כיצד תבטיחו את הזכויות שלכם על הדומיין?

רבים אינם מכירים את הצד המשפטי הנוגע לזכויות שמות מתחם – עד לרגע שבו דברים מתחילים להסתבך. כיצד יש לדאוג לרשום את זכויותיכם לדומיין?

domain shutterstock

הפוסט נכתב על ידי עו״ד סער גרשוני.

זה ברור מאליו שכאשר אני רוכש בית או קרקע אני דואג להסדיר ולרשום את זכויותי כבעלים, חוכר או שוכר בקרקע הרלוונטית, זאת, על מנת להגן על עצמי מפני טענות של צדדים שלישיים ועל מנת להבטיח את זכויותי בנכס שזה עתר רכשתי והשקעתי בו את מיטב כספי.

מדוע וכיצד יש לדאוג לרשום את זכויותי בשם המתחם או אתר האינטרנט, כאשר אני נכנס לשותפות או מיזם אינטרנטי הכולל, בין היתר, בעלות בשמות מתחם ואתרי אינטרנט?

השאלה הראשונה הנשאלת היא למה צריך בכלל להגן על שם מתחם? הרי מאז הופעת גוגל ויתר מנועי החיפוש שם המתחם לא רלוונטי, כאשר רוצים למצוא משהו פשוט מקישים את מה שמחפשים במנוע החיפוש וכבר אין צורך יותר להקליד את שם המתחם בדפדפן.

אז זהו, שלא בדיוק.

עדיין מצרך מבוקש ויקר

נכון שמאז כניסת גוגל לחיינו כבר אין צורך להקליד את שם המתחם, אך עדיין, שמות מתחם "נחשקים" נאמדים, עדיין, בשווי של מליוני שקלים. אי אפשר להצביע בדיוק על הסיבה העיקרית, אך נהוג לראות בכך שילוב של גורמים שונים: שם המתחם הינו מילה נחשקת וידועה או מילה גנרית, שם המתחם מרמז על האתר עצמו, הקידום והכסף שהושקעו בקידום שם המתחם והאתר הספציפי במנועי החיפוש בוודאי שווים כסף. זו כנראה הסיבה ששמות מתחם נחשקים נמכרים במליוני דולרים, כגון שם המתחם sex.com שנמכר לפני מספר שנים ב-13 מליון דולר.

אם כך, אין בכלל בעיה, בעת רכישת שם מתחם באמצעות אחד מהרשמים המורשים, נרשמים פרטינו כבעלי הדומיין. רישום זה מופיע באיגוד האינטרנט ואנו מוגנים. גם תשובה זו אינה נכונה במלואה.

ראשית, רק עד שנת 1999 רכישת שם מתחם הובילה לכך שרוכש שם המתחם נקרא בשם "בעלים" אך עדיין על מנת לקבל חזקה באותו שם מתחם היה עליו לשלם את האגרה במועדה, אחרת, שם המתחם היה פג. מאז שנת 1999, כאשר מבצעים רכישת שם מתחם, הרוכש אינו באמת הבעלים של הדומיין, אלא, בעל זכות שימוש בלבד בשם המתחם, לתקופה מוגבלת, כפי שקובע כלל 2 לכללי הרישום של איגוד האינטרנט:

2) שם מתחם הינו שם הרשום בבסיס הנתונים של המרשם, ובמערכת שמות המתחם ("DNS") הגלובאלית. הקצאת שם מתחם מעניקה למחזיק בו זכות שימוש, למשך תקופת רישומו, כחלק משירות פענוח שמות המתחם שמספק המרשם. שם המתחם אינו נתון לזכויות קניין ולפיכך, בין היתר, אין לו "בעלים".

שנית ולא פחות חשוב, משום מה החליטו באיגוד האינטרנט העולמי (ICANN) וכתוצאה מכך בכל איגודי האינטרנט המדינתים אשר פועלים מכוח זיכיון, כי כבעל זכות שימוש בשם מתחם יכול להירשם רק גוף אחד כגון אדם, חברה ועמותה רשומה. מכאן שגם שותפות, על פניו, אינה יכולה להחזיק בשם מתחם.

נכון, זה נראה לא הגיוני שלא ניתן יהיה לרשום יותר משם אחד כמחזיק בשם המתחם, שכן מה מיוחד כל כך בשמות המתחם שלא ניתן לבצע את הרישום על יותר שם של אדם אחד? אתם מוזמנים לנסות, אך אחסוך לכם את הטרחה. לצורך מאמר זה ניסיתי לבצע רכישה של שם מתחם ולציין כבעלים שני שמות, שמי ושם של חבר. התשובה לא איחרה לבוא והינה היא לפניכם:

Screen Shot 2014-10-02 at 1.35.26 PMבהתאם, אם אנו שני חברים שרוכשים שם מתחם, רק אחד מאיתנו יכול להירשם כבעלים של שם המתחם, עובדה אשר מקשה על הוכחת בעלותו של "החצי השני" בשם המתחם ואתר האינטרנט הרלוונטי המקושר אליו.

ניקח לדוגמא מקרה נפוץ בו צד כלשהו מעוניין להיכנס כשותף ולרכוש מחצית מפעילותו של מיזם, שעיקרו קידום וניהול רשת אתרים. ונניח שמודל הרווח של אותו מיזם הינו קבלת כספים כתוצאה מפרסום של צדדים שלישיים העברת לידים וכדומה. איך השותף החדש, אשר רוכש חלק מהעסק או הפעילות בסכומים שלעיתים מגיעים כדי מליוני שקלים, יכול להגן על זכויותיו בשמות המתחם והאתרים מפני צדדים שלישיים?

כמובן שהתשובה הראשונה אשר קופצת לראש היא הגנה באמצעות חוזה השקעה ראוי, אשר ייערך על ידי עורך דין "תותח", שידאג להגן על כל הזכויות שלי ובכך נסיים את הסיפור. ככלל, זו אכן חשיבה נכונה, אולם יש להבהיר כי חוזה מסוג זה יגן על המשקיע ביחסיו אל מול הצד השני לחוזה, אך הוא לא נותן פיתרון או הגנה כלפי אלו שאינם צד לחוזה.

אם כך, כיצד ניתן להגן על האינטרסים של אותו משקיע או שותף כלפי צדדים שלישיים שאינם חלק מהמיזם? מה קורה אם הצד השני שלי לחוזה נכנס להליך של פשיטת רגל או כינוס נכסים, מה יהא על שם המתחם והאתרים?

על פניו, במקרה שאותו אדם שהיה מקים העסק נקלע לקשיים כלכליים, מונה לו מפרק, אזי שמות המתחם הרשומים על שמו ואתרי האינטרנט המקושרים אליהם הינם חלק מרשימת הנכסים שיועברו לניהול של אותו מפרק או כונס נכסים.

נכון, למשקיע קיים חוזה, אך במקרים רבים יהיה צורך לנהל הליך משפטי הצהרתי בבית המשפט על מנת שהמפרק או כונס הנכסים יכיר בזכויות של אותו משקיע, וכידוע, כאשר נכנסים להליך משפטי יודעים כיצד ואיפה נכנסים, אך בוודאי שלא יודעים מה תהיה התוצאה הסופית. זאת ועוד, לבית המשפט יש סמכות להכריז על בטלותם של סעיפים שונים ולקבוע את סדר הנושים בקשר לנכסים.

זה אולי ישמע מפתיע, אך בעבר כבר היו מספר מקרים בהם נושים הגישו בקשות לכינוס נכסים שעיקרם שמות מתחם ואתרי אינטרנט שהיו בבעלות של צדדים שונים.

כך למשל, כבר בשנת 2006 הוגשה בקשה למינוי בא כוחו של עובד לשעבר של קוסם ידוע ככונס נכסים על שם המתחם “hakosem.com”, זאת, מכיוון שהקוסם חויב בפסק דין לשלם לעובד פיצויים, אך אותו קוסם התחמק וסירב לשלם את הסכום שנקבע בפסק הדין.

כאמור, העובד אשר היה מודע לכך שלאותו קוסם יש בחזקתו את שם המתחם, הגיש את הבקשה ובמסגרתה ביקש לבצע כינוס נכסים על שם המתחם כך שהוא יוכל להעמיד את שם המתחם למכירה פומבית, אשר תניב כספים שיכסו את החוב.
רשם ההוצאה לפועל אישר את הבקשה.

איך מגנים על שם המתחם שלנו?

אם כך, מה עושים? כיצד אנו יכולים להגן בצורה טובה יותר על שם המתחם שלנו בו השקענו ביחד עם אחרים כספים רבים?
אחת הדרכים הקלות והמהירות להגן על זכויותיי בשם מתחם אשר אינו רשום על שמי הוא לרשום משכון על שם המתחם ברשם המשכונות.

משכון הוא זכות קניינית בנכס אשר יוצרת חובה בהתאם לחוזה. עם רישום המשכון על שמות המתחם נוצרת לרושם המשכון עדיפות על פני צדדים אחרים. ככלל, נהוג לרשום משכונות על נכסים ניידים אשר אין להם לשכת רישום, זאת, כאמור, בניגוד למקרקעין מוסדרים אשר הזכויות בהן נרשמות, בדרך כלל (למעט חריגים שונים) בלשכת רישום המקרקעין.

הליך רישום המשכון הוא קצר, פשוט וזול יחסית. יש למלא "הודעת משכון" שניתן להורידה מאתר האינטרנט של רשם המשכונות, שני הצדדים לחוזה צריכים לחתום על ההודעה, לשלם אגרה ולהגיש את ההודעה לרישום ברשם המשכונות.

חשוב לציין כי במקרים שהחוזה נעשה בין חברות, יש לבצע את הרישום ברשם החברות, כך שהמשכון יופיע בנסח החברה.

למרות האמור לעיל, חשוב לדעת כי רישום משכון לא מקנה הגנה אבסולוטית ותמיד יהיו צדדים שלישיים אשר ינסו לקרוא תיגר על זכויותיו של אותו שותף במיזם. יחד עם זאת, כאמור, עצם רישום המשכון מקנה לרושם המשכון יתרון משמעותי והגנה משמעותית יותר לנכסי הקניין הרוחני שלו, שבמקרה זה, כאמור, מדובר בשמות מתחם שאינם רשומים על שמו.

עו"ד סער גרשוני הינו שותף מייסד בגרשוני שלומוביץ, משרד עורכי דין העוסק בדיני קניין רוחני, דיני אינטרנט וליווי יזמויות בתחומים אלו.

קרידט תמונה: domain line via shutterstock

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

6 תגובות על "כיצד תבטיחו את הזכויות שלכם על הדומיין?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ר:]~
Guest

תודה על המידע כתבה מעניינת מאוד ושימושית. יש לי כמה שאלות אם אפשר:

1) מה קורה במקרים בהם רשמתי שם מתחם על חברה כמה חודשים לפני שרשמתי אותה בפועל? יש לזה השלכות כלשהן בעתיד?

2) אגב הגנה בו לא נשכח שלמטבע יש 2 צדדים ברגע שהאתר מקבל תביעה מי שעל שמו רשום הדומיין הוא נמצא בבעיה גם כן רק הפוכה… מה שמוביל אותי לשאלה מה קורה אם בעלי דומיין שרמשו שם מזוייף ופרטים מזוייפים איך תובעים אתר כזה על הפרה של זכויות יוצרים למשל?

עו"ד סער גרשוני
Guest
עו"ד סער גרשוני
שלום רב, ראשית אני שמח שמצאת את הכתבה מעניינת ושימושית. באשר לשאלות שלך: 1. לא אמורות להיות כל השלכות, שכן, החברה קמה בפועל. 2.באשר לנושא ההגנה, אין כזו בעיה, שכן הוא יכול לצרף את ההסכם שיש עם השותף שלא רשום, זאת, במידה שאכן מחזיקי שם המתחם מעוניינים בכך, לרוב, הם יעדיפו לא לחשוף זאת. באשר לחלק השני אציין, כי יש לא מעט מקרים בהם נרשמים שמות בעלי מתחם שהם מזוייפים. יש מספר דרכים לאתר את המחזיק האמיתי של שם המתחם. במידה שלא מצליחים לאתר את המחזיק האמיתי, תמיד ניתן לפנות לבית המשפט ולדרוש לחשוף את פרטי הבעלים האמיתי מהרשם שביצע… Read more »
אחד שקרא
Guest

מעניין ומחכים. לא ידעתי שלא ניתן לרשום יותר מאדם אחד כבעלים של הדומיין. מה הבעיה של איגוד האינטרנט?

עו"ד סער גרשוני
Guest
עו"ד סער גרשוני

שלום רב,

לצערי איני יודע מדוע החליט איגוד האינטרנט העולמי כי רק אדם אחד יכול להירשם כמחזיק של שם מתחם, ייתכן שהם פשוט רצו למנוע סיבוך ובירוקרטיה עבורם. בכל מקרה, זו השערה בלבד

אבי
Guest

היש קשר בין המעבר שלכם מ – newsgeek ל – geektime?

רועי
Guest

מה קורה במצב בו גוף שלישי השתלט על דומיין ?
ומוכן לשחרר אותו רק תמורת סכום כסף

wpDiscuz

תגיות לכתבה: