מה חדש בגרסת ה-R2 של Hyper-V 2008?

מאז שהוצג לראשונה פתרון ה-Hyper-V של מיקרוסופט טענו רבים כי עכשיו קיימת אלטרנטיבה אמיתית לפתרונות של VMware. מאידך, מעריצי VMware הוכיחו כי ישנם עדיין מספר תחומים בהם המוצר של מיקרוסופט לא בשל. לפני כמה חודשים יצאה גרסת ה-R2 של Hyper-V ובה כמה שינויים ושיפורים משמעותיים. האם זה הצעד בכיוון הנכון או שהפער בין מיקרוסופט ו-VMware רק הולך וגדל?

hyper-v-drink_2טכנולוגיית הוירטואליזציה ממלאת תפקיד יותר ויותר קריטי בכל רמות ה-IT, החל מהמחשב השולחני ועד למרכזי הנתונים. מספר הולך וגדל של ארגוני המשתמשים בוירטואליזציה לצורך ניהול עומסי עבודה קריטיים למשימה והם מנצלים את יתרונות החסכון בעלויות שמעניקה קונסולודיציית השרתים. כמו כן, לא מעט ארגונים מתכננים להרחיב בשנה הקרובה את הוירטואליזציה לתמיכה בפונקציות ליבה, כגון המשכיות עסקית, שחזור מאסון, בדיקות ופיתוח וניהול סניפים מרוחקים, גם כאן, בעיקר למטרת חסכון בעלויות ויכולות ניהול משופרות.

עד יציאה של הגרסה החדשה של פלטפורמת הוירטואליזציה של מיקרוסופט – Hyper-V R2, טענו המתחרים כי המוצר של מיקרוסופט הוא עדיין בוסרי, לא בשל וקיימים בו חסכים משמעותיים מול המתחרה העיקרית, VMware. כאשר מיקרוסופט הציגה את הגרסה החדשה, היוצרות לא התהפכו לחלוטין, אבל הגרסה החדשה הוסיפה כמה יכולות חדשות שגורמות למנהלי ה-IT לתהות מחדש לגבי תפיסת העלות מול תועלת של הפתרון המיקרוסופטי מול המתחרה.

Live Migration

אם בעבר, לצורך העברה של מכונה וירטואלית ממכונה מארחת אחת לאחרת היה צורך להוריד את המכונה, להעביר אותה ולהפעיל אותה על המכונה הפיזית החדשה, הרי שהגרסה החדשה פתרה את הצורך בכך. אחד השיפורים המשמעותיים, אם לא המשמעותי ביותר, הוא התוספת של יכולת ה-Live Migration. התכונה החדשה מאפשר ל-Hyper-V לספק יכולות זמינות גבוהה והעברה דינאמית חיה במקרה של השבתה מתוכננת או לא מתכוננת בצורה מהירה וללא תלות בחומרה המארחת. התוספת החדשה, מתאפשר על-ידי תמיכת גרסת ה-R2 באשכולות של מערכות קבצים חיצוניות. התוספת החדשה מהווה קרב שקול יחסית לפונקציית ה-VMotion של VMware, אשר הייתה בעבר אחד המחסומים העיקריים בהם נתקלה מיקרוסופט כאשר ניסתה למכור ללקוחותיה את פתרון הוירטואליזציה שלה.

ניהול משאבים

מבחינת ניהול המעבד, גרסת ה-R2 מאפשרת תמיכה בריבוי מעבדים סימטרי (SMP) עד ל-64 מעבדים לוגיים ותומכת ב-Core Parking (טכנולוגיה המאפשרת "לכבות" ליבות מעבד שאינן בשימוש לצורך חסכון בחשמל).כמו כן, הגרסה החדשה עובדת בתצורת Second Level Translation המאפשרת לנצל בצורה טובה יותר את פונקצית ה-Hypervisor במעבד ולהשתמש במספר פקודות מעבד ייחודיות על-מנת להוריד את העומס ממנגנון ה-Hypervisor של מערכת ההפעלה עצמה.

תוספת משמעותית נוספת בגרסה החדשה, היא יכולת ניהול הזיכרון הדינאמית החדשה. בגרסאות הקודמות של Hyper-V, מנהל המערכת היה נדרש לבצע הקצאת זכרון לכל מכונה וירטואלית וזאת הייתה "תופסת" את כל הזכרון המוקצה בכל משך הפעלתה. בגרסת ה-R2, ה-Memory Pool של השרת מנוהל בצורה דינאמית על-ידי המערכת ומחולק בין המכונות הוירטואליות לפי הצורך. כלומר, המערכת יודעת לזהות צורך מכונה וירטואלית מסוימת בזכרון נוסף במקרה של עבודה מאומצת ו"לקחת" זכרון שאינו נמצא בשימוש כרגע ממכונה אחרת שלא זקוקה לו בזמן הנוכחי.

גם ניהול הדיסקים עבר שדרוג קטן בעת המעבר ל-R2. בגרסה החדשה, ניתן להוסיף ולהסיר דיסקים וירטואליים למערכת ללא הצורך באתחול המכונה הוירטואלית.כמו כן, התמיכה בכרטיסי HBA ובבקרי אחסון לצורך חיבור להתקני אחסון חיצוניים שופרה משמעותי וכעת ניתן למפות LUN מתוך התקן אחסון חיצוני למערכת ההפעלה הוירטואלית ללא צורך באתחול או בהגדרות מיוחדות על-גבי השרת המארח.

אתחול מדיסק וירטואלי

עוד נקודה שהיוותה משבר עבור מיקרוסופט עד הגרסה הנוכחית היה נושא האתחול מתוך דיסק וירטואלי גם במערכות פיזיות. התכונה חשובה במיוחד בחברות גדולות המבצעות מעברים בין חומרה פיזית ווירטואלית לצורכי חלוקת עומסים, שחזור מאסון ועוד. החל מחלונות 7 וגרסת R2 של Windows Server 2008, ה-Bootloader של מערכת ההפעלה מאפשר למחשב הפיזי לבצע boot גם מדיסק וירטואלי בפורמט VHD כאילו היה דיסק קשיח רגיל לכל דבר.

ניהול מרוכז

חשוב לציין שכל שימוש ב-Hyper-V ללא חבילת ה-System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 עבור יותר משני שרתים הוא לוקה בחסר. ה-SCVMM הוא בעצם קונסולת הניהול של מיקרוסופט עבור הסביבה הוירטואלית וחלק גדול מהיכולות של ניהול וירטואליזציה בסביבות גדולות ומורכבות מותנה בכך שאתם מנהלים את המערכת שלכם באמצעותו. הדוגמה הטובה ביותר היא מערכת ה-Offload Balancing אשר מאפשר לסוכני Operations Manager המותקנים על-גבי השרתים הפיזיים והוירטואליים להעביר דו"חות למערכת לגבי אופן ניהול המשאבים ואף להגדיר תגובות דינאמיות במקרה של תקלות, או עומס יתר. חשוב לציין שמבחינת ניהול כשל בחומרה, עדיין ניתן לבצע Failover בין מכונות באמצעות Cluster סטנדרטי של Windows Server 2008 ו-fault-tolerant management server, אך כל העברה מכונות דינאמית מעבר לכך, תצרוך את חבילת הניהול בתשלום נוסף.

אז איפה זה מעמיד את הפתרון ביחס למתחרים?

על פי דברים האנליסט ריצ'רד ג'ונס מחברת המחקר Burton Group, למרות השיפורים, ל-Hyper-V עדיין יחסרו חלק מהמאפיינים המוגדרים על-ידי חברת המחקר כמאפייני חובה עבור מרבית היישומים הארגוניים. אף על פי כן, חברת המחקר מודה שהרשימה המלאה לא הכרחית לכל התרחישים, אולם לראייתה מדובר על קווים מנחים טובים למדי. לטענת ג'ונס, המאפיינים המהותיים שעדיין חסרים מבחינתה של מיקרוסופט, הם האפשרות להגדיר עדיפות באתחול מכונות וירטואליות ותמיכה מינימאלית של שני מעבדים וירטואליים עבור כל מערכת הפעלה אורחת.

למרות כל זאת, ג'ונס ציין בדבריו כי לאחר יציאתה של גרסת ה-R2 לשוק, חלק גדול מהארגונים, בעיקר במגזרי ה-Small-Medium Business, יצטרכו לשקול מחדש את האטסטרטגיה שלהם בכל הנוגע לשימוש במוצרי המתחרה. היכולות הטובות שמספק המוצר של מיקרוסופט מול מספר קטן של יכולות ש-VMware מאפשרת מעל לפתרון המיקרוסופט, יכולים להטות את כף המאזניים לטובתה של מיקרוסופט, בעיקר משיקולי עלות מול תועלת.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

1 תגובה על "מה חדש בגרסת ה-R2 של Hyper-V 2008?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
trackback

[…] ביזגיק : מאז שהוצג לראשונה פתרון ה-Hyper-V של מיקרוסופט טענו רבים כי עכשיו קיימת אלטרנטיבה אמיתית לפתרונות של VMware. מאידך, מעריצי VMware הוכיחו כי ישנם עדיין מספר תחומים בהם המוצר של מיקרוסופט לא בשל. לפני כמה חודשים יצאה גרסת ה-R2 של Hyper-V ובה כמה שינויים ושיפורים משמעותיים. האם זה הצעד בכיוון הנכון או שהפער בין מיקרוסופט ו-VMware רק הולך וגדל? […]

wpDiscuz

תגיות לכתבה: