הזמנתי כנאפה מיפו והיא הגיעה אלי ברחפן

מי שיגיע לחוף הים של תל אביב בחודשים הקרובים עשוי לראות רחפנים שמבצעים שליחויות. אז לא יכולנו להתאפק והחלטנו לראות איך זה עובד במציאות

אם רק היינו קונספירטיביים מספיק היינו אומרים שוירוס קורונה הונדס לא במעבדה בווהאן, אלא בהלסינקי, שם ממוקם המטה של חברת וולט הפינית. אחרי הכל, אם יש תחום אחד שפרח וזרח ב-2020, זה כמובן תחום המשלוחים. אבל בחודשים האחרונים שב עם ישראל אל הכבישים וסביר להניח שגם אתם מרגישים שגם השליחים על הקטנועים, הקורקינטים והאופניים מתחילים להיתקע בעומסי התנועה, והמצב רק הולך ומחמיר. אבל בימים האחרונים החל פיילוט נוסף לסוג אחר לגמרי של משלוחים: משלוחים על גבי רחפנים. אותה הבטחה שלא באמת מומשה על ידי אמזון, נבדקת בימים אלו בתל אביב. אז עשיתי את הדבר הצפוי, והזמנתי כנאפה מיפו אל הצד השני של תל אביב כדי לראות האם זה באמת עובד. וזה עובד, בערך.

4 תחנות לאורך קו החוף של תל אביב

תחנת השילוח. צילום: Skylinx

הפיילוט הזה הוא בעצם שיתוף פעולה של 4 גורמים שונים: הסטארטאפ SkylinX, שמנסה לבנות "שדה תעופה לרחפנים" במרחב האורבני; חברת Flytech, שמתפעלת את הרחפנים בפועל; Cityzone, מעבדת החדשנות של פארק עתידים תל אביב ועיריית תל אביב-יפו; ולקינוח (עוד לא כנאפה, תירגעו.), Airwayz, שמפתחת את מערכת ההפעלה שתשלוט ברחפנים ובנתיבי התעופה השונים. ביחד הן פנו לעיריית תל אביב והצליחו להשיג את האישור לפיילוט הדי שאפתני הזה שהוא סוג של השלב הבא של הפיילוט שהחל בחדרה בחודש מרץ האחרון.

בשלב הראשון, ישנן 4 תחנות בהן ימריאו וינחתו הרחפנים בחודשים הקרובים: הראשונה ממוקמת בתחנת הכוח רידינג שבצפון תל אביב, השניה בעמדת התצפית הנפלאה של מלון הילטון (שאם אתם מגיעים אליה, כדאי שתשמרו על הסמארטפון שלכם היטב. סמכו עליי), השלישית בגן צ'ארלס קלור והאחרונה בנמל יפו. המשותף לכל התחנות הוא קו החוף של תל אביב, שלאורכו יטוסו הרחפנים בשלב הניסוי. עם זאת, בחודש אוקטובר הפיילוט צפוי להתרחב ולהתחיל לטוס גם מעל האזורים האורבניים האמיתיים של המטרופולין העמוס.

במסגרת הפיילוט עדיין לא תוכלו למצוא אפליקציה דמויית Wolt שממנה תוכלו להזמין מצרכים או מנות מהמסעדות על קו החוף, ומדובר בטיסות מבוקרות בלבד שבמסגרתן יעברו קפסולות קפה, ציוד רפואי וכן, גם קצת מזון. בכל זאת, בשביל זה באנו. אז את הכנאפה הזמנו מראש לעמדת ההמראה, ואנחנו חיכינו בעמדת הנחיתה בחוף הילטון. אם ציפיתם למצוא שם מנחת משוכלל עם שלל חיישנים ומערכות מתוחכמות – תשכחו מזה, לפחות בשלב הזה.

נכון לעכשיו מתחם הנחיתה של הרחפנים הוא בסך הכל אזור מגודר במחסומים הכחולים של העירייה. בתיאוריה, כל אחד יכול לבוא ולחטוף את הכנאפה שלי. SkyLinX הציגה בפניי הדמיות של עמדות נחיתה והמראה אורבניות, שאמורות להתאים לא רק לרחפנים של Flytech למשל, אלא לפחות או יותר כל רחפן אחר, ותאפשר לו להיטען, להעמיס ולפרוק מוצרים וכמובן לתקשר עם המערכות של Airwayz. זה כמו מה שפרספטו הישראלית עושה, אבל קצת הפוך. העמדה העתידית הזאת גם מאפשרת לרחפן לנחות בגובה, ולא על הרצפה לידכם, כך שבתקווה לא כל זב חוטם יחטוף את ארוחת הצהריים שלכם.

צילום: גיקטיים

הרחפן של FlyTech הוא בעצם רחפן די סטנדרטי של DJI שעליו הולבשו עוד כמה חיישנים, מצלמות, מצנח של חברת Parazero הישראלית וכמובן, תא מטען שאליו הועמסה הכנאפה שלי. הרחפן היה עתיד להמריא מגן צ'ארלס קלור בגבול יפו, עד אליי בחוף הילטון. מרחק של כמעט 4 קילומטרים בנתיב תנועה רגיל, ו-3 קילומטרים בדיוק בקו אווירי. נכון – זה לא בדיוק המרחק הגדול ביותר שהפיילוט הזה מאפשר, אבל היי, זה ניסוי.

מגבול יפו לצד השני של תל אביב ב-7 דקות

יופי, אחי. צילום: גיקטיים

הרחפן ועימו הכנאפה שלי יצא לדרך, ואני ישבתי בהתרגשות עם הטיימר, אך לאחר דקות ספורות הרחפן נעמד במקומו בלב ים. לא בגלל תקלה תוכנתית, לא בגלל כשל במנוע, אלא בגלל מישהו שהחליט לעוף עם מצנח רחיפה בגובה נמוך מעל חופי תל אביב ולבצע שלל פעלולים שלא הרשימו אף אחד. אותו מישהו, לפחות לדברי כל מי שנכחו במקום, פעל באופן לא חוקי ולא טרח להפעיל את האפליקציה הנדרשת שהייתה אומרת לו שהוא טס בנתיב תעופה, ומעדכנת את המיקום שלו גם במערכות של AirWayz.

יכול להיות שהייתם מצפים שכאן אני אקטול את היוזמה ואגיד שהיא לא בשלה לתנאי המציאות, אבל למען האמת, ההפך הוא הנכון. הגורם האנושי העברייני הוא זה ששיבש את נתיב הטיסה המוסכם, אבל הגורם האנושי המקצועי הוא זה שעצר את הרחפן, והחזיר אותו למקומו עד אשר המסלול יהיה נקי ובטוח. אלה בדיוק הנקודות שבהם אתם רוצים שיהיה בן אדם מאחורי הרחפן, ולא מערכת אוטונומית ב-100%.

אז אחרי שהפעלולן קיבל את הבוסט הנדרש לאגו שלו, הרחפן המריא בשנית מצ'ארלס קלור לעברינו, ואנחנו עברנו להסתכל על המערכת של Airwayz בזמן אמת. למען האמת, המערכת נראית יחסית אינטואיטיבית לרמה שבה הרגשתי שאני יכול לתפעל אותה למרות שאני לא מבין דבר בתפעול של ציי רחפנים. אייל צור, מנכ"ל החברה שהדגים לי את המערכת, הראה לי איך בכמה שניות אפשר לתחום למשל את כיכר רבין במקרה של הפגנה ולקבוע שמדובר בשטח אסור לטיסה, להגדיר שאסור לטוס מעל גני ילדים בשעות מסוימות, וכמובן לצפות במצלמות השונות שעל גבי הרחפן, שרוב הזמן צילמו כמובן מים.

תוך 7 דקות ו-11 שניות הגיע הרחפן לאזור הנחיתה. הסיבה שהוא לא נחת מיד טמונה בעובדה שביקשנו להשוות את משך זמן המשלוח האווירי למשך זמן משלוח מסורתי יותר בתל אביב. על כן, המפעיל המקצועי של הרחפן עצמו שלח אותו מצ'ארלס קלור, ויצא על גבי קורקינט לעברינו על גבי שביל האופניים בטיילת. המפעיל הגיע ב-4 דקות איחור (11 דקות ו-14 שניות, למתעניינים), יותר מפי 1.5 מהזמן שלקח לרחפן.

הכנאפה שחיכתה בתא המטען של הרחפן נותרה אסתטית ולא נראה שעברה טלטלות רבות מדי על אף שטסה ברוח קיצית לא קלה. חמה כמו שפינטזתי היא לא הייתה (הודות למצנח הרחיפה המעכב), אבל אי אפשר להגיד שזה לא גירה את הדמיון והציפייה שלי לשנים הבאות.

לכנאפה שלום. צילום: גיקטיים

אם אתם גרים, עובדים או מבקרים בתל אביב, אתם ודאי יודעים שדווקא אזור הטיילת מצ'ארלס קלור ועד נמל תל אביב הוא אחד משבילי האופניים הרציפים הטובים ביותר בעיר, כך ששליח מגיע עליו ביעילות יחסית. אבל עכשיו תקחו את אותה תוספת של פי 1.5 בזמן המשלוח בתנאים הכמעט מיטיבים דווקא עם הקורקינט, ונסו לדמיין מה יקרה כשהרחפנים האלו יחצו מלמעלה את דרך השלום, אבן גבירול ושאר הנתיבים הפקוקים עד תום בתל אביב. אז אני כבר מדמיין שהמכפיל הזה יהפוך להיות קריטי למדי וכזה שיאפשר לכם לקבל משלוחים מצד אחד של העיר לצד השני שלה בדקות ספורות, במקום בעשרות דקות, ובסטנדרט שוולט יצרה אצל כולנו, זה יכול להיות הבדל של שמיים (סליחה על זה) וארץ.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

31 תגובות על "הזמנתי כנאפה מיפו והיא הגיעה אלי ברחפן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אפרים
Guest

איך אמורים לעבוד רחפנים בשמים
בלי תאונות? אין איזה מגדל פיקוח בשביל רחפנים?

צצצ
Guest

קובעים נתיבים וגובה בו כל רחפן מורשה לטוס. למשל רחפנים שטסים צפונה יטוסו בגובה 25 מטר ורחפנים שטסים דרומה בגובה 30 מטר. בכל מקרה אפשר לכתוב את התוכנה שמפעילה אותם ככה שתמנע התנגשויות.

קטלן
Guest

מגניב

הבנת?
Guest

ברגע שתנטרל את הגורם האנושי, לא יהיו תאונות.

חנן
Guest

ומה אם תעוף ציפור? תאונות קורות ולא רק בגלל הגורם האנושי.
אם תריץ פיילוט בסביבה סגורה והרמטית לא יהיו תאונות. פיילוט בסביבה חיה נועד ללמוד ולהשתפר.

אאא
Guest

מעזעז. לא הייתי רוצה לשמוע את הזמזום הנוראי של הרחפנים ליד חלון הבית כי איזה עצלן היה רעב וכמה עסקנים מצאו שיטה חדשה לחסוך על שליח.
שלא לדבר על זה שלא נוכל להבדיל בין רחפן שלהם לרחפן של חטטן

אירה
Guest

מעדיף אגזוזים שבורים של טוסטוסים או צפירות של נהגים ששליחים על אופניים נתקעים להם בנתיב וחותכים אותם?

אפרים
Guest

איך אמור לעבוד רחפן בלי תאונה? אין מגדל פיקוח לרחפנים?

אני
Guest

Airwayz, שמפתחת את מערכת ההפעלה שתשלוט ברחפנים ובנתיבי התעופה השונים.

שם
Guest

סטארטפ קטן שיקבל מונופול על כל נתיבי הרחפנים בארץ? מתכון לצרות

ס.ל
Guest

עוד כמה שבועות תשמעו שהמשטרה תפסה כנופיה שמעבירה סמים ברחפנים למסיבות חוף בתלאביב חחחחחחחח

חים
Guest

אולי משהוא לאומני חבוב

חים
Guest

החתול שומר על השמנת

חים
Guest

עוד מעט רחפני פיגוע++
הבנתם מה נותנים להם ביד
זה מכוון להשמד++ עם היהודי

דמיון פורה
Guest

אפשר לחשוב שעד עכשיו לא היו קיימים רחפנים שניתן להסב אותם לביצוע פיגועים.

חים
Guest

רחפני ביגועים

אקדח מעשן
Guest

מכוניות תופת

זיו
Guest

חחחח יאללה נראה אותו לוקח משלוח של שתי שקיות מפוצצות , אין סיכוי שהוא יכול להרים כזה משקל בקלות

ירון
Guest

הומו

ש.י
Guest

תמו בעיות העולם והארץ .חלם !

אורן
Guest

רעיון גרוע שצריך לעצור אותו בתחילתו

באסה
Guest

יתחיל להיות זמזום אינסופי של רחפנים,רעש מעצבן

שלא נדבר על מה יקרה כשרחפן יתרסק על רכב או בנאדם או יגרום לתאונה

DUDE
Guest
זה ברמה של גימיק, רחוק מאוד מלהפוך למשהו מסחרי… קודם כל, תיראו את הגודל של הדבר הזה, הרחפן עצום, הסרטון לא כולל את הסאונד המקורי, אבל אני בטוח שכל החוף שמע את הרחפן הזה. דבר שני, יש כל מיני הגבלות בישראל לגבי איפה ניתן להטיס רחפן מטעמי בטיחות ופרטיות, במקרה הזה הוא טס בעיקר מעל החוף ונוחת ב"מנחת" מגודר…איך מתרגמים את זה לרמת הבית ברחוב? איפה הוא ינחת? איך מבטיחים שהנתחיתה תהיה גם בטוחה וגם קרובה לבית? בקיצור, ברור שהטכנולוגיה כבר שם, הרגולציה והחוק לעומת זאת מאוד רחוקים, הפתרון הזה לא שווה כלום כרגע עד שלא מסדירים את כל העניינים… Read more »
חסן
Guest

זה פיילוט. ברור שאין פתרון לכל הסוגיות (הנכונות!) שהעלית. יש דברים שאי אפשר לדעת עד שלא מנסים, אלה התנאים שאפשרו את הנסיון הזה. אם לא ילך, לא קרה כלום, נשרף קצת כסף. אם יעזור לקדם את הדברים – זה ברכה עצומה.
אגב ברור שהכתבה מקודמת ע"י המשתתפים ומשופצת בהתאם, זה גיקטיימ, אבל מכפת לי – הפיילוט מגניב וראוי שיכתבו עליו.

מישהו
Guest

תחנת רחפנים? שיבוא לדפוק לי בדלת

חסן
Guest

עוד תגעגע לימים של "אחי אני למטה אתה יכול לרדת לקחת את המשלוח?"

ליעד כהן
Guest

גם הקניות צריכות להיות ככה

קטלן
Guest

לא הבנתי…זה גם ככה לא יגיע את הדלת אז מה עשינו בזה??
והתוכנה שתנהל את כל הרחפנים זה הדבר היחיד שמגניב בסיפור הזה

בצל כחול
Guest

נשמע מגניב ביותר. יש עוד המון מקום לשיפור וזה בסדר כי הרי מדובר על פיילוט.
מה שכן, החברה ששולטת על נתיבי התעופה חייבת להיות של המדינה ולא סטארטאפ פרטי. הייתי אומר שרשות התעופה צריכה לקחת אחריות על התחום הזה באותו אופן שהם אחראיים על כלי תעופה קטנים כמו מסוקים, מטוסים קטנים ואפילו אנשים עם מצנחים (כמו הדביל הכתבה) שחייבים לקבל אישורים איפה לטוס ואיפה לא.

ברור ברור
Guest

וכמובן שחברות המשלוחים יתחזקו את כלי הטיס שלהם ברמה נאותה, וכמובן שיהיה למי לפנות במקרה של תאונה, וכמובן שאדם הולך עם מוזיקה ברחוב שומע צפצוף של דבר שעומד לנחות לו על הראש. בקיצור טוב למד"ב אסון למציאות.

בוגר קורס מאדר האקר
Guest
בוגר קורס מאדר האקר

אני מחפש משקיע לסטארטאפ רחפני אבטחה חמושים לפעולות 'חוקיות' – מניעת גניבות, אה… פרוטק…. זתומרת, עזרה בסכסוכי 'שכנים' (לשלוח פרחים).

יאללה מחפש חברת ספאנק שלקחה כסף מהפנסיות של מדינה אחרת :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: