ארנק ביטקוין: איך פותחים? איך משתמשים? [מדריך]

איך פותחים ארנק, למה חשוב לשים לב וממה צריך להזהר? כל מה שצריך לדעת כדי להתחיל ולהשתמש במטבע הפופולארי

תמונה: Thomas Trutsche, Gettyimages Israel

לאן שלא הולכים, נדמה שבלוקצ'יין וביטקוין הן המילים השולטות בשיח. רבים רוצים להכנס לתחום ולהתנסות בו בעצמם אבל מגלים שיש כמה שלבים בדרך לעולם המטבעות הקריפטוגרפיים. כמו בעולם המוחשי כשאנו רוצים לשאת כסף מוחשי כמו מטבעות ושטרות, גם בעולם המטבעות הקריפטוגרפיים אנחנו צריכים ארנק. אז בואו ללמוד איך פותחים ארנק, ממה חשוב להזהר ומה צריך לדעת על ההבדלים בין הארנקים השונים.

מה ההבדל בין ארנק "חם" לארנק "קר"?

תמונה: Derek E. Rothchild, Gettyimages Israel

באופן כללי, ארנק חם הינו ארנק שמאפשר קבלה ושליחה מיידית של מטבעות קריפטוגרפיים, ושומר על קשר מתמיד עם רשת הבלוקצ'יין דרך האינטרנט. ארנק קר, לעומת זאת, לא מיועד לשימוש יומיומי כמו תשלום עבור שירותים או מסחר. הוא מאפשר קבלת כסף בכל עת, אך איננו מחובר ישירות לאינטרנט בשוטף. ניתן לומר שהוא מיועד לאיחסון מטבעות קריפטוגרפיים אוף ליין, בדרך כלל לטווח הארוך.

בעוד הארנק החם חשוף לפריצות באופן יחסי כיוון שהוא מחובר לרשת, הארנק הקר ממזער משמעותית את האפשרות של גניבת כסף ממנו על ידי האקרים. אם אתם מחפשים לפשט את שני המושגים, הארנק הקר הוא כמו תוכנית החיסכון שלכם, בעוד הארנק החם הוא כמו חשבון העובר ושב שלכם.

על כן, ההמלצה הכללית היא להחזיק ארנק חם עם הון מינימלי לצורך רכישות, מכירות ופעולות יומיומיות, בעוד שאת שאר ההון מומלץ להעביר ולהחזיק בארנק קר דוגמת ארנק נייר או ארנק חומרה שאף הוא איננו מחובר לרשת כל הזמן, ומצריך רכיב ייעודי.

אז איך בוחרים ארנק?

ארנקים וירטואלים הם כמו חומוסיות: יש אלפים כאלו, וכל אדם יגיד לכם ששלו הוא הכי טוב בעולם. בפועל, כמעט כולם עושים את אותן פעולות מרכזיות: איחסון, קבלה והעברה של המטבעות שלכם. אך בכל זאת ישנם כמה הבדלים מהותיים שכדאי לשים לב אליהם בעת בחירת ארנק וירטואלי: ראשית, כדאי לוודא שהארנק שאתם בוחרים מתאים לסוג המטבע שאתם מעוניינים לאחסן (ארנק שתומך בביטקוין לא בהכרח תומך באת'ריום וההפך). כמו כן שימו לב לגובה העמלות על העברות בהתאם לתעדופים השונים. אלה הן עמלות שמועברות לכורי המטבעות על שירות הכרייה. ארנקים שונים גובים עמלות שונות על העברת מטבעות, מה שמשאיר אתכם בסופו של דבר עם פחות כסף בארנק. אך עמלות הן לא הדבר החשוב ביותר בעת בחירת ארנק.

מה זה Seed, מה עושים איתו ולמה הוא הדבר הכי חשוב בבחירת ארנק?

תמונה: צילום מסך

הדבר החשוב ביותר בבחירת ארנק, הוא הגישה שלכם ל-Seed. זהו בעצם רצף מילים, שבעזרת אלגוריתם ניתן לשחזר מהן את ה-Private Key שלכם. זהו המפתח האישי והייחודי שלכם, שמאפשר שליטה בהון הוירטואלי שלכם. אם אדם או אפליקציה מחזיקים ברצף הזה, הם יכולים לעשות בכסף הנמצא בחשבון זה כרצונם. על כן, מומלץ ורצוי להשתמש בארנק אשר לא מאחסן את פרטי ה-Seed שלכם בשרתי החברה. אחרת, במקרה של פריצה לשרתי הארנק, המידע הזה עלול לזלוג ולאפשר לפורצים גישה לכספים שלכם. נסו להמנע מאפליקציות שמצריכות הזנת אימייל בתהליך פתיחת הארנק, כיוון שלרוב הדבר מציין שהן מאחסנות את פרטי ה-Seed שלכם, ובמקרה של פירצה למייל שלכם או למערכות הארנק תיתכן זליגה של הפרטים.

את ה-Seed שתקבלו באפליקציית הארנק יש לשמור במיקום פיזי סודי ובטוח, לא באפליקציית הפתקים, לא במייל ולא באנשי הקשר. כתבו אותו על גבי דף נייר, והחביאו אותו במיקום בטוח בביתכם. במקרה בו תרצו לעבור ארנק או לשחזר גישה להון שלכם, תוכלו להשתמש ב-Seed בכדי לעשות זאת. אתם פשוט לא רוצים שגם אנשים אחרים יוכלו לעשות את זה. במידה ותאבדו את הגישה לארנק שלכם ואת ה-Seed, ההון שלכם אבוד לנצח.

כל שאר הפונקציות הן בדרך כלל דומות בין הארנקים, ותלויות בעיקר בטעם שלכם בעיצוב אפליקציות, נוחות שימוש ופיצ'רים שאתם מעוניינים בהם.

אז איך פותחים ארנק?

בכדי לפתוח ארנק חדש בסמארטפון שלכם, כל שעליכם לעשות הוא להוריד את האפליקציה הייעודית מחנות האפליקציות. בין הארנקים המומלצים לסמארטפון ניתן למצוא את Mycelium, Bread, Jaxx ועוד.

תמונה: גיקטיים

לאחר הורדת אפליקציית הארנק המועדפת עליכם, פשוט פתחו את האפליקציה והיא תציע לכם להתקין ארנק חדש, או לשחזר ארנק קיים. ברגע שתבחרו בארנק חדש אתם אמורים לעבור אל הארנק שלכם, או למסך הגיבוי. במידה ולא הועברתם למסך הגיבוי, חפשו אותו בתפריט האפליקציה (לרוב יופיע תחת Backup Wallet) ובחרו ב-View Backup Phrase. לאחר מכן האפליקציה תציג בפניכם את ה-Seed שלכם. ה-Seed מורכב מרצף של 12 מילים אקראיות באנגלית (שבעזרת אלגוריתם משוחזר לכדי המפתח הייחודי שלכם), אל תתעלמו מהשלב הזה. רשמו את ה-Seed על גבי דף, ושימו אותו במקום בטוח הרחק מהסמארטפון שלכם. להזכירכם, זהו הרצף שבאמצעותו ניתן לשחזר את הארנק שלכם או להעביר אותו לאפליקציה אחרת במקרה הצורך.

חלק מהארנקים אוהבים להציג את ה-Seed בחלקים כדי לוודא שאתם כותבים אותו כראוי ולא מתבלבלים, ולאחר מכן חלקם גם מציגים לכם "מבחן" כדי לוודא שלא דילגתם על אף מילה. אנחנו התבקשנו לציין מהי המילה הרביעית והשמינית ברצף בארנק מסוים, ובארנק אחר נתבקשנו לכתוב מחדש את כל הקוד. זהו שלב חשוב שמוודא שביצעתם את החלק החשוב ביותר בפתיחת ארנק דיגיטלי, אל תזלזלו בו.

איך שולחים ומקבלים מטבעות?

לאחר שסיימתם את השלב הקריטי הזה, אתם ערוכים ומזומנים לקבל ולשלוח מטבעות דיגיטליים. בכדי לקבל ממשתמש אחר מטבע, הוא צריך לדעת את כתובת הארנק הייחודית שלכם (נקרא גם Public Key). ניתן לשלוח את כתובת הארנק הייחודית שלכם שמורכבת מרצף של ספרות ואותיות, וכמו כן ניתן לתת למשתמש לסרוק את קוד ה-QR האישי שלכם, בשביל לחסוך את הצורך בהקלדה או שליחה של הכתובת הייחודית שלכם. רוב הארנקים תומכים בשליחה וקבלה של מטבעות על ידי סריקת קוד ה-QR של המשתמש הרצוי.

תמונה: צילום מסך

כאשר אתם מעוניינים להעביר למשתמש אחר מטבעות, אתם צריכים להזין לא רק את כתובת הארנק שלו ואת הסכום המבוקש, אלא גם לבחור את תעדוף ההעברה (כלומר, הזמן שיקח להעברה להתבצע), שממנה נגזרת עמלת הכורים. זוהי עמלה שמועברת לכורי הביטקוין כמעין תמריץ לכורים עבור פעילות העיבוד הנחוצה לצורך העברה של המטבעות. העמלה הנמוכה ביותר היא עבור העברה איטית (שאורכת עד מספר שעות), והעמלות הגבוהות יותר הן כמובן עבור העברות מהירות יותר באופן יחסי.

רוב הארנקים גם מאפשרים לכם להוסיף קוד אישי בפתיחת האפליקציה או כאשר אתם מנסים להעביר ולקבל מטבעות, ומומלץ להוסיף שכבת הגנה זו לכל מקרה.

כמו שוודאי שמתם לב, אפליקציות ארנק הן יחסית פשוטות ואינטואיטיביות. אין הרבה כפתורים או מסכים שעלולים לגרום לבלבול או טעויות. חפשו מספר ארנקים ובחרו את הארנק שהכי מתאים לכם. רק אל תשכחו את ה-Seed. אם אתם תוהים כעת כיצד ניתן לרכוש ביטקוין, אתם יכולים למצוא את המדריך שלנו כאן.

שתפו אותנו בתגובות בארנקי הקריפטו המומלצים על ידכם

האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי או מקצועי או תחליף לייעוץ משפטי או מקצועי והוא בבחינת מידע כללי בלבד. כל המסתמך על האמור לעיל, מבלי לקבל חוות דעת משפטית על בסיס כל העובדות הרלוונטיות, עושה זאת על אחריותו בלבד.

בהכנת הכתבה סייע בני חקק

לקריאה נוספת על קריפטו ובלוקצ׳יין הכנסו לאתר CryptoTree

לועידת הבלוקצ׳יין הקרובה של גיקטיים שתתקיים בחודש הבא

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

7 תגובות על "ארנק ביטקוין: איך פותחים? איך משתמשים? [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
בני
Guest

כתבה יפה מאוד. בדרך כלל אני רק מדפדף בכתבות, אך זו כתובה יפה, ולא דילגתי על אף מילה. עבודה יפה

מיצבשת הזועמת
Guest

הביטקוין עצמו הוא הונאת פירמידה אחת גדולה מדוע לבזבז על זה אגורה?

משה
Guest

אז עד שהיא תיפול בוא נרוויח ממנה…

MikoHamevin
Guest

את סתומה כנעל, למה לטעות ולהטעות, זה שאת לא מבינה כלום ושום דבר, ומשתשמשת במושגים לא קשורים כגון "פירמידה", לא הופך את זה לעובדתי

נועם
Guest

יפה

חיים
Guest

חיים

גיא קסטרו
Guest

חחחח פירמידה… מזכיר לי את הממורמרים של שיווק רשתי – אבל גם מזה אנשים עשו אחלה כסף אז אין צורך לשפוט בצורה ילדותית.
ולעניין אחר,
אפשר בכל זאת המלצה לחברה שתציע לי ארנק קר?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: