חושבים על אקסלרטור גלובלי? זה מה שחשוב לבחון לפני שמצטרפים

בישראל פועלים מאות אקסלרטורים, כל אחד בעל מיקוד שונה. אך רוב היזמים והיזמות חולמים על פעילות גלובלית, ולכן כבר בתחילת הדרך בוחרים באקסלרטור שיידע לקשר ליזמים, למנטורים ולחברות שיידעו להכווין ולסייע בתהליכים העסקיים העתידיים. איך בוחרים את המאיץ הנכון עבורכם? הכנו לכם כמה טיפים חשובים

 Annette Bunch/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Annette Bunch/ Getty Images Israel

מאת יונית סירקין, מנכ"לית מסצ'אלנג' ישראל

זוכרים את הימים שהיה ניתן לספור את האקסלרטורים שפועלים בישראל על שתי ידיים? קשה לתפוס שזה היה רק לפני עשור, ואילו כיום כבר יש מאות מהם והם נחשבים לאופציה פופולרית ומועדפת עבור יזמים וסטארטאפים צעירים בראשית דרכם. אך עם השפע מגיע גם הצורך לבחון כל אקסלרטור ולוודא שמדובר באפשרות המתאימה ביותר לסטארטאפ שלכם. ההבדל בין האקסלרטורים השונים ישפיע על בניית יסודות עסקיים נכונים לחברה הצעירה שילוו את פעילותה גם בשלבים המתקדמים, כולל הפעילות בשווקים הגלובליים.

הכנת תשתית נכונה ואיכותית היא קריטית להצלחה העתידית של המיזם העסקי הצעיר, ומדובר במשימה גדולה הכוללת ליווי וטיפול מקצועי באתגרים הרבים שאיתם מתמודדות חברות צעירות, כמו גיוסי הון, התמודדות עם גיוס וניהול של צוות מקצועי, הכנת תכניות עסקיות, תכנון מהלכים עסקיים מורכבים, בניית שותפויות עסקיות ואסטרטגיות ועוד.

הרוב המוחלט של היזמים והיזמות חולמים על בניית חברה גדולה, וכיוון שהשוק הישראלי הוא קטן אחת המשימות החשובות ביותר של סטארטאפ היא הרחבת מערך הקשרים מעבר לשוק הישראלי. ההתמודדות הזו הכרחית בדרך להפוך מחברה קטנה לחברה בעלת סיכוי אמיתי לפרוץ לשווקים עולמיים, ובישראל, שבה נולדת יזמות עסקית אחת על כל 1,400 איש, זה בולט וחשוב במיוחד. זו גם הסיבה שרבים מהמיזמים והחברות בתחילת דרכן מחפשים את האקסלרטור שייתן להם את המעטפת המקצועית המתאימה ביותר, ואחד מהפתרונות המועדפים היום הוא האקסלרטור הגלובלי.

כיצד בוחרים את האקסלרטור הגלובלי המתאים ביותר?

הבחירה באקסלרטור בינלאומי יכולה להיות משמעותית ולתת מענה לאתגרים רבים העומדים בפני החברה הצעירה בדרך להצלחה הבינלאומית, אך יש לזכור כי הבחירה הזו גם מציבה סף דרישות גבוה למדי ליזמים: הלימודים והפעילויות הנוספות בתוכנית מתקיימים באנגלית, והמשתתפים חייבים לשלוט בשפה ברמה גבוהה. יזמים שמעוניינים לקחת חלק בתוכנית כזו ולא מגיעים מבית דובר אנגלית צריכים להביא בחשבון שיצטרכו להיערך מראש ולהשלים את הפערים כדי להגיע עם אנגלית ברמה המאפשרת הצלחה בלימודים. בנוסף, גם כללי המשחק הם שונים ממערכי הלימודים הנפוצים והמוכרים בישראל, ולכן כדאי להתכונן להסתגלות מורכבת וארוכה יותר לעומת זו שדורש מאיץ ישראלי. לרוב הקשיים האלה משתלמים ומביאים תוצאות, אך חשוב להביא אותם בחשבון מראש.

אך כמו מאיצים ישראליים, גם מספרם של המאיצים הגלובליים שפועלים בישראל הוא גדול, אז איך בוחרים במאיץ הטוב ביותר עבורכם ומה חשוב לבחון?

מקור: Pixabay

הדבר הראשון שחשוב לבחון באקסלרטור בינלאומי הוא את המוניטין והניסיון המצטבר שלו; אם הוא מוכר בתעשייה ואם הדעה עליו חיובית. את זה תוכלו לעשות בין היתר על ידי בדיקה פשוטה של נתונים כמו מספר החברות שהשתתפו בתוכנית, גם בארץ וגם בעולם, ובירור של היקף גיוסי ההון של החברות הבוגרות, שיתנו לכם אינדיקציה טובה לאיכותו.

אם מאיץ מסוים עשה עליכם רושם טוב, נסו להיפגש עם בוגרי התוכניות הקודמות ושמעו את דעתם. תוכלו לעשות זאת בקלות אם תגיעו ליום הפתוח שמקיים האקסלרטור בסמוך לתחילת ההרשמה, כיוון שרבים מבוגרי המחזורים הקודמים מגיעים לשם גם הם, ובאופן כללי הוא מהווה הזדמנות מצוינת לקבלת רושם כללי על המאיץ.

חלק מהאקסלרטורים הבינלאומיים הפועלים בישראל מציעים ליזמים המשתתפים בתוכניות שלהם לקחת חלק בפעילות המתקיימת בחו"ל. פעילות כזו לרוב אורכת זמן קצר מתוך כלל התוכנית וכוללת מפגשים עם משקיעים, שותפים אסטרטגיים וחברות גדלות שאיתן יש ליזמים סיכוי לעבוד בעתיד. הערך בהתנסות כזו הוא רב וייחודי וכדאי לברר מראש מה מציע כל אקסלרטור, שכן מדובר בהזדמנות לימוד חשובה ביותר ליזם.

אחד היתרונות הבולטים של אקסלרטור בינלאומי הוא מערך מנטורים גלובלי, המשלב בין מנטורים ישראלים למנטורים מכל העולם. מערך רחב ואיכותי יספק ליזמים זווית רחבה על מכלול של נושאים ואתגרים בהם יתקלו במהלך חייהם העסקיים, ייצר הזדמנויות ליצירת שותפויות אסטרטגיות בינלאומיות וירחיב את ההזדמנויות לפיתוח קשרים עסקיים עם חברות בכל העולם. רשת הקשרים הזו תשרת את היזמים במשך שנים רבות ותועיל במהלכים עסקיים עתידיים, ולכן חשוב לבדוק מי הם המנטורים הפועלים באקלסרטור. ככל שרשימת החברות השותפות, המנטורים והמשקיעים גדולה ואיכותית יותר, כך גדל הסיכוי שהאקסלרטור ידע לייצר מפגשים עסקיים בעלי ערך רב יותר.

אך לא רק הקשרים עם מנטורים בינלאומיים הם צד שחשוב לבדוק. השתייכות לאקסלרטור בינלאומי משמעה גם השתייכות לקהילת יזמים בינלאומית, שפותחת פתח להזדמנויות עסקיות חדשות במקומות שונים בעולם. תוכנית בינלאומית מאגדת באותו חלל עבודה בישראל יזמים ממדינות שונות בעולם, וכך נוצרים קשרים ממשיים בין יזמים הפועלים בשווקים שונים בעולם. יצירת קשר בין אישי בחלל העבודה, ולא רק קשר וירטואלי, כבר הולידה לא מעט הזדמנויות עסקיות בשווקים בארה"ב, באירופה ובמדינות שונות באסיה.

אך מלבד הקשרים שנוצרים באופן טבעי, ישיבה ועבודה אינטנסיבית עם יזמים ממקומות שונים בעולם מהווה כר פורה לתהליכים יצירתיים ומלמדת על תהליכים עסקיים שמשתנים ממדינה למדינה. אמנם מדובר בשני נושאים שקשה לבדוק מראש, אבל בכל זאת אפשר לברר עם האקסלרטור מהיכן מגיעים רוב היזמים והיזמות באותה שנה, וכן לבדוק באילו מדינות פועלות החברות הבוגרות.

הכתבה בחסות MassChallenge

האקסלרטור MassChallenge נוסד בבוסטון בשנת 2009 והחל לפעול בישראל לפני שלוש שנים. בתוכניות שלו השתתפו 150 חברות ויזמים, חברות אלו גייסו עד היום יותר מ-115 מיליון דולר ויצרו כ-4000 מקומות עבודה חדשים. המשתתפים המצטיינים בתוכנית הישראלית של MassChallenge זוכים בפרס כספי המגיע עד לחצי מיליון שקלים ומשתתפים בסיור הכולל פגישות אסטרטגיות עם משקיעים וחברות בינלאומיות גדולות בארצות הברית. בעולם השתתפו בתוכניות המאיץ יותר מ-1500 חברות אשר גייסו יותר מ-3 מליארד דולר.
לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: