כיצד תתפסו את המקומות הראשונים בגוגל? [מדריך]

מדריך קצר ומפורט שיעזור לכם לזכות לדירוג גבוה במנוע החיפוש של גוגל מבלי להוציא שקל עבור מקדמי אתרים

הפוסט נכתב על ידי רועי נעים, מנהל אתר לימוד נעים ואחראי SEO.

תמונה: flickr, cc-by, mjmonty

דמיינו את הסיטואציה הבאה: לפני כשנתיים, שני סטודנטים מחליטים להקים אתר אינטרנט. אחד מהם מגיע עם הרעיון וללא רקע כלשהו בהקמת אתרים, השני בנה מספר אתרים פשוטים אך לאף אחד מהם אין רקע או הבנה בקידום אתרים. מפה הכול מתחיל – שני סטודנטים ולפטופ.

היום האתר מדורג במקום הראשון בגוגל בכמעט כל מונחי החיפוש הרלוונטיים לתחומו. איך עושים זאת בהשקעה כספית כמעט אפסית?

רבים מהאנשים שמקימים אתר אינטרנט מתייחסים לתחום קידום האתרים כמושג מפחיד. כמעט כולם פונים לחברה חיצונית שתעשה עבורם את העבודה. המטרה שלי הינה לגרום לכם לא לפחד ולהבין שאתם מסוגלים לקדם בעצמכם את האתר שלכם לא פחות טוב ולפעמים גם הרבה יותר טוב מחברות חיצוניות. אגע בנקודות העיקריות, שלדעתי עושות את ההבדל.

לפני שנתחיל לעסוק בתכל’ס, אציג את העקרונות שמלווים את כל תהליך הקידום:

  • יש לנו את הכלים לעשות זאת – צריך לעבוד קשה ולהתמיד. לא להישבר כשלא רואים תוצאות, לפעמים זה לוקח זמן.
  • חשיבה לטווח ארוך – אנחנו רצים למרחקים ארוכים. זו לא חוכמה להיות מדורגים במקומות הראשונים לתקופה קצרה ואז להיעלם. אנו עובדים כדי להישאר במקומות הראשונים ולא רק להגיע לשם.
  • קידום אתרים בא ביחד עם חוויית וערך משתמש – לעולם לא נקדם את האתר על חשבון האיכות והערך שהאתר מביא למשתמש. הסיבה פשוטה: מנוע החיפוש של גוגל הולך יותר ויותר לכיוון של ניתוח הערך שהאתר נותן למשתמש. הכוונה הבסיסית של גוגל היא להפנות גולשים לאתרים הרלוונטיים והאיכותיים ביותר שיש ברשת. במקום לנסות “לעבוד” על מנוע החיפוש, נבנה אתר באמת איכותי שיגרום לעבודת הקידום להיות פשוטה הרבה יותר.
  • עבודה מסודרת ומתועדת – קבצי אקסל, וורד או כל פורמט אחר של הפעולות שעשיתם כולל תאריכים.
  • לימוד מתמיד – להישאר עם היד על הדופק. האלגוריתם של גוגל מתעדכן בקצב גבוה. כל הזמן מתווספים עקרונות חדשים וכדאי להישאר מעודכנים. אני ממליץ על האתרים הבאים: SEOMoz – חדשות קידום אתרים, בלוגים ומאמרים מרחבי העולם ו-AskPavel – אתר ישראלי שעוסק בתחום קידום האתרים.

מאיפה מתחילים?

ניתוח מילות מפתח – לגוגל יש כלי שנקרא google adwords. בכלי זה ניתן לבדוק כמה חיפושים חודשיים יש לכל מונח חיפוש ומהי רמת התחרות. שלב זה הינו קריטי בחשיבותו מכיוון שהוא ישפיע רבות על כיווני ומאמצי הקידום.

לפעמים, עדיף להתמקד במונחי חיפוש ממוקדים יותר למרות שיש פחות חיפושים עבורם. לדוגמא, אם האתר שלנו הינו עבור מורים פרטיים, נעדיף את מונחי החיפוש “מורה פרטי” ו”מורים פרטיים” ולא את “מורה” ו”מורים”, למרות שלשניים האחרונים יש הרבה יותר חיפושים חודשיים. בסוף שלב זה צריכה להיות לנו רשימה של מונחי הקידום המרכזיים.

בתוך האתר

תוכן

שלבו תוכן איכותי באתר שלכם. כשאני אומר איכותי, הכוונה היא לתוכן מקורי ורלוונטי שיתן ערך מוסף לגולשים שלכם. לדוגמא: באתר למורים פרטיים, כדאי לשלב עקרונות להעברת שיעור פרטי וטיפים לבחירת מורה. אם תוסיפו תוכן רק כדי לקדם את האתר, הגולשים לא יקראו אותו ובמוקדם או במאוחר, מנוע החיפוש יתעלם ממנו.

מומלץ להסתמך על מקורות מידע מהימנים (לדוגמא – ויקיפדיה) ולהוציא קישורים אליהם במידת הצורך. בניגוד למיתוס שקיים אצל חלק ממקדמי האתרים, הוצאת קישורים מהאתר שלכם לאתרים אחרים לא פוגעת באתר שלכם ואף יכולה להועיל מכיוון שקישורים אלה נתפסים בעיני מנוע החיפוש כמעין אסמכתא. אם במקומות מסוימים במאמר או בכתבה יש קשר לחלקים אחרים באתר שלכם, כדאי לקשר גם לדפים אלו.

ניתן וכדאי לשלב את מילות המפתח שאתם מעוניינים לקדם בתוכן שכתבתם – חשוב מאוד לא להגזים משתי סיבות עיקריות: האחת היא שמנוע החיפוש יכול לגלות זאת ולהעניש אתכם והשנייה היא שהגולשים יאבדו עניין.

חשוב שאורך התכנים יהיה תואם לסוג התוכן – תכנים מקצועיים צריכים להיות מפורטים, כתבות ועדכונים, קצרים. יתרון נוסף לכתיבת תוכן איכותי הינו מושג שנקרא link bait – פיתיון קישורים. יתכן שאתרים אחרים ירצו להתבסס על תוכן שנמצא באתרכם ואתם תקבלו קישור איכותי לאתר שלכם וחשיפה נוספת.

דפים נוחים למשתמש

כשאתם יוצרים את הדפים באתר שלכם, הקפידו לחשוב על נוחות וחוויית משתמש. יהיו שיגידו שזהו עקרון שקשור לבניית אתר טוב ולא לקידום אתרים, אך כמו שאמרתי קודם שני התחומים הולכים ביחד. דפים נוחים יגרמו למשתמש לשהות זמן רב יותר בדף ולעבור בין יותר דפים באתר שלכם, שני פרמטרים מאוד חשובים בהערכה של מידת האיכות של האתר שלכם.

פרופיל קישורים פנימי

פרופיל קישורים הינו מבנה הקישורים בין דפים פנימיים באתר שלכם. קישורים עוזרים למנוע החיפוש להבין מהם הדפים החשובים ביותר באתר שלכם. ריבוי קישורים פנימיים לדף מסוים יהווה אינדיקציה לכך שדף זה הוא חשוב (הגיוני, נכון?). לכן, בצעו את ההתאמה גם באתר שלכם – יותר קישורים לדפים יותר חשובים. מומלץ גם לקשר בין דפים בעלי אותו הקשר. חשוב לא להוסיף קישורים סתם – יש מעקב של גוגל אחר כמות הפעמים שלחצו על אותו קישור.

כותרות

הקפידו על מבנה היררכי מסודר של כותרות בכל דף: כותרת H1 אחת בכל דף, הוספת כותרות H2 ו-H3 בחלוקה לפי נושאים. שלבו את מילות המפתח בכותרות בדפים הרלוונטיים (גם כאן כמובן לא להגזים). המטרה הינה לעזור למנוע החיפוש לסרוק בצורה אופטימאלית את הדפים באתר שלכם ולהבין לאיזה נושאים כל דף וכל חלק בדף רלוונטיים.

כתובות URL

שלבו את מילות המפתח ואת נושא הדף בכתובת שלו. לדוגמא, באתר שעוסק בחיפוש קורסים, הכתובת של הדף שבו תהיה תוצאת החיפוש בתל אביב תהיה: כתובת האתר/קורסים/תל-אביב. בנוסף, הקפידו שהכתובות ירמזו על המבנה ההיררכי באתר בדומה לתיקיות במחשב. כל הוספת “/” משמעה ירידה בהיררכיה הפנימית בדומה לירידה בהיררכיה במבנה התיקיות.

WebMaster Tools

תוכנה חינמית של גוגל למעקב אחר האתר שלכם. מעקב אחר תוכן משוכפל, מעקב שגיאות, מהירות טעינת דפים הינם רק חלק מהאפשרויות שמציעה התוכנה. הקפידו לעבור על כל ההתראות ולתקן אותן כדי שהאתר שלכם יהיה תקין ונגיש לסורקים של מנוע החיפוש. (קישור לשירות)

מחוץ לאתר

קישורים

האלגוריתם של גוגל מתייחס לקישורים מאתרים אחרים כמעין המלצה על איכות האתר. קישורים מאתרים שמדורגים גבוה מבחינת גוגל שווים יותר מאתרים שמדורגים נמוך. קישורים מאתרים בעלי נושא קרוב בהקשרו לאתר שלכם שווים יותר מקישורים מאתרים ללא הקשר. יש חשיבות גדולה לקישורים שנמצאים במקום מרכזי יותר בדף (בחלק העליון או במרכז הדף). כל הכללים האלה הביאו אותי למסקנה הבאה – עדיף לעבוד בצורה איכותית ולא כמותית.

הציעו לאתרים אחרים להוסיף קישור לאתר שלכם, ניתן לעשות זאת ע”י פנייה לצוות האתר לכתיבת מאמרים בתחומי המומחיות של האתר שלכם תמורת קישור או להציע להחליף קישורים – אתם תקשרו מהאתר שלכם לאתר שלהם תמורה לקישור בכיוון השני.

גם בנושא הזה, צריך לגרום לכך שפרופיל הקישורים יהיה טבעי ומגוון ככל הניתן: גיוון באתרים שמהם מגיעים הקישורים, קצב טבעי של הוספת קישורים ועוד. מנוע החיפוש בודק ועוקב אחר הקישורים הנכנסים לאתר שלכם. היו הרבה מקרים של אתרים שהורדו מאינדקס החיפוש לאחר שביצעו פעולות הוספת קישורים שנראו חריגות. לדוגמא, הוספת מאות או אלפי קישורים ע”י תוכנות אוטומטיות.

אתרי אינדקס

אתרי אינדקס הינם אתרים שמחולקים לנושאים ובכל נושא קישור לאתרים איכותיים ושימושיים בתחום. הציעו לאתרים אלו להוסיף קישור לאתרכם בתחום הרלוונטי. כדאי להתחיל עם האתרים הקטנים, ולאחר שהאתר שלכם צובר כוח לפנות לאתרים הגדולים יותר.

אתרי מאמרים

אלו אתרים שבהם התוכן נכתב ע”י הגולשים. ניתן להוציא קישורים מתוך המאמר לדפים באתר שלכם. חשוב שהתוכן יהיה מקורי וברמה סבירה. המאמרים צריכים להיות בנושא של האתר שלכם או בנושא קרוב מבחינת ההקשר. באחד העדכונים האחרונים של גוגל, הכוח של קישורים מאתרים אלו ירד באופן משמעותי. אני חושב שלמרות זאת כדאי להוסיף מאמרים באתרים אלו כדי לשמור על עקרון הגיוון בפרופיל הקישורים.

רשתות חברתיות

הרבה מאוד פוסטים כבר נכתבו בנושא השיווק והקידום ברשתות החברתיות ולכן לא אפרט מדי. אני ממליץ לפתוח עמוד רשמי עבור האתר שלכם ולשלב קישורים אליו מהאתר שלכם. הוסיפו פוסטים בנושאים חשובים ובקשו מחברים שלכם לשתף כדי שיגיע לכמה שיותר אנשים. חשוב מאוד לא להגזים בפרסום ידיעות הקשורות לאתר שלכם. אם תפיצו כל דבר קטן, במקרה הטוב יתעלמו מכם ובמקרה הרע יחסמו אתכם ויתייחסו אליכם כאל ספאם.

סיכום

זהו, עכשיו מתחילה העבודה שלכם. העקרונות והטיפים שפירטתי במאמר הינם רק הבסיס. אם תשקיעו את הזמן, תחקרו מקורות באינטרנט, תחשבו ביצירתיות ותאמינו בעצמכם, תוכלו לקדם את האתר שלכם. בהצלחה !

אתר לימוד נעים הוקם לפני כשנתיים ע”י סטודנטים מבן גוריון – יעקב ירמולובסקי ורועי נעים. האתר מדורג במקומות הראשונים בגוגל במונחי החיפוש “מורה פרטי”, “מורים פרטיים”, “שיעור פרטי” ועוד.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

22 תגובות על "כיצד תתפסו את המקומות הראשונים בגוגל? [מדריך]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Shmulik Dorinbaum
Guest

גאונים גדולים… למי שיש זמן ברור שזה נכון ועדיף ללמוד את זה בעצמם אבל כשמדובר בעבודת קידום רצינית עם תהליך אסטרטגי ומחושב נכון – צריך לעבוד כמה וכמה שעות עבודה יפות בחודש, ואני למרות שאני יודע להחליף שמנים ברכב שלי אני עדיין הולך למוסכניק שלי…

נירו
Guest

ברור, חוץ מזה זה מקצוע ודורש זמן עדיף שבעל העסק יתעסק במה שהוא יודע בלוג רן זה משתלם ביחוד כלכלי

Shmulik Dorinbaum
Guest

גאונים גדולים… למי שיש זמן ברור שזה נכון ועדיף ללמוד את זה בעצמם אבל כשמדובר בעבודת קידום רצינית עם תהליך אסטרטגי ומחושב נכון – צריך לעבוד כמה וכמה שעות עבודה יפות בחודש, ואני למרות שאני יודע להחליף שמנים ברכב שלי אני עדיין הולך למוסכניק שלי…

שושו השועל
Guest

אשמח לדעת מה ההשפעה של שירותי קיצור כתובות למניהם על ה-SEO,
כלומר, כאשר מפורסם קישור לבלוג שלי באתר אחר, פורום או טוויטר באמצעות שירות קיצור כתובת האם זה משפיע לרעה על ה-SEO מכיוון שאין הפניה לאתר עצמו, או שעל-פי האלגוריתם של גוגל דין קישור מקוצר כדין קישור עם כתובת מלאה?

גלית זמלר
Guest

אם כבר הזכרת את מהירות טעינת הדפים, אז HtmlSpeed – עושה מאיצה את מהירות טעינת דפי האתר אוטומטית on the fly ולכל סוגי האתרים ובכל השפות.

זיו גולדוסר
Guest

מומלץ ללכת לאיש מקצוע, מקדם אתרים, שיעשה את כל הפעולות שצויינו. התחום הרבה יותר מורכב מאיך שהוא מוצג.

יוסי פנסו
Guest

מאמר מרתק מקיף למקדם המתחיל והותיק
למה ללכת לאיש מקצוע זיו היקר גם אתה פעם היתה מתחיל וכיום תותח.
מי שחושב שהוא רוצה להתמודד עם האתגר נהפוך שיתמודד שלא יפחד
כל המקדמים התותחים פעם היו מתחילים יש מקום לכולם.
יש רק יתרון למקדמים המקצועים בתופעה הזו ,
לקוח שהיתחיל לקדם בעצמו ומכול מיני סיבות הפסיק
לרוב אין זמן כי הוא צריך לנהל עסק
הם פונים לאנשי מקצוע בתחום ואנחנו מקבלים לקוחות שיודעים להעריך את עבודת המקדם
כמה היא קשה וסזיפית ומגיע לנו כל שקל
זה מהזוית שלי תנסו לקדם לבד הצלחתם כבוד לא הצלחתם גם כבוד
בואו למקדמים מומחים
בברכה יוסי פנסו

@~@
Guest

מה זה “מקומות הראשונים” ?
מקום ראשון יש רק אחד

רון
Guest

http://WWW.TROMBANET.COM מקדם את עצמו ? איך יכול להיות אם הוא על pr0 ?

אולי הוא מעכב את עצמו

דנה
Guest

אחלה מאמר. באמת נותן לבעלי אתרים קצת כיוון לשאלה איך לקדם מבלי לשלם ?
אני עדיין חושבת שכדאי למצוא את המתכון המנצח המשלב בין קידום חינמי לבין קידום באמצעות חברת קידום. עדיין חברה לקידום אתרים יכולה לבצע את הקידום בצורה אפקטיבית יותר כדוגמת החלפת קישורים ומעקב מתמיד אחר מילת החיפוש בדומיין.

מושיקו
Guest

מאמר מעולה , עוד צעד לכיוון המהפכה בתחום בניית האתרים , היום כל אחד יכול לבנות אתר חינם
לבנות אתר חינם , וגם לקדם אותו בעצמו , בלי שישאבו ממנו אלפי שקלים! מבורך!

מגנטים לאירועים
Guest
מגנטים לאירועים

איך אני מוציא קישור מאתרים עם PR גבוה מבלי לקנות אותם בכסף ?

omriweb
Guest

אחלה מאמר אבל אם אתם מרגישים שקידום בגוגל צריך להשאיר למומחה צור איתי קשר https://omriweb.co.il/%D7%A7%D7%99%D7%93%D7%95%D7%9D-%D7%90%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%99-%D7%9E%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%9C%D7%A0%D7%A1%D7%A8/

שי כהן
Guest

מאמר פשוט מקצועי קידום אתרים בגוגל צורך זמן המון סבלנות אני מכיר אתר שנותן טיפים בבניה וקידום אתרים כל שיטות לקדם אתר לבד מומלץ.

אתרי
Guest

מאמר מדהים, ההרבה זמן לא קראתי מאמר טוב בתחום קידום אתרים , תודה רבה

ערן
Guest

מאמר פשוט איכותי ברמת התוכן אני רושם גם ב אתר אינטרנט שלי תוכן מקצועי בתחום מחשבים נותן בו תוכן איכותי מידע שימושי טיפים וסרטונים והאתר מתקדם יפה בגוגל טיפים קטן חברים תוכן איכותי לגולש עוזר מאוד להתקדם במנועי החיפוש של גוגל בהצלחה לכולם ולא לשכוח תוכן איכותי הוא המלך.

lior
Guest

אתר שנותן טיפים
http://www.cardiosport.co.il

דור
Guest

אחלה פוסט יש כאן גם מדריך טוב לבניה וקידום אתרים

דניאל
Guest

מאמר פשוט מקצועי אותו דבר עשיתי אתר אינטרנט אתר בתחום השתלות שיניים ואתר התקדם תוך חודש להרבה מילות מפתח תוכן איכותי קישורים פנימים באתר קישורים חיצונים עושים את עבודה

צחי
Guest

ואת הכי חשוב לא ציינתם, תוכנה לקידום אתרים kidumi עושה עבודה מושלמת בעלות הכי נמוכה שיש

tehila
Guest

כמה זמן לוקח לקדם אתר באנגלית? אין מאמרים בנושא
יש לי אתר שהשקעתי בו בתכנים ובניראות לדעתי ועדיין הוא לא מקודם
http://www.signsyourpregnant.com
מישהו יודע לעזור ?

Adva
Guest

נהדר, השתמשתי לאתר מרפאת שיניים – https://teeth.co.il. תודה רבה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: