על קו הזינוק: איך להאיץ אתר מבוסס וורדפרס? [מדריך]

כך תנקו את אתר הוורדפרס שלכם ותהפכו אותו לזריז ויציב משמעותית. מדריך עמוס בטיפים טכנים ומועילים במיוחד

wordpress

לאחרונה, במיוחד בעקבות הכניסה המאסיבית של הסלולר לחיינו, בעלי אתרים החלו להיות מעט יותר מודעים לנושא המהירות של האתר שלהם. גם מי שגולש ב-100 מגהביט בבית ועם LTE בסלולר, עדיין עשוי להמתין מספר דו ספרתי של שניות עד שכל תוכן האתר ייטען בצורה אידיאלית.

כל מי שעבד בחנות מחשבים ודאי מכיר על בשרו את הנושא של "מחשב זול, לגלישה באינטרנט בלבד", או "לצרכים משרדיים" (מה שהנחה את המוכר לכוון ל-low end האפשרי). המציאות היא – שהאינטרנט היום "כבד" מאי פעם, ייתכן שדרישות החומרה של אתרים היום שניות רק למשחקי מחשב. אנימציות, פופ-אפים, אלמנטים נעים, יכולות מתקדמות שהתקנים החדשים מאפשרים (אני מפנה אצבע מאשימה בעיקר ל-HTML5, ש"מחזיר את רוב האחריות" אל עבר הדפדפן), עמודים אינסופיים ועוד.

בין הדברים הנפלאים שהתקן החדש יחסית ״HTML5״ מביא עימו, הוא החזרת האחריות על הרצת תוכן האתר לדפדפן עצמו. מבחינת בעל האתר, יש תגית שמיועדת לוידאו, תגית עבור אודיו, אפילו תגית עבור תאריך ושיוצרי הדפדפנים יתמודדו עם זה לבד, אם הם רוצים שישתמשו בתוכנה שלהם. לנו – כבוני אתרים – זה טוב: אני לא צריך לדאוג אם לגולש יש נגן פלאש או פילטר מתאים לניגון קבצי שמע, או למצוא סקריפט מגניב שמציג תיבת בחירת תאריך.

המשמעות בשטח היא, שהדפדפן מתמודד עם הכל. לי – כבונה האתר, מאוד קל להכניס כל סוג של מדיה ולא לדאוג לאופן שבו היא תוצג. אם זה גם מועיל לאתר – אז כולם הרוויחו. אבל יצרתי עומס.

כאן ניסיתי לתת מספר אופציות ופתרונות קלים יחסית שאתם (או מי שבנה עבורכם את האתר) יכולים לבצע, באתר הוורדפרס שלכם.

למי המדריך מתאים, ומה צריך לזכור

באופן כללי, היות ועיקר עבודתי מתבצעת מול וורדפרס, בחרתי להציג מה ניתן לעשות ולאן ניתן להגיע תוך שימוש בכלים ותוספים שונים. תצטרכו, מטבע הדברים, גישה מלאה לאתר (ברמת מנהל) לצורך התקנת והגדרת תוספים, וככל הנראה גם FTP וגישה לפאנל עבור הדברים המעט יותר מתקדמים.

מניסיון, לא כל השלבים יתאימו לכל אחד. חלק מחברות האחסון אינן מאפשרות שימוש באופציות כאלו ואחרות, ולא כל תשתית תאפשר בדיוק אותו דבר.

יתירה מכך, החזיקו אצבע על ההדק ובדקו ללא הרף שהכל עובד כהלכה ואין הבדלים בניראות או תפקוד האתר, לאחר כל פעולה. סמכו עליי, זה לא כיף בכלל לעבור על צ'קליסט ארוך, לגלות שמשהו נדפק בתהליך ואז לנסות לזהות איזו פעולה אחראית לכך.

שמרו את תמונת המצב הראשונית, לצורך בסיס להשוואה – וכמובן בצעו כל סוג של גיבוי שאתם יכולים לעשות. לאחר עשרות אתרים בהם טיפלתי בצורה זו, עדיין אני מגיע למצבים בהם אני מגיע לעיתים למסך לבן והאתר למטה.

מעבר לכך, אציין ואדגיש כי מדובר בדברים שלמדתי לאורך מספר שנות עבודה, ומניסיון אישי. אין טעם להתחיל להשאיר תגובות של "התוסף X גרוע, השתמשו ב-Y במקום", אני ממליץ על ארגז הכלים הטוב ביותר שמצאתי באופן אישי.

סייג אחרון שאציג – הפעילו שיקול דעת. מאתר המספק מידע הגולש יצפה לזריזות – אך גולש יהיה מוכן "לספוג" איטיות כשהוא מבקר בתיק עבודות של מעצב גרפי או חברה המפיקה סרטונים. אם הדרך הטובה ביותר להעביר את המסר שלכם, ללא שום אפשרות אחרת, היא סרטון HD על מסך מלא המברך את כל באי האתר – השתמשו בו. אם יש לזה הצדקה ממשית, אין לי בעיה עקרונית עם המתנה קלה. חשוב לזכור זאת – לא בכל מחיר.

עכשיו בואו נצלול לתחום הטכני יותר.

מה אנחנו בודקים למעשה

אני בוחר תמיד להתחיל את תהליך העבודה שלי בבדיקת המצב הראשוני. הכלי שאני משתמש בו לצורך בדיקות הינו Pingdom, ואני מקפיד לבחור ב-Settings את השרת שלהם באמסטרדם (הקרוב ביותר גיאוגרפית), וזאת לצורך ניטרול השפעות גיאוגרפיות עד כמה שניתן.

יש כלי מקביל של גוגל, אך באופן אישי איני משתמש בו ואיני ממליץ עליו. המידע שהוא מציג הינו חסר ובלתי מעודכן, ישנם פריטים שכלי זה אינו יודע לזהות, וככלל הוא מציג את אותן שגיאות עבור כל אתר וורדפרס שהוא – מה שלא עוזר כל כך…

לצורך הבדיקה והדוגמא, השתמשתי באתר המפורסם "לא רלוונטי" המופעל בהתנדבות על ידי חנן כהן, האוסף ומפריך מכתבי שרשרת כבר משחר האינטרנט.

תוצאותיו של האתר, שמראש טקסטואלי ברובו ואינו כבד במיוחד:

image13

השמיטו כל מה שניתן

טיפ ראשון שאינו טכני כלל, אך אני מרגיש צורך ממשי להביא אותו לידיעתכם קודם כל – מה שאינו הכרחי, מבחינת תוכן ומבנה, אל תשאירו.

אם פריט כלשהו אינו משרת מטרה שניתן להצדיק, הייתי ממליץ לוותר עליו, גם אם משקלו הכללי זניח. לדוגמא: באתרים בהם התוכן אינו מעודד שיתוף, הייתי מסתכן בלהמליץ על להסיר סרגלי כלים חברתיים דוגמת AddThis, שאיש אינו לוחץ עליהם. אם כתבתם שלושה פוסטים בבלוג של החברה אי שם ב-2012, הייתי בודק איך ניתן לשפר את תדירות הכתיבה, לפני שהייתי מקפיד לשים כפתור לייק, ציוץ, פלוס אחד, שיתוף בפינטרסט ו-VK.

גרפיקה שאינה משרתת את המסר מיותרת גם כן. אם העובדה שבאתרכם יש תמונת רקע ברזולוציית HD על כל המסך לא עוזרת למכור – גם רקע לבן הוא אופציה. זכרו: כל תמונה היא קריאה נוספת לשרת, כל סרטון יוטיוב עדיין מושך נתונים מהשרתים שלהם, וכפתור לייק הוא בכלל פושע לא קטן שמעלה זמן טעינה בצורה משמעותית.

בדיקת המהירות שציינתי מציגה יפה מאוד כמה זמן לוקח לכל פריט באתר להיטען, בחנו את הפריטים מקרוב וראו על מה מתבזבז הזמן.

בחרו חברת אחסון מהירה

עוד פרט שמעט יעצבן אתכם כי לרוב לא מדובר במשהו שנוגעים בו בתדירות גבוהה – חברות אחסון ותשתיות אתר משפיעות לא מעט על מהירות האתר שלכם.

כמובן ש-VPS מהיר בהרבה משרת שיתופי, וכמובן ששרת פיזי ייעודי לאתר שלכם (עם מלאנתלפים זיכרון, אחסון לא מוגבל בעליל, כל כונני ה-SSD האפשריים ועוד) הינו חלום שלא רבים יכולים להגשים בתחילת דרכם – אך גיליתי שהתנאים בחברות השונות לא תמיד זהים.

בלי לציין שמות, אני מגלה פעם אחר פעם שחברות אחסון ישראליות מוכרות אינן מאפשרות ללקוחות המאחסנים אצליהן את האתרים פונקציות מסויימות, ולכן לקוחות הדורשים פונקציות כאלו בוחרים לאחסן בחו"ל. נכון, זה מוסיף מספר מאיות שניה לזמן הטעינה, אך קיזוז שניות שלמות בזכות הרשאות רלוונטיות הופך את העסקה לכדאית.

כשאני מסתכן בלפידים וקלשונים, אני מדווח מהשטח שאחסון שיתופי בחו"ל נוטה להיות מהיר בהרבה – לאחר ביצוע השלבים עליהם אמליץ – מחלק נכבד מדי של ספקי אחסון בארץ. אמרתי – והלכתי להתחבא במקלט עד יחלוף זעם.

היו מעודכנים, והסירו את מה שלא צריך

צעד פשוט יחסית.

מכירים את האייקון שמופיע בראש עמוד הוורדפרס ומודיע לכם על כל התוספים וערכות העיצוב שעליכם לעדכן?

קודם כל, וחשוב ביותר – הסירו את מה שאינו בשימוש. כנסו לערכות הנושא ומחקו את כולן מלבד זו שמשתמשים בה (ניתן לעשות את זה על ידי לחיצה על ערכת הנושא – טקסט אדום בפינה בחלון שנפתח יאפשר מחיקה). הסירו תוספים כבויים או מיותרים.

הסיבה שאתם אכן רואים שיש עדכונים נעוצה בכך שהתשתית בודקת זאת עבורכם. וורדפרס בודקת מתי תוסף זקוק לעדכון, מתי ערכת נושא שוחררה בגרסה חדשה. פחות בדיקות = אתר מהיר יותר.

שמרו על התקנת הוורדפרס מעודכנת. במידה והאתר נבנה נכון (דהיינו, לא בוצעו שינויים בקבצי הוורדפרס, התבנית והתוספים), שדרוג לעולם לא אמור לעשות נזק, ואף להאיץ ולשפר את פעילותם של הרכיבים השונים.

במידה וערכתם תוסף או תבנית, אמליץ להיכנס לקוד ולהקפיץ ידנית את הגרסה למספר גבוה במיוחד – לפחות כדי לא לבדוק ולהמליץ על עדכונים.

השתמשו ב-CDN

למי שלא מכיר, מדובר בקיצור של content delivery network – ומדובר למעשה בגורם ביניים שמאחסן תכנים שהם סטטיים, ולרוב בהגדרתו יהיה מהיר בהרבה מהשרת שלכם. לכן, גולש יקבל את התוכן מהאתר שלכם, ואילו התמונות (למשל), יגיעו אליו משרת מהיר יותר.

במסגרת פתרונות "חינם-אין-כסף", אמליץ על שני פתרונות, אחד מהם קשה יותר ליישום ואילו האחר – זריז.

הראשון נקרא CloudFlare. עליכם לבצע תהליך הרשמה קצר, ובסיומו להיכנס ולבצע הפניית DNS לשרתים שלהם. הם יטפלו בניתוב בחזרה לאתר (שימו לב במידה ויש לכם תיבות דואר תחת הדומיין). השליטה עצמה מתבצעת דרך תוסף שמאפשר להפעיל ולכבות את השירות.

עם זאת, שירות שלא רבים מכירים דווקא מופיע באתרים רבים במצב מכובה, ומוצע על ידי אוטומטיק, החברה שעומדת מאחורי וורדפרס.

התקינו את תוסף ג'טפאק והפעילו אותו. יהיה עליכם לפתוח משתמש ב-wordpress.com (לא משנה מהו שם המשתמש. למעשה, כבונה אתרים, אני מחבר את מרבית לקוחותיי לחשבון שלי) ולבצע אשרור קצר דרך האתר.

לאחר מכן, גשו להגדרות התוסף והפעילו את הפיצ'ר "פוטון".

image15

התוצאות אמנם לא ניכרות מיד, אך לאט לאט התמונות שלכם יועלו לשרתים של וורדפרס, וייטענו משם. אני מעריך שהחומרה שלהם טובה משלכם…

קאש

לא ניתן לדבר על האצת אתר מבלי להזכיר קאשינג.

הרעיון: לעמודים דינאמיים לוקח זמן רב יותר לטעון. למה? וורדפרס נדרשת להפיק את העמוד עבור כל גולש. מזה זמן רב קיימת האופציה לזהות מתי נכנס גולש לעמוד כלשהו, ולשמור את העמוד בצד כעמוד סטטי (שמהירות טעינתו זריזה), ועבור הגולש הבא – להציג את הגרסה הסטטית.

עם השנים, התחום השתפר והתפתח. תוספים למדו לזהות יכולות שרת, למדו מתי עמוד מתעדכן (ולכן יש צורך להפיק גרסה סטטית מחדש), לנצל יכולות רבות מאי פעם – ולכן, מלאי התוספים השונים הינו דו ספרתי לפחות.

בחנתי מספר רב של תוספים המטפלים בקאש. חלקם טובים, חלקם פחות, אך רובם דורשים התעסקות – ובעיקר ניסוי וטעייה. חבריי למקצוע בטח מכירים את זה שאין ממש דרך לדעת מראש באילו פיצ'רים האחסון תומך, ועד שהגעתם לתמהיל אפשרויות תקין – האתר נפל לא פעם ולא עשר.

התוסף הכי "אוניברסלי" שיצא לי להכיר נקרא Gator Cache. בעיניי, נכון לרגע זה, הוא מספק את הקאשינג הטוב ביותר עבור כמות מזערית של פעולות.

מיד לאחר התקנתו, כנסו לפריט החדש בתפריט הצדדי בממשק הניהול, סמנו את התיבה בראש העמוד ולחצו על Install.

image06

במידה והכל תקין, העמוד יתרענן, ויאפשר לכם להפעיל את הקאש ולבחור למשך כמה זמן הוא יישמר. ברירת המחדל – שבועיים – הינה תקינה בעיניי. הפעילו ולחצו Update.

image14

עברו ללשונית Http בראש העמוד. גללו את העמוד עד למטה, ולחצו על כפתור Move cache.

image18

אשרו – ואתרכם מעט יותר זריז כעת.

כדי לנקות קאש, למשל לאחר ביצוע שינויים, לחצו על Purge Cache בסרגל הניהול, דבר זה יאפשר לכם לבצע פעולת Purge ולוודא שאין קאשים כרגע.

אגב, אם האתר נמצא בתהליך בנייה או שדרוג, אל תשתמשו בקאש, אחרת תעשו לאיש הטכני שלכם חיים קשים מאוד.

הגדירו פקיעת תוקף והפעילו GZIP

מדובר בשתי פעולות שונות, אך היות והן מטופלות על ידי כלי יחיד, הרשיתי לעצמי לאחד.

פקיעת תוקף, היא למעשה הגדרה לקבצים: מתי, מבחינת האתר, על הדפדפן לזנוח את הקבצים שהוא שמר בקאש, ולטעון קבצים מעודכנים. זיכרון המטמון בדפדפן מוגדר לאחסן קבצים המגיעים מאתרים אותם אתם מבקרים בתדירות גבוהה, וכך לשפר את זמן טעינתם.

כשקיימת הגדרת פקיעת תוקף, ורצוי שתהיה רחוקה במידה והאתר אינו עובר עדכונים מבניים תדירים, מהירות הטעינה אצל הגולש משתפרת בפועל.

GZIP הינו מונח ותיק בשוק. כשם שניתן לכווץ קבצים ועל ידי זאת להקטין את נפחם, כך ניתן לדחוס תעבורה. לרוב הגדרה זו פועלת כברירת מחדל בשרתים מסוגים שונים, אך ניתן לגרום לוורדפרס לבצע זאת עצמאית.

התוסף שאני משתמש בו, ומטפל בשני הנושאים, נקרא Far Future Expiry Header.

בתום התקנתו, הוא יתווסף למסך ההגדרות.

סמנו את תיבת הסימון בראש החלון, רשמו מספר ימים לפקיעת תוקף (אני נוטה לבחור ב-30), סמנו סוגי קבצים, הפעילו GZIP ושמרו.

image16

גם הרגתם שתי ציפורים במכה, וגם גרמתם לאתר להיות מעט יותר מהיר.

שימו לב: מומלץ לבצע זאת עבור קבצי CSS ו-JS רק אם קבצים כאלו לא נמצאים בתהליך עבודה. כלומר – אם יש מפתח שבונה עבורכם כלי חדש, פיצ'ר זה יפריע לו.

כדי להשלים את התהליך, דאגו להכניס את השורות הבאות לתוך functions.php של התבנית:

function _remove_script_version( $src ){
$parts = explode( '?ver', $src );
return $parts[0];
}
add_filter( 'script_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );
add_filter( 'style_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );

שורות אלו למעשה מסירות את מספר הגרסה מנתיבי הקבצים בקוד – ובכך מאפשרות למעשה את השימוש התקין בתוסף. הקוד לקוח מהמאמר הבא באתר של רועי יוסף, תודתי נתונה לו על השלמת הפתרון.

טפלו בתמונות שלכם

תמונות הינן תמיד נושא כאוב.

אנו נוטים להעלות תמונות כבדות, שאינן דחוסות, אינן מותאמות לרשת, חתוכות במידה הנכונה ומכווצות לגודל נורמלי.

באופן אישי, ה-best practice הינו לטפל בתמונה עוד לפני העלאתה. אני מקפיד לשמור אותה כקובץ מותאם לרשת, באיכות של 80%-90% לפי הצורך, ומימדים שלא יעלו על, נניח, 1024 על 768 עבור התמונות האיכותיות ביותר.

היות ובאתרים שאני מגיש ללקוחות לא תמיד אוכל לסמוך על ירידה כזו לפרטים, ולא אקח על עצמי את האחריות של ביצוע שינויי גודל, המינימום שאוכל לעשות הוא אופטימיזציה על ידי הסרה תוכנתית של מידע בלתי רלוונטי.

הכלי המועדף עליי נקרא EWWW Image Optimizer.

בתום ההתקנה, תמצאו את הכלי תחת תפריט "מדיה" – הוא ייקרא Bulk Optimize. לחצו על כפתור Start optimizing.

image21

מדובר בתהליך ממושך, הפלאגין יעבור על כל תמונה קיימת באתר ויבצע אופטימיזציה במידת האפשר – מבלי לפגוע באיכות. מדובר בתהליך ממושך, ואין לעזוב את החלון במהלך התהליך (או לפחות להמשיך עבודה בטאב נפרד), אך ממש תוכלו לראות את התמונות מצטמצמות.

image23

לאחר תום התהליך, חזרו למסך ולחצו על הכפתור השני – זה מתחת לכיתוב Optimize Everything Else. כפתור זה יבצע את אותו התהליך עבור כל שאר הפריטים – דוגמת התמונות המגיעות עם ערכת העיצוב.

אגב, בניגוד לתוסף Smush.it הידוע, כאן אין מגבלה על גודל קובץ…

חשוב לציין, הרצת הכלי דורשת הרשאת Exec() ברמת ההוסטינג.

טענו תמונות בחלקים

לא כל התמונות צריכות להיטען יחדיו.

היות ותמונות הן עדיין אחד הגורמים הכבדים ביותר שניתן למצוא באתרים – יש חשיבות מרכזית, בכל הקשור להאצת זמן הטעינה, בהגדרה שלא כל התמונות ייטענו באותו זמן, עם עליית העמוד.

תוסף חביב עליי נקרא Images Lazyload and Slideshow. אני אוהב אותו במיוחד עקב כך שאין צורך בביצוע כל הגדרות, במרבית המקרים – מתקינים וזהו.

הפונקציה של התוסף הזה היא לזהות אילו תמונות נמצאות ב"מסך הראשי", בחלק הנראה של הדף – ואילו לא, ולטעון אותן לפי הצורך. גם כאן יש מסך הגדרות, אך במרבית המקרים, אם אין תופעות לוודאי, אין צורך לשנות שם כלום.

חשוב לציין: פעילות התוסף לא תשפיע בצורה זהה על כל אתר ואתר. טיפלתי בחנות וירטואלית בה תמונת מוצר התחלפה כשסמן העכבר חלף מעל המוצר – התוסף גרם לכך שכל התמונות המשניות הוצגו, במקום הראשיות. לכן – כפי שאמרתי, בדקו שהכל תקין אחרי כל פעולה.

בצעו ניקוי תקופתי

משתמשי וורדפרס ותיקים ודאי לא יודעים עד כמה אתריהם צברו חומר לאורך השנים. למעשה, כמעט כל פעולה שמתבצעת באתר – נכתבת למסד הנתונים. באופן אישי, כטיפול תקופתי באתרים גדולים, אני אוהב להריץ תוסף ניקוי שמטפל בנושא הזה.

אני אישית משתמש ב-WP-Optimize, אשר לטעמי מספק פתרון נוח ונגיש לצורך מזדמן זה. לאחר ההרצה, ניתן אף להסיר אותו, עד השימוש הבא.

לאחר התקנת התוסף, ניגשתי לתוסף עצמו דרך התפריט, וסימנתי את האפשרויות שכן רציתי להסיר.

image25

במקרה זה – ניתן לראות כי הרצה פשוטה על ידי כפתור ה-Process צימצמה את מסד הנתונים בכמעט חצי, רק בזכות מחיקת גרסאות ישנות ודברים אשר ממילא נמחקו. התבקשתי לא להסיר תגובות שטרם אושרו ואת הפריטים באדום, אחרת ייתכן שהייתי מגיע לחצי.

ביצוע Minification

כאן אני מעט מסוייג.

פעולת המיניפיקציה למעשה מאחדת בין קבצי CSS ו-JS, לטובת טעינה זריזה. העניין הוא – השורה התחתונה מוכתבת לעיתים על ידי השרת, לעיתים על ידי התבנית, לעיתים על ידי התוספים, כך שהסיכויים שהאתר יואץ זהים לסיכויים שהאתר יישבר לחלוטין.

לרוב איני משתמש בתוסף כזה, אך תמיד מקפיד לנסות, מי יודע, אולי נגלח עוד שנייה או שתיים.

אני אוהב להשתמש לפחות פעם אחת עבור כל אתר בתוסף Better WordPress Minify, בעיקר בגלל שהוא יודע לעבוד "בצורה חברית" עם חלק מהכלים האחרים עליהם המלצתי (כמו למשל – זיהוי אוטומטי של תיקיית הקאש), והעובדה הפשוטה שהתצורה הבסיסית של התוסף או עושה את העבודה או לא עושה את העבודה (פרק זמן מינימלי מבחינתי לדעת אם האופציה רלוונטית או לא).

בתום התקנת התוסף, תתווסף האפשרות BWP Minify לתפריט הצדדי, ואישית, אני בודק אם שום דבר לא נדפק כתוצאה מכך, בלי לגעת בכלום.

image20

הכל עובד? יופי. המהירות השתפרה, לפי כלי הבדיקה שלי? התוסף יכול להישאר. משהו נשבר או שהציון לא עלה? התוסף נמחק. פשוט מאוד :)

הכינו Sprites

זוהי למעשה המצאה די חביבה: בדומה למשחקי המחשב משנות ה-90 המוקדמות, Sprites הן למעשה תמונות גדולות המכילות את כל האלמנטים הגראפיים החוזרים על עצמם, והגישה לכל פריט מתבצעת לפי קואורדינטות ב-CSS.

סיבכתי, אני יודע.

כך נראה קובץ Sprite של גוגל:

image19

מכיוון שמדובר באייקונים רבים שנמצאים בשימוש במערכות רבות של גוגל – התמונה יורדת למחשב המשתמש פעם אחת בלבד (להבדיל מלפתוח מספר חיבורים כמספר האלמנטים הגראפיים כאן) וכאן הדפדפן יודע, באמצעות סט הוראות, לגשת לפריט הדרוש. נניח – הפינה השמאלית-עליונה ריקה, אך אם נתמקד בריבוע שמתחיל בגובה 35 פיקסלים מלמעלה עד 65 פיקסלים בצמוד לצד שמאל, ורוחבו 35 פיקסלים – נקבל אייקון של ריבוע עם פלוס בתוכו.

בפועל, אין צורך לרוב לטפל בכל זה, שכן יש כלים שיוצרים עבורכם את הקובץ הזה, כולל את ההוראות.

אני השתמשתי באתר הבא, אך יש עשרות כדוגמתו. בוחרים תמונות מהמחשב, הן עולות, ומקבלים הן קובץ PNG מוכן מאוחד, והן רשימת CSS classes לשימוש. פשוט תנו ל-Div שלכם class מתאים, וחסכתם עוד כמה קריאות שרת יקרות!

אם ידכם משגת…

למי שיכול, הייתי מציע להשקיע בכלי בתשלום שיודע לעשות מגוון פעולות (את חלקן ציינתי, חלקן בנוסף) – שנקרא WP Rocket.

אמנם מדובר ב-39$, אך הכלי החביב הזה מציע, בממשק נוח ולצד תמיכה שוטפת, מגוון רחב ממה שציינתי כאן.

image08

מה יותר טוב מלהיכנס, לסמן את כל תיבות הסימון, ולשכוח מכל הנושא?

בסופו של דבר, על אף שמדובר במוצר בתשלום, השירות והתמיכה שהם מציעים, לצד ריבוי האפשרויות – הופכים תוסף יעיל זה למתחרה משמעותי מאוד ופתרון יחיד למגוון לא קטן של בעיות.

אז אם מהירות האתר שלכם, ובעיקר הזמן שלכם בטיפול בחלק גדול מהסעיפים, שווים את עלות התוסף – הייתי מציע לשקול רכישה חד פעמית.

סוף דבר

לא כל כך פשוט להאיץ אתר, מדובר בטכניקה, חשיבה, יצירתיות, ניסוי וטעיה ולא פעם – גם לחץ.

במסגרת העבודה על המאמר הזה, "לא רלוונטי", שספג את כל ההתעללות שלי, נפל פעמיים (על פעם אחת בעל האתר יודע עקב טלפון היסטרי שקיבל ממני כשגיליתי שסיסמת ה-FTP שלי אינה תקפה עוד, ועל הפעם השנייה סביר להניח שיגלה בקריאת שורות אלו).

חשוב לזכור: הרבה דברים יכולים להשתבש בדרך, וכמו שמרפי ידידנו מציין – סביר להניח שהם ישתבשו.

עם זאת, לטעמי לפחות, שווה להשקיע את הזמן, ולו רק בשביל תצלום מסך כזה:

image22

גללתם לראש העמוד? ראיתם? השוויתם? מצויין. עכשיו – השאירו לי תגובה וספרו לי באיזה כלים אתם משתמשים, מה עבד לכם טוב יותר ומהו הכלי הכי טוב שקיים ששכחתי לציין כאן.

פשה קגן

מקדם אתרים ביום, חובב גאדג'טים וסלולרים בלילה. פשה חובב כל דבר טכנולוגי - ואם אפשר, אז שיהיה נייד ושיהיה חכם.

הגב

26 תגובות על "על קו הזינוק: איך להאיץ אתר מבוסס וורדפרס? [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עמית
Guest

פוסט מצויין! ובהמשך לכך; אמנם קצת מורכב יותר ודורש ידע טכני, אך שילוב נכון של Nginx ו- Apache יוצר פלאים: אתר WP על VPS סטנדרטי מצליח להחזיק מעמד מול 1,000 גישות (connections), ו- 27,000 היטים, עם 0% של Timeout וזמן תגובה יציב כמעט לאורך כל הבדיקה.

Pasha Kagan
Guest

אני מסכים :)
ניסיתי לכתוב ברמה פרקטית – מי שיודע לעבוד עם זה, לא צריך מאמר כזה כדי להאיץ אתר :)

אריאל
Guest

מסכים לגבי אתרי אחסון בישראל. יש סקירה בעברית די טובה של שרתי אחסון בחו'ל שנוטים להיות גם זולים יותר
He.hoatadvice.com

לגבי שיתופים, אם אתם לא כותבים תכנים גם כך לא יעזור לשפר מהירות האתר

Pasha Kagan
Guest

שוב, יש לכאן ולכאן. יש שרתים בחו"ל שהם על הפנים ובארץ שהם מעולים – אני עשיתי ממוצע יבש :)

Ofer Zelig
Guest
כתבה מעולה, תודה. כמתכנת אני רגיל לעשות את הדברים האלה באתרים שאני עצמי בונה (בדוט נט בעיקר), אולם דווקא לאתרי וורדפרס אין לי שום רצון להיכנס ולעשות את הדברים ידנית כאשר ישנם כלים/פלאגאינים שעושים אותם, בחינם או בתשלום מזערי, כך שלמדתי מהכתבה לא מעט. הערה אחת: עמית כתב לפני על שימוש ב-VPS עם Nginx או Apache וענית לו שמי שיודע לעשות זאת לא זקוק למאמר. אני רוצה לציין שזה יותר קל ממה שנדמה, וכן שישנם ספקים כמו BlueHost (למרות שאתרי ה-WordPress שלי לא אצלם) שמאפשרים לעשות את כל תהליך ההתקנה הראשוני עם Wizard מאוד קל – ועדיין השרת שלך. והאיחסון… Read more »
Pasha Kagan
Guest

אני מסכים. ניסיתי לגעת בזה בצורה כללית, אבל בהחלט הצדק איתך בנושא הזה.

Daniel Gur
Guest

אני חושב שאמירה כמו ״חברות האחסון בארץ לא..״ מבלי פירוט (לא של החברות, אלה מה בדיוק הן לא מספקות) הוא שגוי ומטעה.
מתוך נסיון רב אני אומר: לא מעט נעשות טעויות (או חוסר הבנה של המתכנת) שמתורגם בתור ״חברת האחסון לא תומכת״.
ולכן, היה חכם אם היית נותן דוגמאות נקודתיות (במיוחד אם אתה טוען שאתה עלול ״לספוג אש״)

דניאל גור
Spd.co.il

Pasha Kagan
Guest

היי דניאל,
זו לא הבמה ולא המקום לבצע השוואות בין חברות אחסון.
כפי שציינתי, הלכתי על ממוצע גס. בארץ – אני שומע לרוב "לא", ולמעט יחידי סגולה, לרוב אין לי מה לבקש אפילו הרשאת exec() או MySQLi מאחסונים שיתופיים בארץ, כשבחו"ל אני מקבל את זה בלי בעיה.

ולכן, הדבר החכם היה לא לתת דוגמאות נקודתיות. גם מכיוון שזה לא היה עובר עריכה, אלא בעיקר כי אני לא מבצע פה השוואה בין חברות, אלא מציע תוכן אינפורמטיבי.

לגבי CDN, אתה צודק, אבל ניסיתי להישאר על טהרת החינם.

Daniel Gur
Guest
היי היי, הכול טוב :) הדגשתי גם בהודעה הקודמת, אני לא חושב שיש מקום פה ל"השוואה" בין חברות האחסון. אבל כן בחרת להתייחס לחברות האחסון, וכן בחרת להתייחס לחברות אחסון בארץ אל מול חברות בחו"ל. גם אני יכול לזרוק מפשט "בהערכה גסה" שאומר "מתכנתי ה-Wordpress בארץ רובם כלל אינם מתכנתים אלה אנשים שיודעים להפעיל GUI בלבד – לעומתם, המתכנתים ההודים מצויינים" – אני לא מסכים עם המשפט (הוא שגוי מיסודו), אבל אני בטוח שמול פרטים נקודתיים זה נכון (יש מתכנתים ישראלים גרועים כמו שיש מתכנתים הודים רעים). מעבר לכך, מדבריך נראה כי בכל חברות האחסון בחו"ל כן מאפשרים את הפונקציות… Read more »
Pasha Kagan
Guest
היי, אני כמובן מבין את מה שאתה אומר, ולכן אחזור ואומר – אני כותב על סמך התבוננות אישית שלי. אני עושה את הדברים הללו קרוב ל-8 שנים, והעובדה בשטח היא שכמו שבארץ אני נופל פעם ב על חברה שאומרת לי "כן", כך בחו"ל אני נופל פעם ב על חברה שאומרת לי "לא". זאת המציאות העובדתית שלי, ולאורך 8 שנים טיפלתי בכמה מאות אתרים במצטבר, כעצמאי וכשכיר. לכן, אני יכול לטעון שמהניסיון האישי שלי, ככלל, בארץ קורה משהו אחד, ומאותו ניסיון אישי, בחו"ל קורה משהו אחר לרוב. נכון שזה לא מדוייק ולא מכסה, אבל זאת דעת יחיד, אישית, ואני עומד מאחוריה.… Read more »
uri
Guest

אהבתי את הפוסט.
לגבי האחסונים בארץ אתה צודק במאה אחוז, בעבר הייתי מאוחסן ב 012 וממש לא הכי טוב.

עברתי ל vps בחו"ל ואני מרגיש הבדל.

תציץ בתמונה ותראה אם זה בסדר עוד לפני שהתחלתי לעבוד לפי המדריך שלך או שזה עדיין איטי.

Pasha Kagan
Guest

קשה לדעת מראש. כמו שאמרתי – יש אתרים שאני מצפה שיהיו כבדים, וזה תקין שיהיו כבדים.
אני מעדיף לדעת שעשיתי כל מה שניתן לעשות – ואם יש תקציב, כבר צויינו פה בתגובות נושאים נוספים של CDN והשקעה בשרת מהיר יותר.

uri
Guest

אני מדבר מבחינת טעינת זמן האם זה סביר או שעדיין אפשר פחות.

מדובר על אתר וורדפרס מעל 10 תוספים.

Pasha Kagan
Guest

אלו דברים כלליים מאוד, ואתה מצפה לתשובה מאוד פרטנית :)
אם זה מרגיש ומתנהג מהיר מספיק – נפלא. אם לא, נתתי הרבה דברים שאפשר לעשות בלי להשקיע כסף, ויש דברים שאפשר להשקיע בהם – ואם זה עדיין כבד לטעמך, אז לשקול על מה מוותרים או מה מקריבים.

Offer Binshtok
Guest

לחשוב שלפני שקראתי את המאמר שלך הייתי בסביבות 12 שניות :)

ליאור לוי
Guest

פשה, מאמר מעולה.
עזר לי המון, תודה ענקית :-)

MAL
Guest

@pashakagan:disqus תודה על המאמר המקיף!!
התוסף WP-Optimize לא מעודכן לגירסה האחרונה של וורדפרס…
יש בעיה להשתמש בו?
יש לך אולי תוסף אחר מקביל מומלץ?
תודה!

Pasha Kagan
Guest

האמת שלא כל כך. מכל הכלים שהצעתי, זה הכלי שנמצא בשימוש המועט ביותר – הרצה יחידה למשך חודשים ארוכים, אז לא חקרתי כלים אחרים. מציע אולי להמתין לעדכון…

MAL
Guest

גם התוסף הזה לא מעודכן.
Better WordPress Minify
נראה לך בטוח להשתמש בו?
ומה אתה אומר על זה:
https://wordpress.org/plugins/autoptimize/

אשמח לחוות דעתך!

Pasha Kagan
Guest

דווקא בנושא הזה, לחוות דעת אישית אין משמעות, כי ספציפית בתחום של מיניפיקציה – זה מאוד תלוי באתר הספציפי/התבנית.
מישהו יכול להשיג תוצאה מדהימה בזכות תוסף, ובאתר אחר זה יגרום לנזק, אז אי אפשר לדעת בלי לנסות.

MAL
Guest

השאלה שלי אם התוסף autoptimize לא מתנגש עם Gator Cache
האם הוא עושה רק Minification ?
איזה עוד תוסף מומלץ לMinification?

Pasha Kagan
Guest

טוב, אתה לא יכול לצפות ממני להכיר שילובים של כל שני תוספים :)
המלצתי על אחד שעשה לי מינימום נזקים, אבל אני חייב להגיד שגם ב-WP-Rocket הקנוי, לא תמיד המיניפיקציה עובדת כמצופה, אז באמת כל אתר לגופו…

Rubb
Guest

התוסף שכתבת עליו לגבי ה-CDN לא קיים

פשה
Guest

על אף שזה טקסט בן שנתיים וחצי – בדקתי, ושני התוספים עדיין נמצאים בספריית התוספים של וורדפרס.

רועי יוסף
Guest

מדריך מעולה פשה :) אם אתם מעוניינים לקרוא מאמר רחב יותר ספציפית על הגדרות התוסף WP-Rocket אתם מוזמנים לתת מבט בקישור הבא:
https://he.savvy.co.il/blog/?p=5454

פשה
Guest

עברו איזה שנתיים וחצי :)
סחתיין על המאמר! בזמן שעבר מאז, אני נוטה להמליץ על רוקט, מהסיבה הפשוטה שלמרות שהוא אולי לא תמיד הכי יעיל – הוא תוסף אחד, שעושה עבודה של 6 אחרים. גם אם לא הכל בו רלוונטי לכל אחסון ולכל אתר, העובדה שהוא מסוגל לבצע כל כך הרבה מטלות ובכך למנוע התקנת תוספים מיותרים – מעמידה אותו במקום גבוה מאוד מבחינת העדיפות.

ובתור תרגיל אישי, הקמתי לעצמי שרת אחסון שיודע לנצל 100% מיכולותיו של רוקט (כלומר, לבדוק עד כמה ניתן למקסם את התוצאה שהוא נותן) – ואני יכול להגיד שהמספרים מדהימים, במידה והשרת עונה על כל הדרישות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: