הילד מהקריות שזכה בפרס בטחון ישראל יכול לראות עכשיו מתחת לקרקע

מדור ה-CTO החדש שלנו נותן את הבמה ל-CTO's של הסטארטאפים הישראליים. והפעם, עידו גונן, CTO בחברת הסטארטאפ הישראלית אקסודיגו, שמשתף בסטאק הטכנולוגי שלו, מסלול הקריירה, טיפים לג'וניורים ודרך העבודה המומלצת

במדור החדש שלנו קוד פתוח נשוחח בכל פעם עם CTO או VP R&D, שיספרו לנו קצת על עצמם, הדרך שעשו כדי להגיע לתפקיד, ישתפו בטיפים מקצועיים ויענו על שאלות מקצועיות וטפשיות כאחד. והשבוע, מתארח אצלנו עידו גונן, CTO בחברת הסטארטאפ הישראלית Exodigo. אז בואו נתחיל.


עידו גונן. מקור: Exodigo

היי עידו. קודם כל, נשמח לשמוע על המסלול האישי שעשית בקריירה עד לתפקיד הנוכחי:

"כמו כל המייסדים של אקסודיגו, גם אני נולדתי וגדלתי בפריפריה: אני מקרית מוצקין, יוגב שיפמן מיוקנעם וג'רמי סוארד מאשדוד.

ביסודי אובחנתי כמחונן, עשיתי שנה במסגרת של בית ספר למחוננים פעם בשבוע במקום בית הספר הרגיל, והחלטתי כעבור שנה להפסיק עם זה. למדתי באורט מוצקין, פיזיקה ומחשבים, סיימתי בהצטיינות. בצבא הייתי עתודאי במסלול פסגות תוכנה בטכניון, ביחד עם יוגב שיפמן, ה-CPO בחברה שלנו, במהלכו עושים תואר ראשון בהנדסת תוכנה ואת כל הנקודות של תואר שני במדעי המחשב במשך 4 שנים וצריכים לשמור על ממוצע של 85 ומעלה.

לאור הצטיינותי תכנית פסגות דחתה לי את הגיוס בשנה נוספת ועשיתי תואר שני מחקרי במדעי המחשב עם תזה, בתחום של הגנה על מערכות מבוזרות. כשחזרתי לצבא בגיל 23 יצאתי מיד לקורס קצינים ואחריו שובצתי כמהנדס תוכנה במחלקת מו"פ התוכנה של יחידה 81. השתתפתי בפרוייקט שזכה בפרס בטחון ישראל, משהו גדול ומשמעותי, שממשיך ומלווה אותי עד היום. כעבור שלוש שנים שירות ב-81 עקב מהלך ארגוני, המחלקה בה הייתי הועברה ליחידה 8200, שם שירתתי עוד כארבע שנים, במהלכן זכיתי להוביל שני צוותי מו"פ של פרויקטים מהגדולים והמורכבים שקיימים בקהילת המודיעין. במסגרת זו גם יצאתי ל"עדים במדים", חוויה משמעותית עבורי כדור שלישי לניצולי שואה.

בחצי השנה האחרונה ב-8200 ליוויתי צוותי מו"פ לייעול תהליכי המו"פ שלהם והגעה מהירה יותר למוצר איכותי יותר, והוגשתי מטעם יחידת 8200 כמועמד לאות הטכנולוגי של הרמטכ"ל, גם שני השותפים שלי בסטארטאפ הוגשו, ג'רמי זכה באות וככה החלטנו שהוא יהיה מנכ"ל… אני צוחק כמובן, אבל באמת עשינו תהליך משמעותי שבו בחנו את החוזקות של כל אחד מאיתנו, ואיך הוא יתרום הכי הרבה לחברה. השתחררתי בדרגת רב סרן וקבעתי עם החברים בגראז' של ג'רמי ב-1.1.21. במשך שנים ידענו שנעשה משהו יחד ואף תיאמנו את תאריכי השחרור של שלושתנו".

הנהלת אקסודיגו. מקור: Exodigo

ספר לנו קצת על המוצר שאתם מפתחים ב-Exodigo והטכנולוגיה שעומדת מאחוריו

"החברה מפתחת פלטפורמה תוכנתית למיפוי תת-הקרקע. המוצר שלנו מביא לראשונה יכולות של העולם החדש לעולם תת-הקרקע, ומאפשר להבין מה קורה מתחת לרגלינו מבלי לגעת בקרקע. אנחנו עושים את זה על ידי היתוך של מידע ממגוון גדול של חיישנים. השוק הראשון שאנו תוקפים הוא שוק התשתיות התת-קרקעיות, שזו בעיה כואבת בעולם. קבלנים נתקלים כל הזמן בתשתיות בלתי צפויות בשטחים בהם הם עובדים, דבר שגורם לנזקים ועיכובים גדולים בפרוייקט. שוק התאונות בתת-קרקע מוערך בכ-30 מיליארד דולר בשנה רק בארה"ב לבדה על ידי ארגון ה-CGA. המוצר הראשון של החברה לשוק התשתיות יצא בתחילת השנה, עם הדגמות מוצלחות בארה"ב.

הטכנולוגיה שכרגע מפותחת בחברה לצורך שווקים נוספים היא טכנולוגיה לא פולשנית לקביעת הרכבי קרקע לתחום הבנייה וחיפושי המינרלים. איך עושים את זה? אנחנו רוכשים חיישנים מסחריים, מכל הפיזיקות שיכולות לראות מתחת לקרקע – אלקטרומגנטיקה, מגנטיקה, ראדרים חודרי קרקע, ססמיקה ועוד. עושים להם אינטגרציה למוצר פשוט וקל לתפעול בשטח, שיכול לעלות על פלטפורמה קרקעית או אווירית – עגלה או רחפן לצורך העניין. אנשי אופרציה סורקים את תא השטח והמידע עולה לענן. בענן סדרה של אלגוריתמים קלאסיים של עיבוד אותות בשילוב עם AI עושים את הפענוח ומחזירים תשובה לשאלה מהן התשתיות התת-קרקעיות שנמצאות באותו תא השטח. המידע חוזר ללקוח בתצורת מפה שמכילה את התשתיות התת-קרקעיות, ומתממשקת לפלטפורמות הקיימות שהלקוח משתמש בהם, למשל  ArcGIS".

בוא נדבר רגע על תרבות הפיתוח ושיטות העבודה שלכם, איך אתם עובדים בחברה?

"עקב הצלחות השיטה בצבא, ממש מההתחלה הטמעתי את ה-Scrum, אחת משיטות ה-Agile, כשיטת העבודה העיקרית במו"פ, ולא רק אצל צוותי התוכנה. אנו מקפידים על הטקסים השונים של ה-scrum ואוהבים את זה – Sprint Demo, Daily, Sprint Retrospective, Sprint Planning ועוד. בדמו – אנשי המו"פ מציגים תוצאות טכנולוגיות מול הפרודקט, ומספרים על חידושים טכנולוגיים והנבטות חדשות.

הסייקלים בין הפרודקט לטכנולוגיה קצרים מאוד בחברה, ואנשי הפרודקט עובדים צמוד עם אנשי המו"פ, בלופ שמזין את עצמו דרך המנגנונים של ה-scrum ומביא לטיוב של התוצאות ולעבודה אפקטיבית יותר. בגלל שיש לנו גם אופרציות בשטח, אנשי ה-product operations שמפעילים את המוצרים בשטח גם נמצאים בתוך הלופ ומחזירים כל הזמן פידבקים לפיתוח לגבי שיפורים נדרשים.

המו"פ בחברה הוא רחב מאוד במובן שמתבצעים אצלנו מאמצים במגוון תחומים טכנולוגיים – תוכנה, אלגוריתמיקה, הנדסה מכנית וחומרה, ויש לנו אנשי מו"פ רלוונטים מכל העולמות הללו ועוד".

איזו פריצת דרך או פיתוח מעניינים ומשמעותיים בהובלתך גורמים לך להיות גאה?

"הפעם הראשונה שהגענו לתא שטח ב-POC בארה"ב, כשכל העיניים היו עלינו, והצלחנו בצורה מלאה הייתה משמעותית ביותר עבורי. החלום התחיל להתגשם. משמעותית בעיניי הדרך הרחבה שאנחנו עושים בעולם המו"פ בבעיה מורכבת – העולם של התת-קרקע נשען על חברות חיישנים או מוצר, שהמודל העסקי שלהם נשען על מכירת חומרה ועיקר העיבוד נעשה על ה-edge device בצורה קלאסית. המסע שאנו עושים, מהחיישן, דרך העיבוד בענן, ועד התוצר הסופי ללקוח היא תפיסה טכנולוגית שונה, מורכבת יותר לביצוע, אבל עם ערך גבוה יותר. כיף לראות את הדבר הזה קורם עור וגידים".

לדעת מה יש מתחת לקרקע. מקור: Unsplash

הטיפ הכי חשוב שלך לג'וניוריות ולג'וניורים, שרק מתחילים את הקריירה בעולמות התכנות, הפיתוח וההנדסה?

"בעבודה הראשונה תכוונו להתפתח כמה שיותר תוך שאתם מוכיחים ומראים את הערך שלכם למקום בו אתם נמצאים. אל תמקסמו על משכורת כי זה כבר יגיע אם תהיו טובים במה שאתם עושים, והרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים".

יש איזה מוצר, פרויקט או קוד שכתבת – לא בשביל העבודה והמקצוע – אלא בשביל הנשמה, הקהילה או  מטרה כלשהי, תחביב או סתם בשביל הקטע? כל דבר שהוא לא עבודה?

"אני טיפוס טוטאלי, כל מסגרת שאני נמצא בה מקבלת 110% מהקשב שיש לי לתת, אז לא נשאר הרבה זמן בשביל המסביב. למרות זאת, בזמני הפנוי אני אוהב לענות על שאלות בקהילות פיננסיות בפייסבוק. תחום שאני מאוד מתחבר אליו ברמה האישית – עשיתי לימודי תעודה בבר אילן של ניתוח והערכת שווי חברות".

חייזרים פלשו לכדור הארץ והשמידו את כל הדאטהבייס של סטאקאוברפלו. מה הדבר הראשון שצריך לעשות?

"לעלות מגיבוי. Security ויכולת שחזור הם דברים שמאוד חשובים לי בחברה, אני מאמין שגם בסטאקאוברפלו!".

פודקאסט או ספר מומלץ?

"אני קורא בעיקר בלוגים פיננסים, כמו Ben Carlson, Nick Magguilli, ובארץ יש גם כמה טובים כמו "משקיע בערך", ו"הסולידית" כמובן. הקבוצות בפייסבוק של הקהילה הפיננסית הן גם טרנד מתחזק כמו נינג'ה פיננסית, Money talks ועוד. אני בעיקר אוהב לקרוא דברים שמשלבים את העולם הפיננסי עם עולם הדאטה, כך אפשר להגיע למסקנות מעניינות".

אייבל מקונן טספיי א.ק.א. The Weeknd | תמונה: Nicolas Padovani

מה הפלייליסט חובה שלך בזמן תכנות או העבודה?

"אני אוהב לשמוע The Weeknd, אבל קשה לי לעבוד תוך כדי…"

איזה גאדג'ט או גאדג'טים הם מאסט בשבילך?

"וואו – איירובוט, דייסון, Bose, קורקינט חשמלי, תחנת עגינה למחשב, לאחרונה קניתי jump starter לאוטו זה נראה לי חשוב".

דבר ראשון שאני עושה אחרי האקזיט הוא:

"יש עוד מסע ארוך עד לרגע המיוחל. לא הקדשתי לזה מספיק מחשבה".

והכי חשוב: טאבים או רווחים?

"לצערי, טאבים כי הבנתי שרווחים זה יותר ליט :) "


רוצה גם להופיע במדור? קליק כאן

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

14 תגובות על "הילד מהקריות שזכה בפרס בטחון ישראל יכול לראות עכשיו מתחת לקרקע"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חתול פיקח
Guest

טוב, זה חתיכת מר מושלם

רווח רווח רווח רווח
Guest
רווח רווח רווח רווח

הפסקתי לקרוא במילה טאבים

מאור
Guest

אני הפסקתי ב :)

יגל
Guest

סבבה, אז קראת את העיקר

נילס
Guest

אז שוב דחפתם בחורה לא קשורה?
אני לא הייתי קורא לזה פמינזם
יותר כמו עלבון לאינטילגנציה של בנותינו

YW71
Guest

היא מגיעה על תקן 'צריך בחורה שתופיע בתמונות של החברה'

ASD
Guest

מה התעוררת? איפה כתוב פמניזם? למה אתה חושב שהיא לא קשורה ומה כואב לך בעין לראות אישה בתמונה?

תעשה גוגל, תבין מה התפקיד שלה, כנס ללינקדין שלה ותראה את הרקע העשיר שלה.
אני לא מכיר אותם או אותה, אבל התגובה הלא רלוונטית שלך ממש משונה.

חברע
Guest

הוא אפילו לא התגייס שקיבלנו את הפרס. הבנאדם חושב שכולם מטומטמים.

חייל ששירת אותם
Guest
חייל ששירת אותם

הם גנבו טכנולוגיות מהצבא, גנבו עבודה של חיילים ששירתו אתם. החברה הזאת צריכה להסגר, ואותם צריך לחקור.

דורון
Guest

מה שבראש בראש

אריה
Guest

נשמע שאתה אדם חכם… אם אתה באמת חכם, אתה תדע להעביר את הידע שלך לצד של הביזנס ולהעביק מפתחים אחרים… כי שם הכסף הגדול ולא להיות סתם עוד מפתח, גאון ככל שתיהייה למפתח יש תקרת שכר אפילו אם היא 100 אלף דולר לחודש, ליזם השמיים הם הגבול 100 מליארד דולר… מה היה מביל גייטס או אילו מאסק אילו היו מחליטים להשתקע טיפה יותר בפיתוח ופחות ביזמות? אז היום היה להם בית חמוד ומשפחה, פנסיה וזהו… לא יותר מזה…

אלדד
Guest

חביבי,
א, לא קריית מוצקין ולא יקנעם זה פריפריה. גם לא אשדוד. יש לך סיבות אחרות לקבל קרדיט ראוי, לא צריך גם לנכס טייטל שלא "זכית" בו.
ב, מאות אנשים עבדו על פרויקטים שזכו בפב"י. אם זה לא על שמך, זה לא אתה זכית. זו היחידה שלך שזכתה. התמזל מזלך להיות בפרויקט שזכה, זה הכל, וזה בלי לזלזל בתרומה שלך לפרויקט.

ספקן
Guest

למה אין שאלה הנוגעת לעובדה שהפיתוח על המוצר החל עוד כשהיו בצבא? כלומר מדובר בקניין רוחני של צהל (מכיוון שצהל מימן את משכורות המפתחים, את הניסויים ואת הגישה לחומרים מסווגים). זה עוד סטארט-אפ שנבנה עם כישרון ענק, אבל בעזרת מימון ציבורי (צהל), ולא מחזיר לחברה.

אלון
Guest

חלק גדול מהפיתוחים נשמע לא אמין מבחינת היתכנות פיזיקלית

wpDiscuz

תגיות לכתבה: