אינטל: המתחרות שלנו משחקות עם המספרים שלהן [ראיון מיוחד]

המהנדס הישראלי מאינטל שכבש את בימת קומפיוטקס 2019 מתיישב לראיון מיוחד עם גיקטיים ומספר על הטעויות, האתגרים וההישגים של הצוות הישראלי מחיפה, ולא שוכח לרמוז כי החברות המתחרות מציגות מספרים לא מדויקים, ומשתמשת בשיטות מוטלות בספק כדי להעצים את עצמן על חשבון אינטל.

אורי פרנק מציג את מעבדי הדור ה-10 של אינטל לצד גרגורי בריאנט, סגן נשיא והמנהל הכללי של קבוצת המחשוב באינטל. מקור: אינטל

סביר להניח שאם היא הייתה יכולה, אינטל הייתה שמחה לשכוח את שנת 2018: מהפרישה ממירוץ ה-5G, לפרשות אבטחה שונות שפגעו במעבדים שלה, חילופים משמעותיים בצמרת שלה, הדיווחים אודות מערכת היחסים המורכבת עם אפל שיתכן ועלתה על שרטון וכל זאת על רקע העובדה שהמתחרות שלה כבר מציגות מעבדים משוכללים, מרשימים ואפילו זולים ממנה. אחרי אירוע ההכרזה החשוב שלה בתערוכת קומפיוטקס 2019 שבטאיוואן נותרנו עם לא מעט מחשבות ושאלות, אז ישבנו לראיון מיוחד בצד השני של העולם עם שני בכירים ישראליים באינטל כדי לנסות להבין איך הגענו למצב הזה, מה עושים עכשיו, מה הבשורות האמיתיות במעבדי ה-10 ננומטר (שמוכרים בשם הקוד Ice Lake) ומה הם חושבים על התחרות.

המהנדס הישראלי שעלה על בימת אינטל: בכלל לא רציתי לעשות את זה

אינטל שמרה במיוחד עבור הישראליים הפתעה אמיתית לקראת ההשקה החשובה ביותר שלה בשנים האחרונות: מי שעלה על הבמה המרכזית בטאיוואן כדי לחשוף לראשונה את מעבדי ה-10 ננומטר של אינטל לעולם היה לא אחר מאשר אורי פרנק, סגן נשיא קבוצת הנדסת הסיליקון באינטל, ומוביל הצוות הישראלי באינטל חיפה שלקח חלק מכובד בפיתוח המעבד החדש. פרנק מודה שבתחילה הוא סירב להצעה להציג את הפיתוח על הבמה: "אני מהנדס, אני אוהב לעשות את ההנדסה ופחות לעשות את הדיבורים. אבל לא היו צריכים לשכנע אותי הרבה. חשוב בשביל הקבוצה ובשביל ישראל שיהיה נציג". בדיעבד מעיד פרנק כי הרגע בו חשף את המעבד על הבמה הוא "שיא מאוד מרגש הרבה אחרי שנים של עבודה". וכשפרנק מדבר על "שנים" הוא יודע על מה הוא מדבר.

אינטל מגיעה באיחור משמעותי – ומאוד לא מאוד אופנתי – למסיבת ה-10 ננו-מטר, אבל נראה שלפחות מבחינת פרנק, החברה לא איבדה את ההובלה שלה בשוק המעבדים: "פרויקט ה-10 ננו-מטר נדחה, זה לא סוד. בסוף, זה לא מה שמעניין את המשתמש. אכפת לו מהביצועים. למרות שהפרויקט נדחה, הצלחנו להכניס ארכיטקטורות כך שמשתמש הקצה קיבל את השיפורים שלו, ועדיין היינו מובילים בשוק למרות שלא היה לנו 10 ננו-מטר מוכן".

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

שאלת השאלות היא כמובן מה גרם לאותם עיכובים משמעותיים שהובילו לאיבוד הובלת החדשנות של אינטל שאפיינה אותה רבות בעבר. רן סנדרוביץ', סגן נשיא שיווק מוצרי מעבדים למחשבים ניידים באינטל, טוען כי אתגר המעבר ל-10 ננו-מטר התברר כלא פשוט: "חלק מהעיכוב נבע כי לקחנו יעדים אסטרטגיים כדי להעלות את הצפיפות על פני הסטנדרט המקובל. לקחנו יעד אגרסיבי שהתברר כקשה יותר מששיערנו".

אינטל: יש לנו יתרונות משמעותיים שלא תמצאו אצל המתחרים

צילום: גיקטיים

AMD, המתחרה הגדולה של אינטל, ניצלה את הבמה בטאיוואן כדי להציג כבר את מעבדי ה-7 ננו-מטר שלה ומעבדים עוצמתיים ללפטופים, Data-centers ומחשבי דסקטופ, לעיתים בחצי מהמחיר של מעבדי אינטל. למרות זאת, פרנק וסנדרוביץ' לא מראים סימני חשש לאור התחרות שמכה באינטל: "התחרות היא כיפית. השוק חזר להיות שוק חי", הם טוענים. "זה מאיץ מאוד את הקצב של החדשנות וזה חשוב. זה גורם להרבה ריגוש והתלהבות גם אצלנו, וגם אצל המשתמשים הסופיים".

למרות הגישה הידידותית לתחרות, היתרונות של אינטל הצליחו להתגמד בשנים האחרונות בצל התחרות המרשימה. סנדרוביץ' טוען שהמתחרות של אינטל משתמשות בארכיטקטורות אחידות לסגמנטים. כלומר, ארכיטקטורה אחת למחשבים ניידים, וארכיטקטורה אחת למחשבים נייחים שלא בהכרח מותאמות לכל המוצרים השונים בקטגוריות הללו. "אנחנו בונים את הצ'יפים שלנו לא לסגמנטים כלליים לכל הלפטופים, אלא לסגמנטים ספציפיים", הוא מסביר ומסביר כי אינטל מייצרת מספר רב של גירסאות מותאמות של המעבדים שלה, אחת למשל ללפטופים ששמים דגש על חיי סוללה ארוכים, אחת ללפטופים ששמים דגש על ביצועים עוצמתיים, אחרת ללפטופים ששמים דגש על דקיקות אבל פחות על ביצועים וכדומה. לראיה, באירוע של אינטל בקומפיוטקס, החברה הציגה יותר מ-10 מעבדים שונים.

סנדרוביץ' טוען כי יתרון משמעותי של אינטל טמון דווקא בתוכנה שלה: "על כל שיפור שאורי עושה בחומרה, אפשר להשיג פי שניים ביצועים עם מהנדסי תוכנה" ומסביר כי לאינטל ישנם יותר מ-12 אלף מהנדסי תוכנה שעובדים בשיתוף עם יצרניות הלפטופים כדי לבצע אופטימיזציה לחומרת המחשבים.

האם המתחרות של אינטל משחקות עם ההגדרות של 10 ו-7 ננו-מטר?

אורי פרנק, לצד המעבד החדש.
צילום: גיקטיים

"אין ועדת תקינה שקובעת מה זה 7 ננו-מטר", טוען פרנק, "ה-10 ננומטר שלנו וה-7 ננומטר שלהם זה לא אותו דבר. גם ה-7 ננומטר של המתחרים, זה לא ה-7 ננומטר שאנחנו נצא איתו ב-2021. יהיה בינינו הבדל", הוא מבטיח, ומסביר שבעיקרון ההגדרה הזו מציינת את רוחב השער של הטרנזיסטור, אך טוען שההגדרות בתחום גמישות למדי: "יש הרבה 'משחקים' להגדרה הזאת. ומתחרים שלנו 'משחקים' יפה עם המספר הזה… אנחנו עדיין מוכרים מוצרים ב-14 ננומטר שהם יותר טובים מה-7 ננומטר שלהם, יותר מהירים". פרנק מתייחס להכרזה של אינטל על מעבד ה-8 ליבות של החברה שמסוגל להריץ כל ליבה בנפרד ב-5 גיגה הרץ במקביל וטוען כי "אין למתחרים את המספרים האלו גם ב-7 ננומטר. את זה אנחנו עושים עם 14, תחשוב מה יהיה עם 10".

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

כבר לא מדברת רק בנתונים

לפחות על הבמה, אינטל הרגישה קצת פחות בטוחה בעצמה, ונראה שממש כמו בפוליטיקה, כשאין לך את הנתונים המבליטים באמת שגורמים לקהל לעמוד על הרגליים ולמחוא כפיים, אתה עובר לדבר על "החיים עצמם". האינטל שקיבלנו בקומפיוטקס 2019 היא לא האינטל של לפני כמה שנים שכל השוק הזדנב מאחוריה. על הבמה, וגם בראיונות, החברה עוברת לאסטרטגיה אחרת שבה היא מדברת פחות על מונחים כמו גיגה-הרצים, ליבות ו-Threads, ועוברת לדבר על שימושים בחיים האמיתיים בצורה מופשטת הרבה יותר. על הבמה היא הדגימה בעיקר דגמי מחשבים ואירחה זוג אתלטים, זמר מקומי מפורסם מאוד (הייתם צריכים לשמוע את זעקות ההתלהבות באולם) וטוויצ'ר מפורסם, כדי שיראו איך המוצרים של אינטל יכולים לסייע להם בחיי היומיום. זה אולי משהו שהייתם מצפים לראות באירוע של חברות כמו אפל, אבל קצת פחות באירוע חומרה בתערוכת החומרה הרצינית ביותר בעולם שמיועדת לאלו שמדקדקים בכל Thread, וואט ומגה-ביט שהם יכולים למצוא.

Jam Hsiao, הזמר שאינטל בחרה להדגים איתו את כוחות העיבוד שלה.
מקור: אינטל

חוץ מסוגיית התחרות, עברה אינטל שנה לא קלה גם בתחום הבאגים והאבטחה. החברה נאלצה להתמודד עם משברי אבטחה לא קטנים כמו ספקטר ו-Meltdown שתיקונם הובילו לירידה בביצועי המעבדים, ולירידה באמון הלקוחות. אבל סנדרוביץ' טוען כי לאחר זמן מה של עבודה, התיקונים שנשלחו למעבדים הקיימים של החברה הגיעו למצב של כמעט אפס פגיעה בביצועים, וכי במעבדי אייסלייק פתרונות האבטחה מוטמעים כבר ברמת החומרה.

לא יכולתי שלא לחשוב על הצוות הישראלי שעושה לילות כימים כדי לשפר את ביצועי המעבדים של אינטל, רק כדי לגלות לאחר שחרורם בעיות שתיקונן גורר ירידה בביצועים האלו. לשאלה האם צוות ההנדסה של אינטל מתוסכל מהבעיות החוזרות הללו, פרנק משיב כי לכל הצוות חשוב יותר שהמחשבים שכולנו משתמשים בהם יהיו בטוחים יותר.

לאחר אירוע החשיפה של אינטל, ובעיקר לאור האירוע המרשים של מתחרתה, רבים טענו כי הנתונים היבשים של מעבדי אינטל, לפחות לפי אלו שאינטל חשפה, כבר לא מהפכניים ביחס לשאר השוק ואפילו לעצמה, אבל פרנק טוען שממש לא כך הדבר והחברה לא שכחה מאף מדד: "ה-Single Thread שלנו מאוד מעניין אותנו, והשקענו בו לא מעט. מבחינת Instruction Per Clock ב-Single Thread הגענו לשיפור של 18%. זה לא רק עוד ליבות. הגדלת ליבות זה לא מספיק, גם אם אני אוסיף פי שניים יותר ליבות אתה לא תראה שינוי, ולכן ה-Single Thread שלנו חשוב לנו".

התקנים החדשים שאינטל מאמצת, ועשויים לשנות את השוק

פרנק ובריאנט על בימת קומפיוטקס 2019. מקור: אינטל

החשיפה של מעבדי ה-10 ננו-מטר התמקדה לא מעט דווקא בכמה תחומים מאוד מעניינים, כמו התקנים החדשים שהם מטמיעים לראשונה ובראשם Thunderbolt 3, שבזכות החיבור הישיר שלו, כעת משתמשי לפטופים יוכלו ליהנות מעד 4 חיבורים בשני כיוונים שונים. כן, שמעתם נכון. בשאיפה, הימים שבהם רק צד אחד של הלפטופ הכיל פורט Thunderbolt עשויים להיות מאחורינו, וכל פורט שכזה יכול לתפקד גם בתור ספק הכוח של המחשב, חיבור למסכים חיצוניים מתקדמים ובעצם חיבור אוניברסלי לכל מה שתרצו לחבר למחשב שלכם. אימוץ משמעותי כזה של טכנולוגיה באמת מוצלחת עשוי להוביל גם לכדור שלג רציני של השקות מוצרי Thunderbolt 3 ואימוץ משמעותי של התקן החדש על ידי שאר החברות, שכעת יכולות ליישם אותו בכל הלפטופים שלהם – בזכות הצעד של אינטל והפיכתו לתקן פתוח.

רן סנדרוביץ',סגן נשיא שיווק מוצרי מעבדים למחשבים ניידים באינטל. מקור: אינטל

נראה שגם פרנק וסנדרוביץ' מתרגשים למדי מאימוץ התקן, אותו הוביל הצוות הישראלי: "אורי והצוות רצו לפשט את הסיבוכיות של הקצבים הגבוהים על לוח האם. הם הצליחו לרדת מ-17 קווים בתדרים גבוהים ל-4 קווים בתדרים נמוכים", מעיד סנדרוביץ'. פרנק מוסיף כי אינטל היא כוח מוביל בשוק שדוחף את הסטנדרטים החדשים: "זה התחיל ב-USB, עבר ל-WiFi, ועכשיו ממשיך עם ה-Thunderbolt 3 שעושה לך את הכל"

בנוסף, מעבדי אייסלייק תומכים גם בתקן הרשת האלחוטית האחרון, WiFi 6, אותו מגדיר סנדרוביץ' בתור "המהפכה הכי גדולה בארכיטקטורה של רשתות אלחוטיות בעשור האחרון. זו פעם ראשונה שיש שינוי של פרוטוקול ושל שיטות התכנון". למרות שמדובר בבשורה מוצלחת למדי, נכון לעכשיו לא קיימים ראוטרים רבים או מכשירים משמעותיים נוספים שתומכים בתקן החדש שאמור להוביל ללא מעט שינויים. עם זאת, לפטופים שישתמשו במעבדים החדשים ובתקן החדש יהיו הרבה יותר "Future Proof" בכל הנוגע לתקשורת אלחוטית.

שיפורים משמעותיים גם בגזרת הביצועים הגראפיים

לצד שיפורים בפונקציות AI, שהשימושיות שלהן טרם ברורה בעולם הלפטופים, השיפור המשמעותי ביותר באייסלייק נבע בעיקר במנוע הגראפי המובנה שלו, Gen 11, שלפי אינטל יוביל לשיפור של 250% בביצועים הגראפיים. זינוק שהוא כמעט במספרים שמבשרים על מהפכה עבור אינטל. החברה הדגימה גם על הבמה כיצד המעבדים החדשים מאפשרים לשחק במשחקים יחסית מתקדמים כמו Destiny 2 באיכות 1080P ובקצב רענון פרימיים (FPS) גבוה. לעומת זאת, באירוע הסגור של אינטל בו נכחתי, החברה בחרה להדגים דווקא את Counter Strike, שאמנם פופולארי אכן רץ בצורה חלקה מאוד על המחשבים שהודגמו, אבל מדובר במשחק בן למעלה מעשור. בהדמיה גראפית אחרת שהייתה מרשימה ויזואלית דווקא נצפה FPS הרבה פחות חלק.

גיימינג הוא לא התחום היחידי שאמור לזכות לשדרוג בעקבות המעבר, אלא גם תחום הקידוד. סנדרוביץ' ופרנק מסבירים כי קידוד לא שייך רק לעולם עורכי הוידאו, אלא לכולם: אפילו בכל פעם שאתם שולחים סרטון או תמונה דרך המחשב, אתם מקודדים אותם, ובאמצעות השיפורים באייסלייק, הקידוד יושלם במהירות כפולה.

השניים מסכמים את ההתקדמות שלהם, ממש כמו אינטל עצמה, בכל הנקודות שנוגעות לחיים עצמם: "אנחנו רוצים שתוכלו להעביר תוכן בקצב מהיר למחשב עם Thunderbolt, אנחנו רוצים שתוכלו לקודד אותו מהר יותר. שתוכלו להוציא את הסרטונים שלכם עם WIFI 6 הכי מהר שאפשר. שתוכלו לשחק במאות טייטלים ב-1080P בלפטופים דקים, לצרוך תוכן ב-HDR ו-4K. הכל עם חיי בטריה של עד 16 שעות. אין נקודה שהצוות הישראלי של אינטל לא נגע בה ודחף אותה קדימה", אך לא שוכחים לעקוץ את הנתונים של המתחרים: "כל אלה לא הישגים סינתטיים של Benchmark מוטל בספק".

Geektime Code

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

16 תגובות על "אינטל: המתחרות שלנו משחקות עם המספרים שלהן [ראיון מיוחד]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבי
Guest

ואתם משחקים עם הפרטיות שלנו עם כל הבק דורס שאתם מתקינים בכוונה בכל המעבדים שלכם ואוספים עלינו מידע.
AMD לא רואים אותכם ממטר, לא מבחינת ביצועים ובטח ובטח ובטח באבטחה

שגיא
Guest

"המתחרות שלנו משחקות עם המספרים" – מזכיר שכשה9900k יצא אינטל פרסמה השוואה ל2700x שרץ רק עם חצי מהליבות שלו ועם ram לא טוב…
בנוסף אין להם באמת נתונים על הדגמים החדשים של amd לכן הוא לא יודע להשוות בין ה14 ננו שלהם ל7 של amd…

אהרון
Guest

ומה יעזור לי מעבד שטס במהירות האור כשיש צוואר בקבוק ברם ואפילו בSSD

שם כלשהו
Guest

"משחקות עם המספרים", כצרכן לא מעניין אותי אם זה 14,10,7 , מעניין אותי מה הוא יכול לעשות וכמה קשה לקרר אותו, ופה אינטל מפסידה ולא משנה מאחורי איזה אידיאולוגיה ונאומים היא תסתתר.
תמיכה בטנדרבולט 3 מרובה, זה מצויין, אבל שוב לא רלוונטי לרוב השוק, התשתית של החיבור הזה יקרה ולכן לא תמצאו אפילו חיבר אחד כזה.

בשורה התחתונה, נאמרות הרבה מילים, ואולי הכמות שלהם מראה שגם אינטל הבינו עד כמה הם נשארו מאחורה.

מישהו
Guest

לא הבנת את המשמעות לגבי Thunderbolt. אם אינטל משלבת אותו במעבד ללא צורך בבקר זה מוריד את העלות שלו משמעותית מאוד.

יעזור לאנשי השיווק
Guest
יעזור לאנשי השיווק

חוץ מcache miss יש עוד הבדלים בין המעבדים בשביל זה המציאו benchmarks

מהנדס אלקטרוניקה בכיר
Guest
מהנדס אלקטרוניקה בכיר

אינטל פשוט מאחורה.
כל השטויות האלו מהאנשי המרקטינג שלהם לא ישנו את העובדה הזו. כל מה שנאמר פה זה כביכול כדי להרגיע אנשים שלא מבינים בתחום הטכני לגבי אינטל. אך למעשה הם נשארים מאחור, והתחרות פשוט מוכיחה זו.
אי אפשר להתווכח עם נתונים יבשים. די לבלבולי המוח.

רוני
Guest

אז אינטל הוסיפו דברים שלא שימושיים לרוב האנשים ומתגאים בזה, ולבנתיים הטכנולוגיה והמהירות והביצועים וצריכת החשמל היא של שנה שעברה. AMD עוקפים אותם בלי למצמץ ובחצי המחיר

101
Guest

עבור כל מעבד של אינטל, AMD מציעה אותו דבר בחצי מחיר. והדבר שהכי ציפיתי זה לראות מה התשובה של אינטל לsnapdragon 8cx ומה צפוי לנו בביצועים עם הכרטיסים הגראפיים שייצאו שנה הבאה. מאכזב

?but does it run crysis
Guest

העיקר מספרים שאנשי השיווק של המתחרים מבלבלים את הציבור עם מספרים ואז מראים לכם איזה יופי counter -strike משחק ללא דרישות עיבוד עם טכנולגיות רינדור מלפני 10 שנים "רץ חלק" בנסיון לגרום לאנשים לחשוב שהם יוכלו לעשות עם זה גיימינג

שם כלשהו
Guest

באופן כללי לדבר על גיימינג ללא כרטיס מסך זה אבסורד, אז זאת אם לפחות בעזרת תוכנה הם יצליחו לגרום לזה לעבוד ביחד עם כרטיס המסך (מה שהיום לא קיים), פה הם יכולים לתת תשובה יפה למתחרים, יאמר לזכות אינטל (וכנראה הדבר היחיד לזכותם) שהם מובילים בהרבה על amd מבחינת אופטימיזצית החומרה בזכות תוכנה.

it does\'nt
Guest

נאאא- אינטל מובילים על AMD באופטימיזציה לcpu לא לgpu
עד שלא יוציאו כרטיס מסך משלהם אין להם סיכוי מול AMD בתחום הgaming ושום אופטימיזציה שבעולם לא תעזור(גם לא DEEP-LEARNING)
זה אמור לקרות בשנת 2020 אם להאמין להכרזות המפוקפקות שלהם, יש להם מוניטין מכובד של דחיות וביטולים בתחום הזה אבל המנייה שמחה וזה הכי חשוב
בכל מקרה זה נחמד שהiGPU החדש שלהם מגיע ל1 TFLOP

אילן צור
Guest

הבכי מתחיל.
עד עכשיו, ששלטו בשוק לא הוציאו מילה ולא הורידו מחירים.
עכשיו, שיש תחרות אמיתית מתחילות לרעוד להם הביי#ים.
מגיע לכם – מקווה שהשוק יתהפך 180.

אלכס
Guest

זה כמו שפורד יוציאו רכב חדש, ובמקום לדבר על ביצועים, נפח מנוע או מחיר… יתרכזו ברדיו החדש, מחזיקי הכוסות והידיות מהממות.

אין מה לעשות, גם אני אחרי 27 שנה עם מעבדי אינטל (החל מ-286 שקנו לי בתור ילד) עברתי השנה ל-AMD.

אורן
Guest

זה המציאות לפחות בגיימינג אני רואה ב 14 ננומטר אינטל יותר טובים מ AMD שכבר ב 12 ננומטר זה עובדה, ובמשחקים מסוימים בלא מעט פריימים.

מישהו
Guest

לא, כי אינטל לא משחקת ב TDP.
ראיון טוב, תודה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: