מדריך: כך תצילו סלולרי שנרטב

הצילו! הטלפון הסלולרי נרטב! מה עושים? איך מצילים את המכשיר היקר לנו כה ממוות בטרם עת? מדריך מפורט לייבוש המכשיר הסלולרי. מומלץ לשמור לעת הצורך

אין מה להתבייש, זה קורה כמעט לכולם. המכשיר הנייד נופל מהכיס ולתוך שלולית בעת ריצה אחרי האוטובוס בחורף, מחליק מהיד ואל תוך האסלה בעת קריאה של מאמר מרתק בניוזגיק או אפילו חוטף מקלחת בירה בחסות החברים השיכורים בפאב. הנוקיה הוותיק של כותבת שורות אלו כבר “שתה” לא מעט בירה, דראמבואי, וויסקי, תה, קפה ואפילו שמפניה משובחת. זה קורה, אבל אין סיבה לפאניקה ולפעמים גם אין צורך בריצה מטורפת למעבדת הסלולר לצורך תיקון יקר או אף החלפה של המכשיר.

קחו בחשבון שרוב המכשירים היום מצויידים במדבקת חיישן קטנה על הלוח שתגלה לטכנאי שהמכשיר שבק חיים עקב רטיבות על ידי שינויי צבעה. מאחר ואחריות היצרן אינה מכסה נזקי מים למכשירי סלולר, אתם עשויים למצוא את עצמכם משלמים כסף רב על מכשיר חדש, וחבל.

אספנו עבורכם את הטיפים המומלצים להצלתו של מכשיר סלולרי רטוב באמצעים ביתיים. מן הסתם שלא בכל המקרים תצליחו להציל את הסלולרי ולנוזלים שונים השפעה שונה על האלקטרוניקה העדינה של המכשירים. עם מי ים, למשל, לא מן הנמנע שייכנסו למכשיר גם גרגרי חול וכמובן מלח שעשויים לגרום לנזק רב יותר מאשר מים רגילים או אפילו אלכוהול. תתפלאו, אבל אם המכשיר שלכם יצא בטעות לשחיה בים, הדבר הטוב לעשות טרם ייבושו זה לשטוף אותו במים רגילים. המלח שבמי הים עשוי לעשות יותר נזק מאשר המים כי בעת הייבוש יווצרו קריסטלי מלח בתוך המכשיר.

אם טרם מצאתם את עצמכם עם סלולרי רטוב ביד, אנו ממליצים לכם בכל זאת לקרוא את המדריך בשביל לדעת מה לעשות במידה וזה קורה לכם או לחבריכם. הטיפים מטה מתאימים גם לגאדג’טים אחרים כמו נגני מדיה וקוראי ספרים אלקטרוניים, אך חלק מהשיטות קשות מאוד ליישום במכשירים כמו האייפון של אפל, שפירוקו לצורך הוצאת הסוללה עשוי לבטל את אחריות היצרן על המכשיר. מצד שני, גם נזקי מים מבטלים את האחריות על המכשיר אז הבחירה היא שלכם ועל אחריותכם בלבד.

מה לא לעשות

זה אולי יישמע לכם מטופש, אבל תחילה נבהיר מה אין לעשות בשום פנים ואופן בניסיון להציל את המכשיר. תתפלאו, אבל במקרים רבים מותו של המכשיר נגרם דווקא בגלל ניסיונות החייאה כושלים.

  • כמו כל מכשיר אלקטרוני, הסלולרי לא יגיב טוב לקרני מיקרו, אז בשום פנים ואופן אל תנסו לחמם אותו במיקרו לצורך ייבוש
  • אין לחמם את המכשיר בשום צורה (לרבות תנור, טוסטר, מפזר חום או אור שמש ישיר). החום עשוי לגרום להתאדות של הנוזלים ועיבוי מחדש באזורים נוספים, מה שיגרום לנזק נוסף. כמובן שחימום יתר עשוי להמיס את חלקי הפלסטיק של המכשיר
  • אין להישתמש במייבש שיער לייבוש המכשיר, גם אם זה מכוון על אויר קר. הכנסת אויר לתוך המכשיר בעוצמה עשויה לגרום למים לחדור עמוק יותר ולהזיק לרכיבים רבים יותר

עכשיו שאתם יודעים מה לא לעשות, הנה מה כן, שלב אחרי שלב. לא מומלץ להפסיק באמצע ולבדוק אם המכשיר עובד. במקרה הזה, סבלנות היא בעלת חשיבות רבה מאוד.

שלב 1: הוציאו את הסוללה

ישנן שתי סיבות עיקריות שהטלפונים הסלולריים סולדים מנוזלים: קצרים חשמליים וקורוזיה של החלקים המוליכים במכשיר. בשביל למנוע קצרים, יש לשלוף במהירות האפשרית את סוללת המכשיר ולייבש אותה באמצעות מטלית נקיה ויבשה. כאמור, משתמשי האייפון ייתקלו כאן בבעיה לא קטנה אז בלית ברירה הם יכולים לכבות את המכשיר באמצעות כפתור הכיבוי (בלחיצה ארוכה) ולהמשיך לשלב הבא.

שלב 2: פירוק וייבוש ראשוני

החלקים הנשלפים משתנים ממכשיר למכשיר, אך ברוב הטלפונים הניידים ניתן להוציא את כרטיס ה-SIM וכרטיס הרחבת הזיכרון מהמכשיר בקלות יחסית. שלפו ופרקו כל חלק שניתן מהמכשיר והניחו אותו לייבוש על מטלית נקיה ויבשה. את גוף הטלפון ייבשו גם כן באמצעות מטלית יבשה. ניתן להישתמש במקלון אוזניים לייבוש החריצים והחלקים הצרים, אך יש להקפיד מאוד שלא להשאיר סיבי צמר-גפן בתוך המכשיר.

לא מומלץ להישתמש במגבות נייר, טישו או נייר טואלט שעשויים להשאיר חתיכות בתוך הטלפון הסלולרי ולפגוע בתפקודו. המגבות הרב-פעמיות (כמו סנו רב-מגבת) מתאימות יותר למשימה כי הן מותירות הרבה פחות סיבים אחריהן. המהדרין ישתמשו בפלנלית נקיה, בדומה לזו בה משתמשים לניקוי נשק או משקפיים.

תוכלו גם לייבש מים שנכנסו לחריצים במכשיר באמצעות שואב אבק. יש להחזיק את פיית השואב כ-20 דקות במרחק של כ-10 סנטימטרים מהמכשיר כשזו מכוונת לאזורים בהם עשויים היו להתחבא נוזלים בעת הניגוב הידני, כמו חריצי זיכרון ורמקולים. חשוב לא להצמיד את פיית שואב האבק למכשיר, משום שזה עשוי ליצור חשמל סטטי, עוד אויב ידוע של רכיבים אלקטרוניים.

שלב 3: ייבוש יסודי

למרות שזה מפתה מאוד, חשוב שלא לנסות להפעיל את המכשיר לאחר הייבוש הראשוני. זה שאינכם רואים את הלחות, לא אומר שזו אינה לכודה בקרביו של המכשיר ולא תגרום לקצר עם הכנסת הסוללה.

כדי לייבש את המים שנותרו בתוך המכשיר, יש להשאיר אותו 12 שעות לכל הפחות במיכל סגור ובו חומר סופג מים. במידה ויש ברשותכם כמה משקיקי הסיליקה הזרוקים באריזות בגדים, נעליים ומוצרי אלקטרוניקה, כעת זה הזמן להגיד תודה שלא צייתתם לכתוב על השקיקים ולא זרקתם אותם. הניחו מספר שקיקים בתוך קופסת פלסטיק ניתנת לאיטום, שימו על גביהן את הטלפון המפורק והשאירו ללילה.

במידה ולא שמרתם את שקיקי הסיליקה, אל דאגה. מלאו את הקופסה עד מחציתה באורז לבן יבש והניחו עליו בזהירות את המכשיר הנייד. סיגרו באופן הרמטי ודאגו לפתוח את הקופסה כדי להפוך את המכשיר מדי כמה שעות בשביל שכל הצדדים ייחשפו לאורז, הסופח את הנוזלים הכלואים במכשיר. לא מומלץ לקבור את המכשיר באורז משום שחלקיקי אבק אורז עשויים לחדור למכשיר ולהזיק לו.

שלב 4: להחזיק אצבעות ולהתפלל חזק

לאחר הייבוש הארוך והיסודי, הגיע הזמן לבדיקת התקינות. לוקחים נשימה עמוקה, רגע של מדיטציה והמאמינים שבינכם יכולים גם לשאת תפילה. מכניסים את הסוללה חזרה למכשיר המיובש ומדליקים. אם המכשיר לא נדלק, הוציאו את הסוללה ונסו לחברו ישירות למטען. אם הוא פועל ללא הסוללה אך עם מטען, ככל הנראה נוצר קצר בסוללה ויש להחליפה. יש לקחת בחשבון שלא כל מכשירי הסלולר פועלים ללא סוללה ועל מטען בלבד.

בהצלחה וכמובן בזהירות!

אילנה ברודו

אשת המילה הכתובה וחובבת טכנולוגיה. גרפומנית, גיקית, גיימרית, בשלנית, ואפילו משוררת לעת מצוא. בימים עיתונאית רשת נעימת הליכות ובלילות לוחמת צדק דיגיטלי חסרת רחמים ובעלת לשון מושחזת היטב. לשעבר כתבת טכנולוגיה ב-ynet ו-walla!.

הגב

12 תגובות על "מדריך: כך תצילו סלולרי שנרטב"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יובל ואקנין
Guest

האמת פרט לאורז (שזו שיטה לא רעה בכלל) יש שיטה נוספת. להניח את המכשיר כשהוא מפורק מתחת למנורת שולחן דולקת. עדיף שהמנורה תהיה מהסוג החסכוני ולא ליבון שמייצר פחות חום (מנורה עם נורת ליבון פשוט צריך לשים במרחק גדול יותר מהמכשיר).

מכשיר שטבע בשירותים ניצל כך.

מאיר פינטו
Guest

מדריך מעולה אילנה,
למרות שחלקו מוכר ונוסה בעבר (לא ממש הצליח ליחחח) תמיד טוב שכולם ידעו מה לעשות במקרה ו….

אלמוג בקו
Guest

למען האמת- שלב 4 הכי חשוב. פעמים רבות פשוט דילגתי לשלב 4 וזה עבד יופי

חיים כהן
Guest

קראתי פתרון נוסף שלא הוזכר באתר זה http://www.htmobile.co.il/article01927

ענת
Guest

אהבתי :-) טוב לדעת שממש לא מומלץ להשתמש נגיד במייבש שיער, כי אני דווקא הייתי הולכת על זה ספונטנית… לגבי שואב האבק – אתם בטוחים?! :-)

מצלמות אבטחה
Guest

אכן כתבה מושקעת ותודה לאילנה
!
מעורר בי נשכחות על ימים שהייתי חייל והיינו מחייגים הביתה בטלכראד ועוד יותר על ימי ילדות שהיינו חורזים אסימונים בנעל! (כן כן היה דבר כזה).

אני חושב אגב שגם אם המכשיר חוזר לתפקוד מלא, הקרוזיה לא תנטוש אותו בטווח הארוך…אבל איך כתבת בסוף….להתפלל! אז קדימה תפילנה משותפת עדיפה על תפילת יחיד אני בטוח.

מצלמות אבטחה במעגל סגור
Guest

מדריך מפורט בהחלט, היה שימושי כאשר נפל לי הבלקברי למים בטיול דייג…תודה

ראובני יוסף
Guest

מכשיר טבע אחרי יבוש פועל אבל לא מזהה את כרטיס הסים העברתי את הסים למכשיר אחר וגם הוא לא מזהה האם כרטיס סים נפגע מרטיבות. תודה

fixmart
Guest
להחזיק אצבעות ולהתפלל חזק? לא מדובר במחלה סופנית חשוכת מרפא שדורשת תפילה בכנסיה, אלו רכיבי אלקטרוניקה נגדים כבלים ורכיבי BGA סדר פעולות נכון על ידכם בלבד ובהמשך ע”י המעבדה יכריע אם ניתן לתקן את המכשיר ובאיזה נזק תצאו מהמעבדה. 1. אם אתם יודעים שאין לכם טיפה של שמן באוטו תנסו להניע ולנסוע? הקורוזיה מקצרת בין רכיבי הלוח כל ניסיון להדליק את המכשיר יגרום לשרפת הרכיבים וייקר את התיקון במאות שקלים – בשום מצב לא להדליקו! באם המכשיר דולק לנסות לכבות אותו בכל מצב במידה ולא ניתן לנתק סוללה לגשת במהירות למעבדה שתעשה כך. 2. כל ניסיון לייבש את המכשיר בעזרת… Read more »
בן דסטה
Guest

אם השתמשתי במייבש שיער מה עושים?

מוריה
Guest

התלפון שלי נרטב באמבטיה ואני לע מצליחה לפתוח את בסוללה יותר נכון להוציא את הסוללה ולנקות בפנים הטלפון דיי חדש ואני לא יודעת מה לעשחת אם אפשר עזרה תודה

אבישג
Guest

נפל לי נוקיה 208 למים שמתי אותו באורז את הסוללה בנפרד והמכשיר בנפרד. לא הצלחתי להטעין את הפלאפון. הוא נדלק ועובד מצויין רק השקע טעינה הלך
הלכתי למעבדה ותיקנו את השקע טעינה ואמרו שזה קורוזיה אז צריך מטען רק לסוללה, קניתי מטען לסוללה ועכשיו הפלאפון לא מזהה את הסים ופלאפון אחר כ מזהה את הסים למישהו יש רעיון מה לעשות שהוא יזהה את הסים?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: