סטודנטים להנדסה? כך תמצאו משרה גם ללא ניסיון בתחום

איך צולחים את מחסום חוסר הניסיון התעסוקתי? התשובה מסתתרת לפעמים ממש מתחת לאף, ורק צריך לדעת איך לנצל משאבים וקשרים. המדריך לכניסה לשוק העבודה

כל הדרכים לפרוץ את מחסום הניסיון (צילום: Dreamstime)

מאת בר מנור, צוות Recruitment Marketing של אינטל

סטודנטיות וסטודנטים ללימודי הנדסה נתקלים לרוב באחד המלכודים הכי מתסכלים בשוק העבודה: הם רוצים להתחיל לעבוד, אבל חברות רבות מחפשות רק עובדים בעלי ניסיון. אז איך הם אמורים לצבור ניסיון בלי שיגייסו אותם?

תנשמו עמוק, כי יש כמה דרכים פשוטות לפרוץ את מחסום חוסר הניסיון ואפילו להגיע למשרה סטודנטיאלית חלומית. קבלו את המדריך השלם שכל סטודנט וסטודנטית למקצועות ההנדסה חייבים להכיר:

נצלו את מה שיש

1. רגע לפני שאתם מקלידים בגוגל "דרושים סטודנטים להנדסה", הסתכלו סביב וחפשו הזדמנויות במכללה או באוניברסיטה בה אתם לומדים. מועדונים סטודנטיאליים מקצועיים הם אחת המתנות הגדולות שהמוסדות השונים מציעים, והשתתפות בקבוצה טכנולוגית כזו, תוך עשייה מקצועית במהלכה, תוכל להיחשב כניסיון הנדרש למשרות רבות – במיוחד אם תוכלו להציג בקורות החיים או בראיון קטע קוד או מוצר. את המועדונים האלה תוכלו למצוא דרך נציגי אגודת הסטודנטים או באמצעות שליחת מייל למזכירות המחלקה.

2. ודאו שסרקתם את מדורי הדרושים של האוניברסיטאות והמכללות השונות – מאוד יכול להיות שדווקא שם תמצאו את פרק הפתיחה לקריירה שתמיד חלמתם עליה.

3. זוכרים את המרצה שעפתם עליו או עליה? דרך יעילה נוספת לצבירת ניסיון היא הצטרפות למרצה באחד הקורסים מתוכנית הלימוד, במחקר או בפרויקט. אל תהססו לשלוח מייל ולבדוק אם תוכלו לסייע כעוזרי מחקר. ככלל, השתתפות במחקר מודרך או בקורסים רלוונטים למשרה עתידית שנחתמים בפרויקטים מסכמים יכולים להביא לתוצרים שתתגאו לחשוף בראיונות העבודה.

4. פנייה לדקאן הסטודנטים יכולה גם היא להוביל להזדמנויות מקצועיות רבות: בחרו בקורס שסיימתם בציון מכובד, כזה המתחבר לעולם התוכן בו אתם חולמים לעסוק, והציעו עצמכם כעוזרי הוראה או מתרגלים. בנוסף, אל תשכחו לשאול אם הם מציעים תוכנית התמחויות כזו או אחרת בתחום הרלוונטי לכם.

קרש קפיצה לעולם ההייטק

5. מכירים בעל פה את הפוסטים בקבוצות הפייסבוק למשרות ללא ניסיון? נמאס לכם לגלול באתרי דרושים? כנראה הגיע הזמן לחפש מקורות מועילים יותר למציאת המשרה הראשונה. חפשו את קבוצות הפייסבוק של המחזורים הקודמים במסלול הלימודים שלכם – בחלקן תמצאו פוסטים עדכניים המציעים משרות שונות בחברות בהן הם עובדים. לרוב מדובר במצב של Win-Win: אתם תזכו להגיש מועמדות עם המלצה פנימית, ואם תתקבלו מפרסם הפוסט עשוי להרוויח מענק במסגרת "חבר מביא חבר".

6. דרך נוספת לפרוץ את מחסום חוסר הניסיון היא שימוש בתחנת ביניים במגזר הציבורי: חפשו משרה סטודנטיאלית לחודשים הקרובים במאגרי ענק של משרות ממשלתיות ורשויות מקומיות. מאגרים אלו מתעדכנים בתדירות גבוהה, והם יכולים לשמש כקרש קפיצה לתעשיית ההייטק הגועשת.

באתר Jobiz הממשלתי תוכלו כמעט תמיד למצוא מכרזים ומשרות לסטודנטים להנדסה או להנדסאים לעתיד. מקור נוסף הוא אתר Gov.il המכיל מאגר משרות סטודנטיאליות גם בתחומי ההנדסה. גם באתרי הבית של הגופים הביטחוניים, כמו שב"כ או המוסד, תוכלו למצוא פרק קריירה קצר ומעניין שישדרג את קורות החיים ויעניק יתרון תחרותי כאשר תציעו את עצמכם לאחת מחברות ההייטק שמחכות בחוץ.

7. כל זה כמובן לא בא על חשבון החיפוש בחברות ההייטק עצמן – ישנן חברות שמציעות תוכניות הכשרה או הסבה לסטודנטים. גם מלגות מנטורינג ישימו עליכם זרקור ויאפשרו לכם הצצה ליום שאחרי הלימודים. אמנם צעד כזה יאריך את המסלול לקריירה הנחשקת, אך לעתים המלצת המנטור או תוכנית הכשרה יכולים לפתוח דלתות מקצועיות, או לכל הפחות להחמיא לפרופיל הלינקדאין האישי.

רגל בדלת

8. שיטה נוספת להתברג ישירות בחברות הייטק היא לשים "רגל בדלת" או להגיע מהדלת האחורית. מפו את הארגונים המובילים בתעשייה הטכנולוגית שמעניינים אתכם, וחפשו אחר משרות סטודנטיאליות במחלקות המבוקשות – אבל לאו דווקא אלו עם קונטקסט הנדסי כלשהו. מדובר במשרות שלרוב נפתחות למגוון תארים רחב, ולכן הן נגישות יותר לקהל הסטודנטיאלי. התקבלתם? הכירו את אנשי המפתח ובצעו את תפקידכם נאמנה. שמרו על ערנות והתעדכנו במאגר המשרות הפתוחות בארגון, כך שכשתצוץ ההזדמנות הנכספת תוכלו להגיש מועמדות פנימית בצירוף המלצות פנימיות.

בטוחים שאתם מנצלים את הלינקדאין שלכם עד הסוף? (צילום: Pixabay)

הגברת בידול וחשיפה בלינקדאין

9. פרופיל הלינקדאין שלכם יוכיח את עצמו כנתיב משרות סטודנטיאליות מוצלח במיוחד אם תנהלו אותו נכון. יש כמה קווים מנחים שיכולים לשדרג אותו פלאים ולשפר את מעמדכם כסטודנטים אל מול צוותי הגיוס:

  • ודאו כי אתם חשופים למגייסים כמחפשי עבודה באמצעות המדריך הקצרצר הזה.
  • צרו קשר עם מרצה לשעבר מקורס טכנולוגי שצלחתם בציון גבוה. ודאו כי הוא פעיל בלינקדאין ושלחו לו בקשה להתקשרות ברשת. לאחר מכן הציגו עצמכם ואת השאיפה להיקלט בתעשייה דרך מייל אישי. לאחר הסכמתו שלחו לו בקשה ישירה לכתיבת המלצה עבורכם. ההמלצה המחמיאה תופיע בפרופיל ותיחשף למבקרי הפרופיל שלכם.
  • פרסמו תוכן על בסיס דו שבועי לכל הפחות, ובכך העלו את חשיפת הפרופיל שלכם לחברי הרשת. נסו לכתוב על נושאים מקצועיים, מקרי בוחן ותופעות מרתקות שנחשפתם אליהן במהלך התואר. כתבו על פרויקט מעניין בו אתם לוקחים חלק במסגרת התואר או על מיטאפ בתחום שלמדתם בו משהו חדש. כדי לפלפל את הפוסטים, הקפידו להוסיף תמונה רלוונטית ואל תשכחו לתייג את האנשים הרלוונטים (במיוחד אם הם מהתעשייה).

שמרו על הפוסטים שלכם קצרים ומעשירים. אם תרצו להרחיב על נושא מסוים, התנסו בכתיבת מאמר בלינקדאין והפיצו אותו בקרב הקהילות המקצועיות שברשת, וכך תוכלו להגדיל את החשיפה שלכם אפילו יותר.

  • יחדו את עצמכם על ידי הוספת ההתנדבויות שבהן השתתפתם בעבר בחלק הייעודי בפרופיל. תאמינו או לא, אך מעורבות חברתית נחשבת כערך מוביל בחלק מהארגונים המפורסמים בעולם ואם תקשרו את ההתנדבות גם בעשייה מקצועית – הרי הרווח כפול ומכופל.
  • התחברו לקהילות מקצועיות וחפשו דיונים רלוונטיים למקצוע שלכם. השאירו בהם תגובות הכוללות את נקודת המבט שלכם או דעה מעניינת מזווית שטרם צוינה. תתפלאו באיזו מהירות רשת הקשרים שלכם תגדל.
  • העלו הילוך בשימוש בלינקדאין וציידו עצמכם בתוכנית פעולה אישית: ערכו רשימה של לפחות 10 חברות שחלמתם להתחיל את הקריירה בהן. לאחר מכן מפו תפקידים רלוונטיים כמו מנהלי מוצר, מנהלי תפעול או ראשי צוותים עם אוריינטציה לתואר הנלמד והגישו בקשת התקשרות לאלו בלינקדאין (העדיפו את מי שלמדו בעברם במוסדכם). לבסוף, ערכו מחקר על המוצרים שהחברה מציעה: נסו לחפש כמה נקודות שלדעתכם ניתן לשנות או לשפר במוצר ושלחו הודעה קצרה לקשרים החדשים המפרטת את ממצאיכם. השאירו פרטים ליצירת קשר ואל תשכחו להציג עצמכם כסטודנטים נמרצים המחפשים משרה ראשונה בתחום.
  • לאלו שעדיין מעדיפים את הפנייה הקלאסית, צרו טקסט קבוע שמתמצת אתכם – ממש כמו Elevator pitch מוכן לשליחה. שלבו בו הישגים אישיים כמו מועדון סטודנטיאלי או פורום מקצועי בו אתם לוקחים חלק, מלגה שהתקבלתם אליה, תעודת הערכה מטעם האוניברסיטה או הצבא או פרויקטים שבהם לקחתם חלק במהלך תקופות אלו.

הדרך למשרה הסטודנטיאלית יכולה להיות עקלקלה ומתעתעת, והאורך שלה משתנה מאדם לאדם. שמרו על קור רוח, המציאו עצמכם מחדש בכל פעם וזכרו: צריך רק "כן" אחד.

הכתבה בחסות אינטל

באינטל אנחנו מאמינים במתן הזדמנויות ואפשרויות לצמיחה מקצועית ואישית ולהשתתפות ביצירת עתיד הטכנולוגיה המשפיע בעולם.

אם אתם.ן סטודנטים.יות לתחומי ההנדסה, אנחנו מזמינים אתכם.ן להצטרף לרשת הטאלנטים של אינטל ישראל ולשמוע ראשונים על המתרחש – אירועים חדשים, מוצרים פורצי דרך, טיפים בנושאים נרחבים והצעות עבודה מגוונות. להצטרפות לחצו כאן

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: