חושבים על רילוקיישן? אלה ההטבות שתוכלו לקבל מחוץ לניו יורק ולסיליקון ואלי

הערים המשניות בארה׳׳ב החלו להתחרות בהגמוניה ההיי-טקיסטית של הערים המרכזיות ומציעות לחברות הייטק, לסטארטאפים ולעובדים שלל הטבות ומחיה בעלויות נמוכות יותר. הערים הללו כבר מארחות אוניברסיטאות גדולות, חברות ותאגידים, אז לפני שאתם אורזים לסן פרנסיסקו בואו לראות מה עוד יש לארה׳׳ב להציע לכם

הרטפורד, קונטיקט

צלם/תמונה: Porter Gifford/ Getty Images Israel

מאת הדס שפר

רוב חברות הסטארטאפ שפונות לשוק האמריקאי ומנסות לפתוח סניף מקומי או להעתיק את פעילותן לארה"ב, פונות לערים הגדולות – ניו יורק ובוסטון במזרח או אזור המפרץ של סן פרנסיסקו ועמק הסיליקון במערב – משום שהן הערים המוכרות לבכירי החברה. אך הבחירה הזו מגדילה אוטומטית את הוצאות החברה ואת הוצאות המחיה עבור אנשיה ולא תמיד מוכיחה את עצמה, בעיקר בשל התחרות הגדולה על לב הלקוחות והמשקיעים הפוטנציאליים בערים אלו.

זו כבר עובדה ידועה שהערים הגדולות בארה"ב, דוגמת ניו יורק וסן פרנסיסקו, הפכו בשנים האחרונות ליקרות מאוד עבור עובדי ההייטק המתגוררים בהן: מחירי הדיור התייקרו והוצאות המחיה גדלו בהתאם. אך במקביל ההוצאות האמירו גם עבור החברות, שמשלמות דמי שכירות גבוהים יותר עבור המשרדים ונאלצו להעלות את שכר העובדים לנוכח ההתייקרות ברמת המחיה.

בשנים האחרונות החלה מגמת התעוררות בערים המשניות בארה"ב, שמבקשות להתחרות בהגמוניה ההיי-טקיסטית של הערים הגדולות והמוכרות באמצעות מגוון הטבות מהממשלות המקומיות, הבטחה לאיכות חיים טובה יותר, וכמובן הוצאות נמוכות משמעותית הן עבור העובדים והן עבור המעסיקים.

בכתבה שפורסמה לאחרונה במדור הטכנולוגיה של בלומברג נערך דירוג שמשלב את הוצאות השכר והשכירות עבור חברת טכנולוגיה שמעסיקה 500 עובדים ברחבי ארה"ב. הנתונים נלקחו מדו"ח שהכינה חברת הנדל"ן המסחרי CBRE, ולפיהם עלות התפעול של חברה טכנולוגית בת 500 עובדים באזור הסיליקון ואלי, לפי שילוב ההוצאות עבור משכורות ושכירות, עומד על 56 מיליון דולר לשנה. מדובר בעלות הגבוהה ב-40% מהפעלה של אותו העסק בדיוק בעיר שארלוט, צפון קרוליינה, שם תוציא חברה 40 מיליון דולר בשנה. ניו יורק תפסה את המקום השני בדירוג, אחרי סן פרנסיסקו, עם עלות של כ-50 מיליון דולר לשנה.

עם הבדלים כאלה ברור מדוע העובדים בתחומי הטכנולוגיה כבר מתחילים לחפש מקומות שבהם ההוצאות נמוכות יותר אך איכות החיים גבוהה. הדירוג שערכו בבלומברג מגלה למעשה את היתרון שבהעתקת סטארטאפים לערים הקטנות יותר בארה"ב, מה שמכונה בדו"ח "השווקים המשניים" (Secondary markets ).

עשר הערים הזולות ביותר להפעלת חברה טכנולוגית מבחינת הוצאות שכר ושכירות. מקור: בלומברג ו-CBRE

הערים המשניות בארה"ב, שהתפתחו וממשיכות להתפתח בשנים האחרונות, מבקשות לאתגר את הערים הגדולות בתחומי הטכנולוגיה, החדשנות והיזמות. בהתאם, הן החלו במהלכים שונים של שיווק עצמי במטרה למשוך סטארטאפים אליהן: מיתוג חדש של מקום עם יוקר מחיה נמוך, איכות חיים גבוהה וקהילה תומכת; הימצאותם של חברות גדולות ותאגידים שבחרו לפעול בשטחן כמדד להצלחה; ומשיכת יזמים על ידי מענקים ממשלתיים או הטבות במיסוי. מה מציעות הערים הללו, אילו חברות גדולות פועלות בהן ומה איכותו של כח העבודה? הנה כמה ערים ששווה להביא בחשבון כששוקלים מעבר לארה"ב.

שארלוט, צפון קרוליינה

שארלוט הגיעה למקום הראשון מבחינת עלויות נמוכות להקמת חברה בעיר בדירוג של בלומברג ו-CBRE. שארלוט, צפון קרוליינה, ממוקמת באזור הדרום-מזרחי של ארה"ב, מונה כ-800 אלף תושבים ודורגה במקום השלישי במדד הצמיחה הכי מהירה בארה"ב בשנת 2014.

בשארלוט ממוקם המטה המרכזי של Bank of America, מטה הפעילות המרכזי בחוף המזרחי של Wells Fargo ומוסדות פיננסיים נוספים, מה שהופך אותה למרכז הבנקאי השני בגודלו בארה"ב (אחרי ניו יורק). בנוסף, בעיר פועלות תשע חברות מרשימת Fortune 500, כמו Sonic Automotive, Duke Energy ותאגיד התעופה Sealed.

מבחינה טכנולוגית, בין השנים 2015-2013 עלו מספר המשרות בתחום ההייטק בעיר ב-33%. לפי דו"ח Tech-Thirty של חברת CBRE, שמנתח ומדרג את 30 שוקי הטכנולוגיה המובילים לשנת 2016 בארה"ב ובקנדה, מדורגת שארלוט במקום החמישי, עם הצמיחה השנייה בגודלה מבין השווקים שנבחנו, אחרי טורונטו.

בשארלוט יש כוח עבודה צעיר ומגוון שמגיע משבע אוניברסיטאות שמקיפות את האזור, ובהן אוניברסיטת צפון קרוליינה, אוניברסיטת קווינס שארלוט, אוניברסיטת ג'ונסון אנד וויילס ואוניברסיטת ג'ונס סי סמית.

הרטפורד, קונטיקט

הרטפורד, קונטיקט

קרדיט צלם\תמונה: DenisTangneyJr, Getty Images Israel

לפי הדירוג של בלומברג וחברת הנדל"ן CBRE, התברגה הרטפורד בעשרת המקומות הכדאיים להקמת חברה מבחינת עלויות נמוכות (מקום שביעי). בנוסף, אתר החדשות 24/7 Wall St דירג אותה כאחת מחמש המדינות בארה"ב שהכי כדאי לגור בהן, לפי נתונים סוציו-אקונומיים הכוללים אחוזי עוני, רמת השכלה ותוחלת חיים. מדינת קונטיקט עצמה הגיעה למקום השני בדירוג.

הרטפורד היא עיר הבירה של קונטיקט, חיים בה כ-125 אלף תושבים והיא ממוקמת כשעתיים נסיעה ממנהטן וכשעה נסיעה מבוסטון. העיר נחשבה מאז ומתמיד למרכז פעילות עולמי של תעשיית הביטוח, לכן הוצמד לה הכינוי "בירת הביטוח של העולם", ופועלים בה המשרדים הראשיים של חברות הביטוח הגדולות כדוגמת Aetna,The Phoenix Companies, United Healthcare ועוד.

העיר משמשת גם מרכז לחברות בתחום התעשיות הביטחוניות והאוויריות, דוגמת Lockheed Martin, United Technologies, ו-Pratt & Whitney, וגם חברת האנרגיה הגדולה – Eversource, הנכללת ברשימת Fortune 500 – העתיקה את המטה שלה למרכז העיר ב-2009. בקונטיקט עצמה החלה התעוררות בתחומי מכשור רפואי, תשתיות רפואיות וביומד.

במטרה ל"עודד הגירה" של חברות הייטק וחדשנות לאזור מציע הממשל בקונטיקט מענק והלוואות בריבית נמוכה של עד 550 אלף דולר. לאחרונה הוקם באזור מרחב עבודה משותף (HUB) בשטח של כ-2,500 מ"ר שיספק תשתית משרדית, מקום מפגש והפריה הדדית בלב הרטפורד וסיוע לחברות ויזמים בהעתקת פעילותם לארה"ב, ובכלל זה הגשת בקשה לקבלת המענק והלוואות ממשלת קונטיקט, רילוקיישן של עובדים (ויזות, מגורים) והקמת התשתית האירגונית של סטארטאפים בעיר.

בעיר ובסביבותיה ממוקמות 11 אוניברסיטאות, הבולטות שבהן הן אוניברסיטת הרטפורד, Trinity College ו-UCONN, שאלפי בוגריהן הופכים למתמחים ועובדים.

סנטה מוניקה, קליפורניה

סנטה מוניקה, קליפורניה

קרדיט צלם\תמונה: Blend Images/Pete Saloutos, Getty Images Israel

כתבה שפורסמה לפני שנתיים בניו יורק טיימס הכתירה את סנטה מוניקה כסיליקון ואלי החדש, בעיקר בשל חברות הסטארטאפ בתחום האינטרנט שהתמקמו באזור והשילוב עם עולם האופנה והסרטים של הוליווד.

עיר החוף סנטה מוניקה ממוקמת במערב מחוז לוס אנג'לס, מונה אוכלוסיה של 92 אלף נפש ומתאימה יותר למי שמתקשה להיפרד ממזג האוויר הישראלי. בעיר הקטנה הזו ממוקמים המטות המרכזיים של חברות מוכרות דוגמת Hulu, קבוצת המוזיקה של יוניברסל, RAND Corporation ועוד.

אינדיקציה טובה לפעילות הטכנולוגית הענפה בסנטה מוניקה היא פעילותם של לא פחות משמונה מרחבי עבודה משותפים (HUB), כולם בתפוסה של למעלה מ-80%. סנטה מוניקה ביחד עם העיר וניס (Venice) מרכיבות את האזור המכונה Silicon Beach – רצועה של כ-5 קילומטרים שהפכה לביתם של כ-500 סטארטאפים בשנים האחרונות. האזור כולו מוגדר כ-HUB השני או השלישי הגדול בעולם.

באזור הזה פועלים גם סניפים של חברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, כמו גוגל, יאהו, באזפיד, פייסבוק ו-AOL, ומוסדות ההשכלה הגבוהה הבולטים באזור הם אוניברסיטת קליפורניה לוס אנג'לס, אוניברסיטת Loyola Marymount ו-Otis College of Art and Design.

גיינסוויל, פלורידה

ב-2007 תפסה גיינסוויל, שבה כ-130 אלף תושבים, את המקום הראשון בדירוג המקומות שהכי כדאי לגור בו בצפון ארה"ב, ובדירוג best place to live and play בארה"ב של מגזין National Geographic Adventure.

עלות המחיה והקמת עסק בגיינסוויל נמוכה בהרבה מהערים הגדולות השכנות, מיאמי ואורלנדו. לדוגמה עלותו הממוצעת של בית היא 190 אלף דולר, לעומת 272 אלף דולר בכלל ארה"ב. בנוסף, בגיינסווי חלים חוקי המיסוי של פלורידה, אבל יהיה נכון יותר לתאר אותם כהטבות המס של פלורידה, מה שאומר שברוב המקרים על רווחי החברה והרווח הנקי שלה לא נדרש תשלום מס לממשלה המקומית.

בנוסף, בגיינסוויל ממוקמים סנטה-פיי קולג' ואוניברסיטת פלורידה (הקמפוס התשיעי הגדול בארה"ב) בה נמצאת אחת מתוכניות הסטארטאפ המובילות בכל ארה"ב. המשרד לרישוי טכנולוגי של האוניברסיטה סייע ליותר מ-160 סטארטאפים טכנולוגיים וביו-רפואיים להשתלב בחברות גדולות, והאוניברסיטה עצמה מציעה כלים רבים לחברות מתחילות. כך, בשבע השנים האחרונות גוייסו 500 מיליון דולר מהשקעות פרטיות ונוצרו מעל ל-500 משרות חדשות. בנוסף, ההאב-אינקובטור שמפעילה האוניברסיטה מציע מתקנים ומשרדים חדישים במחירים נמוכים, ומאז הקמתו  חברות הסטארטאפ ייצרו 760 מקומות עבודה וגייסו מעל 50 מיליון דולר במצטבר.

Raleigh, צפון קרוליינה

Raleigh, צפון קרוליינה

קרדיט צלם\תמונה: Mlenny, Getty Images Israel

לא רק ש-Raleigh מופיעה שנייה בדירוג של בלומברג (ביחד עם Durham השכנה) מבחינת עלויות הקמת עסק, העיר מדורגת במקום הרביעי בקצב הצמיחה של סצנת הסטארטאפים בארה"ב לשנת 2015. הדירוג שערכה חברת Mattermark לפי נתוני מימון, מספר סבבי ההשקעות שנסגרו וערך העסקאות ושפורסם ב-Business Insider בתחילת 2016, מגלה צמיחה של 110% במספר העסקאות ב-2015 וצמיחה ממוצעת של 26% מ-2012.

Raleigh עיר הבירה של צפון קרוליינה ומונה 450 אלף תושבים. ב-2015 היא נבחרה במקום הראשון ברשימות המגזין Forbes כמקום הטוב ביותר עבור עסקים וקריירה, ופועלות בה חברות כמו BB&T Insurance Services, Red Hat, Lulu, First Citizens BancShares ועוד.

בנוסף, יש בה חברות שעוסקות כמעט בכל תחום תעשייתי – שירותים פיננסיים ובנקאיים, חברות רפואיות, חשמל, ציוד טלקומוניקציה ואלקטרוניקה, ביגוד, עיבוד אוכל, ייצור נייר ופארמה. Raleigh היא חלק מ"משולש המחקר" – אחד מפארקי המחקר הגדולים והמצליחים בארה"ב – ועל כן נחשבת לאחת ממרכזי המחקר הגדולים בארה"ב בתחומי ההיי-טק וביו-רפואה וכן פיתוח מתקדם בתחום הטקסטיל.

ב-Raleigh שוכנות אוניברסיטת צפון קרוליינה ו-Chapel Hill (ביתה של NC University at Chapel Hill), וב-2014 סטיבן רוזנטל, מנכ"ל Northland Investment Corporation, אמר אליה שהיא "ריכוז רציני של מוחות. הרבה אנשים חכמים שגרים באותו המקום ויניעו את הכלכלה".

לפרטים נוספים והרשמה

הכתבה בחסות Innovate Hartford

Innovate הינו מרחב עבודה משותף (HUB) בשטח של כ-2500 מ"ר המספק ליזמים וחברות תשתית משרדית ומקום מפגש והפרייה הדדית בלב הרטפורד. המתחם מכיל כיתות לימוד, חדרי ישיבות ומתקני פנאי ומציע שירותי ייעוץ של מומחים עולמיים בתחומי הייצור והטכנולוגיה. בנוסף Innovate מסייעת לחברות ויזמים בהעתקת פעילותם לארה"ב ובכלל זה הגשת בקשה לקבלת מענק והלוואות ממשלת קונטיקט בסך 550 אלף דולר, רילוקיישן של כ"א (ויזות, מגורים) והקמת התשתית האירגונית של סטארט-אפים בעיר.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "חושבים על רילוקיישן? אלה ההטבות שתוכלו לקבל מחוץ לניו יורק ולסיליקון ואלי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Concerned Citizen
Guest

גיינסוויל, פלורידה – צפון אמריקה או דרום ארה"ב אבל בשום מצב לא צפון ארה"ב.

אמריקאי עתידי
Guest

אחלה, עכשיו רק צריך ויזה / גרינקארד ואני מסודר

Innovate Hartford
Guest

אנחנו מטפלים גם בזה! סטרטפים שרוצים להצטרף לתוכנית בקונטיקט יכולים להירשם בלינק הבא: http://www.innovatehartford.com/relocating-to-hartford/

Shlomit
Guest

אני כרגע גרה באיזור ראלי , צפון קרולינה וההזדמנויות כאן מדהימות. כמובן שהכל כאן הוא תלוי תעשייה. בתחום של ה Advertsing Technology רוב ההזדמנויות בניו יורק או סן פרנסיסקו, אך לשאר תעשיות הטק, פארמה והשאר, זהו איזור מעולה! רוב החברות מבינות זאת ופותחות עוד ועוד סניפים באיזור הזה. בהחלט איזור עם פוטנציאל מדהים

עמיר
Guest

שלום שלומית, אפשר ליצור איתך קשר?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: