כך תקפיצו את אורך חיי הסוללה בסמארטפון שלכם [מדריך]

לפחות עד שתושג קפיצת דרך בתחום החומרה, סוללות הסמארטפונים נותרו כאב ראש של ממש. כיצד ניתן להאריך את אורך חיי הסוללה ואיזה מיתוס הגיע הזמן לנפץ?

 

תמונה: צילומסך

תמונה: צילומסך

כל משתמש סמארטפון מגיע למצב שהוא רוצה להרוויח עוד קצת מחיי סוללה – ומתעניין מה אפשר לעשות בנידון.

זוללי הסוללה מתחלקים לשניים: אפליקציות ומערכת. אם ביליתם את כל היום בהאזנה למוזיקה, גלישה באינטרנט או בסיכול ממוקד של חזירים באנגרי בירדס, ניצלתם את סוללת המכשיר במלואה והגיוני שהיא לא תחזיק מעמד עוד הרבה זמן. מאידך, אם המכשיר שלכם ב’מצב שינה’ ומאבד חצי מחיי הסוללה בלי שהוא לכאורה עושה משהו, כנראה שזו אשמתה של המערכת.

לפני שנמשיך, חשוב לציין בשלב זה: אין טעם להשוות בין חיי הסוללה של המכשיר שלכם לחיי הסוללה של אנשים אחרים. חיי סוללה מושפעים ממגוון דברים – מעבר לשימוש המעשי במכשיר: דפוס הפעילות של בעל המכשיר, מיקומו הגיאוגרפי, קרבתו לאנטנות סלולריות ועוצמת הקליטה, עובי הקירות, אופן התקשורת, הרשת הספציפית, סוג כרטיס הסים, עובי הבידוד של נרתיק הנשיאה ועוד הרבה אחרים.

לכן חיי סוללה מודדים אך ורק בהשוואה עצמית, תוך שימור שאר הגורמים. כמו בכל ניסוי מדעי, יש לדאוג לשימור כלל הפרמטרים חוץ מהפרמטר הנבדק. כלומר, אם אנו מרבים לשחק במכשיר במהלך הסופ”ש, הדבר לא יעניק מדד נאמן לאורך חיי סוללה. לכן, בודקים את חיי הסוללה ביחס לשימוש סטנדרטי יחסית (במקרה הנפוץ, יום עבודה – מנותק מהמטען בשעה קבועה בבוקר, עם שיחות, הודעות וגלישה באינטרנט דרך חיבור WiFi משרדי) ולא תרחיש קיצוני או שונה דוגמת נסיעה ארוכה עם ניווט. מאידך, סוכן שטח יגדיר את פעילותו הרגילה כנסיעות וניווט דווקא, עם שיחות רבות, בניגוד לעובד המשרד. מושג זה ניתן להגדיר כ”שימוש סטנדרטי”.

בנוסף, חשוב לזכור שהמכשיר נועד שייהנו ממנו. דוגמא אישית: מכשיר גלקסי S2 שהיה ברשותי החזיק לי 4 ימים ללא הטענה, כיוון שכרטיס הסים לא היה בתוכו (למעשה, הוא שכב בכיס, דלוק, אבל לא עושה כלום). ברגע שהמכשיר התחבר לרשת והתחיל לשדר, ירדתי ליממה וקצת, באותה תצורה בדיוק, עם אותן אפליקציות ותוכן.

טיפים לשמירת אורך חיי הסוללה

מעבר לטיפול בתוכנות סוררות או רכיבי מערכת הפעלה בעייתיים (כפי שיפורט בהמשך), יש כמה דגשים עיקריים שאפשר לאמץ, מניסיון אישי ושל אחרים בקהילות מקצועיות.

  • קודם כל, להסיר אפליקציות. המכשיר שלכם אינו מחסן, אתם לא יודעים מה עלול לרוץ ברקע, אין טעם לאחסן סתם אפליקציות שאין בהן שימוש.
  • לבטל סינכרונים מיותרים. עברו על הגדרות הסנכרון ובטלו מה שלא צריך. לא צריך לסנכרן הכל לכל מקום – השתמשו בהיגיון. העלאה לרשת של כל תמונה שמצלמים ברגע הצילום תשתה לכם את הסוללה מהר, כנ”ל סנכרון מוזיקה וקבצים.
  • להעדיף תמיד חיבור WiFi על פני קישוריות סלולרית. חיבור Data בזבזני פי כמה מבחינת סוללה.
  • המסך הוא צרכן החשמל המרכזי. כוונו אותו לבהירות נמוכה או אוטומטית.
  • משתמשים מתקדמים בעלי הרשאת Root ואפליקציית Titanium Backup PRO יכולים להקפיא (ולא להסיר) את יישום Maps. מדובר במפות של גוגל, והקפאתן לא תגרום נזק למכשיר. בנוסף לכך, רשימת אפליקציות שבטוח (אך לא בהכרח מומלץ) להקפיא ניתן למצוא כאן.
  • משתמשים מתקדמים יכולים להתקין רום יעיל מבחינת סוללה. יש רומים מאוד חסכוניים ויעילים מבחינת חיי הסוללה – מניסיון אישי, מדובר בשיפור של כמעט 200% על פני הרום שהגיע עם המכשיר.
  • באותה נשימה, Kernel חלופי עשוי לתרום לחיי הסוללה. היות ו-Kernel מנהל את המכשיר למעשה – ניהול יעיל יחסוך בהכרח סוללה.
  • לזכור לבצע Wipe מלא במעבר בין רומים. שאריות של רומים ישנים עלולים לרוץ ברקע בלי משהו שיפקח עליהם ויעצור אותם.
  • לא להתקין אפליקציות לניהול סוללה/סגירת אפליקציות. אם משהו כזה מותקן, מומלץ דווקא להסיר אותו. באנדרואיד 4 ומעלה, המערכת עושה עבודה מצויינת בניהול אפליקציות. התערבות בתהליכים משיגה את התוצאה ההפוכה ומבזבזת סוללה. למה? כי המערכת מזהה קריסה של אפליקציה ופועלת כדי להחזיר אותה לפעילות – מה שמבזבז יותר סוללה ממה שהיה מתבזבז אם המערכת היתה מזהה שהאפליקציה לא בשימוש וסוגרת אותה. זה נכון לאפליקציות שאין להן סגירה מסודרת או כפתור יציאה. איפה שיש כפתור יציאה – השתמשו בו.

מידע מעט יותר מתקדם ניתן לקבל כאן, יחד עם עוד טיפים שימושים מאוד לשיפור חיי הסוללה.

לגופו של עניין – דיאגנוסטיקה

על אף שהטיפים הללו יכולים לעשות פלאים, מה קורה במידה וברצוננו לדעת מיהו האשם? האם מדובר באפליקציית החדשות שמושכת עדכונים כל דקה ומחזיקה את המכשיר מחוץ למצב “שינה”, או דווקא מערכת שאינה יעילה?

GSam Battery Monitor

תמונה: אפליקציית GSam Battery Monitor

תמונה: אפליקציית GSam Battery Monitor

קודם כל, נתחיל מהתקנת GSam Battery Monitor. מדובר באפליקציה המוצעת בחינם (קיימת גרסת פרו, למי שרוצה לפרגן למפתח). האפליקציה הזו מתחילה לבדוק, מהרגע שמנתקים את המכשיר מהמטען, מה בדיוק זולל את הסוללה. מומלץ להתקין אותה מראש, לטעון טעינה מלאה ולהמשיך בשימוש סטנדרטי במכשיר. כל רבע שעה הנתונים יתעדכנו והתוכנה תראה בדיוק מבזבז וכמה.

באופן אישי, גיליתי פעם שאני משתמש בדפדפן מאוד בזבזני. החלפתי דפדפן והוספתי 25% בממוצע לאורך חיי הסוללה – כששאר הגורמים נותרו זהים.

מועד איסוף הנתונים יכול להעיד על פעילות שונה. במידה ובוחנים את הנתונים של “יום עבודה סטנדרטי”, ניתן לראות מה מתוך פעולות המשתמש מבזבז סוללה – אם אפליקציה כלשהי רצה ולא נסגרת, משהו ממשיך לפעול אחרי שנסגר וכולי. נושא כזה מומלץ לבדוק אחרי שהמכשיר היה בשימוש כל היום לאחר טעינה מלאה, וכשהסוללה עומדת על 10%, אפשר להתחיל לבחון את הנתונים – בלי שהמכשיר הוטען במהלך היום, כמובן.

מצד שני, אם מסתכלים על נתונים אחרי לילה לדוגמא (פרק זמן ארוך בו המכשיר לא היה בשימוש), ניתן להסיק מסקנות לגבי גורמים ש’מעירים’ את המכשיר ממצב שינה (deep sleep) – שימושי להסקת מסקנות בנושאים של בקרת ריצה של תוכניות ופעולות סמויות. גורמים שמונעים מהמכשיר לישון נקראים Wakelocks. כדי לבחון נושא זה, יש להשאיר את המכשיר מנותק מהמטען לאורך פרק זמן ממושך ולבחון מה בזבז סוללה בזמן הזה.

GSam יוכל להצביע על אפליקציות זוללות סוללה במסגרת המסך הראשי ועמוד האפליקציות.

Better Battery Stats

הבעיה מתחילה כשהזולל העיקרי הוא הטלפון (דהיינו, מערכת ההפעלה).כדי לדעת מה במסגרת המערכת אוכל את הסוללה, נתקין כלי שנקרא Better Battery Stats. האפליקציה זמינה להורדה בחינם מכאן, או בתשלום מפליי סטור.

המידע השימושי לבדיקה נמצא תחת Partial Wakelocks ו-Kernel Wakelocks, תחת סינון של Since unplugged – כלומר – דברים שמעירים את הטלפון שברשותכם, מאז שהמכשיר נותק מהמטען.

באפליקציה זו אין פתרונות קסם, והיא נועדה לספק מידע למשתמשים שיודעים להשתמש בראש ובגוגל. מצאתם גורם שזולל סוללה? הכניסו את שמו לגוגל וסביר להניח שתגיעו לשרשור בפורום XDA שעוסק בזה, או מישהו ששאל וקיבל פתרון לפניכם. מצאתם גורם בשם “multipdp” שהוריד לכם שעתיים וחצי מחיי הסוללה? התוצאה הראשונה בגוגל לביטוי זה מציעה פתרון שדווח כעוזר מתוך XDA.

בפורומים ובקהילות רבות ישמחו לסייע לכם להבין את הנתונים, במידה ותספקו תצלומי מסך רלוונטיים מתוך התוכנות, תוך ציון מהות הבדיקה (אם בודקים שימוש סטנדרטי, או בזבוז סוללה לאורך לילה…).

הערה: באחת הגרסאות האחרונות, GSam למדה להציג מידע על Kernel Wakelocks דרך App usage ואז לחיצה על הכותרת. כפי שהמלצתי כאן – עבור כל פריט מופיע לחצן Google Me שמציג עמוד חיפוש בגוגל עבור ה-Wakelock הספציפי. מדובר במידע יחסית דומה למה שמוצג ב-Kernel Wakelocks של Better Battery Stats. לעת עתה, לא מדובר בתחליף ראוי ל-Better Battery Stats ברמה שמייתרת את התקנתה. במידה והדבר ישתנה בעתיד – רצוי לקרוא את תוכן העדכונים.

Avatar

פשה קגן

מקדם אתרים ביום, חובב גאדג'טים וסלולרים בלילה. פשה חובב כל דבר טכנולוגי - ואם אפשר, אז שיהיה נייד ושיהיה חכם.

הגב

12 תגובות על "כך תקפיצו את אורך חיי הסוללה בסמארטפון שלכם [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Asi Asimov
Guest

כל הכבוד לפאשה.
נשמח לקבל עוד כתבות שלו.

itamar
Guest

באחד הסעיפים כתבת : “המסך הוא צרכן החשמל המרכזי. כוונו אותו לבהירות נמוכה או אוטומטית.” לכוון את המסך לבהירות אוטומטית מבזבז עוד יותר סוללה בגלל שהוא כל ההזמן מחשב כמה בהירות לתת

פשה
Guest

זה, כמובן, להבדיל מלהחזיק את המסך על הבהירות הגבוהה ביותר, כמו שמשתמשים רבים עושים. עדיף לכוון על בהירות אוטומטית מגבוהה – וזה במידה והנמוכה לא באה בחשבון.

עמית
Guest

אין פה יותר מדי חישוב; קוראים ערך של הסנסור, קוראים מטבלא ערך למסך. כשמעבדים מסוגלים לבצע כמה מיליארדי פעולות בשניה, זה בטל ב60… לא, ב 1,000,000

יוסי
Guest

תודה רבה על המדריך…

מיכאל
Guest

“לא להתקין אפליקציות לניהול סוללה/סגירת אפליקציות.”
ואז באות 2 אפליקציות שצריכים להתקין.

פשה
Guest

בדיוק ככה!
ואם לא הבנת את ההבדל בין “ניהול/סגירה” ל”דיאגנוסטיקה”, הייתי מציע לקרוא מההתחלה :)

שי
Guest

היי
איזה דפדפן היה לך ?
ןלאיזה דפדפן עברת ?
אגב הסרת את הדפדפן או???????????
תודה

פשה
Guest

מהמובנה לדולפין. עברתי לכרום לאחרונה בשביל סנכרון – תוך הקרבה מסויימת של הסוללה.

גיל
Guest

הערה לגבי חיבור wifi- יש להעדיף אותו רק בשימוש בתקשורת, ולא דלוק כל הזמן. ההבדל הוא עצום. חיבור wifi מחייב חיבור ותקשורת קבועה לנתב, ולכן יבזבז סוללה גם כשהטלפון לא בשימוש, אפילו אם אין חיבור לנתב הוא יבזבז על חיפוש החיבור. חיבור 3G לעומתו אינו קבוע ומתקיים רק כשצריך. כמובן שאם צריך, למשל בצפייה בסרט ביוטיוב, כדאי להעדיף wifi כי כשהנתונים עובדים הוא הרבה יותר חסכוני

ירי
Guest

נשאלת השאלה – למה אין קרדיט לכותב המקורי ממנו תורגמה הסקירה???

איתי
Guest

לא חייבים להוריד אפליקציות יש במכשיר בהגדרות תוכנה שמחשבת כמה אנחנו משתמשים בדברים בפלאפון

wpDiscuz

תגיות לכתבה: