מרשים ובאותו זמן מלחיץ: צפינו בעימות בין ה-AI של IBM לדיבייטר מקצועי

באירוע מיוחד של IBM, חשפה החברה את ה-Debater שלה שמסוגל להתעמת עם בני אדם, להעלות טיעונים מנצחים, לענות על דברי היריב ואפילו לשלב הומור, כדי לכבוש את הקהל

תמונה: אור קפלן

לשוחח עם עוזרות אישיות וירטואליות היא פעולה של עניין שבשגרה בימינו: אנחנו יכולים לבקש מהן להדליק לנו אורות, לספר לנו על מזג האוויר, לקבוע פגישות ולשחק איתנו משחקים, אבל אנחנו לא באמת יכולים לנהל איתן דיון אמיתי, מעמיק ומעשיר. IBM פיתחה במעבדת המחקר שלה בחיפה מערכת בינה מלאכותית ראשונה מסוגה שמסוגלת לנהל דיון אמיתי בשם Project Debater, שיכולה לתת קרב הגון גם לטובי הרטוריקנים והדיבייטרים.

המערכת מגיבה לנאום של היריב באופן ישיר

Project Debater לא מנהלת דיונים כמו שאנחנו משוחחים עם עוזרות אישיות, אלא פועלת בהתאם לחוקי הדיבייטים. ראשית, המערכת של הדיבייטר מקבלת את שאלת הדיון, ומתחילה לייצר את הטיעונים שלה בהתאם לצד שנבחר עבורה. בזמן שהצד השני בדיון נואם את נאום הפתיחה, המערכת מאזינה לו ויוצרת תוך כדי נאום תגובה מתאים, ולבסוף, מסכמת את הטענות שלה, בתקווה שהיא תהיה המנצחת בדיון.

הבוקר (ג') הציגה IBM לראשונה את המערכת לעיתונאים הישראליים. כאשר הדיבייטר התמודד אל מול שני דיבייטרים מקצועיים בעלי ניסיון של שנים בתחום. הנושא שנבחר לדיון הראשון הוא האם צריך להפסיק את המעקב של ממשלות אחרי אזרחים – בעיקר על ידי מצלמות.

הדיבייטר הייתה הראשונה לפתוח את הדיון שהתנהל באנגלית, כאשר היא הציגה את מבנה הטיעונים שלה בעד ביטול הניטור. היא החלה להזכיר את החוקה האמריקאית ואפילו הציגה עובדות על כך שהאו"ם הכריז על מעקב כהפרה של זכויות אדם בסיסיות. הדיבייטר אפילו התבדחה מדי פעם כשטענה שהנושא המדובר נוגע בעיקר לבני אדם, ולא למכונות, ועל כן אפשר לדעת שהיא אובייקטיבית בדיון.

בדיבייט הראשון האנושות ניצחה, בשני כבר הוטל ספק

תמונה: אור קפלן

אני חייב להודות שבנאום הפתיחה הדיבייטר הייתה מרשימה למדי: הטיעונים היו ברורים, המבנה היה נוח והיא ניצלה את מלוא הזמן שניתן לה כדי לבסס כמה שיותר את הטיעונים שלה. לאחר שהיריב שלה סיפק את נאום הפתיחה שלו, ניתנה רשות הדיבור שוב לדיבייטר, שהפעם לא הצליחה לספק נאום תגובה הולם. היא חזרה על רוב הטיעונים שלה מנאום הפתיחה מבלי להרחיב עליהם, ובמקום לבסס את הטענות שלה על עובדות, היא המשיכה לדבוק בכך שהזכות לפרטיות היא זכות אדם בסיסית. בנוסף, הדיבייטר לא ניצלה את מלוא הזמן שניתן לה לנאום התגובה, וסיימה אותו במהרה. בכך, נתנה הדיבייטר את הניצחון ליריבה האנושי שניצל את החולשה של הבינה, ותקף את הטיעונים היחסית ריקים שלה. גם סקר שערכה IBM בין האורחים באירוע העניק את הניצחון לבן האנוש.

לאחר מכן החל הדיון השני על נושא הנדסה גנטית אל מול יריבה אנושית אחרת, והפעם הדיבייטר הצליחה להפוך את היוצרות: הטיעונים שלה היו רהוטים, מגובים בנתונים מחקריים, סקרים ואפילו ציטוטים של פרופסורים. כל זאת יצר תחושה שהדיבייטר לא יודעת רק להגיב לנושא הנבחר ולנאמר על ידי היריבה שלה, אלא להעשיר את הנוכחים בידע שאולי לא הכירו קודם כל. הדיבייטר אפילו התייחסה לציטוט מפורש של יריבה שטענה שבהנדסת גנים אנחנו "משחקים את אלוהים". הפעם הדיון כבר לא הרגיש חד צדדי, והדיבייטר זכתה לציונים גבוהים הרבה יותר בסקר.

אבל איך היא נשמעת?

הדיבייטר מזכירה מאוד את העוזרות הקוליות כמו סירי, אלקסה והעוזרת של גוגל, אבל בניגוד לאלו שמתוכנתות למשפטים ספצפיציים וניואנסים בקול, הדיבייטר צריכה לשלב את אותם ניאונסים בתוך משפטים ונאומים מלאים. בניגוד כמעט מוחלט לכל העוזרות האחרות שלא ניתן להקשיב להן אחרי עשר שניות של שטף דיבור, הדיבייטר מצליחה להחזיק נאום של 4 דקות כמעט בלי בעיות. עם זאת, הקול שלה עדיין רובוטי ולא מוסווה ככזה של בן אדם.

אחד האתגרים הגדולים של הדיבייטר הוא להאזין ליריב במשך דקות ארוכות ולהבין מה הטענות המרכזיות שלו, ולהגיב לו בהתאם. ד"ר איה סופר, מובילת המחקר בתחום הבינה המלאכותית ב-IBM ומובילת הפרויקט הסבירה כי "כשהתחלנו את הפרויקט זה נראה כמו מדע בדיוני, אבל היה פה צוות של חוקרים שהאמין שהוא מסוגל להוציא את המדע הבדיוני הזה לפועל. וכך התחלנו את הפרויקט הזה"

בחברה מסבירים כי שום דבר איננו מתוסרט מראש בדיבייט. הדיבייטר למדה 300 מיליון מאמרים שמהם היא מרכיבה טיעונים לשלל דיונים שונים. היא מאתרת פיסות טקסט שיש להן שלוש תכונות: הן רלוונטיות לנושא, הטקסט מרכיב דעות של בעד ונגד ולא רק עובדות חד צדדיות, וכמובן, מידע שתואם לצד שלה שנבחר לצורך הדיון. בשלב השני, הדיבייטר מבינה את האספקטים המרכזיים שהדיון מתנהל סביבם, ומארגנת את הטקסט שהיא עומדת להקריא. לאחר מכן, הדיבייטר מקשיבה ליריב שלה, ומכינה את נאום התגובה שלה תוך כדי שהיא מנסה להמנע מחזרתיות.

האם הדיבייטר תעזור לנו לקבל החלטות מושכלות יותר?

תמונה: אור קפלן

בשלב הזה, הדיבייטר לא מחוברת לאינטרנט, אלא רק למאגר המידע ממנו למדה את הטענות שלה, כך שהיא לא זוכה לממש את מלוא הפוטנציאל העתידי שלה. במהלך הדיון שצפינו בו, ניכר כי הדיבייטר משתמשת לא מעט בהומור, ובין השאר "עוקצת" את היריבים שלה. בחברה מדגישים כי ההומור שולב ככלי רטורי שמסייע לחיזוק טענות וביסוס עמדות, ואפילו סיפרו כי המערכת עדיין צריכה ללמוד "טאקט" בצורה טובה יותר, כדי לשלב את ההומור בדיוק בנקודה הנכונה.

התצוגה שצפינו בה היום הייתה מרשימה למדי. על אף הדיבייט הראשון, הפוטנציאל הגלום במערכת הוא אדיר. כל המשפטים שהמערכת הרכיבה היו קוהרנטיים, גם אם הם לא תרמו באופן ישיר לשכנוע הקהל. שטף הדיבור היה נעים וטוב, ואפילו ההומור שולב בצורה נכונה ומשעשעת. משילוב בדיבייט, המערכת יכולה לקדם את עולם הבינה המלאכותית לעולם קבלת ההחלטות, בו המערכת תוכל, על בסיס נתונים אמיתיים שלמדה וחקרה, לסייע לנו בצמתים מרכזיים, ניהול משברים ואפשרויות כמעט אינסופיות, כאשר כל אלו מבוססות על ידע.

לדיבייטר אולי מחכה עוד עבודה רבה, אבל לא רחוק היום בו נוכל להעמיד אותה אל מול טוקבקיסט מצוי כדי לראות כיצד היא הולמת בו עם מידע והיגיון.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

7 תגובות על "מרשים ובאותו זמן מלחיץ: צפינו בעימות בין ה-AI של IBM לדיבייטר מקצועי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יהודה
Guest

טוב עכשיו מה שנשאר זה לעמת מכונה אחת עם השניה בנושא הישראלי-פלסטיני

כך נראה לומר
Guest

באמת מעניין מה אם הנתונים המוזנים למערכת שיקריים…או מוטלים בספק??

אני
Guest

מדהים! כל הכבוד לחוקרים הישראלים :)

משה
Guest

אפשר קישור להתנצחות?

כך נראה לומר
Guest

מרשים – כן.גם מרתק-כן.ואפילו מעניין- כן.
אבל למה מלחיץ?????

משה
Guest
לפני שנים (הרבה) דברתי עם חשבנאי שעבד בגוגל וניסיתי להבין ממנו איך המערכת עובדת כל-כך מהר. הוא מצידו דבר איתי על כל מיני מימדים (חשבונאים) והמון דברים נוספים והמכנה המשותף לכולם זה: שלא באמת הבנתי איך זה עובד. לקראת סוף השיחה הצלחתי לשרבב שאלה רלוונטית הקשורה לפיזיקה של החיפוש: משמע, גם אם יש לך את המכונה עם זמן חישוב אפס, עדיין לוקח זמן לקרוא חומרים בכל חור בעולם… בשלב זה, הוא הביט במבט מלא חמלה והבנה ואמר לי: (תקשיב טפשון) גוגל העתיקה את כל הפקינג אינטרנט אליה לשרתים. החיפוש הוא חיפוש מקומי… (וואי, אתה כזב טּמּבּל) (את מה שבסוגריים הוא… Read more »
משתמש
Guest

יש לינק לוידאו של הדיבייט המלא?
חיפשתי הרבה מאוד ולא הצלחתי למצוא…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: