חיפוש עבודה בסיליקון ואלי – לא מה שחשבתם

חיפוש עבודה בעמק הסיליקון מול חיפוש עבודה בישראל – במה זה שונה (ספויילר: בהכל) ואיך זה בכלל עובד שם?

קרדיט צלם\תמונה: JasonDoiy, Getty Images Israel

מאת שלומי סינגר

אז הכינו אתכם לחלום האמריקאי – היטקיסט בעמק הסיליקון. כבר ארזתם והכנתם את התיקים, או שכבר פרקתם את כל הקופסאות, ועכשיו אתם נמצאים באחד המקומות הכי נחשקים לעבוד בהם. שמעתם סיפורים על מישהו מהמשפחה, איזה חבר, מכר מהצבא או סתם אחד שהגיע לעמק והצטרף לחברה בדיוק בזמן ועשה קופה נאה מאקזיט מטורף. יש הרבה סיפורים כאלה ואחרים על אנשים שהצליחו פה (ובגדול), אבל את הקושי של ההתחלה הם לא ירוצו לספר לכם… ולכן אני פה.

התנאים בעבודה בסטארטאפ או בחברה יותר מבוססת ויציבה מלאים בפינוקים כמעט אין סופיים שבארץ אפשר רק לחלום עליהם. הרבה מהישראלים בעמק (יש פה מעל 100,000 איש) עובדים במשרות בחברות נחשקות ובתנאים ממש נוחים עם חדרי כושר, בריכות, ברים, בתי קפה, ארוחות צהריים (וערב) בחינם, וכמובן שולחנות פינג פונג. אין על פינג פונג. אבל להגיע לתפקידים בתנאים הללו היינו צריכים להתאמץ, להזיע, ולסבול מכאבי ראש אינסופיים.

אז מה כל כך שונה בעמק מאשר בארץ מבחינת חיפוש וקבלת עבודה? תכלס, כמעט הכל.

קורות חיים

את העסק שלי בעמק התחלתי כי ראיתי שיש ביקוש עצום לעזרה עם הכנת קורות חיים בפורמט של הסיליקון ואלי.

מה זה הפורמט הזה אתם שואלים? אז ככה: למי שלא יודע, יש מספר סינונים שקורות החיים עוברים בתהליך הראשוני של הגשת המועמדות. לכל חברה יש מערכת (Applicant Tracking System (ATS שתפקידה לסנן קרוב ל-78% מכלל קורות החיים שהחברה מקבלת. כלומר, בן-אנוש אפילו לא יסתכל על הרוב הגדול של מועמדים למשרה.

מהרגע שזכית בהגרלה ועברת את הסינון הראשוני, מנהל/ת משאבי אנוש, או המנהל/ת המגייס/ת יקדישו בין 6-8 שניות לקרוא ולסנן את קורות החיים על מנת לקבוע האם הם רלוונטים. 6-8 שניות זה היחס ותשומת הלב שתקבלו. לכן הדגש העיקרי חייב להיות על מספר דברים: קורות חיים שמותאמים לתפקיד הספציפי, מילות מפתח שמשתמים בהם בתפקיד (לדוגמה לאיש שיווק – SEO, SEM, GOOGLE ADWORDS וכו), שני עמודים לכל היותר, אלא אם כן מדובר במנכ"ל או אקדמאי.

ניתן ואף רצוי לתמצת כמה שאפשר ולהשאיר ולעבות את "הבשר" של קורות החיים. ומה זה הבשר? נתונים, סטטיסטיקה, סיפורי הצלחה, פרויקטים שיזמתם וניהלתם, הצלחות שהיו מחוץ לתחומי האחריות שלכם ועוד. במידה ותרצו ללמוד עוד על כתיבת קורות החיים ממליץ לקרוא את הפוסט שכתבתי – How To Make Your Resume Stand Out

מכתב פנייה

האם יש צורך להגיש מכתב עם קורות החיים? כן ואף חובה.

אם קורות החיים הם סיפור הקריירה שלכם, אז מכתב הפנייה הוא סוג של תמצית סיפורכם ופנייה אישית בנוגע למשרה. מכתב הפנייה כתוב על עמוד אחד בלבד. חשוב שבמכתב תציינו למה אתם המועמדים המתאימים ביותר למשרה, איזה הצלחות היו לכם בתפקידים דומים, למה אתם בכלל מתעניינים לעבוד בחברה הזו, ועוד.

קרדיט צלם\תמונה: [email protected], Getty Images Israel

רשתות חברתיות

אין לכם לינקדאין או לא נכנסים כי זה משעמם? אז אתם מפסידים, ובגדול.

לא צריך להסתכל על הרשת הזו בתור רשת עסקית של מכרים אלא יותר בתור מכרה זהב של אינפורמציה על עבודות, הזדמנויות עסקיות, פרויקטים, ועוד. ללינקדאין יש מערכת SEO פנימית משובחת ביותר שנותנת יכולת לסנן אנשי קשר לפי החברה שהם עובדים בה, התפקיד, "הרשת" שלהם, ועוד.

אז איך זה יכול לעזור לי? אני יודע ששמוליק עובד בתור מפתח ב-Apple ולשמוליק יש מישהו ברשת שלו בשם David שהוא גם מגייס אנשי מכירות ב-Apple. די מהר אפשר להגיע ישירות לבן-אדם שמגייס או שיוכל להפנות אליכם לאדם הנכון. אל תתביישו לבקש מהרשת שלכם בלינקדאין עזרה, להפך. למאמר על הגדלת ההזדמנויות שלכם דרך הלינקדאין קראו כאן: Use Your LinkedIn Profile To Create More Opportunities

מי פרסם את המשרה

במידה ומצאתם משרה נחשקת בלינקדאין או באתר עבודות אחר, נסו למצוא את האדם שפרסם את המשרה ולפנות אליו ישירות.

במכתב הפנייה שלכם בהתחלה חשוב מאד להפנות את המכתב למי שפרסם את המודעה. בנוסף, אימייל או הודעה בלינקדאין יכולים לפתוח הרבה דלתות, אך זכרו – סביר להניח שהמגייס/ת מקבל הרבה פניות בנוגע לתפקיד אז חשוב לבלוט מעל השאר. איך? אתם ישראלים, תחשבו על דרך יצירתית…

סבלנות

בלי ניסיון עבודה ראשוני בעמק יהיה קשה מאד לקבל משרה נחשקת.

למרות הדרכון האמריקאי שלי, תואר שני במנהל עסקים ומעל 6 שנות ניסיון מקצועי, לקח לי מעל 3 חודשים של ראיונות (עם מעל 30 חברות), שברונות לב, והרבה אקמול לטפל בכאבי הראש, עד שהתקבלתי לעבודה שרציתי. לאף אחד פה לא היה אכפת (לצערי כמובן) שהכנסתי פרוייקטים מרשימים, שניהלתי צוות עובדים בנתב"ג או שהייתי מצטיין בשרות הצבאי. לנו זה קשה, אבל כלל חשוב מאד שלמדתי פה זה שחיוני להשאיר את האגו בחוץ. הסבלנות תשתלם וחשוב להשאיר ראש פתוח להצעות עבודה שתקבלו, יכול להיות שזה לא יהיה בתחום שלכם, או כמה דרגות מתחת למה שעשיתם בארץ, אבל להכניס את הרגל בדלת זו המטרה העליונה עבורכם.

 

קרדיט צלם\תמונה: Justin Sullivan, Getty Images Israel

הגשת מועמדות דרך אתר החברה

דיברנו על זה קצת למעלה, אבל חשוב לי להדגיש – סביר להניח שלא יקראו את קורות החיים שלכם.

מה אתם כן יכולים לעשות להגדיל את הסיכויים? למצוא מישהו בתוך החברה שאתם מכירים או שאתם יכולים לפנות אליהם ולברר אם יש להם תוכנית ולהכין אותם לזה שאתם הגשתם מועמדות וצריכים REFERRAL מבפנים. רוב החברות מציעות בונוסים אם עובד המליץ על חבר שהתקבל, אז תכלס אתם עושים להם טובה שביקשתם. במידה וכן שלחתם קורות חיים דרך האתר תשלחו אך ורק בקובץ WORD. למכר או חבר בתוך החברה אפשר ב-PDF אבל קובץ זה בדרך כלל לא עובר את ה-ATS.

הראיונות

עברתם את שלבי הסינון ההתחלתיים, והנה אתם נכנסים לשלב עוד יותר מתסכל. הראיונות (כבר זכיתי שנה שלישית ברציפות בתואר המתראיין הגרוע ביותר עלי האדמות).

קצת על השלב הזה: בדרך כלל מתחיל מזה שהחברה קיבלה את קורות החיים שלכם "והתרשמו" מהיכולות שלכם, חשוב לשמור על איפוק פה (לא רוצה לבאס אבל סביר להניח שהם התרשמו מעוד 20 מועמדים…לפחות). פה מתחיל שלב של לפחות חודש ו-4-5 סיבובים (בממוצע) של ראיונות. הראיון הראשון הוא אך ורק לברר יותר פרטים עליכם ולראות שמערכת ה-ATS לא טעתה והעבירה אתכם בטעות. הראיון עצמו הוא כמעט תמיד בדמות שיחת טלפון עם מישהו/י מכוח אדם שישאל שאלות בסיסיות ביותר – החלק הזה הוא לוודא שאתם יכולים לדבר אנגלית, לברר על הרקע שלכם קצת יותר לעומק (בקיצור תדקלמו את קורות החיים שלכם), למה אתם מתעניינים לעבוד בחברה ובתפקיד עצמו, ומה הערך המוסף שלכם בתור עובדים. במידה ועברתם את השלב הזה, יקבעו שיחת טלפון עם המנהל/ת הרלוונטי שמגייס לצוות שלו. שיחת טלפון זו בדרך כלל נמשכת כחצי שעה ותחזור על השאלות שנשאלו בשיחה הראשונה.

השלב הבא כבר יהיה ראיון פנים מול פנים שימשך כ-45 דקות – שעה ולפעמים אף יותר ובדרך כלל יכלול שאלות על תפקודכם בעבודה בצוות ולתת דוגמאות מפעמים שקרה ככה וככה ואיך הגבתם. טיפ אישי – תחשבו מראש על איך להגיב לשאלות כמו: ספר לי על פעם שנכשלת ואיך הגבת / או מה למדת? ספר לי על פרויקט שניהלת שלא התקדם בגלל חילוקי דעות עם אנשים בצוות – כיצד פתרתם את הבעיה?

השלב הבא של הראיונות בדרך כלל (תלוי מאד בחברה) תכלול פגישה עם הצוות ועם מספר עובדים והם ירצו לראות איך תשתלבו ותתאימו ל"תרבות" של החברה. זה מצחיק, אבל זה אחד הדברים הכי חשובים פה, התאמה ל"תרבות". במידה ועברתם את הסינון הזה יתחיל שלב המשא ומתן – וזה כבר נושא לכתבה אחרת – אבל תנסו לברר כמה שתוכלו בנוגע לתנאי העבודה מהעובדים שם, ומאתרי אינטרנט כמו GLASSDOOR, ככה לא תחכה לכם הפתעה כשיגיע החוזה או שתתחילו לעבוד (קרו דברים).

הרשת הישראלית

יש בעמק אחלה אנשים שמחפשים לעזור ולפרגן. ויש כאן הרבה מאד ישראלים שהם בתפקידי מפתח בחברות גדולות ומצליחות. יש מספר רב של קבוצות בפייסבוק, וואטסאפ, לינקדאין, JCC, חב"ד, וכו עם ישראלים שהיו בדיוק במצבכם. אל תתביישו, דברו איתנו, היינו במצב שלכם.

סבלנות

מילה קשה לישראלים, אז אחזור ואדגיש, חובה להיות סבלניים פה, דברים זזים הרבה יותר לאט ממה שאנחנו רגילים בארץ.

כשהמנהל שלי הודיע שהתקבלתי לתפקיד (אחרי חודש וחצי של ראיונות) לקח עוד חודש וחצי לקבל את החוזה עם תנאי ההעסקה. תמשיכו להתראיין ולנסות להיפגש עם כמה שיותר אנשים שיכולים לעזור.

יצירתיות

אחד הרגעים היותר קשים ומבאסים שיש בעמק זה לקבל את שיחת הטלפון, או אפילו יותר גרוע, אימייל, שאומר "תודה רבה על הפנייה והמאמץ אבל למרות שהתרשמנו מהיכולות שלך הלכנו על מועמד אחר יותר מתאים לדרישות שלנו" (אבל נשמור את קורות החיים במאגר העצום שלנו שבחיים לא נקרא שוב אם יהיה תפקיד פנוי דומה בעתיד).

אני יודע כי הייתי שם. אז מה אני ממליץ? אנחנו הישראלים אוהבים את הראש הגדול וליזום. במידה וראיתם חברה שממש נדלקתם על מה שהם עושים, תפנו למישהו מבפנים ותמליצו מה הייתם עושים לשפר את הביצועים או היכולות של החברה. לאחרונה אני עושה את זה הרבה והתוצאות מדהימות (כמובן תלוי איך מציגים את זה). תנסו להריץ פרויקטים מהצד, כל מה שיכול לעזור לחדד את היכולות והכישורים שלכם ולהראות שאמנם אין לכם נסיון בעמק אבל יש לכם עסק שרץ מהצד ואתם עושים ככה וככה. אחרון חביב – תרשמו לקורסים אונליין. להראות למעסיקים פוטנציאלים שאתם מנסים תמיד להשתפר וללמוד על הטרנדים האחרונים, להעשיר את הידע, וכו ירשימו את המנהל בראיון.

כיסיתי כאן די הרבה, ויש עוד הרבה מה לספר, אבל נשמור את זה לראיון הבא… בהצלחה!

שלומי סינגר מתמחה בייעוץ לאנשים ולחברות לצרכי מיתוג וצמיחה של קריירה ושל עסק.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

9 תגובות על "חיפוש עבודה בסיליקון ואלי – לא מה שחשבתם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ASD
Guest

מפתיע העניין עם הPDF. הוא באמת מוריד את הסיכויים לעבור לשלב הראיון?

מנוח
Guest

אם שולחים דרך אתר החברה? בהחלט. הרבה מהמערכות לא יודעות להתמודד מתמודדות רע מאוד עם קבצי PDF ולכן קורות החיים לעולם לא יגיעו למגייס. (גם בארץ אגב)

ירון
Guest

כן. תקף גם באתרי חיפוש וגם במאגרים של חברות השמה בהם הקובץ עובר סריקת מילות מפתח והפרופיל שלך יהיה חסר.

רעות
Guest

האמת שרב מה שכתבת בדיוק כמו בארץ.

סמל1
Guest

שלומי התותח!!!!! אין עליו!

חובש 1
Guest

קופר אגדה אתה :)

חובש ג\'
Guest

שלועעעעעמי!
אחלה מאמר אחי :)

ירון
Guest

אז מה כל כך שונה מהתהליך בארץ? גם פה זה מתנהל פחות או יותר כך.
בכל מקרה הטיפים שלך מעולים ותקפים מאד גם בישראל.
תודה.

תומר
Guest

תודה שלומי, בהחלט מאמר שימושי

wpDiscuz

תגיות לכתבה: