מרוצים מכרום? הגיע הזמן שתעברו לכרומיום [מדריך]

משתמשים בכרום? רוצים להיות מעודכנים יותר מכל החברים שלכם בגרסה הבאה של הדפדפן? מדריך חדש יראה לכם כיצד להיות תמיד צעד אחד לפני משתמשי הכרום.

chrome-chromium

כרום וכרומיום, שני אחים מבית גוגל. מקור: צילום מסך, עיבוד תמונה

משתמשים רבים בעולם עברו לדפדפן הבית של גוגל, כרום, ונטשו את הדפדפן העיקרי ששימש אותם עד לאותה העת. בעוד שפיירפוקס, אופרה, IE ואחרים מנסים לצמצם את הפער, נדמה שיתרונותיו הרבים של הכרום של גוגל מאפשרים לענקית החיפוש לשמור על כמות משתמשים גבוהה, מה שמייצר תחרות בשוק הדפדפנים.

עם בואו של כרום לעולם, נדמה היה שהוא טוב, אולי אפילו טוב מידי. הגעתו לוותה בהמון חששות, בעיקר סביב סוגיית הפרטיות. חוקרי פרטיות רבים הזהירו שייתכן והכניסה של גוגל לתחום הדפדפנים אינה אלא דרך חדשה שלה לאסוף מידע על הרגלי השימוש והגלישה של המשתמשים. למעשה, במקומות שונים ברשת צצו מאז ניתוחים שמאשרים את הכיוון הזה, כאשר נרמז בעקיפין שהמידע שגוגל אוספת מכרום משרת אותה לצורך קידום ושיפור חלק ממוצריה ושירותיה.

אבל זה קוד פתוח, לא?

לכאורה, כרום מפותח כפרויקט קוד פתוח. את קוד המקור של כרום תוכלו למצוא בריפוזיטורי המתאים, אבל אם תקחו את קוד המקור שנמצא שם ותקמפלו אותו לא תקבלו את כרום, אלא את כרומיום, אחיו הצעיר.

למי שלא מכיר, גוגל לוקחת את קוד המקור של כרומיום מידי כמה ימים, מוסיפה לו תוספים שונים שחלקם עוקבים, לכאורה, אחר הרגלי השימוש של המשתמש, ואורזת אותו תחת המותג של גוגל כרום. אם אתם מעדיפים להמנע מהתוספות הללו של גוגל, אתם יכול לפעול בשני אפיקים – או לקחת את קוד המקור עצמו ולקמפל אותו בעצמכם, או שתוכלו לקחת גרסאות מוכנות, שכבר קמפלו, ונמצאות בריפוזיטורי הרשמי. בשני המקרים הללו, התוצר הסופי שלכם יהיה כרומיום.

למה כרומיום ולא כרום?

אם אתם קוראים את המדריך הזה, אתם כנראה שואלים את עצמכם מדוע בכלל לטרוח להחליף את כרום שאתם כל כך אוהבים בכרומיום? התשובה לכך מתחלקת למספר חלקים. יש אנשים שמעדיפים את השיקולים של שמירה על פרטיותם, ורוצים למזער את המידע שגוגל אוספת עליהם, אבל לא לאבד את כל היתרונות של כרום כדפדפן. אחרים יעדיפו את היתרון המשמעותי שכרומיום מציע על פני כרום, במובן הזה שאתם תמיד תהיו מספר צעדים קדימה, לפני משתמשי הכרום.

chromium screenshot

מקור: תמונת מסך

זאת, משום שמשתמשי כרומיום משתמשים תמיד בגרסה שאינה סופית, ויכולים ליהנות כבר היום מעדכונים שיגיעו לכרום רק בעוד כמה שבועות או חודשים. למשל, אם מרבית המשתמשים בכרום נהנים מדפדפן בגרסה מסויימת, משתמשי כרומיום שעדכנו דפדפן באותו היום יכולים להיות גרסה (או שתיים) הלאה בפיתוח, וליהנות מכל מה שיש לקצב הפיתוח המהיר להציע.

נזכיר בהקשר זה, שגוגל לוקחת לעיתים את כרומיום, מוסיפה את מה שהיא מוסיפה, ומשיקה גרסה חדשה לשוק תחת מותג הכרום, ובמיוחד כאשר יש עדכון אבטחה משמעותי.

מה החסרונות?

חסרון ברור שחשוב לשים לב אליו לפני שאתם מקבלים את ההחלטה לעבור לכרומיום הוא שלכרומיום אין ולא תהיה גרסה סופית, שכן הוא תמיד נמצא בפיתוח ותמיד הוא מהווה תצורה של גרסת הפיתוח. לכן, זאת אחריות המשתמש לעדכן מעת לעת את הדפדפן שלו. כלומר, אם אתם מביאים בחשבון את הסרבול של התקנת עדכון ידנית פעם בחודש לכל הפחות, זה כנראה החסרון העיקרי (ואולי היחיד) של כרומיום. חסרון משני, שנובע מהראשון, הוא שצריך לבחור את הגרסה שרוצים להוריד, ידנית, מתוך רשימה מתעדכנת בריפוזיטורי. בגדול, זה הכל.

מתקינים, קדימה!

הדרך הקלה והמהירה ביותר להתקנה של כרומיום היא לבחור קובץ התקנה שכבר קומפל והוכן עבורכם. כל גרסה, גם כזאת שהוכרזה ועודכנה רק לפני שעתיים, עולה עם קובץ התקנה שכזה. תיקיית המאסטר נמצאת היום כאן, ובה תוכלו לבחור בין התקנה ללינוקס, מק, או מערכות מבוססות חלונות.

כשתלחצו על הקישור לתיקייה המתאימה למערכת ההפעלה שלכם, אל תבהלו – לוקח כמה שניות עד שהדף הריק מתעדכן עם מאות התיקיות של השרת. לאחר כמה שניות, שבפעם הראשונה נדמה שהן נמשכות נצח, תקבלו רשימה ארוכה של תיקיות ממוספרות. התיקיות מסודרות לפי מספר גרסה ולפי סדר כרונולוגי, כך שהגרסה המעודכנת ביותר נמצאת בתחתית העמוד. לא בטוחים? בתחתית העמוד תמצאו קובץ טקסט שמכיל את מספר הגרסה האחרונה ביותר (בשם "LAST_CHANGE").

chromium builds screenshots

מקור: תמונת מסך של רשימת הגרסאות בתיקיית ההתקנה של כרומיום למערכות מבוססות על חלונות של מיקרוסופט

איזו תיקייה לבחור? ההמלצה שלנו, היא לבחור את אחת מחמש התיקיות המעודכנות ביותר, ולאוו דווקא את האחרונה. למה? משום שאם דווקא בה יש משהו שצריך עדכון ויתעדכן בעוד כמה שעות, או בעוד יום-יומיים, הרי אתם לא בהכרח תעדכנו מייד לאחר העדכון את הדפדפן. לכן, קחו, למשל, את הגרסה השניה או השלישית הכי מעודכנת (היא ממילא כנראה עודכנה ב-48 שעות האחרונות).

בשלב הזה המשך המדריך מתרכז בהתקנה למערכות מבוססות חלונות. בתוך התיקייה שתבחרו תמצאו מספר קבצים. הקובץ הפשוט ביותר להתקנה, שגם איתו הכי קל לעדכן את הדפדפן בעתיד, הוא ה-"mini_installer". מדובר בקובץ הפעלה מסוג EXE, שמתקין את הדפדפן לפי ברירות מחדל (הוא למשל לא ישאל אתכם באיזו תיקייה להתקין, אלא יעשה את זה אוטומטית). מי שמעדיף בכל זאת שליטה ידנית, יכול להוריד את קובץ ה-ZIP בשם "chrome-win32" שנמצא בתיקייה. תוכלו למקם את התוכן שלו בכל מקום שתרצו במחשב שלכם. לאחר שתריצו את קובץ המיני-התקנה, או תפרסו את תוכן הקובץ המכווץ, תוכלו ישר להפעיל את כרומיום. זה הכל, מזל טוב, יש לכם את אחד הדפדפנים המעודכנים ביותר באינטרנט.

chromium builds index

מקור: תמונת מסך, עיבוד תמונה

עדכונים לדפדפן

כפי שאתם זוכרים, זאת האחריות שלכם לעדכן את הדפדפן. ההמלצה שלנו היא לעדכן לכל הפחות פעם בחודש. איך מעדכנים? באותה דרך קלה שבה התקנתם אותו. ניגשים לתיקיית המאסטר (הוספתם כבר את הקישור אליה למועדפים?), בוחרים מערכת הפעלה, ובוחרים את הגרסה העדכנית ביותר (או אחת מהחמש העדכניות ביותר), ומורידים את קובץ המיני-התקנה או את הקובץ המכווץ (במקרה של מערכות מבוססות חלונות). קובץ המיני-התקנה דורס את קבצי המערכת הישנים של הכרומיום ושומר על הסימניות שלכם וההגדרות האישיות האחרות. אם אתם פורסים את הקובץ המכווץ, תצטרכו לעדכן את הקבצים בעצמכם.

מהניסיון שלנו, קובץ המיני-התקנה הוא הנוח ביותר. אם אתם מריצים את כרומיום ברקע ודרכו הפעלתם את קובץ המיני-התקנה, תסגרו את הדפדפן ותתחילו אותו מחדש כדי להכניס את השינויים לתוקף.

מי שמרגיש שהוא רוצה לקרוא מידע נוסף, יוכל למצוא פוסטים בנושא בבלוג הרשמי של כרומיום. למהססים נאמר, שלמשתמשי כרום המעבר לכרומיום הוא מעבר קל וטבעי, שכן הוא משנה מעט מאוד דברים (הלוגו אחר, וצריך לעדכן ידנית). משתמשים שמגיעים מפיירפוקס או דפדפנים אחרים יוכלו ליהנות מגרסת דפדפן מתקדמת ביותר, אפילו יותר ממה שכרום עצמו יכול להציע היום.

כעת תורכם – עכשיו כשאתם יודעים איך לעשות את זה, אין לכם באמת תירוץ מדוע לא לנסות את כרומיום. ההחלטה האם הגיע הזמן לעבור מכרום אל כרומיום בידיים שלכם. בהצלחה!

עדכון (6.2.2013): שימו לב, שבחלק מהתגובות לפוסט צרפו המגיבים קישורים לאתרים של חברות מסחריות שאינן גוגל, שמציעות גרסאות מוכנות של כרומיום. ראשית, אנחנו לא מצטרפים להמלצה שלהם, אלא להיפך – אנו ממליצים למשתמשים לנקוט משנה זהירות, ולשים לב מהיכן אתם מורידים תוכנות. במקרה של כרומיום, אין סיבה להוריד את התוכנה מאתר שאינו אתר הפרויקט הרשמי, ואם אתם יכולים לקמפל בעצמכם את הקוד, מה טוב.

מעבר לכך, חדי העין ישימו לב שחלק מהקישורים מעבירים אתכם לאתר של חברה מסחרית אחת, ובה קישור להורדה של תוכנה משרת של חברה מסחרית אחרת, ורק אם תחפשו היטב תגלו שמדובר בחברות מסחריות, חלקן מעולם הפרסום, שיש להן סיבות טובות מאוד שתורידו מהן את הדפדפן מבלי לצרף אליו את קוד המקור, שאולי שונה ואולי נוספו אליו דברים מטעמם.

וידאו: סרטוני פרסומת לדפדפן הכרום של גוגל (2009)

נדב דופמן-גור

עו"ד העוסק בתחומי דיני הטכנולוגיה, דיני פרטיות וקניין רוחני. מרצה ומנטור לסטארטאפים, ובעל ניסיון רב-שנים בפיתוח ווב (http://about.me/nadavdg).

הגב

39 תגובות על "מרוצים מכרום? הגיע הזמן שתעברו לכרומיום [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלעד
Guest

התחלתי לקרוא וחשבתי שזה רלוונטי ואז בשלב מסויים ראיתי שאפילו העדכון האוטומטי לא עובד..
פשוט חבל על הזמן

צריך להוריד chrome גרסאת developers כמו שאני עושה תמיד
ומקבלים את הגרסאות החדשות (בעדכון אוטומטי כמובן) ואת כל הפיצ'רים של גוגל

http://www.chromium.org/getting-involved/dev-channel

תודה רבה על הכתבה

מיכ
Guest

להוריד את גרסאות הפיתוח של כרום או Chrome Canary וכו' לא נותן מענה לבעיה שהוצגה בכתבה, זה עדיין יכיל את הקוד של גוגל שנוגע לפרטיות, פשוט יהיה יותר מעודכן מגרסת ה-stable.

לא ממש הוצגו בכתבה הדרכים שבה גוגל אוספת מידע ואיזה מידע היא אוספת, וזה חבל כי זה מוציא את העוקץ מכל הכתבה, פעם הבאה אולי תשקיעו קצת יותר ותביאו לפחות קישורים:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chromium_(web_browser)#Differences_from_Google_Chrome
https://code.google.com/p/chromium/wiki/ChromiumBrowserVsGoogleChrome

אהרון
Guest

מי שמודאג מעדכונים, יש תוכנה שבודקת ומתקינה עדכונים אוטומטית.
http://sourceforge.net/projects/crupdater/
אבל בגלל שקצב העדכונים הוא די מהיר, כדאי להגדיר מרווח זמן לבדיקת עדכונים.
אגב, לא יודע אם מוחק גרסאות ישנות.

Itay Pollak
Guest

יש משהו קצת יותר פשוט – Chrome canary – שזה אמור להיות פחות או יותר מקביל להבנתי לChromium – הוא מתעדכן לבד, לא דורס את הChrome הרגיל. בקיצור – לקבל גרסה סופר עדכנית, אבל בלי הסתבכויות (מלבד העובדה שהגרסה עלולה להיות לא יציבה :))
https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/canary.html

ויקי
Guest

ומה לגבי תוספים, ניתן להתקין בכרומיום?

אסף
Guest

אם כבר רוצים קוד פתוח ועידכונים, למה ללכת למוזרות כמו כרומיום כשיש פיירפוקס בטא

אלעד
Guest

Chromium הוא לא הבטא של Chrome, במובן של "גרסה מוקדמת",
מדובר בקוד הפתוח של הדפדפן, Chrome עצמו מתבסס על גרסאות רצות של Chromium.
מניחים (*) שבענייני פרטיות משתמש Chromium פחות פולשני, מספק אותן תכונות כמו התאום שלו מ Google.
_
*מכיוון שמדובר בקוד פתוח.

זיקי
Guest

ומה לגבי תוספים , יש גם בכרומיום?

חתול
Guest

בלינוקס מתקינים את כרומיום מהמאגרים, הוא נמצא במאגרים של כל ההפצות. כמובן שהוא יתעדכן אוטומטית כמו כל התכנות במערכת.

zodiac
Guest

האמת שלאחרונה אני מאוד מאוכזב מכרום. הוא כל הזמן נופל. גם התקנה מחדש לא פתרה את הבעיה.
חזרתי בחשש אל IE 9 , ולהפתעתי הוא מהיר ויודע לסנן לא רע את שלל הפרסומות באתרי החדשות הישראלים.

אלון
Guest

יש לי נטבוק ישן שהיה איטי מאוד.
התקנתי גירסה רזה של Ubuntu (נדמה לי שזה היה עם L או K בתחילת השם)
וכרומיום כי כמו שהבנתי הוא אמור להיות יותר קל משמעותית מכרום,
והנטבוק פשוט רץ ממש טוב, ומציג הכל.

תאכלס, למי שעובד עם לינוקס אין היום ברירה אמיתית כיוון שרק כרום/כרומיום (עד כמה שאני יודע) ממשיכים עם פלאש שניתמך כחלק מהדפדפן – מאז שאדובי החליטו שהם נוטשים את לינוקס…

אלעד
Guest

האמת שיש כבר די הרבה זמן גרסת deb 86/64 של Chrome שעובדת ממש בסדר:

אפשר להוריד אותה עם wGet מכאן:

https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_i386.deb
https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb

ולהתקין עם דאבל קליק, אם זה עם ה GUI או
sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_i386.deb

ואז פשוט להריץ
"google-chrome"

תהנה..

JoeBoy
Guest

"מתקינים, קדימה!

הדרך הקלה והמהירה ביותר להתקנה של כרומיום היא לבחור קובץ התקנה שכבר קומבל והוכן עבורכם."

שגיאת כתיב קטנה במילה "קומבל".
מאמר מצוין תודה רבה!

אהרון
Guest

יש אפשרות להתקין עבור כל המשתמשים משורת הפקודה:
mini_installer.exe –system-level

אפי פוקס
Guest

א. בשביל גרסאת הפיתוח העתידית של כרום לא צריך כרומיום, אפשר להשתמש בכרום כנרית https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/canary.html

ב. למה אי אפשר להרשם לתגובות?

אהרון
Guest

חשוב לציין כי התקנת Chromium לעומת Chrome לא כוללת תוספים מובנים לטיפול ב- Flash וקריאת PDF.

אנונימי
Guest

אני משתמש בדפדפן iron שהוא גם מתבסס על הקוד הפתוח של chromium אבל הוא של חברה שנקראת SRWare והם מתיימרים לפתור את בעיות "הפרטיות ואבטחת המידע" שקיימות אצל גוגל..
חווית השימוש דומה לכרום וההתקנה פשוטה.. פשוט תסירו את כרום ותתקינו לפי ההוראות שלהם.

Rachel Saadia
Guest

אמממ… יש לי גם את זה וגם את זה..

אלעד קרקו
Guest

למעוניינים אפשר תמיד לבנות סריפט קטן שיוריד את הגרסה הכי עדכנית אליכם, באמצעות wget והקובץ הנקרא http://commondatastorage.googleapis.com/chromium-browser-continuous/Win/LAST_CHANGE
שתוכנו הוא המספר של הגרסה המעודכנת ביותר,

מקור:
http://icompile.eladkarako.com/chromium-installer-download-latest-nightly-build-snapshot/

Imri Hecht
Guest

חזקק, תודה!

Daniel Goltz
Guest

גדול! הורדתי

אלכס
Guest

ב-Windows יותר קל להשתמש ב-Comodo Dragon, הוא גם מבוסס Chromium ואין בו את כל התוספות של Chrome, אבל יש אפשרות להתקין ולעדכן בקלות:
http://www.comodo.com/home/browsers-toolbars/browser.php

Shai Sueno
Guest

הכי פשוט להתקין כרומיום מסודר ומוכן כבר מכאן: http://google-chromium-by-downloadlikes.en.softonic.com/

אלעד
Guest

זה המיקום החדש שמצאתי שעובד:
http://chromium.woolyss.com

כאלטרנטיבה אפשר להוריד מהשרת continues שלהם עם פרוצדורה קצת יותר מורכבת (אבל אוטומטית לסקריפטים, שזה מה שאני מעדיף בכל מקרה..)
http://icompile.eladkarako.com/chromium-installer-download-latest-nightly-build-snapshot/

Nathaniel Mizrachi
Guest

יש מקום שבו אפשר לדווח על באגים ?
אם כבר חווה באגים לכל הפחות אני יוכל לדווח :)

הבלתי...
Guest

מאוד נחמד… ניסיתי אך התמיכה של הדפדפן הזה ב roboform לא עובדת וזה חסר מאוד. חזרתי לכרום.

Oren Antman
Guest

זה לא עובד בגירסת ווינדוס 7 אולטימת 64 ביט ?

אלעד
Guest

עובד לגמרי אולי עלית על איזו גרסה באגית במיוחד…

ואפרופו: יש גרסה רשמית של Chromium x64 ביט, אבל לא ניסיתי…
http://commondatastorage.googleapis.com/chromium-browser-continuous/index.html?path=Win_x64/254422/

_
מקור:
http://commondatastorage.googleapis.com/chromium-browser-continuous/index.html

בב
Guest

הי,

שתי נקודות מפריעות לי : ב – IE יש שתי יכולות שחסרות לי.
1) יכולת של Send link by email
2) יכולת שמירת דף בתור MHT (הכול בקובץ יחיד).

מישהו יודע איך אפשר להשיג אותן ?

בב
Guest

למה מחקו לי תגובות קודמות ?
מה בדיוק הייתה הבעיה ?

IronChrome
Guest
פתרון שנקרא IronChrome (כמו IronDome, כיפת ברזל ;). גרסת Chromium (שזה Google Chrome, רגיל 32 ביט, רק בלי הריגול של גוגל), עם הגדרות האבטחה המחמירות ביותר (מבלי "לשבור את האינטרנט"), עם התוספים היעילים ביותר לאבטחה ולהגנת פרטיות. גרסה זו של IronChrome תעבוד מצויין על 99% מאתרי האינטרנט. כלומר שימוש בגרסא זו לא תזיק לחוויה שלכם ולכן אין חשש להשתמש בה. בנוסף, יש גם גרסת 64 ביט עם הגדרות אבטחה *קיצוניות*, שהופכות את הפריצה לדפדפן ללא סבירה בעליל. גרסה זו לא תומכת ב Flash ותעבוד רק על 80%~ מהאינטרנט, מה שכן היא נבדקה בהצלחה על: Gmail, LinkedIn, Facebook, Twitter, CNN, PayPal,… Read more »
מישהו
Guest

אפשר מכאן
https://download-chromium.appspot.com/
מורידים אותו כזיפ ומחלצים
(מקבלים את הגירסה האחרונה
הקישור נמצא באתר של כרומיום שאפשר להגיע עליו גם מדפדפן כרום.
יש לחפש שם download-chromium

wpDiscuz

תגיות לכתבה: