מחפשים עבודה בדאטה סיינס? כך תעברו את שלב סינון קורות החיים 

לא מעט מנהלים מקדישים שניות ספורות בקורות החיים כדי לאתר את המועמדים המתאימים. אילו מילות מפתח הם מחפשים, מה יכול לתת לכם יתרון על אחרים ומה עושה מי שאין לו הרבה ניסיון בתחום?

www.pexels.com

מאת אלעד כהן, VP Data Science and Research

בתור מנהל מחלקת דאטה סיינס, חלק משמעותי מהזמן שלי מוקדש לגיוס וקריאת קורות חיים של מועמדים. אני לא מתכוון שלכל מסמך אני מקדיש זמן רב, בדיוק ההיפך – זה קורה בצורה מהירה מאוד, ברמת השניות – ובזמן הזה אני ממוקד במציאת מילות המפתח והכישורים שהתפקיד דורש. זו בדיוק הסיבה שמועמדים לתפקידים אלה חייבים להיות מדויקים ולכלול בקורות החיים את מילות המפתח הנכונות כדי לעבור את הסינון הראשוני ולהגיע לראיון. אמנם לכל מנהלת ומנהל מגייסים יש את השיטות שלהם ולכל תפקיד יש את הדרישות הספציפיות לו, אך ישנן כמה נקודות שיכולות לעזור במגוון מקרים, גם אם לא כולן רלוונטיות לכם, חשוב שתעברו עליהן ותנסו להשתמש בהן לקראת התפקיד הבא שלכם.

1. ציינו את הניסיון הקודם שלכם בדאטה סיינס

סריקת קורות החיים מתבצעת במהירות, ובזמן זה אנו בודקים את העבודות הקודמות שלכם, כלומר אלה  המסומנות כ״דאטה סיינס״, ולכאן נכנסים עוד כמה טייטלים כמו Machine Learning  Engineer, Research Scientist או Algorithm Engineer שגם רלוונטיים. אם כיום אתם מבצעים עבודת דאטה סיינס, אבל הטייטל ותיאור המשרה לא כוללים את המילים האלה, כדאי לשקול דיון בנוגע לשינוי הטייטל שלכם כך שיבהיר שאתם עוסקים בדאטה סיינס. השינוי הזה מהותי למשל עבור Data Analysts שתפקידם בפועל הוא כשל דאטה סיינס, אך הטייטל יכול לבלבל מנהלים מגייסים ולהשאיר אותם בחוץ כבר בסינון הראשוני.

זכרו, גם אם קורות החיים מתארים פרויקטים שעבדתם עליהם הכוללים Machine Learning, טייטל אחר מלבד Data Scientist עלול להוסיף עמימות מיותרת.

בנוסף, אם עברתם לאחרונה בוטקאמפ של דאטה סיינס או רק סיימתם תואר שני בתחום, המגייסים עלולים לחשוב שאתם בתחילת הדרך. כדי למנוע את המצב הזה יש צורך להדגיש את הניסיון הקודם שלכם בתחום.

2. ציינו את ההישגים העסקיים של עבודתכם

באופן אידיאלי, מגייסות ומגייסים רוצים לקרוא על ההיבט הטכני של הניסיון הקודם שלכם, אך גם על התוצאות העסקיות שלו. ברור שמדובר בשני תחומים שונים, ואכן חסרים אנשי דאטה סיינס בעלי ידע טכני שיכולים לדבר במונחים עסקיים. זו בדיוק הסיבה שמדובר ביתרון גדול אם תשתפו את ה-KPI העסקיים שהושפעו מעבודתכם. לדוגמה, זה טוב לציין את השיפור של המודל שלכם ב-AUC, אבל זה יהיה מצוין אם תוסיפו גם התייחסות לעלייה בשיעור ההמרות כתוצאה מהשיפור במודל שלכם. כך המנהלת תדע שאתם מבינים את החשיבות של ההשפעה העסקית.

כמובן לא כל פרויקט מחקרי יתורגם להישגים עסקיים (הרבה פעמים הדבר מחוץ לאחריות של העובד), אבל בהחלט קיימת ציפייה לראות שחלק מהפרויקטים הבשילו ומראים שיפורים בפועל. איך כותבים את זה? החלופות הבאות מתארות את אותה עבודה עם דגש אחר (טכני לעומת עסקי):

א. מודל שיעורי אי-החזר של הלוואת בנק – שיפור ה-Precision-Recall AUC של המודל מ-0.94 ל-0.96.

ב. מודל שיעור אי-החזר של הלוואת בנק – הגדיל את ההכנסות השנתיות של היחידה העסקית ב-3% (500 אלף דולר בשנה) תוך שמירה על שיעורי אי החזר קבועים.

3. מה לכתוב כשאין השכלה או כשרק סיימתם אותה

כמו בכל מסמך קורות חיים חשוב לכתוב מהי ההשכלה הפורמלית שלכם, באיזה מוסד למדתם ובאיזה תחום התמחיתם. אצל בוגרים טריים יותר יש משקל גם לממוצע הציונים ולהצטיינות, למשל הצטיינות רקטור או דיקן. מכיוון שעולם הדאטה סיינס הוא תחום די פרוץ (ללא סטנדרט מוסכם), אנשים יכולים להיכנס לתחום בשיטות שונות – וזה בסדר. אך אם אין לכם השכלה רשמית בעולם הדאטה סיינס, עליכם להראות ניסיון בתחום ו/או תארים מתקדמים בתחומים דומים.

4. השקיעו בויזואליות

ראיתי לא מעט קורות חיים יפים, אבל קיבלתי גם קובצי טקסט (txt.) חסרי כל עיצוב. עיצוב קורות החיים יכול להיות פשוט, אבל כדאי להשקיע בזה. ברשת אפשר למצוא מגוון תבניות מעוצבות שיאפשרו לכם להעביר את כל המידע החשוב, תוך התחשבות במגבלות המקום בדף קורות החיים.

השתמשו בדף קורות החיים בצורה מושכלת – כדאי לפצל אותו ולהדגיש חלקים ספציפיים שאינם נופלים בהכרח תחת ניסיון תעסוקתי או השכלה. למשל,  הסטאק הטכנולוגי שאתם מכירים, רשימה של פרויקטים עצמיים שעשיתם, קישורים ל-Github או לבלוג שלכם ועוד. אייקונים פשוטים יכולים גם כן לעזור בהדגשת כותרות משנה.

אני ממליץ לא להיות יצירתיים מדי בציון הידע בשפות תכנות או בכלים שונים. מועמדים רבים משתמשים בכוכבים, עוגות או תרשימי עמודות לשם כך, ולפעמים דווקא פוגעים בעצמם. למשל, לכתוב שיש לכם ״4.5 כוכבים״ במנהיגות, לא אומר הרבה ועשוי להיתפס כיומרני; או להציג תרשים עוגה עם 30% פייתון, 10% עבודה בצוות וכו', מדגים בפועל חוסר הבנה בסיסית מאחורי המשמעות של תרשימים שונים.

יש באמת המון אפשרויות ודרכים להציג את קורות החיים, אז צירפנו עבורכם דוגמה ויזואלית טובה, כמובן עם פרטים מטושטשים לטובת אנונימיות:

5. סוג הניסיון ב-Machine Learning

כמו שכתבתי, לכל מנהלת מגייסת יש הדרישות שלה, אך אני מתמקד בשני סוגים של ניסיון ויש לכך סיבות:

  • סוג האלגוריתמים – ML מובנה או קלאסי לעומת Deep Learning. ישנן מועמדות שעבדו רק עם Deep Learning, כולל על נתונים מאוד מובנים שהיו יכולים להתאים יותר למודלים מבוססי עצים. אך הגבלת ארגז הכלים שלכם יכולה להגביל גם את הפתרונות ודרכי התמודדות, ולכן כדאי להרחיב את הידע לאלגוריתמי ML נוספים, או להתמקד בתחומים שנשענים מאוד על Deep Learning. כפי שאמר מאסלו: "אם הכלי היחיד שיש לך הוא פטיש, אתה נוטה לראות בכל בעיה מסמר".
  • ML Domain – לרוב זה רלוונטי בשני תחומים שדורשים מומחיות רבה – ראיית מחשב ו-NLP. מומחים בתחומים אלו מבוקשים מאוד, אך עשויה להיות התאמה נמוכה יותר לתפקיד דאטה סיינס כללי. לכן, אם עיקר הניסיון שלכן הוא ב-NLP ואתן מגישות מועמדות לתפקיד מחוץ לתחום, נסו להדגיש את הפרויקטים שבהם עבדתן על נתונים מובנים כדי להראות את מגוון הניסיון שלכן.

תמונה: Pexels

6. סטאק טכנולוגי

בדרך כלל ניתן לפרק את החלק הזה לשפות, חבילות ספציפיות (scikit learn, pandas, dplyr וכו'), שירותי ענן (AWS, Azure, GCP) או כלים אחרים. חלק מהמועמדים מערבבים זאת עם אלגוריתמים או ארכיטקטורות שהם מכירים (RNN, XGBoost, K-NN). עדיף שהפירוט בקורות החיים שלכם יעסוק בטכנולוגיות וכלים, משום שכשאתם כותבים על ניסיון באלגוריתם ספציפי המגייסת תוהה אם הידע התיאורטי שלכם ב-ML מוגבל לאלגוריתמים אלו בלבד.

הרלוונטיות של הסטאק הטכנולוגי גם היא חשובה – האם הטכנולוגיות הן מהשנים האחרונות (סימן חיובי לכך שהמועמד hands-on ולומד מיומנויות חדשות), רוחב הסטאק (האם הכלים ספציפיים או שיש הכרות עם דברים רבים) והתאמה לסטאק הטכנולוגי שלנו (כמה נצטרך ללמד את המועמד).

7. פרויקטים

האם יש משהו שעבדתם עליו ושתוכלו לשתף ב-Github? כל תחרות Kaggle או פרויקט צדדי יכולים להועיל והוספת קישורים תאפשר למנהלים להסתכל על קוד תמציתי, סוגי עיבוד מקדים, feature engineering, EDA, בחירת אלגוריתם ועוד אינספור נושאים שיש לטפל בהם בפרויקט אמיתי. אם אין לכם ניסיון רב, יש סיכוי טוב שתישאלו לגבי אחד או יותר מהפרויקטים הללו. בכמה ראיונות שקיימתי המועמדים לא זכרו הרבה מהפרויקטים ולא הצלחנו לפתח שיחה בנוגע לבחירות שנעשו והסיבות שמאחוריהן. ודאו שאתם זוכרים את העבודה שביצעתם, ואם לא – אל תכללו אותה בקורות החיים. באופן דומה, הקפידו להציג את הפרויקט הטוב ביותר שלכם – עדיף שיהיו 2-3 פרויקטים איכותיים מאשר 8-10 באיכות בינונית או נמוכה.​

הכתבה בחסות Riskified

ריסקיפייד (Riskified) מאפשרת לעסקים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם בתחום הסחר האלקטרוני על ידי הפיכתו לבטוח, נגיש ומהיר. הפלטפורמה פורצת הגבולות של החברה מאפשרת לסוחרים מקוונים לבנות קשרי אמון ארוכי טווח עם הצרכנים שלהם. אנחנו ב- Riskified Technology משלבים בין פיתוח מוצרים לבין הפיתוח האישי והמקצועי שלנו ומאמינים בעצמאות ובעלות מקצה לקצה על המוצרים שלנו . בעזרת השימוש בכמויות דאטה רבות, אלגוריתמים של Machine Learning וניתוחים התנהגותיים, אנו מזהים עסקאות לגיטימיות ומביאים ערך ללקוחות שלנו. אנחנו משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות (Scala, Kafka, Spark, DynamoDB, Elasticsearch, Airflow), בונים אפליקציות לסוחרים שלנו (React, Angular, Node. js) ונעזרים בתשתיות שתומכות בצמיחה המהירה שלנו (Microservices, Kubernetes, Istio, ArgoCD).
מוזמנים ומוזמנות להצטרף אלינו ולקרוא עוד בבלוג שלנו.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "מחפשים עבודה בדאטה סיינס? כך תעברו את שלב סינון קורות החיים "

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה
Guest

שהכותב יחליט אם הוא פמיניסט או לא. פעם "אתם" פעפ "אתן".

עידו
Guest

'הישגים' עסקיים יכולים להיות מאוד מטעים, ועלולים לרמז על חוסר הבנה בסטטיסטיקה.
מישהו שכותב שהמודל שלו שיפר הכנסות צריך להוכיח סיבתיות ולא נסיבתיות – Correlation is not causation.
אותו דבר לגבי שיפור ביצועים – האם עליה מ 94 ל 96 היא מובהקת סטטיסטית? תוכיח שהיא לא אקראית..
ובכלל, אני נוטה להתייחס בספקנות לקביעות כמו 'הכנסתי x מיליונים לחברה..', אלא אם כן הן מאוד מבוססות.
בכל מקרה, כתבה מועילה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: