המערכות שלכם עדיין לא מדברות אחת עם השנייה? יש לזה פתרון וקוראים לו iPaaS

היום לכל ארגון יש עשרות מערכות מידע ואפליקציות שלא מדברות אחת עם השנייה, והפתרונות הידניים גורמים לכשלים רבים. כיצד כלי iPaaS פותרים את הבעיות האלה?

יצירת אינטגרציה בין כל מערכות הארגון ללא שימוש בקוד (צילום: Dreamstime)

מאת אלעד צבאן, מנהל מכירות אזורי ב-Workato

עולם מערכות המידע גדל בקצב מהיר ב-30 השנים האחרונות. אם בעבר ארגון הייטק ממוצע החזיק במערכת מידע אחת, הרי שהיום לארגונים בגודל בינוני ומעלה יש 50-60 מערכות מידע ואפליקציות המספקות שפע כלים ויכולות. באופן טבעי, השפע הזה מייצר אתגרים.

אחת הבעיות המרכזיות צצה בתחום ה-Data consistency: כיצד ארגון יכול לוודא כי הדאטה שלו מעודכן בכל מערכות המידע (ERP ,CRM, מערכות החיוב, המרקטינג אוטומיישן ועוד) ו"מדבר" באותה הצורה בכולן?

בעיה נוספת קשורה לתהליכים חוצי ארגון וליכולת של בעלי תפקידים שונים לגשת למידע ולעשות בו שימוש. כך, לדוגמה, אחרי שלקוח מבצע רכישה, היא מעודכנת במערכות ה-ERP וה-CRM. בשלב הזה הארגון רוצה שאנשי ה-Customer Success יוכלו לעשות תהליך אונבורדינג, וכדי שזה יקרה – כל המידע על הלקוח צריך לעבור בצורה מסודרת למערכות ניהול הפרויקטים כגון monday ,Asana או מערכות ייעודיות אחרות. המידע הזה עשוי לכלול נתונים על פיצ'רים שפותחו ללקוח ונמצאים ב-Jira, או מידע על השימוש של הלקוח במוצר שנמצא ב-Data warehouse של הארגון, שהגישה אליו פתוחה רק לצוותי הדאטה.

הכשלים בפתרונות הישנים

עד יחסית לא מזמן, הפתרון העיקרי לבעיות אלו היה הקצאה של אנשי פיתוח לבניית תהליכים המייצרים סנכרון בין המערכות באמצעות כתיבת קוד. יש לפתרון הזה כמה כשלים, בין היתר העלות הכלכלית, ה-time to market ושימוש במשאבי פיתוח יקרים לעבודה על פרויקטים שהם לא בליבה של החברה. בנוסף, המשתמשים העסקיים נותרו מחוץ לשיח – למרות שהם אלה שצריכים להתמודד עם האתגרים הללו בעבודתם. לבסוף, גם בהיבט של אבטחת המידע – הדאטה שעובר בתוך אינטגרציה שנבנתה בפיתוח עצמאי אינו מאובטח או מוצפן.

התוצאה במקרה הטוב היא עומס דרישות על אנשי הפיתוח, ובמקרה הרע – יצירת סנכרון בצורה ידנית בין מערכות המידע הפנימיות של הארגון והתהליכים העסקיים הפנימיים. זה הצריך, לדוגמה, רכישה של רישיונות נוספים למערכות והעברה ידנית של דאטה ביניהן – מה שגורם לבזבוז זמן ולטעויות, חלקן עלולות להיות הרסניות.

ואז הגיעו כלי iPaaS

את כל אלה בא לתקן עולם ה-iPaaSי(Integration Platform as a Service) – פלטפורמה שמאפשרת יצירת אינטגרציה בין כל מערכות הארגון ואוטומציה של תהליכים, וזאת ללא שימוש בקוד. לפתרונות iPaaS ישנם כמה יתרונות עיקריים:

1. הכוח נמצא אצל הצוותים העסקיים. פתרונות iPaaS נותנים למשתמשות ולמשתמשים העסקיים את הכוח להוביל את התהליך, מבלי שיצטרכו להבין בתכנות – זאת באמצעות בניית workflow שחוצה את כל מערכות הארגון. הדבר מאפשר לצוותים העסקיים ולצוותי הפיתוח לאפיין את התהליך באופן אג'ילי, לבנות, לטייב ולנטר את כל התהליכים הארגוניים מ-Hub אחד מרכזי.

ניקח לדוגמה מקרה שבו צוות המרקטינג רוצה לעשות שימוש בדאטה שנמצא ב-Data warehouse, כדי לבצע Upsell ולהציע ללקוח פיצ'רים שבהם הוא עדיין לא משתמש. בעזרת פתרון iPaaS, אנשי המרקטינג יכולים ליצור קמפיין אוטומטי שמושך דאטה משירות הענן ומעביר אותו לקמפיין Upsell על הפיצ'ר החדש, מבלי להזדקק לצוותי פיתוח.

2. חיסכון משמעותי בזמן. השלמת פרויקט אינטגרציה בין שתי מערכות באמצעות קוד אורכת בממוצע חמישה חודשים, אך הזמן הזה מתקצר לשבועיים בממוצע כאשר מיישמים שימוש בפתרונות iPaaS. אלה הופכים את התהליך כולו למהיר ואג'ילי: אוטומציות ואינטגרציות משתנות כל הזמן, וחברות יכולות לחדש את התהליך בקצב המתאים להן מבלי שיצטרכו לפנות לצוותי הפיתוח.

כיצד זה בא לידי ביטוי בשטח? קחו לדוגמה מנהלת מכירות שסגרה עסקה במערכת מסוימת, כאשר כל המידע שקשור להצעת המחיר אמור לעבור באופן אוטומטי למערכת שנייה. עכשיו בואו נניח שהתהליך יותר מורכב, וסמנכ"ל הכספים רוצה לאשר באופן אישי כל עסקה מעל מיליון דולר לפני העברת הנתונים ל-ERP. פתרון iPaaS מאפשר לבנות מערכת אישורים בתוך Slack לפני שההצעה נכנסת למערכות הפיננסיות. כלומר, בתהליך האוטומטי ניתן להכניס התערבות ידנית ומערכות של אישורים במקרה הצורך, גם כשמדובר באוטומציה בין מערכות.

3. בטיחות ויציבות. פתרונות iPaaS הופכים את הדאטה ליותר מאובטח ומאפשרים ניטור, מעקב ועמידה ברגולציות שונות כגון GDPR ,ISO ,HIPAA ועוד. בנוסף, מכיוון שהתהליך כולו מתנהל בענן, הם מבטיחים יציבות ומונעים קריסה של תהליכים כתוצאה מניהול עומסים שגוי.

זה נכון לדוגמה בתהליך אונבורדינג של עובדים חדשים, שעדיין מתבצע בחברות רבות באופן ידני. לאחר שעובד חדש נקלט במערכת, בחלק מהחברות מתקיים תהליך חצי אוטומטי של Provisioning ו-Deprovisioning של אפליקציות ופתיחת (או סגירת) עובד במערכות. במקרים אחרים, אידיאליים פחות, העובד החדש נקלט במערכות השונות בתהליך ידני שבו מוזן גם הדאטה הרלוונטי.

שתי השיטות האלה מזמנות כשלים של זליגת מידע וטעויות, ובמקרי קיצון לעובדים נשמרת גישה למערכות לאחר עזיבתם. באמצעות כלי iPaaS ניתן לבצע את כל התהליך בצורה אוטומטית – פתיחת האפליקציות לעובד, עדכון פרטיו במערכות השונות ואפילו שילוב התערבות אנושית באוטומציה באמצעות בוטים בסלאק כדי לאשר פרטים ספציפיים (שכר גבוה, רכב, גישה לאפליקציות מוגבלות ועוד).

בשנים האחרונות יותר ויותר ארגונים מאמצים כלים המספקים להם את היכולות האלו, ומקלים על תהליכי העבודה הפנים-ארגוניים. היתרונות ברורים, ולכן לא מפתיע כי על פי הערכות, שוק ה-iPaaS צפוי להמשיך לגדול – מ-2.57 מיליארד דולר ב-2020 לכ-23.7 מיליארד ב-2028.

הכתבה בחסות Workato‏‏

Workato היא חברת סטארטאפ אמריקאית שפיתחה פלטפורמת iPaaS לאינטגרציה ואוטומציה בין מערכות ענן, on prem ,Databases ו-ETL, ומספקת שירותים לסטארטאפים ולארגוני אנטרפרייז. הפלטפורמה מאפשרת לחבר את כל מערכות הארגון ולבנות workflows ביניהן ללא קוד, מה שמאפשר לצוותים עסקיים לבנות תהליכים בקלות ובמהירות.

Workato נבחרה ל-leader על ידי גרטנר בתחום ה-iPaaS בפעם הרביעית ברציפות, והיא משרתת יותר מ-11,000 לקוחות. ב-2022 פתחה Workato את משרדיה בישראל ויש לה שותפים מובילים בארץ כגון אלעד מערכות, Allcloudֿֿ, תים תוכנה ודלויט דיגיטל.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "המערכות שלכם עדיין לא מדברות אחת עם השנייה? יש לזה פתרון וקוראים לו iPaaS"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דרור
Guest

iConduct

אסף כ\"ץ
Guest

כרגיל באוטומציה, אין פתרון אחד שמתאים לכולם. פתרונות מהסוג הזה קיימים לפחות 20 שנה (עבדתי עם אחד ב-1999) ולמרות כל השכלולים מאז, הם לא מכסים הכל.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: