רוצים לשתף פעולה עם ארגון פיננסי גדול? אל תוותרו על ארבעת הטיפים האלו

חברות בתחומים מסורתיים, כמו בנקים וחברות אשראי וביטוח, מעודדות תחרות ושיתופי פעולה עם סטארטאפים חדשניים, אך לעיתים מתקשות להבין את הפוטנציאל הגלום ולקדם תהליכים מהר. מה סטארטאפים יכולים לעשות כדי לקדם שת”פ כזה?

תמונה: Pixabay

מאת מיכאל סגל

תחום הפינטק (טכנולוגיה פיננסית) נמצא בצמיחה משמעותית בשנים האחרונות, וכיום יש מספר לא מבוטל של חברות ישראליות שהגיעו למעמד של חד קרן: Lemonade, Rapyd, Next Insurance, FundBox, Payoneer ו-eToro. אך זו ממש לא הרשימה המלאה – יש עוד חברות רבות ששוויין מוערך במאות מיליוני דולרים ומספר ההשקעות בחברות סטארטאפ בתחום רק צומח.

הסטארטאפים אמנם זיהו צורך בגופים לא מסורתיים שיציעו פתרונות פיננסיים, אך הצמיחה וההצלחה שלהם אינה מובנית מאליה כלל. ראשית, עולם הפיננסים (לפחות זה המסורתי) נמצא תחת רגולציה קפדנית, מה שלרוב לא מאפיין חברות סטארטאפ; ושנית, מדובר בתחום שעוסק בכסף, דהיינו יש חשיבות תהומית לסוגיית האמון, והצרכנים לרוב לא בוטחים באופן מוחלט בשם חדש ולא מוכר.

המוסדות דווקא מעודדים תחרות

אז איך בכל זאת תעשיית הפינטק פורחת בצורה כה מרשימה בישראל? ההסברים רבים ומגוונים. ישראל מכונה Start-up nation וידועה ברוח היזמות שלה, והיזמים הישראלים עוברים הכשרה ייחודית במסגרת השירות הצבאי שלהם, מה שנותן להם יתרון מקצועי טכנולוגי. גם לצרכנים הישראלים יש חלק מהותי בהצלחה, שכן הם נכונים, ואף דורשים, להשתמש בפתרונות חדשניים. אך אלה לבד לא מסבירים את הפריחה של תחום הפינטק ספציפית. נדמה כי התמיכה המשמעותית ביותר מגיעה מכיוון לא צפוי: המוסדות המסורתיים והרגולציה בישראל לא רק שלא ניסו למנוע תחרות, אלא אפילו הגדילו את השקעותיהם בתחום ואת מספר התפקידים שחדשנות או פינטק שזור בשמם.

תמונה: Pixabay

אם זה נשמע לכם קצת חשוד, שגופים פיננסים נאותים לקבל תחרות ואף לעודד אותה, אנחנו לא מאשימים אתכם. זה באמת נשמע משונה שהרגולטור יסכן את היציבות של המערכת לטובת חדשנות, ושהגופים יסתכנו באיבוד לקוחות ובצמצום שורת הרווח שלהם. וזאת כנראה סיבה נוספת לפריחה של התחום בישראל: כל הצדדים המעורבים מבינים כי העולם השתנה ושעליהם לתת לצרכן כלים חדשים שיקלו על ההתנהלות היומיומית שלו.

ואיך זה נראה בפועל? היוזמות של הרגולציה והמוסדות הפיננסיים לעידוד וקידום תעשיית הפינטק רבות מכדי לציין את כולם. ישנן תוכניות האצה של הרגולטור והמוסדות הפיננסים המסורתיים, ויש אפילו בנקים זרים, כמו Citi, Barclays, שפתחו נציגות מקומית, וכמובן שלא חסרים תחרויות ואירועים ייעודים שנועדו לחבר בין הסטארטאפים בתחום לחברות הגדולות במשק.

אך יש תכנית אחת שחשוב לציין, יוזמה משמעותית שמקודמת בימים אלו על ידי בנק ישראל ונקראת בנקאות פתוחה. מדובר בשם תמים למהפכה משמעותית בעולם הפיננסים שמשנה באופן רדיקלי את האופן שבו הלקוח מנהל מערכת היחסים שלו עם המוסד הפיננסי שלו. אם כיום הלקוח חייב לעבור דרך המוסד הפיננסי כדי להגיע למידע הפיננסי שלו או כדי לבצע פעולות, בעולם של בנקאות פתוחה הוא יוכל לעשות זאת דרך גוף שלישי , למשל חברת פינטק, אשר תוכל להיות השער שלו לעולם הפיננסי.

כולם מרוויחים

אז תחום הפינטק פורח ונראה כי כולם מרוויחים. כדי שהמצב הזה ימשיך, חשוב שיזמים ויזמות בתחום יכירו את הדרכים השונות להגיע לשיתוף פעולה עם מוסד פיננסי או לקבל היתר לפעילות מצד הרגולטור. האם יש דברים מיוחדים שצריך לשים לב אליהם? הכנו לכם כמה טיפים וקווים מנחים שיעזרו לכם להגשים חלום ועל הדרך לעזור לכל הפועלים בתחום.

1. הגיעו עם אג’נדה ברורה

פגשתם באירוע איש קשר רלוונטי בחברה גדולה וקבעתם פגישה. אתם חייבים להגיע מוכנים ולהציג את היכולות שלכם ואת הערך המוסף שלכם. אחת הסיבות הנפוצות לפגישות לא טובות בין סטארטאפ לתאגיד היא חוסר תיאום ציפיות. הגיעו לארגון כשאתם יודעים מה בדיוק אתם מצפים שהוא יעשה עבורכם, ולא פחות חשוב – מה אתם תהיו מסוגלים לעשות עבורו. ככל שהמתווה שאיתו תגיעו יהיה ברור יותר לשיתוף פעולה, כך הארגון יוכל ליישר קו בקלות יותר ולהתקדם לסינרגיה מוצלחת. למשל, אם פיתחתם פתרון בתחום חיתום האשראי, הציעו תכנית ברורה לבדיקת היתכנות (POC) יחד עם גורמי האשראי בארגון, כולל מדדים ברורים להצלחה.

2. דעו מתי אתם מוכנים

לא משנה אם אתם יודעים שהפתרון שלכם ישנה את השוק ושהוא הדבר הכי טוב בעולם, אם אתם לא יודעים כיצד להציג אותו בצורה ברורה ומקצועית, הסיכויים שתתקדמו לשיתוף פעולה קטנים. מצד שני, עדיף להגיע בזמן שמתאים לארגון, למשל כשהוא מחפש פתרון חדש, אחרי חילופי גברי או אחרי משבר מול לקוחות. איך תדעו מתי הזמן המתאים לארגון? לפני שתתקדמו לפגישה, נסו לשתף מול איש הקשר שלכם בארגון את מצבכם והתעקשו לקבל פידבק ותמונת מצב של הארגון.

תמונה: stockSnap

ובאותה נשימה, גלו סבלנות. עד כמה שזה מובן מאליו, ארגונים מסורתיים פועלים בקצב שונה. הן בגלל הצורך לעמוד בכללים ובביורוקרטיה והן בשל מאפיינים ארגוניים. עליכם להבין שאתם פועלים במהירות רבה לאין שיעור מזו של הארגון, והדבר נכון פי כמה כשמדובר בארגונים פיננסיים שמחויבים לפעול תחת רגולציה הדורשת בחינות מדוקדקות של ניהול סיכונים ומניעת הונאות.

3. מצאו את האדם הנכון

יש חשיבות להגיע לדמות הרלוונטית ביותר בארגון עבורכם, וזה אתגר משום שבארגונים גדולים התקשורת הפנימית לא תמיד מושלמת. דברו עם איש הקשר שלכם והתעקשו להגיע לדמות המתאימה ביותר, זו היכולה להבין את המוצר ואת הפוטנציאל הגלום בכם. בנוסף, בקשו כי הגורמים שעשויים להוות אתגר בארגון, כגון גורמי הציות וניהול הסיכונים, ייפגשו אתכם כדי שתוכלו להתמודד עם השאלות שלהם בצורה ישירה, ולא להיות תלויים בידע של מישהו מחוץ לסטארטאפ שלכם.

4. הקפידו על חיסיון

מדינת ישראל היא מדינה קטנה וכולם בה מכירים את כולם, בוודאי כשמדובר על תעשייה אחת. זכרו שכשאתם פונים לכמה גופים במקביל (וסביר שזה יקרה), חשוב לשמור על פעילות מכבדת וכמובן על פרטיות וחיסיון – הן שלכם והן של הארגון מולו אתם עובדים. גם אם ארגון מסוים בחר לא להמשיך אתכם, לעולם לא תדעו מתי איש הקשר שלכם בו יעבור לארגון אחר, ואולי שם דווקא יצליח לקדם אתכם שיתוף פעולה.


חברות וארגונים פיננסיים וכן סטארטאפים מתחום הפינטק, האינשורטק והסייבר יקחו חלק בתחרות The Spin, שתיערך ב-19 בנובמבר באולפני פתח תקווה. רוצים להשתתף באירוע? הירשמו כאן

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: