מלחמת הדפדפנים: מבט קצת אחר

מה הקשר שבין נטסקייפ לפיירפוקס?, איך השתלט אקספלורר על השוק ומדוע הוא מאבד אותו כעת? סקירה הסטורית ותמונת מצב מעודכנת הנוגעת לשוק הדפדפנים

צילום: יח"צ, עיבוד תמונה

יש מספר ‘מלחמות’ בין חברות טכנולוגיות בכל מיני תחומים ברורים כגון מעבדים (אינטל מול AMD) או סמארטפונים (אפל, גוגל, HTC, נוקיה), אבל מלחמה אחת שלא ממש הבנתי אף פעם היא מלחמת הדפדפנים. כמה דפדפנים מותקנים אצלכם על כל מכשיר (מחשב, טאבלט, סמארטפון)? למה? האם זה האופי הישראלי שלנו שלא רוצה להפסיד משהו או לצאת פראייר? בסופו של דבר, הדפדפן לא עולה לנו כסף ולכאורה אף יצרן לא מרוויח ממנו משהו. אז על מה המלחמה הגדולה?

קצת היסטוריה

לפני המון שנים (1991) הופיע הדפדפן הגרפי הראשון (של טים ברנרס-לי). לפני כן (בשנות השמונים והתשעים) היו דפדפנים טקסטואליים (ועדיין יש) אבל לא אדבר עליהם. בשנת 1993 הגיע הדפדפן הפופולארי הראשון NCSA Mosaic שחשף את רוב הציבור לאינטרנט החדש (ה-WWW). החברה לא החזיקה מעמד הרבה זמן ואחד המקימים שלה, מרק הנדריסן, עזב אותה והקים את Netscape שהצליחה לתפוס 90% מהשוק העולמי באפריל 1996. ב-1995 החליטה מיקרוסופט שהיא פותחת במלחמת הדפדפנים הראשונה ופיתחה את האקספלורר שהצליח להדיח את Netscape ולמעשה למחוק אותה כליל (למרות שהחברה עדיין קיימת תחת AOL שרכשה אותה) ולתפוס 95% מנתח השוק של הדפדפנים בשנת 2002. 5% הנותרים היו פשוט מחשבים ללא חלונות כגון מקינטושים ו- Unixים. מיקרוסופט ניצחה מפני שהציעה את הדפדפן בחינם לכולם, בעוד המודל של Netscape היה למכור את הדפדפן ב- 10$ למשתמש עסקי.

צילום: יח"צ, עיבוד תמונה

נטסקייפ הבינה שהיא בדרך להפסיד והקימה ב-1998 את Mozilla בניסיון להתחרות עם מיקרוסופט בעזרת מודל הקוד הפתוח (דבר מאוד חדשני לאותה תקופה). בנתיים המון דברים קרו לחברה כמו הרכישה ע”י AOL ובסופו של דבר הפירוק המוחלט שלה ב-2003. בין לבין, מוזילה הצליחה לשחרר גרסאות שונות של Netscape ששיפרו משמעותית את המוצר אבל עדיין לא יכלו למיקרוסופט. בשנת 2004 יצאה גרסה ראשונה של Firefox שהתבססה על הפרוייקט של מוזילה וכך למעשה Firefox היא הממשיכה של Netscape במידה רבה. Netscape השאירה לעולם שתי תרומות משמעותיות ביותר: ה-CSS וה-Javascript (שממשיך להיות מפותח ע”י Sun).

התחרות בין מיקרוסופט ו-Firefox המשיכה עם שחרורי גרסאות משני הצדדים כאשר היתרון הטכנולוגי של Firefox היה ברור אבל המכונה המשומנת של מיקרוספט והדומיננטיות שלה בשנים אלה שמרה על המונופול של מיקרוסופט בתחום. המלחמה בין החברות נגעה גם לקביעת הסטנדרטים של עולם ה-HTML כאשר מיקרוסופט התמקמה נגד שאר העולם בניסיונות שלה לקבוע סטנדרטים שיתאימו לה. להבדיל מעולם מערכות ההפעלה, בועדות ה-W3C מיקרוסופט הצליחה פחות ונאלצה פעם אחר פעם להתאים את עצמה לאחרים.

בסוף שנת 2008 גוגל השיקה את הדפדפן שלה (כרום) ופתחה במהלך להשתלט על שוק הדפדפנים. כרום בנוי על מספר ספריות כולל כמה של מוזילה אבל בעיקר כתוב מאפס. הוא מכיל מנוע java script משופר ובעל ממשק משתמש פשוט ומצומצם שמועתק היום ע”י שאר הדפדפנים. כשכל המשקל של גוגל מאחוריה, גוגל הלכה ושיפרה את הדפדפן והיום נמצאת כבר בגרסה 14 של המוצר.

המצב היום

המספרים משתנים כל הזמן אבל המגמה המאוד ברורה היא שמיקרוסופט צונחת (למרות שהיא עדיין במקום הראשון), וגוגל גדלה (למרות שהיא עדיין שלישית). Firefox סטגננטית למרות המון מאמצים שהיא עושה כדי להשאר בשוק כגון שחרור 3 גרסאות רק השנה (כאשר את ה- 3 הקודמות לקח שנים לשחרר).

המודל הכלכלי

צילום: יח"צ, עיבוד תמונה

השאלה העיקרית היא למה לחברות האלה להתחרות בכזו פנאטיות זו בזו? התשובה היא כמובן, כמו תמיד, כסף. הכסף מגיע בסופו של דבר ע”י גיוס המשתמשים למנוע החיפוש שלהם.

גוגל הקימה את הדפדפן שלה כאשר הבינה שזו הדרך הכי טובה לגרום לאנשים להשתמש במנוע החיפוש שלה, להיחשף לפרסומות, ולהכניס כסף לגוגל. גם לפני הדפדפן שלה, גוגל הובילה משמעותית (מעל 80%) בתחום החיפוש, אבל התחרות הייתה משמעותית וכדי לשמור על יתרון מול מיקרוסופט ויאהו, גוגל פיתחה את הדפדפן.

פיתוח הדפדפן של פיירפוקס נגע אולי לעניין של כבוד אבוד אל מול המפלה של Netscape, המודל העיסקי של Firefox הוא ארגון ללא מטרות רווח והם כביכול מסתמכים על תרומות של משתמשים, אבל 97% מההכנסות שלהם (2010) מגיעות כעמלות ממנועי חיפוש כאשר 86% מגיעים מגוגל (גוגל הוא מנוע החיפוש של הדפדפן).

מיקרוסופט פחות או יותר חייבת שיהיה לה דפדפן ולכן היא כבולה אליו. זה נכון שעכשיו שיש למיקרוסופט גם מנוע חיפוש, המודל יכול להיות דומה יותר לגוגל אבל הם מתחילים מאחור. בכל מקרה, הדפדפן הוא חלק ממערכת ההפעלה ולא פיתוח נפרד כך שהמודל הכלכלי אולי פחות חשוב פה.

תחום נוסף שנהיה מאוד משמעותי, הוא תחום המובייל. לגוגל ולמיקרוסופט (וגם לאפל שלא התייחסתי אליה פה מפאת נתח השוק הקטן שלה) יש מערכות הפעלה למובייל והן כמובן מציבות את הדפדפן כחלק ממנו. ל-Firefox אין מערכת הפעלה, אבל יש גרסת אנדרואיד להורדה (אפל לא מותירה תחרות עם הדפדפן שלה).

מה צופן לנו העתיד?

צילום: יח"צ, עיבוד תמונה

אם זה תלוי בגוגל, אנחנו הולכים לחיות בתוך הדפדפן. עד כדי כך גוגל מאמינה בזה שהיא מתפחת את פרוייקט ה-Google Chrome OS ומנסה להעביר אותנו למודל של ענן.

HTML5 כבר נתמך היום וייתמך עוד יותר טוב בעתיד ויאפשר לדפדפנים לנגוס עוד ועוד ביישומים מבוססי חלונות. הוא לא יוכל להחליף אותם, אבל בהחלט נראה תחיה מחודשת של הפרדיגמה של פיתוחי web. מה שמעניין הוא שיש פה מפסידים גדולים כגון מיקרוסופט (Silverlight) ואדובי (Flash) וכן ישנה אפשרות לא מבוטלת כלל שגם גוגל ואפל עם חנויות האפליקציות שלהן יפסידו המון אפליקציות שפשוט יפותחו באינטרנט ולא יעברו דרך החנות שלהן. מצד שני, כל מה שירוץ בתוך הדפדפן טוב לגוגל, אז…

תמיכה בחומרה – דפדפן אמור להיות מסוגל לעבוד על כל מחשב ללא קשר לחומרה שלו, ואמור להיות מוגן מפני היכולת של אתרים לגשת לקבצים הנמצאים על המחשב שלי. כל זה טוב ויפה אבל גם מגביל. אם יש לי כרטיס מסך חזק, הייתי רוצה להשתמש בו באתרים גרפיים. אם יש לי מספר ליבות במעבד, כדאי שאוכל למקסם את הביצועים של האתר שלי. היכולת של דפדפנים לאפשר יכולות כאלו בלי לפגוע באבטחת המידע שלי, תקפיץ את הדפדפנים מדרגה קדימה.

יכולת להריץ יישומים בתוך הדפדפן – לפני כשבועיים גוגל הכריזה על האפשרות להריץ קוד מקור הכתוב ב-C או ב++C בתוך הדפדפן. הדבר מקדם אותנו צעד נוסף אל עבר החיים בתוך הדפדפן כך שגם קוד שנכתב עבור יישומים נפרדים, יוכל לרוץ כחלק מהדפדפן (ורק חכו לשילוב של זה עם HTML5). אתר נחמד ונוסטלגי להפליא מאפשר לשחק משחקי DOS ישנים היישר מתוך הכרום (לאחר אפשור Native Clients) בהגדרות. האתר מסביר הכל אז הנה הוא.

לסיכום

אין לי מושג מה הדפדפן הטוב עבורכם. זה קצת כמו דת ואמונה והרבה תלוי בשימוש שלכם ובאופן העבודה האישי שלכם. הסטטיסטיקה אומרת מה הרוב חושב, אבל כמו שתיארתי – גם זה משתנה כל כמה שנים. כנראה שהכי טוב להתקין כמה גרסאות, לעדכן אותן כל הזמן, ולא להתפלא אם בסוף התוצאות של גוגל נראות אותו דבר בכל הדפדפנים.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג Technologeek

 

Avatar

דוד קודיש

דוד קודיש הוא מומחה מערכות מידע, IT, טכנולוגיה, ושימושי אינטרנט. נמצא בחזית הטכנולוגיה מעל ל- 15 שנה בתפקידי הנדסה וניהול בחברות הייטק.

הגב

12 תגובות על "מלחמת הדפדפנים: מבט קצת אחר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
TheAC
Guest

אחלה כתבה, רק תיקון קטן. בפסקה השניה רשמת שIE השתלטה על 95% מהשוק כאשר ה5% האחרים היו מערכות שהן לא Windows ז”א Unix וMacintoshים למיניהם. אבל עד 2003, למק לא היה בכלל ספארי והרוב השתמשו בו בIE. כן, של Microsoft.
http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Explorer_for_Mac

אלירן
Guest

אני עד לפני lion השתמשתי בכרום, אבל אחרי שראיתי את ספארי 5.1 במק אין מצב שאני חוזר לכרום..
ממש ממש ממש נוח.

gunr
Guest

מסכים עם אלירן .. ספארי .. פשוט אין דברים כאלה.

דוד קודיש
Guest

ייתכן מאוד שספארי הוא הדפדפן הטוב ביותר בעולם, אלא שנתח השוק שלו עדיין מזערי (5%) ולא גדל בקצב מיוחד. לכן גם לא התייחסתי אליו בכתבה (ולא בגלל שהוא לא שווה אזכור).
אני משתמש בו מעט מאוד (על האייפד) ובהחלט מרוצה (אם מוציאים את עניין הפלאש).

davkozo
Guest

כתבה מצוינת אבל יש טעות קטנה , הגירסה האחרונה של כרום היא 13 ולא 14. (אולי התכוונת לגירסת הבטא?)

לביא
Guest
אם אני מבין נכון, המודל הכלכלי של גוגל דומה למודל של טלוויזיה. מנקודת מבטן של רשתות השידור, ככל שאתה צופה יותר בטלוויזיה, הרשתות מרוויחות יותר מפרסומות. גוגל שולטת בתחום החיפוש באינטרנט, כך שיש לה אינטרס חזק לעודד אנשים להיות יותר זמן ברשת. אז המטרות של גוגל בפיתוח כרום היו: 1. לגרום לאנשים להכנס ליותר אתרים – רנדור מהיר יותר של ג’אווה-סקריפט=יותר אתרים שאפשר להכנס אליהם, יותר שאילתות חיפוש וכו’ – תכפילו את חלקיקי השניה במליוני אנשים ויש כאן רווח ממשי. 2. לעודד משתמשים לעבור לאפליקציות רשת. שוב – ככל שג’אווה-סקריפט רץ מהר יותר, כך אפליקציות הרשת יעבדו מהר יותר. ואנשים… Read more »
יהודה
Guest

כתבה מעולה.
תיקון טעות, JavaScript לא מפותח על ידי Sun, הרבה מבלבלים בין Java ל-JavaScript. מבחינה היסטורית גם שינוי השם מ-LiveScript ל-JavaScript ארע במקביל להוספת תמיכה ב-Java בנטסקייפ, אבל אין קשר.
JavaScript מפותח על ידי נטסקייפ וקרן מוזילה.

יהודה
Guest

עוד משהו אירוני, כרום / כרומיום ממש לא כתוב מאפס, מנוע התצוגה (רינדור) מבוסס Webkit, פרי פיתוחה של אפל והקהילה.

פינגווין אנונימי
Guest
פינגווין אנונימי

תיקון קל למתקן הכתבה (יהודה), Webkit הוא ממש לא פרי פיתוחה של אפל, אלא של קהילת הקוד פתוח במסגרת הפרויקט של KDE. בכללי חשוב לזכור שלאפל אין שום פיתוח מאפס, היא מתבססת על פרויקטים חופשיים המשוחררים ברישיון BSD המאפשר להם להתבסס עליהם ללא חשיפת הקוד הנוסף שיצרו. זו אחת הסיבות שאני לא אוהב את אפל, חוץ מעיצוב פנים היא לא מוכרת כלום, כל הטכנולוגיה שהיא מתבססת עליה פותחה עוד לפניה ומפותחת גם בלעדיה.

אריה
Guest

זה קצת מוזר להגיד שהכל מסביב לכסף כשהדפדפן השולט באירופה הוא לא למטרות רווח. ועניין של כבוד אבוד לדפדפן שמת לפני עשור גם לא מחזיק. מאחורי השוא”ש יש תפישת עולם שלמה שמתעסקת ברשת החופשית, והיכולת להנגיש ולשפר אותה.
העובדה שהמודל הכלכלי שלה תלוי בגוגל היא בעיקר עצובה. עד כמה שאני יודע, שוא”ש היא תוכנת הקוד הפתוח המצליחה ביותר. היחידה שהצליחה באמת לעקוף את המתחרות הקנייניות שלה. לכל הפחות כדאי לתת לה את המקום הראוי הזה, ולא להגיד ש”גם אצלה הכל מסביב לכסף”

weissbergy
Guest

שכחתם את אופרא? הדפדפן הטוב ביותר לדעתי בגלל אין סוף ההתאמה האישית

hod
Guest

תכלס- המלחמה על הדפדפן נובעת מסיבה אחת בלבד- כסף:
מי שישלוט בדפדפן ישלוט באינטרנט- הבלוג שלך הביאה לי רעיון לבלוג נוסף שאפרסם בקרוב מאד ואז תבינו עוד יותר טוב למה אני חושב את מה שאני חושב.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: