טכנולוגיית ה-Serverless תצא בקרוב מהנישה שלה, וכדאי שתהיו מוכנים

היתרונות של Serverless Databases ברורים, אבל הטכנולוגיה עדיין מוגבלת ובעיקרה נישתית יחסית בעולמות הענן. אבל כל זה ישתנה בקרוב

ייתכן ש-2022 היא השנה שתביא את מסדי נתונים Serverless אל קדמת הבמה (צילום: Dreamstime)

מאת איתי תבל, ארכיטקט פתרונות בכיר ב-MongoDB

אם אתם יזמים שבונים אפליקציה או מפתחות שעובדות על מוצר, בנוסף לבחירת תשתית המידע המתאימה ביותר אתם גם צריכים לנסות לחזות את העתיד: איך ישתמשו במוצר? כמה משתמשים יהיו לו? מאיפה הם יגיעו? מה יהיו העומסים ומתי הם יתרחשו? התשובות לשאלות אלה יזינו את תכנון הקיבולת (Capacity planning) אל מול עומס העבודה הנדרש כאשר המוצר רץ.

כל אלו הן תוספות לא רצויות למעמסה המנטלית שממילא כרוכה בפיתוח, אבל יש להן פתרון: Serverless Databases. מסדי נתונים Serverless מאפשרים למפתחים לעבוד בלי לדעת, או בלי להחליט מראש, במה ישתמשו. אתם נרשמים לשירות – ונותנים לו לדאוג לביצועים במקומכם. מומלץ לבחון שירותי Serverless שמאפשרים מידולי מידע שונים, שיתמכו במספר רב של תרחישי שימוש ולא יהיו מוגבלים, כגון key-value.

כתוצאה מכך, במקום לבזבז זמן על ניהול התשתית שתומכת במוצר, תוכלו להקדיש את זמנכם היקר להתמקדות בפיתוח. בהיבט העסקי, אחסון ללא שרת מאפשר להפחית את הצורך בניטור המתמיד של הסביבה ולשלם רק על הצריכה בפועל – מה שבמקרים רבים יכול להביא להורדת עלויות, במיוחד במקרים בהם קיימת שונות לא צפויה בדפוס השימוש.

היתרונות למשתמשים ברורים, אך קיים קושי לספק חוויית משתמש טובה שתעניק לכל משתמש אשליה שהוא משתמש יחיד. זאת בין היתר בעקבות הצמידות הגבוהה בין העיבוד לאחסון, שמייצרת קושי ביישום מודל Serverless על ידי ספקי הענן. בשונה מהשירותים האפליקטיביים, שירות מסד נתונים נדרש לשמר מצב (State) ומבני נתונים נוספים המאפשרים גישה מהירה אל מידע כגון אינדקסים, וזוהי דרישה שמחייבת קישור חזק בין אחסון לעיבוד. הסוגיות האלה דורשות פתרון בנוסף לאתגרי האבטחה, הפרדת המידע (Data isolation) והתמודדות עם Service starvation כשאחד הצרכנים מייצר דרישה גבוהה בפרק זמן קצר.

מהסיבות הללו טכנולוגיית ה-Serverless התפתחה בקצב איטי יותר בשירותי המידע ומסדי הנתונים בהשוואה לשירותים האפליקטיביים. אלו הסיבות שבגללן השימוש במסדי נתונים Serverless הוא עדיין מוגבל ונישתי באופן יחסי בעולמות הענן. מעבר למגבלות הטכניות בהשוואה למסדי נתונים ייעודיים, במקרים מסוימים שימוש במסד נתונים Serverless אפילו מגדיל את העלויות בהשוואה לארכיטקטורה מסורתית שמגדירה את המשאבים מראש, ומנהלת אותם אוטומטית כאשר צפוי ביקוש מוגבר. עם זאת סביר בהחלט שמגמה זו תשתנה בשנים הקרובות, וכדאי להגיע מוכנים.

כך תהיו ערוכים לאימוץ Serverless

אז מה עושים בינתיים? ישנם שלושה מפתחות ליישום ארכיטקטורת מידע אפקטיבית, שתהיה מוכנה לאימוץ Serverless ברגע שתחליטו לעשות את המהלך הבלתי נמנע.

1. מימוש ארכיטקטורת מיקרו שירותים (Microservices) ואימוץ ארכיטקטורה מבוססת אירועים (Event Driven)
ארכיטקטורה מבוססת אירועים מאפשרת להגיב בזמן אמת למידע שמתקבל. מסד נתונים מהווה את מקור האמת שעוקב אחר שינויים בפועל, והוא יכול להיות שחקן מרכזי בארכיטקטורה זו. בעוד שלכל מיקרו-שירות יש את מסד הנתונים שלו, מסד נתונים מרכזי יכול להוות מקור אמת אחד שמזין שינויים בעזרת ממשק זרמי שינויים (Change Streams).

שינויים אלה מאפשרים הלכה למעשה למיקרוסרוויסים לתקשר ביניהם בצורה היעילה ביותר ללא צמידות מיותרת: שירות א' נרשם לשינויים מסוג מסוים (הכנסה, עדכון או מחיקה) וברגע ששירות ב' מבצע את השינויים האלה, מסד הנתונים יקפיץ אירוע מתאים לשירות א' שיבחר כיצד הוא מעוניין להתמודד עם השינוי. מסדי נתונים רבים מאפשרים לבצע אינטגרציה זו בעזרת מערכת הזרמת מידע כמו Kafka ואחרות, זאת בעזרת קונקטורים מובנים.

2. יישום מודל ריבוי לקוחות (Multitenancy)
ניתן ליישם כמה מודלים של ריבוי לקוחות בהתאם לכמות הלקוחות. במספרים בודדים ניתן להשתמש במסד נתונים לכל לקוח ולהיעזר ביכולות שירותי הענן לניהול אוטומטי של מסדי הנתונים; במספרים נמוכים עד בינוניים ניתן ליישם מסד נתונים בודד ולארח בו כמה לקוחות; ובמספרים בינוניים עד גדולים ניתן ליישם מודל הפרדה לוגי ששומר את המידע של כל הלקוחות באותו מאגר. שיפור הדחיסות יאפשר יעילות טובה יותר, אבל יציג אתגרים אפליקטיביים גדולים יותר.

בעוד יישום ריבוי לקוחות יעיל יחסוך עלות מיותרת וינצל את המשאבים באופן מיטבי, הוא עלול להוביל לאתגרים חדשים כגון הגדרת הרשאות, מעקב אחר חיוב לכל לקוח ויישום מדיניות אחידה לכמה לקוחות. המעבר העתידי למסד נתונים Serverless יוכל לעזור משמעותית עם אתגרים אלה.

3. ניצול אלסטי של משאבים בהתאם לדרישה הצפויה ומקסום יכולות השירות המנוהל
תחום מסדי הנתונים המנוהלים התפתח משמעותית בשנים האחרונות ומציע מגוון רב של אפשרויות – מסדי נתונים מנוהלים מציעים ממשקי גישה מרובים כגון GraphQL ו-REST ללא צורך בהתעסקות מיותרת. בעזרת ניטור מתמיד וקביעת חוקיות גדילה ניתן לנצל את היכולות האלסטיות של הענן ולהגדיר מסדי נתונים שגדלים וקטנים לפי חוקי זמן או לפי מדדי ניטור כלשהם – לדוגמה, כאשר מספר המשתמשים גדל מעל מספר מסוים, או כמה דקות לפני ה-Prime time שבו צפויה דרישה מוגברת מול מסד הנתונים.

ככל שהשירות המנוהל יעבוד עבורנו ויתאים את עצמו אל העומס הנדרש, נצליח למקסם את הערך. אמנם זה לא יהיה שימוש לפי סך הפעולות באופן טהור כמו ב-Serverless, אבל בהחלט אפשר להתקרב לכך ולהתייעל בהשוואה לארכיטקטורה סטטית ובזבזנית, שעושה שימוש בשירותים נוספים או בעיבוד מיותר לספק שירותי מידע.

מערכות שייבנו בהתאם לעקרונות אלה כבר יציגו יעילות ואפקטיביות משופרת, ויהיו מוכנות לאימוץ מסדי נתונים Serverless, עם ההבשלה הטכנולוגית. זאת כאשר החשודים המיידיים עבור Serverless יהיו אותם שירותים שדפוס השימוש שלהם אינו קבוע ואינו צפוי מראש. ההתקדמות בתחום זה רומזת כי ייתכן שכבר בסוף 2022 נראה את הקפיצה שתביא את מסדי נתונים Serverless אל קדמת הבמה.

הכתבה בחסות MongoDB

מונגודיבי (MongoDB) היא החברה המובילה בעולם בתחום בסיסי הנתונים המודרניים (NoSQL). בסיס הנתונים של מונגודיבי הוא מוצר קוד פתוח הנחשב לפתרון המוביל בקטגוריית בסיסי נתונים המודרניים, ולבסיס הנתונים בעל הצמיחה הגדולה ביותר בעשור האחרון. לחברה יותר מ-200 מיליון הורדות של גרסת הקוד הפתוח עד היום.

מטה החברה נמצא בניו יורק ויש לה יותר מ-33,000 לקוחות ביותר מ-100 מדינות ברחבי העולם. פתרון הדגל של החברה, מונגודיבי אטלס (MongoDB Atlas), הוא שירות בסיס נתונים מנוהל מבוסס ענן (DBaaS) שזמין ביותר מ-83 אזורים של אמזון (AWS), גוגל (GCP) ומיקרוסופט (Azure). הפתרון מאפשר להתנסות בשירות MongoDB Serverless.

הסניף הישראלי של מונגודיבי הוקם ב-2019 והוא מונה כיום יותר מעל 45 עובדים, כולל מערך מכירות ושיווק, ניהול מערך שותפים עסקיים, ארכיטקטים דאטה בכירים ומרכז תמיכה ושירות בלעדי בשפה העברית ובשעות הפעילות. המרכז תומך במאות לקוחות בישראל (יותר מ-900 חברות) ממגוון הסקטורים: פיננסי וביטוח, פינטק, סייבר ואבטחת מידע, מגזר ממשלתי וביטחוני, הייטק ועוד.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "טכנולוגיית ה-Serverless תצא בקרוב מהנישה שלה, וכדאי שתהיו מוכנים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
השם שלי קצר מידי
Guest
השם שלי קצר מידי

סרברלס זו טכנולוגיה מעולה להעברת כספים כמה שיותר מהירה לכיס של אמאזון, גוגל ומייקרוסופט. מפתים ב״חינם״ בהתחלה אבל כל דבר מעבר לצעצוע יהיה מאד יקר מאד מהר.
אנשים מוציאים אלפים על משהו שיתן תוצאות דומות על שרת של 5 דולר וCDN פשוט. והכי מטריד זה הסלטות באוויר שצריך לבצע כדי להצדיק את ה״ארכיטקטורה״ ההזויה הזו.

איתמר
Guest

במקום לכתוב שטויות, אם אתה כזה מבין גדול בוא תכתוב כתבה נגדית ומנומקת. אני בטוח שגיקטיים ישמחו לפרסם

יוני
Guest

לגבי ישום מודל ריבוי לקוחות (Multitenancy):
בזמן האחרון הדעה שלי שזה אחריות ה-DB לגמרי. כלומר לתמוך בהרשאה לכל שורה.
ככה אתה פשוט נותן לו את ה-TOKEN שנתן לך המשתמש ונגמר הסיפור.

צריך שכולם יתחילו לתמוך בזה כדי Multitenancy יהיה בחירה ללא כאב.

משה
Guest

תכלס dynamo הוא serverless db מזמן

השם שלי ארוך מדי
Guest
השם שלי ארוך מדי

זוכרים את Parse?
איזה יופי, Serverless!
רק שזה בעצם לגמרי סרבר, פשוט מנוהל בידי מישהו שיום אחד פייסבוק קונים ומחליטים לסגור, ולהשאיר אותך בלי כלום.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: