דרמה: גוגל אוסרת על וואווי להשתמש באנדרואיד שלה

לאחר שממשל טראמפ הכניס את היצרנית הסינית לרשימה השחורה שלו, גוגל נאלצת לנתק את קשריה עם הענקית הסינית, והעתיד של וואווי, המכשירים והמשתמשים שלה לא ברור

עיצוב: גיקטיים

טלטלה בעולם הטכנולוגיה: ימים ספורים לאחר שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חתם על הצו הנשיאותי שמחרים הלכה למעשה את חברת Huawei (וואווי) הסינית, מגיעות ההשלכות הראשונות שישפיעו על החברה הרבה מחוץ לתחומי ארצות הברית, כאשר בראש ובראשונה, מאבדת יצרנית הסמארטפונים השנייה בגודלה את הגישה שלה לאנדרואיד ואת הקשרים שלה עם גוגל.

וואווי לא תוכל יותר לשחרר מכשירים עם אנדרואיד או אפליקציות של גוגל

גוגל אישרה בשעות האחרונות כי היא מצייתת לצו הנשיאותי עליו חתם טראמפ בשבוע שעבר, אשר מוסיף את וואווי לרשימה השחורה של ארצות הברית ובכך אסר על חברות אמריקאיות לעשות עימה עסקים. וואווי אמנם עדיין לא מוכרת שום סמארטפון בארצות הברית, אך משמעות הצו החדש הוא שכעת חל איסור על חברות אמריקאיות – דוגמת גוגל – לעשות עסקים כלשהם עם ווואווי – אלא אם יקבלו אישור מהממשל. ההשפעות של המהלך הזה עשויות להיות לא פשוטות עבור וואווי.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

לפי הדיווח של רויטרס, וואווי לא תוכל לשחרר יותר מכשירים מבוססי אנדרואיד של גוגל ולקבל מהחברה תמיכה ואת אפליקציות הבסיס שלה, כולל הגישה ל-Google Play, חנות האפליקציות של גוגל, וסביבת האפליקציות המרכזית של משתמשי אנדרואיד. ההשפעה של המהלך לא תפגע כל כך בוואווי לפחות במגרש הביתי שלה, סין, שם אפליקציות של גוגל ממילא אסורות לשימוש ולא מותקנות על גבי המכשירים, אשר מגיעים עם אפליקציות מקבילות מענקיות כמו Tencent ו-Baidu. עם זאת, קשה להאמין שהמשתמשים האירופאים, השוק השני בגודלו עבור וואווי, יסכימו לוותר על כל אלמנט השייך לגוגל במכשיר הבא שלהם.

מה יקרה למכשיר הוואווי שלי?

קודם כל הסבר קצר. אנדרואיד היא מערכת הפעלה פתוחה, שנמצאת בפיתוח של תורמים וגופים רבים. גוגל לוקחת את קוד המקור, אורזת אותו עם כל הפיצ'רים והממשק המוכרים לנו, בתוספת השירותים השונים שלה כמו למשל חנות האפליקציות גוגל פליי, ומעבירה את הקוד ליצרניות הסמארטפונים השונות. עם זאת, אף אחד לא יכול לעצור את וואווי מלפתח גרסה מתחרה משלה שמתבססת על אותו קוד אנדרואיד נקי – AOSP.

אם אתם מחזיקים במכשיר וואווי קיים, יש כמה דברים שחשוב לדעת. ניתוק הקשרים של גוגל עם וואווי ואיבוד הגישה שלה לאנדרואיד לא אומר שהמכשיר שלכם יהיה נטול מערכת הפעלה החל מהיום, אך הוא כן אומר שכל עוד הצו בתוקף, לא תוכלו לקבל יותר עדכוני מערכת או עדכוני אבטחה, אלא אם אלו יהפכו לפומביים ב-AOSP, או שוואווי תוציא אותם. כלומר, הלכה למעשה, המכשיר שלכם נטול עדכונים מצד גוגל עד הודעה חדשה. מה שעלול להפוך אותו למטרה קלה יותר עבור תוקפים שונים.

עם זאת, כל האפליקציות הקיימות שלכם השייכות לגוגל, לרבות ה-Google Play, ימשיכו לפעול כרגיל. גוגל עצמה אישרה כי שירותי Play וגם מנגנון אבטחת האפליקציות, Google Play Protect, ימשיכו לעבוד כרגיל על מכשירים קיימים. כלומר, תוכלו להמשיך להשתמש במכשיר שלכם כרגיל, כולל קבלת עדכונים לאפליקציות דרך החנות של גוגל כיוון שאלו לא דורשים מערכת יחסים כלשהי בין גוגל לבין וואווי. עדכוני מערכת, לעומת זאת, דורשים קשר בין החברות השונות לצורך התאמתם, ועל כן ייאסרו על פי הצו.

על פי דיווח של בלומברג, הצו הנשיאותי מוביל לכך שגם קוואלקום ואינטל לא יוכלו לספק עדכוני תוכנה וחומרה (למשל, ללפטופים של החברה) או לספק לה כל רכיבי חומרה אשר קריטיים לעסקיה. לטענת בלומברג, וואווי הזמינה מראש מלאי מוגבר של רכיבים מהספקיות האמריקאיות השונות לקראת החרם, כדי להרוויח זמן עד אשר ארצות הברית תסיר את המגבלות או תרכך אותן. עם זאת, בניגוד לצעד של גוגל, כאן מדובר בצעד זניח, בגלל שוואווי מייצרת לבד את רוב הצ'יפים שלה כולל מודמים, מעבדים גרפיים (GPU) וכמובן ערכת השבבים Kirin, המתחרה בסנאפדראגון של קוואלקום למשל.

איך הגענו לזה ומה יקרה הלאה?

צילום: גיקטיים

וואווי כבר התכוננה לסערה הזאת, ולאחר חרושת שמועות הודתה ב-2018 כי היא שוקדת על פיתוח מערכת הפעלה משלה שעשויה להיקרא Kirin OS, אשר ״תתחרה באנדרואיד״. זאת כמובן למקרה שבו הענקית תאבד גישה לאנדרואיד, בדיוק כמו שקרה לה היום. מערכת הפעלה שכזו לא רק תאפשר לה להתמודד עם הצו של טראמפ, אלא תאפשר לה אפילו לגזור יותר רווחים על הורדות בתשלום של אפליקציות עם חנות אפליקציות משל עצמה. כמו כן, פיתוח צמוד של חומרה ותוכנה, ממש כמו באפל, יכול לאפשר לה תיאורטית להגיע להתאמה וביצועים טובים יותר של מכשיריה. עם זאת, לא בטוח שקהל הלקוחות יאמץ מערכת הפעלה חדשה בכזו מהירות, ויסכים להתנתק מהאקוסיסטם של גוגל.

החרם על וואווי אמנם גורם לה לאבד את רישיון האנדרואיד שלה מגוגל, אבל הוא עדיין לא יכול לאסור עליה להשתמש בפרויקט קוד פתוח. למזלה, אנדרואיד פותחה בראש ובראשונה כפרויקט קוד פתוח, במה שנקרא AOSP (או Android Open Source Project). וואווי תוכל להשתמש בקוד הבסיס של אנדרואיד כדי לפתח את מערכת ההפעלה הבאה שלה, אך עדיין תאלץ לעשות זאת ללא כל עזרה מגוגל או כל אפליקציה מצידה. תהליך שהוא לא פשוט, מצריך לא מעט משאבים ועדיין יקשה לשווק את המכשירים כמכשירים ללא כל אלמנט מגוגל.

המהלך האחרון של טראמפ מגיע אחרי שנה וחצי מתוחות למדי בין ארצות הברית לסין: Verizon ו-AT&T, שתיים מהספקיות הגדולות בארצות הברית, ביטלו את הסכם ההפצה שלהן עם וואווי בתחילת 2018 ומנעו ממנה בכך את דריסת הרגל הראשונה שלה בארצות הברית. לאחר מספר אזהרות מגורמי ביטחון שונים בארצות הברית, הממשל אף החל לנסות לשכנע מדינות אחרות ברחבי העולם להחרים גם הן את וואווי. במהלך תערוכת CES האחרונה אף דווח כי ה-FBI ניהל מבצע עוקץ כנגד וואווי, בטענה כי זו גונבת סודות מסחריים. בחודשים האחרונים אף נערצה בקנדה סגנית יו״ר וואווי בטענה על הפרת הסנקציות האמריקאיות על איראן.

תגובת וואווי: "חברת Huawei תרמה רבות לפיתוח ולצמיחה של מערכת ההפעלה אנדרואיד ברחבי העולם. כאחת משותפות המפתח של אנדרואיד בעולם, עבדנו מקרוב עם פלטפורמת הקוד הפתוח שלהם כדי לפתח מערכת אקולוגית שהפיקה תועלת הן למשתמשים והן לתעשייה. וואווי תמשיך לספק עדכוני אבטחה ושירות לאחר קניה לכל משתמשי וואווי והונור (Honor) המחזיקים במכשירי סמארטפון ו/או טאבלט שנמכרו בעבר או שעדיין נמכרים במלאי הגלובלי. אנו נמשיך לבנות מערכת אקולוגית בטוחה ובת-קימה, על מנת לספק את החוויה הטובה ביותר עבור כל המשתמשים שלנו ברחבי העולם."

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

18 תגובות על "דרמה: גוגל אוסרת על וואווי להשתמש באנדרואיד שלה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ליאור
Guest

כתבה מעניינת מאוד
רק צריך לסדר את עניין הפונטים לאורך הכתבה. כל פסקה בפונט אחר

Jch
Guest

אולי העיניים שלך בפונט אחר

ליאור
Guest

אחרי התגובה שלי תיקנו

ללא שם
Guest

אולי דפקה זה יתן את הדחיפה לפיתןח מערכת הפעלה מתחרה לאנדרואיד, הגיע הזמן להתנתק מגוגל שעוקבת אחר כל תנוע שלנו (אם כי וואווי כנראה גרוע יותר ומכוונת לגנבת סודות מסחריים).

אחד שלא מבין
Guest

ברור, כי וואווי תשקיע מליונים ביצירת מערכת חדשה מתחרה בגוגל בשביל שכולם יהנו ממנה בחינם.
אין דבר כזה חינם. חברות היום עושות כסף מנתונים.

Asaf S
Guest

מה הטעם בקוד פתוח אם אי אפשר להשתמש בו בלי משאבים של חברת ענק?

אחד שלא מבין
Guest

קראת את הכתבה או שאתה סתם מתלהם?
כל אחד יכול להתשמש בקוד הפתוח של AOSP.
גוגל אורזים אותו במעטפת מוכנה מראש ונותנים אותו לייצרניות.
משהו כמו באנדל מוכן מראש כדי שלא יצטרכו להתעסק עם זה.
לא מתאים לך? בבקשה, צור גרסא אישית משלך.

קוד בטוח
Guest

נראה לי שקצת הגזימו עם עד כמה זה קשה וכמה משאבים צריך כדי לקמפל אנדרויד עם קצת סקינים…
עם זאת ברור שלפתח את התוכנות הנלוות של גוגל( פייסטור מפות זיהוי קולי וכ"ו ) זה ממש ממש ממש לא פשוט
מעבר לזה קוד פתוח לאו דווקא נועד לשרת את המטרות של משתמש github ממוצע

מישהו
Guest

בגדול גוגל נאלצת להותיר את AOSP מסיבות היסטוריות, היא היתה די שמחה להיפטר ממנו, מתקדמת לשם אט אט וכנראה תעשה זאת סופית ברגע שתוכל.

אחד שמבין
Guest

זה יכול לגזור את דינה של וואווי או להפוך אותה לחברה ממש חזקה.

דינה
Guest

לא הבנתי למה אתה רוצה לגזור אותי?

אבי
Guest

מה יקרה לטלפון שלי תאכלס, יש לי Honor של

Q user
Guest

פאקינג כלום

עוד מישהו
Guest

עוד אחד שלא קרא את הכתבה.
כתוב בדיוק איך זה ישפיע עליך…

101
Guest
אם זה מה שידחוף אותם לפתח SOC ברמה של קוואלקום ולמכור לכולם במקומה בחצי מחיר בסבסוד הממשלה הסינית אז טראמפ אכל אותה בגדול (ראו מקרה F-35 ו J-31 ). הם לא חייבים להשתמש באנדרואיד בכלל ויכולים להציע תאימות לאפליקציות APK שירוצו בקונטיינר על בסיס AOSP, זה אפשרי ברמה של החומרה היום שכל טלפון עם 4G RAM ומעלה. אם הקונספט של WIN ON ARM יתפוס בכלל זה מוציא את העוקץ מכל המהלך הזה של האמריקאים, לינוקס כבר תומכת ARM והSOC של וואווי יכול להחליף את המעבדים של אינטל וAMD שם. לשרתים הם יצטרכו למצוא פתרון יצירתי שמתבסס על ARM עם ביצועים… Read more »
סבתא על גלגלים
Guest
סבתא על גלגלים

המילה "אם" מופיעה יותר מידי בתיזה שלך- חוץ מזה בקשר לWIN-ON-ARM אם זכרוני אינו מטעה אותי גם מיקרוסופט היא חברה אמריקאית
אם מלחמת הסחר תחריף יש מצב גם שטראמפ יפעיל לחץ על ARM( חברה בריטית )
ובכל מקרה שרתים מבוססי ARM זה אולי אפשרי כמו שהוכיחה חברת Ampere
אבל לא בטוח עד כמה זה יעיל

סבתא על גלגלים
Guest
סבתא על גלגלים
ערן
Guest

טראמפ נשיא אדיר שמבין כלכלה גלובלית ואת החשיבות של מלחמת חומרה בחברה הבזיונית וואווי שהיא למעשה זרוע של הממשל הסיני. אובמה העצלן והנאיבי טמן את ראשו בחול, סוף סוף יש נשיא שפועל להצלת הכלכלה האמריקאית וכיוצא מזה כלכלת העולם המערבי. לכל מי שקנה מכשיר כזה שיזרוק אותו לפח בבקשה, תפסיקו להיות צרכנים טיפשים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: