מדריך: איך לנקות מסכים, מחשבים ושלא יעבדו עליכם

אין ברירה, פעם בכמה זמן פשוט חייבים לעשות את זה: איך מנקים את סביבת המחשב והמסך מבלי לפגוע בו ומדוע לא צריך לבזבז על זה כל כך הרבה כסף?

shutterstock clean your computer

לא, אני לא מתכוון לתוכנות לניקוי המחשב, או לניקוי הזיכרון – אלא ממש לניקוי פיזי של המחשב (או כל מוצר אלקטרוני, במיוחד כאלה עם מסך). אתם מכירים את זה: המחשב מתמלא בטינופת, יש פירורים מתחת למקשים של המקלדת, המסך מלא באבק, בטביעות אצבעות שומניות וכל המחשב מלא בשפריצים של מישהו שהתעטש עליו.

איך מנקים את הזה בצורה היעילה ביותר, ובלי לגרום נזק?

כרגיל, יש לי שתי תשובות: קצרה וארוכה.

תשובה קצרה

עם מטלית מיקרופייבר: עדינה למסך, ולא כל-כך עדינה למעטה החיצוני, עם לחץ אויר, ובאמצעות ניעור רגיש אך נחוש, ולכבות את המכשיר לפני הכל.

תשובה ארוכה

לפני הכל, מכבים את המכשיר. מנדטורי.

ניעור

אם יש לו מקלדת (מחשב נייד, או שהמדובר במקלדת בעצמה): הופכים אותו ומנערים אותו מעל הפח, או הכיור או משהו שיקלוט את כל הפירורים, הגרגרים והשומשומים. כמה זפטות קלות לא יזיקו.

לחץ אוויר

את כל הדברים התקועים בחריצים (שומשומים כבר אמרתי) מנקים עם לחץ אוויר: פו-פו עם הפה תמיד עובד, רק שעלול להכיל בתוכו גם רוק, חננות, או שאריות מזון – אז צריך להזהר.

פומפה קטנה, כמו אלו המיועדות לצילום (ראו בתמונה מטה) מצוינת גם היא.

בקבוק של אוויר דחוס יעבוד מצוין – אבל אלו עלולים ליצור התעבות של לחות, כי הם מייצרים קור, ולכן חשוב להשתמש בהם כשהמכשיר כבוי ולהשאיר אותו כבוי עד שהנוזל יתייבש.

אל תשתמשו בשואבי אבק, או בלחץ אויר מממדחס (כמו של מברשת אוויר של ציירים, ובטח שלא משהו תעשייתי). אלו חזקים מדי ועלולים לשאוב חלקים נתיקים, מקשים, או כבלים עדינים הנמצאים בתוך המחשב. אבל בהחלט אפשר ורצוי להשתמש בשואב אבק כדי לשאוב את כל הפרורים שיצאו החוצה, ואת האזור בו נמצא המחשב.

אמצעי ניקוי שונים | צילום: אבנר גדיש

אמצעי ניקוי שונים | צילום: אבנר גדיש

מטלית מיקרופייבר

מיקרופייבר היא אחת מהמצאות המאה, ואולי המילניום: מטלית עם סיבים סינטטיים זערוריים, שאוספת לכלוך ואבק אל תוכה, אינה גורמת לשריטות ואינה משאירה סיבים. בנוסף, ניתן לשטוף אותה וכמעט אין לה בלאי.

קסום.

המטליות הכי טובות הן אלו המגיעות עם משקפיים (המטליות החומות והירוקות בצילום למעלה), או עם מוצרים אופטיים אחרים, כמו עדשות למצלמות (המטלית התכולה) שלרוב הן גדולות יותר ולכן מתאימות למסכים. הן הכי טובות משום שהן בגודל נוח והן זולות, כי הן לא ״מיוחדות לניקוי מחשב״. אבל בעצם, כל מטלית מיקרופייבר תתאים לניקוי מסך.

איך מנקים? פשוט, מעבירים וויש על המסך, וזהו. לא צריך נוזל, לא צריך חומרי ניקוי – זו לא רצפה מלוכלכת עם בקטריות ושאריות אוכל ובוץ, זה מסך של מחשב או סלולרי או טאבלט. וויש חזק וגמרנו.

אם אין ברירה – למשל אם מישהו ממש הקיא על המסך, או שמישהו אכל סנדוויץ מול המחשב, נתקע לו חתיכה בגרון והוא השתעל, כלומר ממש נצמד משהו דביק או שומני למסך, אז משתמשים בנוזל.

אבל לא סתם נוזל, אלא (תחזיקו חזק) מים. כן, מים פשוטים מהברז, או מים מזוקקים, אם יש הרבה אבנית במים: לוקחים מטלית מיקרופייבר אחת, ומרטיבים אותה במים, סוחטים ומנגבים את המסך. לאחר מכן מייבשים עם מטלית מיקרופייבר אחרת (יבשה, מן הסתם). זהו.

אין צורך בנוזלי ניקוי: אלו לא יגרמו לניקיון יותר טוב, אבל כן עלולים לגרום לפגיעה בציפוי המסך או להכתמתו. פשוט משפשפים אם מטלית מיקרופייבר לחה עד שהדביקעס יורד. אם באמת אין ברירה, אפשר להשתמש בחומר לניקוי חלונות, אבל לא לרסס ישירות על המסך, אלא על המטלית, כן? אם תרססו ישירות על המסך, החומר ינזל לחלק התחתון ויכנס אל מתחת למעטפת הפלסטיק, ועלול לבוא במגע עם מעגלים חשמליים ולגרום לקצר.

יש גם מטליות מיקרופייבר באריגה גסה, כמו הוורודה בצילום, המיועדות לניקוי חלונות. יש גם מטליות ענקיות לניקוי רצפה, שאגב עדיפות בהרבה למטרות ניקוי הבית מאשר מטליות ״רגילות״ משום שהם מנקות טוב יותר ומחזיקות מעמד הרבה יותר זמן. אבל זה נושא לדיון אחר בבלוג אחר.

אין כל הבדל בין אלו למטליות אופטיות, ההבדל הוא רק באריגה הגסה: הסיבים הם בדיוק אותם סיבים. כל המטליות הללו עשויות מאותו חומר ואפשר לנקות איתן משקפיים ואפילו עדשות עדינות, כל עוד שטפתם את המטלית היטב. אני לא צוחק, הן יעבדו בדיוק אותו הדבר.

אבל עדיין, אני לא ממליץ להשתמש במטלית רצפה ממיקרופייבר לניקוי המסך. מדוע? שלוש סיבות:

1. כי הן פשוט ענקיות – זה לא נוח לנקות מסך של נייד או טאבלט עם מטלית בגודל 80 ס״מ, לא? המטלית צריכה להיות יותר קטנה מהעצם אותו מנקים – לא יותר גדולה.

2. כי הן פחות יעילות, בגלל האריגה היותר גסה שלהן – צריך לשפשף יותר זמן על מנת להגיע לתוצאה זהה, ובנוסף קשה לנקות את פינות המסך.

3. כי אם כבר נעשה בהן שימוש למטרתן המקורית, צריך לשטוף אותן טוב טוב – הדבר האחרון שתרצו הוא שמשהו קשה מהרצפה ייתקע במטלית, תקבלו שריטה במסך, וזה אוי-ואבוי.

אז למה אני מזכיר אותן פה בכלל? כי המטליות הבינוניות מעולות לניקוי החלקים החיצוניים של המחשב, גם ממתכת וגם מפלסטיק. בגלל שהן גדולות, הן פשוט יותר נוחות. הן טובות גם לניקוי המשטחים החיצוניים של המקלדת, ולניקוי דברים כמו טראקפאדים, ג׳ויסטיקים, ומשטחי ציור (וואקום).

המטליות הבינוניות טובות גם לניקוי מסכי מחשב גדולים: 20 אינץ׳ ומעלה – שלא לדבר על טלוויזיות. המטלית הוורודה בצילום משמשת בדיוק לזה: ניקוי הטלוויזיות בבית. ומטליות הרצפה מעולות לניקוי של טלוויזיות ממש גדולות, של 50 אינץ׳ ומעלה: רק ייעדו למטרה זאת מטלית שלא תשמש, אפילו בטעות, לניקוי רצפה או כל דבר אחר, כן?

התעלול השיווקי הגדול

וכמה מילים בנוגע ל-״נוזלי הניקוי״ למסכים: המדובר בחרטא-ברטא. מהן נוזלי הניקוי הללו? היצרן לוקח לרוב מים מזוקקים סטנדרטיים לחלוטין, מוסיף להם קצת בושם, צבע כחול (כי כחול זה ״נקי״), ושם אותם בבקבוקון עם מרסס, עם מדבקה בה כתוב ״סטרילי״ ״מיועד למסכים״ וכמובן ״אנטי-סטטי״, שהיא מילת הקסם בשיווק מוצרים למחשבים, כי אף אחד לא מבין את משמעותה האמיתית בכלל, וכי העלות ליצרן היא כמה שקלים בודדים, אבל הבקבוק נמכר בעשרות שקלים. הרווח ליצרן הוא מאות אחוזים.

חומרי הניקוי הללו הם המצאה שיווקית גרידא. זהו תעלול שיווקי, תרגיל במכירות, שמטרתו העברת כסף מחשבון הבנק שלכם אל חשבון הבנק של היצרן, והוא ללא ספק ייכנס לכל רשימה של המצאות השיווק הגדולות, אם תהיה כזאת, לצד ה-״מסטיקים המומלצים על ידי רופאי השיניים״ (רוצים למנוע חומציות בפה? איכלו תפוח וצחצחו את השינים עם מברשת וחוט דנטלי).

סיכום – פשוט וזול זה הכי טוב

אני אוהב דברים פשוטים וזולים. ניקיון של מסכים ומחשבים הוא דבר פשוט, שניתן לעשות באמצעים זולים. כל שצריך הוא מטלית מיקרופייבר אחת או שתיים, פומפה של אוויר כמו של צלמים, ואם אין ברירה אז מים מהברז. זהו.

קרדיט תמונה: computer cleaning via shutterstock

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג ״אבנר טכנולוגי״.

 

אבנר גדיש

צלם ועורך וידאו, צלם סטילס ומעבד תמונה, וגרפיקאי. אה, ובעברי אני גם טכנאי, איש שרות ותמיכה, ומנהל רשתות – גם פיסי וגם מקינטוש – עם ניסיון רב גם במקומות קטנים, גם גדולים, וגם מול לקוחות פרטיים. אני אוהב טכנולוגיה – וטכנולוגייה אוהבת אותי בחזרה, כנראה.

הגב

6 תגובות על "מדריך: איך לנקות מסכים, מחשבים ושלא יעבדו עליכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סתם אני
Guest

לפומפה של הצלמים קוראים "פו-פו" :)

דג ברשת
Guest

תודה על כתבה נכונה ועניינית!
כדאי להוסיף כי פעם בכמה חודשים, מקסימום חצי שנה, לפתוח את אריזת המחשב ולשאוב אבק – בעוצמה חלשה ובעדינות – עם שואב אבק. ככה מונעים התחממות ותקלות.

kw@
Guest

מה לגבי מסכי מגע ? מנקים כמו מסך רגיל ?

אורי
Guest

פוסט מעולה, רק לגבי הניעור – לא מומלץ לבעלי מחשבים עם כונן קשיח מכני, זה עלול להרוס אותו.

noach
Guest

על סנו חלנות שמעתם?

עדן
Guest

היי איך פותחים אנסגרם תעזרו לי בקקשה פליז?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: