ניצול זמן יעיל – 6 דרכים שיגרמו לכם להספיק הרבה יותר

'תתעלה על עצמך' הינו הראשון בסדרה של מאמרים מגובי מחקר המכסים מיומנויות, הרגלים ומידע הדרוש לך כדי לעזור לך להיות הגרסא הטובה ביותר שלך – מדוייקת יותר, יעילה יותר, מעורבת, מוצלחת ובעיקר מאושרת

multitasking getty images

קרדיט צלם\תמונה: Emma Innocenti, Getty Images Israel

מאת נטלי מורד, מנהלת אקדמיה ותוכן, אלביישן אקדמי

אם אתם כמוני, אתם יודעים איך זה לאבד את הפוקוס, מגדירים מטרות חשובות בתחילת השבוע. מתחילים כל יום נרגשים לכבוש אותן, ואז, פתאום מגיעים ל-17:00 בלי להגיע לדברים החשובים בכלל.

למה? זה פשוט – בכל פעם שמתחילים לעבוד על משהו עולה הצורך "רק לבדוק" את האימייל או את החדשות, או פייסבוק, או כל דבר אחר שמונע מאיתנו להגיע ליעדים שהצבנו לעצמנו.

אנחנו לא לבד. אחת המיומנויות החשובות ביותר בכלכלה שלנו היא מיקוד, והמיומנות הזו הופכת קשה יותר ויותר להשגה. התוצאה היא שרובנו מבזבזים זמן ולא מצליחים לסיים את הדברים החשובים לנו. מה שיכול להוביל לכך שלא נחיה את החיים שאנחנו רוצים ולהגשים את עצמנו אישית ומקצועית.

למה 'רק לבדוק' לא עובד

רובנו מודעים לכך שריבוי משימות לא עובד. אנשים לא באמת יכולים לעשות יותר ממשימה אחת בו זמנית. למעשה, כשאנחנו קופצים בין משימות אנחנו מגבירים את העומס הקוגניטיבי על המוח שלנו (מאמץ מנטלי) ובכך מפחיתים את הפרודוקטיביות שלנו בשיעור של עד 40% (!).

אז עברנו אל שיטת "משימה אחת – רק לבדוק". אנו מתמקדים במשימה אחת, אבל כל חמש דקות אנו מסיחים את דעתנו למשך 30 שניות 'רק כדי לבדוק משהו'. או כמו ש-Michael Hyatt אוהב לומר, אנחנו נכנסים לאזור הסחת הדעת – המקום אליו אנו הולכים כדי להימנע מעבודה קשה.

הבעיה היא ששינוי תשומת הלב ממשימה אחת לאחרת מוביל לשאריות מיקוד – כלומר עדיין חושבים על המשימה הקודמת כשמתחילים עוד אחת. לשינוי הזה יש השפעה שלילית חמורה על היכולת הקוגניטיבית שלך (כלומר לכישורים המנטליים שאתה צריך על מנת לבצע משימות).

בקיצור, הסחות הדעת של ׳רק לבדוק׳ גורמות לנו להיות פחות פרודוקטיבים.

דבר נוסף שעולה לפי Cal Newport, המחבר של "Deep Work: Rules for Focused Success In A Distracted World" מכונים: עבודה רדודה.

עבודה מעמיקה יוצרת את הדברים המשמעותיים בעולם

על פי Newport, ישנם שני סוגים עיקריים של עבודה:

• 'עבודה רדודה': משימות שכמעט כל אחד, עם מינימום של הכשרה, יכול לעשות (תגובות דואר אלקטרוני, תכנון לוגיסטי, התעסקות עם מדיה חברתית, וכן הלאה).

• 'עבודה מעמיקה': משימות רבות רבדים ותובעניות קוגניטיבית אשר דורשות ריכוז ללא הפרעה.

זוכרים שדיברנו על הסחות דעת של "רק לבדוק"? ובכן בעולם השופע בהסחות דעת ישנה נטייה לקדם 'עבודה רדודה' על פני' עבודה מעמיקה'; כאשר אנו מוצפים בהסחות דעת קל לנו להישאר "עסוקים" עם משימות פשוטות. ויש סיבה לכך. עבודה רדודה היא אטרקטיבית כי זה קל, וגורם לנו להרגיש פרודוקטיביים. אבל סוג זה של עבודה בסופו של דבר ריק מתוכן ואינו מספק תחושת הגשמה עצמית.

"אנחנו לא יכולים למצוא סיפוק אמיתי במאמצים שניתן להחליפם בקלות," ניופורט אומר, "כמו כן, איננו יכולים לצפות ממאמצים שכאלה להיות הבסיס של קריירה מרשימה."

'עבודה מעמיקה', בניגוד לכך, היא מה שקורה כאשר אתה שקוע ב"פעילויות קוגניטיביות תובעניות הממנפות את היכולות שלך ליצור תוצאות נדירות ובעלות ערך, ודוחפות את היכולות שלך לשיפור מתמיד."

אתה בטח מכיר את התחושה של 'עבודה מעמיקה': זה קורה כאשר כשאתה מרוכז באופן מלא בבעיה שמביאה אותך קצת מעבר לרמת המיומנות שלך, ומאפשרת לך לעבור למצב של זרימה – מצב של שקיעה מלאה בפעילות. 'עבודה מעמיקה' הינה מיומנות נרכשת, וכאשר מתאמנים ומטפחים אותה, זה מקל על היכולת להיכנס למצב של זרימה.

יתר על כן, תרגול 'עבודה מעמיקה' וריכוז במשימה אחת בלבד מבטלת בעיות של 'שאריות מיקוד', מה שמוביל לתפוקה חזקה יותר, מדויקת יותר, ופשוט טובה יותר.

על פי Newport, 'עבודה מעמיקה' היא כזו היוצרת את הדברים המשמעותיים בעולם.

'עבודה מעמיקה' טומנת בחובה שלושה יתרונות מרכזיים:

1. שיפור מתמיד של ערך תפוקת העבודה שלך.

2. גידול בכמות התפוקה בעלת הערך שאתה מייצר.

3. סיפוק עמוק (הידוע גם כ"תשוקה") לעבודה שלך.

'עבודה מעמיקה' חיונית להצלחה בקריירה

man working getty images

man working getty images

קרדיט צלם\תמונה: Westend61, Getty Images Israel

'עבודה מעמיקה' חיונית להצלחה בקריירה בשל העבודה שהיא מאפשרת שליטה במיומנויות אינטלקטואליות חדשות ופריצות דרך יצירתיות. בניגוד לעבודה רדודה, אלה הן מיומנויות אשר אינן צפויות להיות אוטומטיות בעתיד. ככל שנשקיע יותר זמן באימון ב'עבודה מעמיקה', כך נהפוך לנכס יקר ערך עבור מקום העבודה.

ואכן, על פי Newport, עבודה רדודה תמנע את פיטורייך, עבודה מעמיקה תוביל לקידום. אם אתה לא עוסק בעבודה מעמיקה, אז אתה צועד במקום ורק מגיב לסביבה שלך. תרגול עבודה מעמיקה פירושו בחירת משימות חשובות וארוכות טווח שאינן בהכרח דחופות שאליהן נסב את תשומת ליבנו המלאה.

מסקנות עיקריות:

1. עבודה מעמיקה היא מיומנות אשר חייבת תרגול: אם איננו מתעדפים אותה ונלחמים עליה (ומנסים לתרגל לפחות 5 דקות ביום), לא נוכל לעשות זאת. מיקוד הינו שריר – ככל שנשתמש בו יותר, כך יהיה לנו פשוט יותר.

2. קחו בעלות על יחס העבודה המעמיקה/ רדודה. שאלו את עצמכם, מה הוא היחס הרצוי עבורכם. עכשיו מידדו את הזמן אשר מושקע בכל אחת מהחלופות. ברגע שנדע כמה זמן מושקע בכל אחד מסגנונות העבודה, נוכל לקחת צעדים מעשיים על מנת לשנות זאת (תעדוף מחדש, לדבר עם הבוס שלך, וכו').

3. עבודה מעמיקה היא לא להתמקד במשימה ולאחר מכן "רק לבדוק" פייסבוק כל 5 דקות. עבודה מעמיקה היא פרק זמן ממושך של מיקוד ללא הסחות דעת. יש הבדל גדול.

איך לתרגל עבודה מעמיקה?

1. מודעות וניטור – חשבו על רשימת המטלות שלכם. אתם יכולים לבודד משימה אחת או שתיים הנופלות תחת הגדרת 'עבודה מעמיקה' להתמקד בהן?

2. ביסוס ריטואל – עבודה מעמיקה דורשת אנרגיה רבה והמוח שלנו לא שש להוציא יותר אנרגיה. לכן, זה עוזר לפתח ריטואל (והגדרות לריטואל) שיעזור לכם לעבור ממצב של 'עבודה רדודה' נורמלית למגוון העבודות המעמיקות. לדוגמא, כשנכנס לעבודה מעמיקה, נעביר את הטלפון למצב טיסה, נשים אוזניות ונאזין לרשימת השמעה ממקדת (הנה כמה המלצות) ונגדיר *Tomato Timer של 25 דקות כדי לאותת למוח כי נכנסנו למצב 'עבודה מעמיקה'.

3. תזמון הסחות דעת – במקום להחליט על פרק זמן של מיקוד, כדאי לתזמן 30-60 דקות יומיות שבהן אנו מתעסקים בהסחות הדעת (דוא"ל, מדיה חברתית, וכו').

4. חיסול הסחות דעת, כולל "רק לבדוק" – השתמשו בכלים כגון Freedom על מנת להשתיק את הרעש.

5. להתרגל לשעמום – הדבר הקשה ביותר לגבי תרגול עבודה מעמיקה הוא להשלים עם השעמום. על מנת להשתפר בעבודה מעמיקה עליכם להתנתק מהסחות דעת ומהצורך להיות "עסוק". כלומר, לתרגל לא לבדוק את הטלפון כל חמש דקות בזמן ההמתנה לאוטובוס או לחבר. אם מוחינו מכור להסחות דעת אז הוא אינו מסוגל להתרכז כשצריך. פריצת הדרך היא הצד השני של השעמום.

6. הגדר לעצמך פרס – על פי Gretchen Rubin, הסוגים הטובים ביותר של תגמולים הם אלה שלוקחים אותך עמוק לתוך ההרגל. לכן, פרס טוב לעבודה מעמיקה יכול להיות סט חדש של אוזניות, או מנוי ל-Spotify שיש לו רשימות השמעה ממקדות וטובות.

* Timer Pomodoro Tomato הינה טכניקת ניהול זמן שעוצרת את העבודה שלך באינטרוואלים של כ-25 דקות.

זכרו, המיקוד שלנו הוא אחד הכלים החשובים ביותר שיש לנו. על ידי תרגול בהתמקדות ועבודה מעמיקה אנו מטפחים מיומנויות חשובות שיכולות לעזור לנו לשנות את חיינו, או לכל הפחות, להצליח לעשות את הדברים המשמעותיים.

"האיש המוצלח הוא האיש הממוצע, ממוקד." – לא ידוע

הכתבה בחסות Elevation

יצרנו מעל 100 הכשרות בתחומי הקוד, הדאטה והמוצר: מסדנא בת מספר שעות ועד לקורסים אינטנסיבים של חודשים, הכשרות שמותאמות במיוחד לצרכים שלכם וכוללות הערכת עובדים ואיתור המועמדים הרלוונטים לתהליכי הכשרה, ייעוץ במסלולי התפתחות מקצועית ובמקביל, קיום ההכשרה במיקום האידאילי מבחינתכם, כמות השעות ומשך התכניות - שירות שנתפר במיוחד למידות שלכם. יצרנו הכשרות מדידות, עם החזר ברור על ההשקעה כדי לסייע בשימור הטאלנטים בחברה במטרה שהארגון שלך יהיה תמיד מעודכן בחזית הטכנולוגיה ותמיד בצמיחה. לפרטים נוספים, לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "ניצול זמן יעיל – 6 דרכים שיגרמו לכם להספיק הרבה יותר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ערן
Guest

יפה.
מאמר מתומצת, ענייני וישים.

עמירם
Guest

רואים את ההשקעה (עם כמות הפניות גדולה למידע נוסף).
משובח.

אבי בניטוב
Guest

חכם ויעיל -כמוני

Shneor
Guest

באמצע 'עבודה מעמיקה' קיבלתי נוטיפיקציה לפוסט הזה שהסיחה את דעתי ושלחה אותי למחזות 'עבודה רדודה'

ארז
Guest

מסכים עם הרוב, אבל לפעמים גם פזילה למשימות אחרות היא יתרון. אפשר להשתמש בזה כדי לפתור בעיות מורכבות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: