תחליפו את וויז? אפליקציית הניווט iGO תוצע בחינם החל מחצות

כל בוקר וכל ערב אתם בודקים מה מצב הפקקים בווייז. אייגו מנסה להיות טובה יותר גם בזה, והיא תחולק בחינם בימים הקרובים. נהגנו איתה בשבילכם ובדקנו אם היא מביסה את ווייז

igo nng

מאת צחי הופמן, NEXTER

רוב הסיכויים שאפליקציית הניווט בסמארטפון שלכם היא Waze (או גוגל מאפס, או Here אם אתם ממש חייבים להיות שונים). אם אתם נוהגים במכונית עם מערכת מדיה מהשנים האחרונות, כנראה שמותקנת בה אייגו או במקרים אחרים, כמו רכבי יונדאי מהשנה האחרונה, גם ווייז.

מהיום (ד') בחצות ועד מוצאי שבת, חברת הניווט הישראלית NNG תאפשר להוריד בחינם את אפליקציית הניווט iGO (אנדרואיד | iOS). עלות האפליקציה עומדת ביום רגיל על 100 שקלים.

הגירסה החדשה, שעונה לשם NextGen, רוצה לגרום לכם לזנוח את ווייז, מפות גוגל, Here של נוקיה (שנמכרה לאחרונה ליצרניות הרכב הגרמניות) או אפליקציית הניווט הלא מוצלחת של אפל. השאלה החשובה היא האם היא נותנת כל מה שווייז יודעת לתת לנו וגם מעבר לזה. המשיכו לקרוא ותדעו.

יודע להגיד ז'בוטינסקי

בדקנו בשבילכם את גרסת אייגו החדשה על סמארטפון אנדרואיד ועל מערכת משולבת ברכב. ל-NextGen יש הרבה דברים מעניינים להציע. קודם כל, הממשק שלה מציע תצוגה תלת-מימדית של בניינים. מי שהשתמש במכשירי הניווט היעודים (PND) בעשור הקודם, בוודאי זוכר את התצוגה הזו. מעבר לזה, אייגו מאוד רוצה שתתמצאו בנתיב הנסיעה שלכם ולא תתעמקו במסך, כמו שאתם עושים לפעמים עם ווייז. למשל, כאשר אתם מתקרבים לפנייה עמוסת נתיבים ומחלפים, אייגו מציגה קודם כל את שלטי הנתיבים באותם צבעים ובאותו מיקום המופיע בכבישים. לאחר מכן היא מחליפה את תצוגת המסך הרגילה לתמונה של מספר הנתיבים, עם חיווי חצים ברור של המיקום בו אתם צריכים להיות. קשה מאוד לפספס פניות עם אייגו – וזה יתרון חשוב.

באייגו, בדומה לווייז, יודעים להקריא בקול את שמות הרחובות והכבישים, כך שיותר קל להבין לאן נוסעים. הקול עדיין נשמע רובוטי, אבל למקומות שאליהם נסענו לא היו בעיות הגייה. בווייז בלטו בעיות של רובוט שלא יודע להגות, נניח, את שמו של ז'בוטינסקי או הקיצור ראשל"צ לעיר ראשון לציון. בנוסף, ב-NNG (בדומה לווייז) פיתחו מנוע קולי להכתבה של כתובות ונקודות עניין. אהבנו מאוד את היכולת לשלוט ב-NextGen באמצעות הקול, כך שלאחר חיפוש כתובת או נקודת עניין, ניתן להגיד לו גם להתחיל לנווט (מה שלא קיים בווייז). השימוש בהפעלה קולית דורש חיבור לאינטרנט. במערכות משולבות ברכב זה נעשה באמצעות סים שמותקן ברכב, או באמצעות חיבור דרך הטלפון הסלולרי שהופך לנתב.

אייגו גם עוזרת לכם למצוא חניה ביעד שלכם. כאשר תתקרבו ליעד, היא תאפשר לכם ללחוץ על כפתור ולנווט לחניון הקרוב. בנוסף, האפליקציה מתריעה באמצעות אייקונים על המסך על פסי האטה וקרבה לבתי ספר. בקרוב היא גם תזכיר בקול לנהג, לאחר סיום הניווט או סגירת האפליקציה, לא לשכוח ילד או בעל חיים ברכב.

הבעיה – עומסי תנועה

השאלה הראשונה שכל משתמש ווייז ישאל את עצמו היא עד כמה אייגו מצליחה לדייק בדיווחים על עומסי תנועה? התשובה במקרה הזה היא לא תמיד. אייגו אומנם מציעה דיווחי תנועה (לא בדרך שבה עובדת ווייז, שהיא חוכמת ההמונים), בין השאר, דרך מידע המתקבל מחברות הסלולר על מהירויות התנועה הממוצעות של מכשירי סלולר באזור. העדכון אמור להיות כל דקה.

בפועל, המצב לא משהו. במהלך מספר בדיקות, בחלק מהמקרים ווייז דיווחה על פקקים ואייגו לא (במציאות היו פקקים). זמן ההגעה המשוער היה כמובן שונה, כאשר זה של אייגו היה נמוך. כאן בתמונה פקק בווייז מימין, כאשר אייגו משמאל מראה דרך פנויה.

wazeigo

בפועל, זמן ההגעה של ווייז היה נכון או הכי קרוב לזמן ההגעה האמיתי. לאחר בדיקה של מספר ימים, קשה להגיד שאפשר לסמוך על אייגו מבחינת זמני הגעה מדויקים או בדיווחים על פקקים. כאן בתמונה פקק אמיתי במציאות (משמאל) ואילו מימין המסלול שבו הפקק לא ממש דווח (מימין). בחלק מהנסיעות אייגו אכן הצליחה לדווח נכונה על הפקקים.

כמשתמשים קבועים של ווייז מאז השקתה הרשמית ב-2009, אחד הדברים שהכי הפריעו לנו באייגו הוא חוסר היכולת לדווח. כאשר רואים פקק, דרך חסומה בעקבות עבודות בכביש או רכב משטרה, קשה מאוד להמשיך לנסוע, מבלי לדווח לנהגים אחרים על כך, במיוחד כשרואים שהמידע הזה לא מופיע באותו זמן באייגו (והרבה פעמים גם בווייז). אגב, נהגים שלמדו לסמוך על ווייז שתתריע בפניהם על ניידות משטרות המחכות להם מעבר לפינה, יגלו שדבר כזה לא קיים באייגו, אלא רק התראות על מצלמות מהירות.

עדכוני מפות הם דבר חשוב מאוד באפליקציות ניווט, במיוחד מאחר שכבישי ישראל משתנים כל הזמן, מתווספים מחלפים או כבישים נחסמים בעקבות עבודות הרכבת הקלה. בעוד שבווייז העדכון הוא מיידי, באייגו הדבר שונה. בחברה מספרים שכל כמה שבועות מתבצעים עדכוני ביניים וארבע פעמים בשנה מתבצע עדכון מקיף וגדול. אם יש שינוי משמעותי מאוד, ב-NNG אמורים לבצע עדכון מהיר יותר. משתמשים שהתרגלו לכך שברגע שצץ שינוי הכי קטן בכביש, ווייז יודעת עליו, יתקשו לגלות שלמפה שלהם באייגו עלול לקחת יותר זמן לדעת על כך.

igo

למצוא קניונים

חסרונות נוספים באייגו הם בזמן קבלת שיחה. בווייז (בגרסת האנדרואיד), כאשר שיחה מתקבלת, מסך הסמארטפון עובר לזמן קצר מאוד למסך השיחה ולאחר מכן מקפיץ באופן אוטומטי את ממשק הניווט. בצורה הזו, גם במהלך שיחה ניתן לראות את מפת הניווט של ווייז. לעומת זאת, באייגו הדבר דורש לחכות עד שהשיחה תסתיים ואז ממשק הניווט יוקפץ באופן אוטומטי. ניתן גם לבצע את זה באופן ידני תוך כדי השיחה.

באייגו החליטו לשלב מקלדת משלהם (יש גם מקלדת QWERTY) ולא לאפשר להקליד עם המקלדת הרגילה של הסמארטפון. לא מדובר בחסרון משמעותי מאוד, אבל משתמשים שרגילים למקלדת שלהם, פחות יחבבו את המקלדת של אייגו, אשר לטעמנו לא מספיק נוחה.

באייגו אפשר לחפש נקודות עניין ולא רק כתובות. אם משתמשים בגירסה שמחוברת לאינטרנט, מספר המקומות גדול ועדכני יותר כמובן, אך מצאנו לא מעט קניונים ומקומות חשובים גם בגירסה לרכב שמנותק מהרשת. למי שחובב את העניין, באייגו יש גם ניווט שטח, שלא קיים בווייז (שם יש רק ניווט עירוני).

עוד תכונה שחבל שלא הוסיפו באייגו היא האפשרות לסנכרן את ספר הכתובות בתפריט המועדפים. אנחנו נוהגים להחליף סמארטפון כל שנה וחצי עד שנתיים, ובאייגו לא מאפשרים סינכרון של המועדפים. התוצאה היא שבכל החלפת מכשיר נצטרך להזין את ספר הכתובות באפליקציית הניווט של החברה מחדש. חבל.

התרגלנו שווייז מתריעה מתי אנחנו צריכים לצאת לפגישה (לפי זמן הנסיעה), כאשר לחיצה נוספת פשוט מזניקה את האפליקציה ואת הניווט, כך שלא צריך להתחיל להזין כתובת ליעד (בתנאי שהוא כבר הוזן ביומן הפגישות).

חיבור לאינטרנט

ב-NNG אוהבים לציין שאפליקציית הניווט שלהם לא דורשת שימוש בתעבורת נתונים עבור המפות (רק עבור דיווחי התנועה והכתבה קולית). אמנם מדובר בחסכון בחבילת הגלישה החודשית, אבל בינינו – רוב הצרכנים מחזיקים חבילות גלישה גדולות מאוד, שלא ממש יפריע להם "לבזבז" נתונים על ווייז. כדאי לקחת בחשבון שאייגו היא אפליקציה התופסת מקום רב יותר בסמארפון – 460 מגה-ביייט, לעומת 120 מגה-בייט פחות או יותר בווייז (בגרסת אנדרואיד). לצרכנים בעלי סמארטפון עם זיכרון מוגבל או עמוס אפליקציות, תמונות וסרטונים, מדובר ביתרון גדול של ווייז.

בשורה התחתונה, לאייגו יש יתרונות והיא מציעה חוויית ממשק נעימה, אבל תכונות שהתרגלנו לקבל בווייז חסרות כאן. כמו כן, מהניסיון שלנו, NextGen לא מספיק אמינה בדיווחים על עומסי תנועה, אולי כדאי ש-NNG תמצא דרך אחרת לקבל את הנתונים על עומסי הכבישים, ואז יהיה לה מוצר שבאמת יספק אלטרנטיבה למתחרים.

הכתבה פורסמה לראשונה בנקסטר

לקריאה נוספת

שילמה 20 אלף שקל בגלל וירוס

ווינדוס לא יחייב אתכם לשדרג

NEXTER

הגב

19 תגובות על "תחליפו את וויז? אפליקציית הניווט iGO תוצע בחינם החל מחצות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מיכה
Guest

התכנה הזאת ניפחה לי את הטלפון בפעם האחרונה אין כמו וויז

חן חן
Guest

לאחר מספר נסיונות עם וויז, ב 80% מהמקרים לא הגעתי לאן שצריך או שהתוכנה בחרה בדרך הלא נכונה מבין מספר אופציות (סינון בכישים,העדפות וכו' בוצע כראוי וכנדרש)
עדיף כבר google map
ב iGO מעולם לא נפלתי, וזו הסיבה שלקחתי אותה לחו"ל, ארה"ב,
נכון שאין עדכון של פקקים, אבל יש בהחלט עדכונים על שינויים כגון עבודות בכביש, חסימות וכו'.
לי זה מספיק ומספק
חן

אורי
Guest

אפשר להיות יותר שקוף?
אני גם הייתי שמח אם הייתה אלטרנטיבה נוספת, אבל אין כמו וויז.

עידן
Guest

השתמשת בigo ב אייפון ,אז חילקו את האפליקציה ביום העצמאות. מאז אני עם אנדרואיד (כשנתיים) ולא 'קלתי אפילו לרכוש את igo.
חינם אחת מול השניה מעדיף את igo.

תותח
Guest

google maps שווה בהרבה, צורך פחות בטריה, מציע לך תוך כדי נסיעה דרכים אחרות. לא חייבים אינטרנט. משתנה להולך רגל בהגעה ליד (אף פעם לא חונים מול המקום). נראה לך איזה נתיב בדיוק לבחור, וממש נוח לחול

נווט מוסמך
Guest

מה לגבי תמיכה במפות בחו"ל? האם igo יודעת להוריד מפה של אותה מדינה כשמגיעים אליה? או שצריך להוריד לפני? האם בכלל יש אופציה כזו?

U11
Guest

עולה כסף מפות של מדינת אחרות…
אבל,אין ספק שיש יתרון גדול כאשר לא צריך אנטרנט בשביל מפות במדינות זרות,לכן השתמשתי בIGO בחו"ל…

נ.א.
Guest

מעולה. רק מה שנותר להם עכשיו זה לבטל את התביעה נגדי שגררה הוצאה לפועל מאסיבית של למעלה משתי מליון שקל כשהייתי בן 14 אשר מונעת ממני כרגע לחזור לארץ.
התביעה הייתה על כך שהעלינו לאתר sources.co.il את התוכנה שלהם עם מפות בעברית בחינם. (בזמן שלא היה גרסה רשמית בעברית)

עידן
Guest

אתה צריך ייעוץ משפטי מתאים .
מלבד זאת, משרד פרסום יעשה עבודה טובה למענך….

נ.א.
Guest

יעוץ משפטי מתאים גובל בהוצאה כספית עצומה. אני סטודנט בן 23 למען השם.
משרד פרסום נשמע כמו רעיון מעולה, השאלה היא מה הם יכולים כבר לעשות – הרי זה הוצאה לפועל כבר.

קולומבוס
Guest

סיפור אמיתי? מזעזע- פרסום כזה ברשת על איך שיבשו חיים של ילד יכול להרוס להם את השם- אם תפעל נכון יתכן וישתלם להם לסגת מכל העניין
סה"כ הם לא מונופול דורסני ורודף בצע אלא חברת סטארטאפ טכנולוגי, קשה לי להאמין שיש להם עניין בכסף שלך…

נוחי
Guest

אם זה קיים באוטו. (לא היה בשימוש כל כך) תמיד היה וואיז בפון. איך מעדכנים את התוכנה?

דקו
Guest

הורדתי את האפליקציה היום לאנדרואיד
המפה מאד עמוסה וקשה להבין מה קורה שם, יש תחושה של לאגים קלים כאשר לוחצים על לחצנים.
האפליקציה נראית ממש כמו שהיא הייתה לפני 10 שנים כשעוד קנינו מכשיר GPS ייעודי…
בנוסף, היא שוקלת המון (400 MB) ויש רק את המפה של ישראל (מפות של מדינות אחרות עולות כסף)
מיותר לחלוטין, בישראל יש אלטרנטיבות טובות בהרבה!

יצחק גולן
Guest

לפי הכתבה האפליקציה חינם מיום ד אני מנסה להורידה ביום ה' ורשום לי שמחירה 99 ₪

משתמש מודאג
Guest

קראו מה שכותבים המשתמשים לפני ההורדה לטלפון. ישן, מסורבל, איטי

נועם
Guest

מיושנת, כבדה ולא ממש הצלחתי להתרגל לרעיון של הזנת כתובת לפי תבנית ולא בפורמט חופשי. ואולי יצליחו המפתחים להסביר איך מוצאים את בה"ד 1 במפה. התיאשתי, רק וייז !

אילן
Guest

שעחתם דבר אחד…
מי לא זכה לקבל את ההודעה האדומה בראש המסך של וייז "אין קליטת ג'י. פי. אס. לא ניתן לקבוע מיקום"? וזה קורה כשמתחילים ניווט וזה קורה בדיוק כשצריך את וויז כדי לדעת אם לרדת במחלץ או לא. ממש מרגיז!! אני ווויז לא חברים יותר
זה קורה כמעט לכול משתמשי וויז אבל מישום מה – כולם שומרים את זה בסוד.
והאם לא קרה לכם שוויז לקח אתכם דרך כביש 6 למרות שזה חסך אולי דקה (ולפעמים גם זה לא)? האם יכול להיות שיש לוויז הסכם כל שהוא עם כביש 6?

שרון
Guest

למטיילים בחו"ל!!
כדאי לדעת על האפשרות שקיימת בgoogle maps להורדת מפות לנייד ללא צורך בחיבור אינטרנט!!
בחופשה שלי בחו"ל שמחתי לגלות את האפשרות הזו .עבד לי נהדר !
כל מה שצריך הוא להוריד לפני אזורים לנייד וסעו לשלום !
מצ"ב הסבר
https://support.google.com/maps/answer/6291838?hl=iw

אביב
Guest

100 שקל לאפליקציה? זה מטורף!!!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: