ראש בראש: HTC Desire Vs Google Nexus One

בגזרת האנדרואיד העולמית קיימים שני מכשירים מסקרנים מאוד שדומים אחד לשני. ה- Nexus One של גוגל וה-Desire, שניהם תוצרת HTC. זוהי השוואה בלתי נמנעת ומעסיקה אותנו רבות השאלה מיהו המכשיר הטוב מבין השניים?

על פניו, אין שוני רב בין שני המכשירים, ורק אם תחליטו לחפש היטב, תמצאו כמה הבדלים משמעותיים. אנחנו כאן בכדי לנסות ולקבוע סופית, האם ה- Desire אכן בעל יתרון לעומת ה- Nexus One או שמא שוב מצליחה גוגל לצאת כשידה על העליונה ולהיות בעלת המוצר הטוב יותר.

גודל ומבנה

מכיוון ששני המכשירים יצאו ממעבדות הפיתוח של HTC, נראה כי הבדלים בין השניים בכל הקשור לעיצוב ולמבנה לא רבים. אחת מהסיבות לכך על פי גורמים רבים היא מכיוון שב- HTC רצו ליצור מכשיר הדומה מאוד לנקסוס ולכן בנו את ה- Desire שבעצם עונה על כל דרישה של רוכשי הנקסוס הפוטנציאלים, אולם בניגוד לגוגל שחדשה בתחום, כאן מקבלים הלקוחות תמיכה טכנית וניסיון ארוך שנים של HTC.

למי שבכל זאת מסתכל על הפרטים הקטנים ומחפש הבדל כלשהו, ה- Desire ארוך מהנקסוס ב- 0.2 מ"מ ואף עבה ממנו ב- 0.4 מ"מ. גם במשקל זוכה הנקסוס ליתרון עם הבדל של חמישה גרם מטה. למרות ההבדלים הללו, אנחנו מבטיחים לכם שלא תרגישו זאת כך שיתרון של ממש לא ניתן למצוא בקטגוריה הזו.

עיצוב

עיצוב הוא עניין של טעם כך שכאן יכול לקבוע אך ורק הרוכש בעצמו. ובאופן כללי, קווי העיצוב זהים מאוד. הבדל ראשון שהכניסו ב- Desire ונותן יתרון למכשיר על פני הנקסוס היא החלפת גלגל הניווט בחיישן ניווט אופטי. החיישן לעומת הגלגלת נחשב למדויק יותר ונוח יותר ואכן כך הדבר. הניווט מתבצע בקלות ובצורה נוחה אם כי ישנו צורך בהסתגלות למי שלא השתמש באף אחד מהמכשירים הללו או במכשיר הכולל גלגל ניווט או חיישן אופטי.

ההבדל נוסף בין השניים הוא מקשי הניווט במכשיר. בשני המכשירים תמצאו כמובן את המקשים הסטנדרטים הדרושים לפעילות עם מערכת האנדרואיד הלא הם מקש ה"חיפוש" שיוביל אתכם לחיפוש מקומי בהתאם למיקומכם, מקש ה"חזרה" שיחזיר אותנו אל המסך הקודם בו הייתם, מקש ה"בית" שיעביר אתכם מכל מקום במכשיר היישר אל מסך הבית הראשי של המכשיר ומקש ה"עוד" או ה"תפריט" שיפתח בכל חלון תפריט קטן עם הגדרות נוספות.

ארבעת המקשים הללו קיימים בשני המכשירים, אך בנקסוס הם מקשי מגע לעומת ה-Desire שזכה למקשי חומרה. ייתכן שכאן תחשבו כי היתרון נוטה לכיוון הנקסוס של גוגל אך מכיוון שמדובר במקשים איתם אנו עובדים באופן רציף וזקוקים להם לאורך זמן, דווקא המקשים המוחשיים הם אלו שיזכו גם לאורך חיים טוב יותר וגם אפשרו לנו לנו לעבוד בצורה רציפה ונוחה יותר. מקשי הנקסוס לעתים לא מגיבים היטב למגע, ונדרש לחץ מסוים כדי להשתמש בהם, לעומת ה-Desire בהם המקשים מגיבים מידית.

הגישה לכרטיס הזכרון וה- SIM מתבצעת בשני המכשירים באותה הצורה כאשר גם כרטיס הזיכרון וכרטיס ה- SIM ממוקמים מתחת למכסה הסוללה, מה שלא תמיד נוח אך ישמור על הכרטיסים מכל פגע. אפילו הצבע בשני המכשירים, מיקום המצלמה ומקשי הווליום המכשירים זהה לחלוטין, אך בעיצוב החיצוני ישנם הבדלים קלים כשהנקסוס נראה מעט יותר יוקרתי כשרובו מקדימה עשוי מתכת וגם צידו האחורי מעניין יותר מה-Desire.  מקשי החומרה הם היחידים שנותנים את היתרון ל-Desire אך בעיצוב זוכה הנקסוס.

תצוגה

בניגוד לשתי הקטגוריות הקודמות, כאן לא תמצאו אפילו לא הבדל קטן בין השניים. לשני המכשירים מסכי מגע מסוג capacitive בתצורת AMOLED עם 16 מליון צבעים, רזולוציה של 480X800, בגודל של 3.7 אינץ' אשר אמורים לתת לכם חוויות שימוש נוחה מאוד ללא קושי בקריאת הודעות, מיילים או עבודה רציפה.

גם אפשרות ביצוע המולטי טאץ' קיימת בשניים כשבנקסוס תקבלו אותה רק לאחר ביצוע עדכון גרסה, ואילו ב- Desire תקבלו יכולת זו ישר בעת קנייתו. ולמרות זאת, ה- Desire נחשב למדוייק יותר מאשר בנקסוס. בבדיקות שעשינו ה-Desire הגיב טוב יותר מהנקסוס אולם ההבדלים אינם גדולים, פרט לכפתורי המגע שציינו קודם הדורשים לחיצה חזקה.

מעבד וזיכרון

שוב נאלצנו להסתכל מקרוב ולחפש את ההבדלים בין השניים ותתפלאו, לבסוף הצלחנו לאתר הבדל אחד קטן. ל- Nexus One של גוגל מעבד Qualcomm Snapdragon QSD8250 1GHz בדיוק כמו זה שב- Desire. לשני המכשירים זיכרון ROM בנפח של 512MB אך כאן מגיע ההבדל, כאשר בנקסוס תמצאו זיכרון RAM של 512MB וב- Desire זיכרון RAM של 576MB.

סביר להניח כי רוב המשתמשים לא ירגישו את ההבדל למעט המקרים בהם יופעלו מספר רב של אפליקציות במקביל. במקרה זה יצליח ה- Desire לתת ביצועים טובים ולספק עבודה עם פחות תקיעות לעומת הנקסוס.

כאשר תרכשו את אחד משני כוכבי האנדרואיד תקבלו בערכה כרטיס זיכרון בנפח של 4GB ולשניהם תוכלו לרכוש כרטיסים מסוג microSD עד לנפח של 32GB. אל תצפו להרגיש בהבדל כלשהו בעבודה רגילה שאינה דורשת מהמעבד וזכרון ה- RAM להתאמץ, אך כאשר תגיעו לקטע הדרך שידרוש זאת מכם, ה- Desire הוא זה שיצליח להחזיק בעבודה חלקה יותר.

מערכת הפעלה

מערכת ההפעלה שנכנסת בתנופה אדירה לשוק הסלולר היא ללא ספק האנדרואיד, שסוחפת אחריה יצרניות רבות אשר משתמשות במערכת ההפעלה של גוגל כמעט בכל מכשיר שני שלהן. החברות היחידות שעדיין לא שמו את ידיהן על מערכת ההפעלה הזו היא נוקיה שממשיכה לתמוך באופן מלא במערכת ההפעלה סימביאן אותה היא מחזיקה כמערכת בלעדית, Rim שממשיכה לפתח את מערכת ההפעלה שלה, פאלם שפיתחה את ה- WebOS ועוד מספר יצרניות קטנות שמעדיפות להשתמש במערכות הפעלה שונות ולא להצטרף למעגל היצרניות.

מדובר במערכת הכוללת חנות אפליקציות ייעודית עם מספר רב של אפליקציות שונות. בישראל היום מציגה החנות רק את היישומים החינמיים וזאת מכיוון שאופציית הרכישה עדיין איננה קיימת במפעילות הישראליות, אך אל תטעו, למרות שהאפליקציות שעולות כסף אינן מוצגות בחנות, עדיין תוכלו להיתקל במספר לא מובטל של אפליקציות אחרות שיענו על כל הצרכים שלכם. סיבה זו נובעת מעצם היותה של ה- android market כחנות המבוססת ברובה על יישומים חינמיים.

בשני המכשירים תמצאו את מערכת האנדרואיד בגרסה 2.1 שהיא גם הגרסה האחרונה של מערכת זו לעת עתה, התומכת ברקעים חיים ותיקונים ופיצ'רים נוספים. לכאורה לא תמצאו כל הבדל בין השניים אך ישנו הבדל במעטפת שהולבשה על המכשירים.

בנקסוס 1 תמצאו את המממשק המוכר של האנדרואיד וב-Desire לעומת זאת, נמצאת מעטפת ה- Sense UI המוסיפה וודג'יטים ייחודיים, עיצובים ומספר מסכי בית שלא קיימים בגרסה הבסיסית של האנדרואיד. הממשק מאפשר מספר דברים שלא תמצאו במכשיר אנדרואיד דומה כמו ממשק מזג האוויר, פרופיל משתמש, ממשק שעון עולמי ועוד. מסיבה זו ה-Desire מנצח ולוקח את הובלה בממשק המערכת.

מצלמה

כפי שתוכלו לראות, המצלמה ממוקמת בשניהם באותו המיקום, ללא מכסה הגנה. בשניהם תמצאו חיישן זהה שיספק לכם תמונות ברזולוציית 5MP כשלצד החיישן תוכלו גם למצוא נורת LED שתשמש כפלאש בצילום תמונות סטילס וכפנס בעת צילום סרטוני וידאו. בצילום וידאו ה-Desire מציג יתרון אלא שהפעם מדובר ביתרון משמעותי.

בעוד ה- Nexus One מצלם וידיאו ברזולוציית (D1 (720×480 עם 20fps, ה- Desire מצלם וידיאו ברזולוציית (WVGA (800×480 עם 15fps. למי שמחפש מכשיר שמצלם וידאו ברזולוציה טובה יותר יעדיף דווקא את ה- HTC אך מכיוון שמספר הפריימים לשנייה שהמצלמה לוכדת קטן יותר ב- Desire, יתכן שבחלק מסרטוני הוידאו שתצלמו תקבלו ריצודים בתמונה. במידה ותצלמו וידאו ברזולוציה קטנה יותר, תקבלו כמובן מספר פריימים גדול יותר אך בכל מקרה מדובר בהבדל מזערי יחסית ומבדיקה שערכנו לשני המכשירים, מצליח עדיין ה- Desire לספק סרטוני וידיאו באיכות גבוהה וטובה יותר מאשר הנקסוס.

לגבי צילום הסטילס – כאן דעתנו חלוקה. בהגדרות הברירות מחדל של המצלמה, הנקסוס הוציא תמונה טוב יותר, כך תוכלו לראות בתמונות של העכבר שצילמנו בנקסוס וב-Desire, המציגה צבעים טובים יותר. לאחר שהוספנו מעט ניגודיות בהגדרות של ה-Desire, קיבלנו תוצאה דומה מאוד לזה שבנקסוס ואף מעט חדה יותר, כך תוכלו לראות בתמונות של החניון של הנקסוס אל מול התוצאות של ה-Desire. ממשק המצלמה של ה-Desire עשיר יותר ומאפשר לקבוע הגדרות נוספות בזמן צילום והוספת אפקטים על התמונה, זאת לעומת הנקסוס שלא ניתן. במי אנחנו בוחרים? רק בגלל מספר יתרונות קל אנחנו בוחרים ב-Desire כמנצח בקטגוריה.

אינטרנט

לשני המכשירים תוכלו להתקין דפדפנים חיצוניים כדוגמת האופרה מיני, אך דווקא דפדפן ברירת המחדל של גוגל נותן ביצועים טובים בכל מכשירי האנדרואיד והוא יציג לכם את רוב האתרים שתרצו לפתוח ללא כל בעיה.

כאשר תגלשו דרך המכשירים על גבי חבילת האינטרנט של המפעילה שלכם לא תחושו בהבדל כלשהו בין השניים אך כאשר תתחילו להשתמש בקישורית ה- Wi-Fi תגלו את היתרון של ה- Nexus One שכולל קישורית Wi-Fi 802.11 a/b/g לעומת ה- Desire שמכיל קישורית Wi-Fi 802.11 b/g. כאשר בדקנו את מהירות הגלישה של השניים עם קישורית ה- Wi-Fi, מצא הנקסוס את נקודות הגישה במהירות גדולה יותר, מה שנותן לו יתרון קל.

סוללה

הדמיון בין שני המכשירים ממשיך גם בסוללה כאשר נפחה של הסוללה עומד על 1400mAh בשני המכשירים אך על פי הנתונים היבשים, זמני הסוללה לא בדיוק מאפשרים קביעה מוחלטת. על פי נתוני היצרן, הנקסוס נותן לנו 10 ימים רצופים של זמן המתנה ו- 7 שעות של שיחה רצופה בדור השלישי, ה- Desire מספק 15 יום של המתנה ו- 6 וחצי שעות דיבור בדור השלישי.

אפשר לראות שהנתונים נוטים לכאן ולכאן בצורה לא ברורה ממש כך שאם אתם נחשבים למדברים כפייתיים דווקא הנקסוס יתאים לכם, אך אם אתם לא מדברים הרבה אלא מעדיפים להשאיר את המכשיר הסלולרי שלכם בצד במשך רוב היום, דווקא ה- Desire יספק זמני סוללה טובים וחזקים יותר.

מבדיקה שערכנו ה-Desire מספיק בפועל ליומיים מלאים של עבודה בינונית פלוס עם גלישה באינטרנט ו-10 שיחות ביום והנקסוס נותן נתונים דומים. אם תשאלו אותנו, זמני הסוללה היבשים שונים מניסיוננו ובכל מקרה אנחנו מטעינים בכל זמן שאפשר בחיבור ה-microUSB שבתחתית המכשיר, לכן אין לנו מנצח בקטגוריה.

איכות שיחה

כאן לא מצאנו הבדלים מיוחדים בין שני המכשירים. הם עובדים היטב ושומעים בצורה סבירה הן באפרכסת והן בדיבורית חיצונית. רק הרמקול של שניהם נשמע מתכתי מאוד ואינו יציב בזמן שיחה.

מחיר

כפי שראיתם, בין השניים לא מצאנו ממש הבדלים משמעותיים, ובכל זאת ה-Desire יקר יותר. את ה- Nexus One תוכלו לרכוש ישירות מגוגל במחיר של 529 דולר (בארה"ב) או פחות מ-3,100 ש"ח בחנויות הפרטיות בארץ. את ה- Desire תוכלו לרכוש בעולם במחיר של 600 דולר לערך או 3,900 ש"ח בחנויות הפרטיות.

הבדל זה במחירים נובע מכך שה- Desire עדיין איננו נמכר בכמויות ברחבי הארץ ומכיוון שמדובר יחסית במכשיר חדש מאוד. לעומתו את הנקסוס 1 ניתן להשיג כבר זמן רב בארץ והוא מכשיר בעל ותק רב יותר בשוק הסלולר העולמי והישראלי. למפעילות כרגע אין צפי הדעה לשני המכשירים ולכן לא בטוח שנוכל לראות אותם נמכרים מעבר לחנויות הפרטיות.

לסיכום

כפי ששמתם לב, הדמיון הרב בין השניים ניכר בכל קטגוריה שבה בדקנו. מההשוואה ניתן לראות שהבדלים בין השניים לא גדולים, אך למרות זאת ה- Desire נותן מפרט חזק וטוב יותר בסיכום הכללי, כשברקע ישנם הדיווחים על בעיות שנמצאו בנקסוס החל מהמסך שאינו כולל את הרזולוציה עלייה גוגל הצהירה ועד לבעיות בקישוריות. מי שמחפש אחריות, ככל הנראה ה-Desire יושק בארץ על ידי ניופאן, מה שאי אפשר להעיד על ה-Nexus One. למי שלא מעוניין לשלם מעט יותר על מה שכתבנו כאן (ובצדק), הנקסוס 1 הוא פתרון זול יותר וטוב. ב- HTC הצליחו ליצור חיקוי מושלם שאפילו עולה על המקור (אותו היא בעצמה יצרה), כך שהדילמה בבחירה בין השניים היא קשה ורצינית מאוד ולכן כדאי לשקול טוב טוב את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם ורק אז להגיע להחלטה את אילו מהמכשירים לרכוש.

סייע בהכנת הכתבה: איתי מקמל.

לפוסט המקורי ב-TGspot

פוסטים נוספים :

טאבלט גם לאינטל – חשפה מחשב שיתחרה באייפד

מיקרוסופט – פרוייקט NATAL יצא באוקטובר הקרוב

שימי פולק

שימי פולק, כתב סלולר בעל נסיון רב המכיר את העולם הנייד כמו את כף ידו. לשימי נסיון עשיר במכשירים שונים, פתרון תקלות והתאמות אישיות. הוא חובב גאדג'טים מושבע ומחליף מכשירים כל יומיים. הוא פעיל בפורומים השונים ושמח לעזור לכל פונה.

הגב

8 תגובות על "ראש בראש: HTC Desire Vs Google Nexus One"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
המעדכן!
Guest

שימי תערוך בבקשה 2 דברים בקשר למחירים:

מחיר Nexus One הוא 575$ כולל מסי מדינה בארה"ב שכולם מחוייבים לשלם (לא כולל שליחה לישראל).
מחיר Desire הוא 525$ בקנייה מClove יבואן רשמי של HTC באנגליה + שילוח לישראל.

בשני המקרים בייבוא אישי דרך שילוח נאלץ לשלם מכס.
בשני המקרים בקנייה מהמדינה עצמה נשלם מיסי מדינה שם וישנה אפשרות לקבל החזרים ע"י הצגת דרכון – תייר במשרדי המכס שלהם.

שימי פולק
Guest

תודה על התיקונים אך בהתייחסותי למחיר הנקסוס התייחסתי למחיר המוצג באתר גוגל, שם לא מופיעים המסים (לפחות לא בהתחלת הרכישה).
בנוגע ל- Desire יש המון חנויות שמוכרות אותו כאשר חלקן משווקות אותו במחיר קצת יותר גבוה וחלקן במחיר קצת יותר נמוך. מכיוון שאין שיווק עצמאי של HTC נתתי תג מחיק מוערך שעומד על 600 דולר +- כשבחלק מהמדינות מדובר על 70 דולר פחות וחלקן 70 דולר יותר.

אנדרואידי
Guest

את הדבר הכי חשוב לא ציינת כאן, לגבי הסקין של HTC
שדרוג מערכת ההפעלה כשתצא בקרוב מאוד ובאופן כללי יעשה אוטומטית בנקסוס
לעומת זאת במתחרתו החדשה, הם יאלצו לשדרג את הסקין שלהם קודם לכן ולאחר שמערכת החדשה תצא, ורק אחר כך יהיה אפשר לשדרג, כלומר בעלי המכשיר יאלצו לחכות זמן בלתי ידוע עד לשדרוג שלא יעשה אוטומטית.
זה מאוד מאוד קריטי לגבי הלקוח הישראלי או דובר העברית!
כיון שבמערכות הקרובות תצא גם תמיכת גופנים בעברית שאינה קיימת כעת באנדרואיד!

בנוסף הסקין הזה (sense) הוא מיותר לחלוטין כיון שהוא מורכב מכמה אפליקציות שדומות להן אפשר פשוט להוריד בחינם או בדולר.
בברכה ולמרות זאת
בעל דיזייר גאה

איתי מקמל
Guest

אנדרואידי, דווקא ממשק הסנס הוא מה שהפך את המכשיר להרבה יותר ומעניין. למרות שקיימים דברים דומים, זה דורש מהמשתמש לחפש לא מעט פתרונות לדבר שמגיע בצורה מושלמת עם הדיזייר.
לגבי השדרוג, אני מאמין ש-HTC יוציאו את העדכון ממש אחרי שגוגל תכריז עליו. הם לא עובדים על העדכון רק מהרגע שהוא יצא…

sigamore
Guest
לא בטוח שה Desire יקבל עדכונים במהירות ובתדירות של ה Nexus (ראה את מקרה ה Hero שבעליו כבר תולשים שערות מרוב ציפייה להחלפת ה 1.6). אם יש דבר אחד שלבטח יזקף לזכותו של ה N1 זוהי המחוייבות של גוגל להשאירו בחזית האנדרואיד – OK לפחות כל עוד החומרה תתמוך בכך … מעבר לזה ההבדלים לא ממש משמעותיים מנסיון ובסה"כ חוויית שימוש דומה מאד. אני עצמי ניסיתי שבוע את ה N1 ועוד שבוע את אחיו התאום והחלטתי לבסוף על ה N1 :) אבל רק בגלל שה Sense לא ממש עושה לי את זה מעבר לגימיק נחמד. בכל מקרה מכשירים משכמם ומעלה… Read more »
ענת
Guest

אז עכשיו גוגל נכנסה גם לשוק הניידים? או שזה כבר קרה מזמן ואני פשוט "ישנתי"?

מתלבט
Guest

השארתם אותי עם ההתלבטויות.
לפחות המגיבים האחרים עזרו לי להתכוונן על הנקסוס
בכל מקרה תודה רבה על כל המידע, קראתי הרבה באתר שלכם לאחרונה ומצאתי שהוא מאוד אינפורמטיבי וסה"כ עוזר מאוד!

גיל
Guest

שלום רב
הייתי מעוניין להמלצה שלכםבין שני מכשירים. האם לקנות את ה desire באופן פרטי או את המוטורולה מיילסטון דרך סלקום ללא עלות. האם ההבדלים ביניהם משמעותיים ששוה לשלם הרבה יותר או שיספיק המיילסטון?
תודה רבה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: