איך מתמודדים?

אפקטיביות יכולה להיות מושגת גם ללא תהליכים קשיחים בעזרת תקשורת עודפת (באנגלית זה נשמע יותר טוב: Over Communication). המשמעות היא שלפני פרוייקט משמעותי חוצה חברה, או תקשורת חוץ ארגונית חוצת מחלקות, למשל עם שותפים, מבצעים מהלך של תקשורת בין כל הגורמים כולל הכנה למגוון רחב של תרחישים. התוצאה הסופית היא שכולם מסונכרנים ויודעים את תפקידם בכוח. בנוסף יש אחידות ובהירות במסרים המועברים ואלה מתקבלים בצורה שאינה מאפיינת חברת הזנק ממוצעת אלא חברה בוגרת.

הכתבה בחסות Preempt

Preempt עוסקת בניטור וחסימה של התקפות סייבר ברשתות פנים אירגוניות בזמן אמת. החברה הוקמה בשנת 2014 ע"י שני מייסדים: רומן בליאכמן, סמנכ"ל טכנולוגיות ואג'יט סנצ'טי המנכ"ל, וכיום מונה 60 עובדים ברחבי העולם, 37 בארץ. 100 לקוחות ושני סבבי גיוס כספיים.
החברה גילתה חולשות משמעותיות ופירצות אבטחה במערכות של חברות ענק כמו מיקרוסופט, וזכתה להכרה בינלאומית ופרסים בזכות כך. לפרטים נוספים, לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

3 תגובות על "5 קשיים שמחכים לכם בעבודה בחברה בינלאומית ואיך תתמודדו איתם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אור
Guest

מדוייק!

אור
Guest

מדוייק!!

אלון
Guest

גם הרבה יותר קל לטשטש ולהעביר החלטות משיקולים לא מקצועיים. עבדתי בשלושה סטארטאפים ובשני קורפורייטים, בשניהם יש מידה של בולשיט אבל קורפורייט זו קרקע פורייה במיוחד לדחלילים ומנהלי ביניים שמוחאים כפיים ומנפחים בלונים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: