כיצד מגייסים מתכנתים מרחוק: מדריך שימושי

אפשר להמשיך בהליכי גיוס כח אדם גם בזמן קורונה והסגר: המדריך הזה יאפשר לכם להכיר את המועמדים, להעביר להם ראיונות טכניים ולהתרשם מהם – גם מרחוק

תמונה: Pexels

מאת דרור כהן

אפוקליפסת הקורונה שמשתוללת בחוץ שינתה לנו את היום-יום מקצה לקצה. במקום לבלות בפקקים כל יום בדרך למשרד וחזרה, חלקנו זוחלים מהמיטה למחשב, או אם יש לכם ילדים קטנים, סביר להניח שאתם מג'נגלים בין בייביסיטר לניסיון לסחוט כמה שעות של עבודה שפויה. אם גייסתם מתכנתים ואתם ממשיכים לגייס למרות המצב, כנראה שאתם כבר לא יכולים לנהל את תהליכי הגיוס להם אתם רגילים, למשל, להזמין מועמדים לראיון מעמיק במשרד.

אבל, זה לא אומר שאתם צריכים לעצור את תהליכי הגיוס. להיפך, עכשיו זו הזדמנות להשתמש בכלים ובשיטות שלא רק שיעזרו לכם לגייס מהבית, אלא יהיו מספיק טובים כדי שתמשיכו להשתמש בהם לכשתחזרו למשרד.

יש לא מעט חברות שעובדות גם בימי שגרה מרחוק. אנחנו למשל מגייסים, בוחנים ומנהלים מרחוק מתכנתים כבר יותר מ-5 שנים. בתקופה הזו התנסינו בהמון כלים ושיטות, כדי שנוכל להצליח לגייס מתכנתים ברמת דיוק גבוהה, גם בלי לפגוש אותם פיזית. השיטות שלנו, שמתבססות על תהליכי גיוס מרחוק של מאות מתכנתים מרחבי העולם בחודש, מותאמות לקהל מתכנתים ישראלי ובינלאומי.

שלב ראשון: טופס מועמדות – Out, שאלון אינטראקטיבי – In

גילינו שדרך לא רעה להגדיל את כמות המועמדים הרלוונטים, תוך כדי חסכון בזמן עבודה יקר שמתבזבז על סינון קורות חיים, היא החלפת הטפסים הרגילים להגשת מועמדות בשאלונים אינטראקטיביים. השאלונים הם מצד אחד מאוד קלילים, ומצד שני נותנים לנו מושג די טוב (עם מעט מאוד השקעה) האם כדאי להמשיך את התהליך עם המועמד. המועמדים מצידם מקבלים חוויה מהירה שלא לוקחת יותר מכמה דקות, ובסופה הם אפילו יוכלו לדעת אם עברו לשלב הבא. לצורך הזה אנחנו משתמשים ב-TypeForm כדי לייצר את השאלונים עם המבנה הבא:

 1. התאמה טכנולוגית: במקום ש-HR ישקיעו שעות בסקירה של אינספור קורות חיים כדי לזהות מילות מפתח טכנולוגיות ורקע מתאים, אנחנו פשוט מבקשים מהמועמדים למלא את זה בפורמט שנוח להם ולנו. כל מועמד שמציין שהוא מנוסה בטכנולוגיות שרלוונטיות לנו, ממשיך לשלב הבא בשאלון. אין צורך לסקור אינספור קבצי קורות חיים, המועמדים פשוט מציינים לנו במה הם מנוסים.

  אין צורך לסקור אינספור קבצי קורות חיים, המועמדים פשוט מציינים לנו במה הם מנוסים

   

 2. עומק מקצועי וכישורי תקשורת כתובה: אנחנו שואלים שאלות פתוחות בהקשר מקצועי, כדי להבין מצד אחד את העומק המקצועי ומצד שני את יכולות התקשורת בכתב של המועמד. זה חשוב לנו במיוחד כי הארגון מתנהל ברובו בכתב, מרחוק ובאנגלית. לכן אם נשאל מועמד
  "What's your preferred IDE and why?", תשובה מנומקת כמו "I like using Visual Studio Code because it’s lightweight and it has a great plug-in ecosystem" תהיה טובה בהרבה מתשובה קצת מרושלת כמו "visual studio".

  לא תשובה מדהימה

מהנסיון שלנו, לעומת סינון קו"ח רגיל, בסיום תהליך כזה כבר יש לנו מושג ראשוני לגבי טיב המועמד. כל מי שלא צלח מקבל הודעה מתאימה, השאר מקבלים הזמנה לשלב הבא.


מ-Apple ו-Gett ועד eBay, ארמיס ופלייטיקה: הנה 14 חברות שממשיכות לגייס עכשיו עובדים בישראל


שלב שני: בחינה מקצועית והזמנה לשיחה עם ראש הצוות

כל מי שעבר את השלב הראשון מקבל שתי הזמנות:

 1. הזמנה לביצוע חידון תכנות קצר. מכיוון שאנחנו בד״כ מגייסים לתפקידים בטכנולוגיות ספציפיות, ואנחנו חברה קטנה עם מעט משאבי הכשרה, יצרנו חידון עם כ-10 שאלות אמריקאיות. מועמד שמנוסה בטכנולוגיות הרלוונטיות אמור להיות מסוגל לפתור אותו בקלות ותוך לא יותר מ-10 דקות. אם ידע בטכנולוגיות ספציפיות פחות חשוב לכם, תוכלו לבחור או ליצור שאלות כלליות יותר בתחום הפיתוח. כלים מומלצים: Codility, HackerRank ו-CoderByte.

  רוב השאלות שלנו הן לא שאלות מדמ״ח אלא שאלות פרקטיות כי חשובה לנו מאוד היכולת להפיק תוצרים תוך זמן קצר בטכנולוגיות שרלוונטיות לנו

   

 2. הזמנה לשיחה קצרה עם המנהל המגייס. מניסיון שלנו, חשוב למועמדים בפרופיל גבוה לדבר עם ראש הצוות המגייס כדי ללמוד על הצוות, התפקיד עצמו ועל מכלול המשרה לפני שהם ממשיכים להשקיע מזמנם בתהליך. בשוק של היום, שהוא בעיקר "שוק של מועמדים", מצפים שהמעסיק יתאמץ ב'מכירה' של החברה והתפקיד, ובמיוחד אם מדובר במועמדים שמחוזרים ע״י חברות נוספות. לכן הוספנו הזמנה לקביעת שיחת היכרות אישית עם ראש הצוות. אנחנו משתמשים ב-Calendly ובאינטגרציה שלה עם Zoom כדי לקבוע שיחות בקלות.

שלב שלישי: מלכלכים את הידיים עם בחינה מעשית

כמו שציינתי קודם, מכיוון שאנחנו חברה קטנה ללא משאבי הכשרה משמעותיים, ומכיוון שרוב התפקידים שלנו מיועדים לטכנולוגיות ספציפיות, חשוב לנו לוודא שמועמדים יוכלו לתת תפוקה תוך זמן קצר. מהניסיון שלנו, מבחנים פרקטיים שמייצגים משימות אמיתיות מהיום-יום שלנו בטכנולוגיות הרלוונטיות, נתנו את האינדיקציה הכי טובה ליכולת של המועמדים להצליח בפועל.

אם אתם מחפשים מתכנתים מוכשרים באופן כללי והטכנולוגיה הספציפית פחות חשובה, אפשר לדלג על השלב הזה, אבל אז הייתי ממליץ להפוך את השלב האחרון למקיף אפילו יותר.

לדוגמה, לתפקיד Full-Stack עם React ו-Node, המבחן שלנו יהיה בנוי כך:

 1. Git Repo עם קוד קיים של web-app קטן שבנינו
 2. סביבת פיתוח מבוססת Docker להורדה שמחוברת ל git  ול CI/CD
 3. רשימה של משימות הכוללות תיקוני באגים והוספה של פיצ׳רים קטנים. לרוב נבחר שילוב של שלוש משימות קטנות, שתיים בינוניות ואחת קשה

התרגיל לא צריך לקחת יותר מ-4 שעות עבודה למתכנתים מנוסים. המועמדים מתקינים את הסביבה המקומית, משלימים את המשימות ודוחפים את הקוד ל-git. התוצרים נבדקים ע״י מתכנתים בכירים מהצוות. בהינתן ומשאבי ההכשרה שלנו מאפשרים לנו לגייס רק מתכנתים שיפיקו תוצרים תוך זמן קצר, נעביר רק מועמדים שעומדים בדרישות הבאות:

 1. הצליחו להקים את סביבת הפיתוח מקומית עם מעט או ללא עזרה כלל
 2. השלימו את כל המשימות
 3. תקשרו בצורה ברורה ונעימה לאורך התהליך
 4. הגישו קוד נקי שאפשר אפילו לדחוף לפרודקשן
 5. הקפידו על תשומת לב לפרטים הקטנים והגישו מוצר מוגמר עם מעט מאוד באגים.

מצד ימין: ה web-app הקטן. מצד שמאל: רשימת המשימות

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

שלב רביעי: ראיון מעמיק והתאמה ארגונית

אם הגענו עד הלום אפשר להניח שהמועמדים יודעים מה הם עושים ברמה הטכנית, אבל זה עדיין לא מעיד על היכולת שלהם להשתלב חברתית, ולא עונה על השאלה האם תצליחו או תרצו לעבוד איתם ביום-יום? מבחנים פרקטיים בהחלט עוזרים להבין אם קיימות היכולות הטכנולוגיות בסטאק הספציפי, אבל מה שחסר לנו בשלב הזה הם שני דברים. הראשון, להבין את צורת החשיבה הלוגית של המועמדים כשהם עומדים בפני שאלות מורכבות. והשני – איך תהיה הכימיה בינינו – האם באמת נרגיש בנוח לעבוד איתם?

אפשר להתווכח על כמה חידות אלגוריתמיות, שאלות ארכיטקטורה וכדומה יעידו על יכולות של מתכנתים. אבל אף מבחן אחר לא יתן לנו הבנה מקרוב על דרך החשיבה של מועמדים, איך זה יהיה לעבוד איתם, ואיך הם יתמודדו כשנופלת עליהם בעיה שחייבים לשבור עליה את הראש. האם הם יודעים לשאול את השאלות הנכונות? האם נוצר דיון ענייני? האם הם מסוגלים לתקשר את הבעיה ואת הפתרון בבהירות? מנסיון, הדבר האחרון שאתם רוצים זה חברי צוות שקשה לתקשר איתם דווקא בסיטואציות מאתגרות.

בגלל הסגר הביתי, לא נוכל להזמין את המועמדים לראיון פנים-אל-פנים כדי לבדוק את כל אלו, אבל אנחנו עדיין צריכים לבחון את זה כיוון שזה החלק האחרון ואולי הכי חשוב בתהליך. אבל איך עושים את זה מרחוק?

אנחנו מבקשים משני מתכנתים בכירים שלנו לעלות לראיון וידאו עם המועמדים הנבחרים. בראיון הם יכולים לבחור להשקיע את הזמן בתרגיל תכנות משותף (Pair Programming Session), דיון ארכיטקטוני (Whiteboard Interview) כמו ״איך היית בונה את התשתית של WhatsApp?״, או אפילו שיחה פתוחה על נושא מעניין בתכנות. לאחר סיום הראיון, המראיינים מעלים את הרשמים שלהם לפני שהם משתפים אותם זה עם זה. כמובן אם פחות מעניין אתכם לבחון את היכולות הפרקטיות של המועמדים (כלומר שלב 3) הייתי ממליץ לשלב עוד מראיינים שיתנו פידבק. לא יותר מדי מראיינים, אבל הכי קרוב שניתן כדי לדמות יום ראיונות במשרד.

כלים מומלצים לביצוע ראיונות מרחוק:

 1. תרגילי תכנות משותפים (Pair Programming Sessions): אנחנו ממליצים על CoderPad.
  היא עובדת מעולה לשיחות קול או ווידאו יחד עם סביבת פיתוח משותפת על הדפדפן עם יכולות עריכת קוד בזמן אמת. תוכלו להריץ עליה סביבות Node, Python ועוד. היא אפילו יכולה להתחבר לבסיסי נתונים וקובצי CSV אם תרצו לבחון יכולות תכנות על בסיסי נתונים.

  CoderPad לסביבת פיתוח משותפת יחד עם שיחות וידאו/קול

   

 2. כלים לדיונים ארכיטקטוניים (Whiteboard Interview): דיון ארכיטקטוני היא אחת השיטות הוותיקות והמעמיקות ביותר לבדיקה מעמיקה של מועמדים, אבל לא קל לבצע זאת מרחוק. לשמחתינו יש אופציות לא רעות:
 • כלי הלוח העשיר והנוח ביותר לשרטוט חופשי ומובנה בזמן אמת– Miro.
 • לשרטוט UMLs וסכמות אחרות – Creately.com

Creately עובדת יופי לסכמות מורכבות, יש אפילו סמלילים יעודיים לתשתיות AWS למשל

שלב אחרון: חתימה

מזל טוב! אחרי השלמת כל השלבים בהצלחה, צריכים להיות לכם מספיק נתונים כדי לקבל החלטה, בדיוק כפי שהיו לכם אם הייתם מראיינים מהמשרד. אם החלטתם להתקדם, השלבים הבאים יהיו כמובן חתימה על חוזה (גם מרחוק), אונבורדינג והתחלת עבודה מרחוק (שזה כבר נושא לדיון בפני עצמו). בהצלחה!

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

הכותב הוא המנכ״ל ומייסד של חברת CodersClan ו-Vett.io

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "כיצד מגייסים מתכנתים מרחוק: מדריך שימושי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
6user
Guest

6

עופר
Guest

אני מרוצה מחברת האאוטסורס שלנו, עובדים מגאורגיה ברבע מהמחיר בארץ.. נקראים webiz

101
Guest

ההייטק מגיע למאה ה21, תענוג.

kathleen jones
Guest

The word “FAMILY” plays a vital role in every human life because family comes as a top priority; we are well aware of that. Like a tree has its root, stem, branches, leaf, flowers, the same as the family tree has its structure like grandparents, parents, child, and it keeps continuing from generation to generation. “Family tree,” yeah, just two simple
words, but these two words are highly important for everyone’s life.

Garmin Help
Member

Planning to go somewhere for the first time or moving to a new city or town, just update your maps and you are good to go hassle-free. Updating your GPS means you are going in the right direction for sure or you're not gonna get lost in your way. Just one step: Update the GPS Maps now.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: