כמה באמת יעלה לכם לתקן את הסמארטפון? [השוואת מחירים]

אחרי שהשקענו כמה אלפי שקלים על סמארטפון, מגיע היום שבו הוא דורש עוד קצת יחס: הסוללה לא כמו שהיתה פעם, כפתור הבית לא מגיב והמסך כבר כולו סדוק. אספנו את התקלות הכי נפוצות ואת עלויות התיקון הממוצעות כדי שלא יעבדו עליכם

shutterstock broken smartphone

מאת אור אהרון.

מרגע שהסאמרטפון מחליק מהידיים שלנו ומתחיל במסע אל המדרכה – החיים עוברים למצב של הילוך איטי. האם המכשיר צפוי לשרוד את הנפילה? האם מגן ההלו קיטי שקנינו שווה משהו? או שבקרוב מאוד נאלץ לחפש מעבדה קרובה ולהיפרד מכמה מאות שקלים.

על מנת לעשות מעט סדר בבלגן של מחירי התיקונים בארץ, חקרנו, בדקנו וגילינו את רשימת התקלות הנפוצות ביותר במכשירים הפופולריים כיום. בסיוע של חנויות הסלולר GoMobile, סלדון ו-LabU אנו גם מציגים כאן את עלויות התיקון הממוצעות – כך שתדעו כמה אתם אמורים לשלם ועל מה מחייבים אתכם.

שבר במסך: האם חדש או מחודש?

תקלות מסך הן כנראה הנפוצות ביותר, בעיקר כשמדובר על שברים בזכוכית המגנה על המכשיר ולא בפאנל עצמו. נסביר: המסכים מיוצרים מכמה שכבות, כאשר מעל הפאנל עצמו נמצאת שכבת המגע (בחלק מהמקרים שכבת המגע משולבת בפאנל, כמו במכשירים של אפל) ומעליה הזכוכית אשר מגנה על המסך מפני שריטות. כאשר המכשיר נופל על הרצפה ומגלים שהזכוכית נשברה אך המסך ממשיך לעבוד, זה אומר, באופן תאורטי לפחות, שעם החלפת שכבת זכוכית ההגנה הכל יחזור לקדמותו. במקרים יותר קיצוניים כאשר המגע לא עובד, כנראה שגם שכבת המגע/הפאנל התקלקלה וזה דורש תיקון מעמיק יותר.

מכיוון שהזכוכית היא בעיקר החלק הבעייתי, לא מעט מסכים מנופצים עוברים ‘חידוש’. מסכים מחודשים הם מסכים ששכבת הזכוכית שלהם חודשה, סוג של מסך ‘יד שנייה’: כל רכיבי המסך היו בשימוש בעבר או במכשיר אחר, אך שכבת הזכוכית המנופצת עברה החלפה באמצעות עבודה עדינה ביותר. בדרך כלל סוג התיקון הזה הוא יותר פופולרי כיוון שהוא מוריד משמעותית את העלות, אך יש לבדוק שהמסך אכן מספק את הסחורה כפי שעבד קודם לכן, וכדאי לשאול את המוכר לפני תחילת התיקון האם מדובר במסך חדש או מחודש.

כך לדוגמה, החלפת מסך מחודש לאייפון 6 תעלה בין 800 ל-1,000 ש״ח לעומת מסך חדש המקפיץ את המחיר ל-1,600 ש״ח. גם הטיפול בגלקסי S5 במקרה כזה דומה: מחיר החלפת מסך מחודש יעמוד על 699 שקל לעומת 850-900 שקל למסך חדש. תיקון מסך בנקסוס 5 יעלה 529 שקל לעומת 649 שקל למסך חדש. כפי שניתן לראות בטבלה שבהמשך, המחיר יורד ככל שמדובר בדגם ישן יותר.

Screen Shot 2015-01-11 at 16.03.20

כפתור הבית לא מגיב

את התקלה הבאה מכירים בעיקר משתמשי האייפון ובעיקר בעלי האייפון 4 או האייפון 4S: כפתור הבית פשוט מפסיק לעבוד. התקלה נובעת ככל הנראה מאיכות יצור נמוכה: המנגנון שאחראי על לחיצת הכפתור הולך ומאבד מעמידותו עם הזמן. הכפתור הראשי נלחץ פנימה מידי ודורש הפעלת לחץ חזק כדי לגרום לו לעבוד. גם בעלי מכשירי הגלקסי סובלים מתופעה דומה, אך היא פחות נפוצה שכן רוב המכשירים החדשים משתמשים בכפתורים ווירטואלים כחלק מהממשק.

בתחום זה אין כמעט תחליפים בשל עלויות נמוכות יחסית, כך לדוגמה החלפת כפתור הבית באייפון 6 תעמוד על כ-250 ש״ח, בגלקסי S5 על כ-200 ש״ח ואילו בגלקסי S3 מחיר החלפה יעמוד על 179 ש״ח.

Screen Shot 2015-01-11 at 16.03.57

תקלת סוללה: לוקחים את המטען לכל מקום

מכשירי הסמארטפון מגיעים היום עם סוללת ליתיום מובנת, אותה גורמים מסויימים (אינטרסנטיים?) ממליצים להחליף מדי שנה וחצי עד שנתיים. הסיבה פשוטה: עם הזמן סוללת הליתיום, ביחד עם מרכיבים נוספים כמו חום וטעינות מרובות, מתחילים להישחק ולאבד מהיכולת שלהם לספק זמני סוללה גבוהים לעומת התקופה בה המכשיר היה חדש.

בעלי אייפון 4 או 4s שלא החליפו סוללה, חווים בעיות ונאלצים להטעין לעיתים תכופות יותר במהלך היום את המכשיר. בסדרת הגלקסי ניתן להחליף סוללה באופן עצמאי על ידי פתיחת המכסה, אך יותר ויותר מכשירים פופולריים מוותרים על האפשרות לפתוח ולהחליף את הסוללה בשל מגבלות עיצוב.

המחירים אינם יקרים יחסית, ונעים בין 120 ל-200 ש״ח, פרט לאייפון 6 שמחירו יקר כפליים מאחר שהוא עוד חדש בשוק.

Screen Shot 2015-01-11 at 16.04.52

“למה הוא לא מטעין לי?”

שקע הטעינה דרכו אנו משתמשים להטעין את המכשיר ולהעביר קבצים נוטה להתקלקל בשל תדירות השימוש שלנו בו. לזכותה של אפל יאמר כי מאז שמחבר ה-Lightning נכנס לפעולה, בעיית שקעי הטעינה כבר כמעט ולא קיימת במכשירים, ולרוב מדובר בדרך כלל בבעיה שקשורה לסוללה.

כיאה לפופולריות שלה בארץ, בעיות שקעי טעינה בסדרת מכשירי הגלקסי נפוצה יותר, כאשר המחיר ברוב המקרים הוא אחיד לכלל המכשירים. החלפת שקע טעינה היא עבודה של הלחמת מחבר טעינה חדש אל הלוח אם כאשר המחירים נעים בין 250 ל-150 שקלים.

Screen Shot 2015-01-11 at 16.05.22

כפתור כיבוי

גם כפתור הכיבוי/שינה נחשב לשימושי במיוחד, והתקלה נפוצה בעיקר במכשירי האייפון, במיוחד במכשירי ה-4/4s/5. התופעות הן בעיקר בתקיעת כפתור הבית במקומו או התעקמות כך שהוא אינו יכול לזוז יותר, וזה כמובן דורש החלפה מידית של הכפתור. במכשירי הגלקסי הבעיה הרבה פחות נפוצה, אם כי היא יכולה להתרחש מידי פעם. גם כאן לא מדובר בהוצאה כבדה מידי – ובכל מקרה, אי אפשר להימנע ממנה אלא אם מוותרים על המכשיר.

Screen Shot 2015-01-11 at 16.05.53

אופס! נפל לאסלה

אם המכשיר שלא אינו חסין למים, והוא נפל לשלולית או לשירותים, הפוטנציאל לנזק הוא בלתי-הפיך (ולא, קערות האורז לא תמיד עוזרות). תיקון בעיות אלה לא תמיד פותר את הבעיה ותמיד ישנו סיכוי שהמכשיר יפסיק לפתע לתפקד. עם זאת, ברוב המקרים, אפשר להחזיר את המכשיר לחיים.

התיקון מתבצע באמצעות הכנסת הרכיבים האלקטרוניים הפנימיים (לוח אם בעיקר) אל תוך אמבטיית אלכוהול שמנקה את הקורוזיה מהמכשיר. לאחר מכן הלוח עובר ייבוש וניקוי ומורכב למכשיר מחדש. עודפי מים וניקוי יסודי מהחריצים מתבצע גם כן, כשכל אלו אמורים להבטיח כי הקורוזיה לא תתפשט בהמשך. המחירים לתיקון שכזה אינם יקרים, ונעים סביב 150 שקלים למכשיר.

כיצד נדע שהמעבדה שפנינו אליה היא מוסמכת לתיקון המכשיר שלנו?

למרבה הצער, מעבדות סלולר לא זקוקות לרישיון או הסמכה כלשהי בכדי לתקן מכשירים. למעשה, כל אחד יכול לפתוח מעבדה, ללא הכשרה, ללא רישיון וללא פיקוח על טיב השירות. לכן, על הלקוח חלה אחריות גדולה לבדוק, עד כמה שניתן, האם מדובר במעבדה מקצועית או לא. אם החלטתם לפנות למעבדה, בדקו את הפרטים הבאים:

1. האם למעבדה יש אישור של מכון התקנים? או האם פועלים בהתאם לתקן של מכון התקנים?

2. האם המעבדה פועלת בהתאם לתקן בינלאומי כלשהו?

3. איזו הכשרה עוברים הטכנאים?

4. האם כל הטכנאים מטפלים בכל סוגי המכשירים? שימו לב: מעבדות מקצועיות ומתקדמות מכשירות טכנאים שונים לכל מותג.

5. האם המעבדה משמשת כמעבדה רשמית של אחד היבואנים? אם כן, אפשר להניח שהיבואנים מפקחים על רמת המקצועיות של המעבדה.

6. כמה שנות וותק יש למעבדה?

אילו תקלות שכיחות ניתן לבדוק/לפתור באופן עצמאי?

1. קליטה: כאשר ישנן בעיות בקליטה, מומלץ לבצע איפוס להגדרות הרשת ובדיקת הסים במכשיר אחר לפני שפונים למעבדת תיקונים.

2. תקלת רמקול: יש לבדוק שעוצמת השמע במכשיר נמצא במקסימום, בנוסף ניתן לבצע ניקוי לרשתות של הרמקול בצורה עדינה.

3. בעיות גלישה ורשת: ראשית יש לפנות לנותן השירות (ספקיות הסלולר) לקבל מהם את הגדרות הרשת וסנכרון הגדרות מולם.

4. תקלות טעינה: יש לבדוק את המכשיר במטענים נוספים, לבצע ניקוי עדין למחבר הטעינה ואם ניתן להחליף סוללה.

5. לא נדלק: לחבר את המכשיר לטעינה ארוכה (עד 24 שעות), במידה וניתן להחליף סוללה, בנוסף ניתן לבצע “ריסט” למכשיר, באייפון – לחיצה ארוכה על לחצן ההדלקה ולחצן הבית, אנדרואיד – לחיצה ארוכה על הדלקה ולחצן ווליום עליון.

הכתבה פורסמה לראשונה ב-NEXTER.

לקריאה נוספת

אפליקציה חדשה תטיח בכם עלבונות כדי שתרזו

מוצר צריכה בסיסי: שעון חכם במאה יורו

קרדיט תמונה: broken smartphone via shutterstock 

[interaction id=”54b3944acd7e120f0d054ae2″]

NEXTER

הגב

5 תגובות על "כמה באמת יעלה לכם לתקן את הסמארטפון? [השוואת מחירים]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אוראל
Guest

ידוע שגונבים אותנו בדבר שנהרס הכי מהר (מסך) גובים מחיר מלא על הדבקה של זכוכית חדשה ושאני מתכוון למחיר מלא זה כפול ממה שעולה להם המסך עם הlcd והעבודה. כל אדם בעל חוש טכני בסיסי יכול להחליף מסך, בעניין שקע הטעינה וטיפול בקורוזיה (שלא בטוח שיעזור למכשיר) זה יותר בעייתי ועדיף לתת לטכנאי לסדר.

haimn
Guest

כיום די פשוט להחליף מסך שבור לבד, אמנם החלפת זכוכית בלבד זה עסק די עדין ולכן לא מומלץ להחליף לבד, אבל אם קונים מסך כולל דיג’יטייזר זה לא אמור להיות מסובך בכלל ברוב המקרים

רותם
Guest

“ולרוב מדובר בדרך כלל” .. עברית קשה שפה

בני
Guest

איפה אפשר לתקן אייפון 5S שקיבל רטיבות ב 150 ש”ח???
לי אמרו שאי אפשר לתקן והציעו לי 200 ש”ח עבור החלקים!

דג ברשת
Guest

לבעיית זכוכית המסך-אפשר לתקן לבד עם ידיים עדינות. אפשר להזמין באתרים ברשת (גם איביי) את הזכוכית למסך(נקרא גם דיגיטייזר.המסך של התמונה הוא חלק אחר, כמו שתאור בכתבה). העלות פחות מחצי מחיר שמבקשים בארץ. נדרשת עבודה עדינה ואמונה בעצמכם, כ-30 דקות, יש סרטונים מצויינים על כל השלבים (לדוגמה אתר מצויי שמעלה סרטוני הסבר וגם שולח חלקים repairuniverse).

wpDiscuz

תגיות לכתבה: