כמה עולה לפתח אפליקציה מאפס?

מהי העלות הכוללת של אפליקציה ומה ייקר או יוזיל אותה? מתי כדאי להתפשר ומתי מומלץ שלא ומהו השכר הממוצע למתכנתים?

shutterstock

ג’רמי רפופורט כותב ב-Fueled, החברה המובילה לפיתוח אפליקציות אייפון ועיצוב למובייל בניו יורק. הפוסט הזה פורסם לראשונה בבלוג החברה ותורגם מאנגלית על ידי נועה זהבי רז.

כולם שמעו את השמות הגדולים: אנגרי בירדז, קנדי קראש, פייסבוק, טוויטר, אובר, אינסטגרם. רבים אחרים הפכו את אפליקציות המובייל מתופעה של דור המילניום למשהו בו אפילו קשישות עושות שימוש במועדני הברידג’. פיתוח אפליקציות הפך לתעשייה של מליארדי דולרים, עם פוטנציאל שכמעט ואינו מוגבל.

אז איך יזם מתחיל את העסק? איך בונים אפליקציה?

ראמיט צ’אוולה וריאן מצנר מנהלים את העניינים פה ב-Fueled, סדנת פיתוח ניו יורקית המפורסמת בעבודתה הן עם סטארטאפים והן עם מיזמים בפרופיל גבוה. אפליקציות אם-קומרס (מסחר במובייל), שנבנו על ידי החברה הניבו רבע מליון דולר במכירות של השנה האחרונה.

מעבר לניסיון של למעלה מעשור בתעשיית הטכנולוגיה, וקשרים קרובים למאות סטארטאפים בניו יורק – כולל 25 החברות הפועלות בתוך חלל העבודה המשותף של Fueled, לצ’אוולה ולמצנר ישנה הבנה עמוקה בשאלה כיצד לבנות אפליקציות מצליחות.

עם זאת, אם אתם לא יודעים שום דבר על פיתוח, כדאי שתחשבו הרבה ולעומק לפני שתצאו למסע אמביציוני כל כך. הנה כמה עניינים אותם אתם חייבים לשקול.

איך אני מוצא מתכנת טוב?

בהנחה שאתם לא מכירים בוגרים טריים מהפקולטות למדעי המחשב, או שסתם מתחשק לכם למצוא חברת פיתוח שתבצע עבודה איכותית, צ’אוולה מבהיר כי ישנן כמה נקודות אליהן אתם חייבים לשים לב. נקודת פתיחה פשוטה אחת, לדבריו, היא למצוא חברה שזכתה בפרסים או קיבלה כיסוי תקשורתי נרחב באתרי אינטרנט או בלוגים טכנולוגיים.

“כמו כן, אם לאפליקציה שלכם יש רכיבי תכנות או קוד מורכבים יותר, אתם לא רוצים לחפש דווקא חברה שתחום המומחיות שלה הוא אפליקציות פשוטות יותר”.

האם ישנן חברות שכבר התחילו לעבוד על הפרוייקט לפני שפנו לחברת התכנות?

“אנחנו קוראים להם ‘פרוייקטים להצלה’”, אומר מצנר. “כאשר אנשים התחילו במקום אחר, ובסופו של דבר הם מגיעים אלינו כי הם מבינים כי ההבטחות שקיבלו ממישהו אחר היו ריקות לגמרי, או שהם לא שמעו עלינו כאשר התחילו את העבודה וכעת גילו כמה בעיות עם הסידור הנוכחי שלהם. אז הם מחפשים מישהו שבאמת יכול לסיים את האפליקציה ולהוביל לכך שהמוצר ישוחרר. או שהן שיחררו משהו וזה פשוט לא עובד, ויש למוצר רק כוכב אחד באפסטור, והם צריכים עזרה לתקן את זה”.

מצנר מסביר כי זה לא בלתי אפשרי להתחיל לבנות את המוצר לבד, אבל כמעט תמיד לא יהיה לו בסופו של דבר את האיכות והברק שיש למוצר שנבנה על-ידי צוות אינטר-דיסצפלינרי של מומחים מיומנים, שלא להזכיר את העבודה שהפיצ’רים עצמם כמעט תמיד יהיו שונים בהיעדר הפידבק אותו צוות מוצר מיומן יכול להעלות.

מהו בכל מקרה המבנה הבסיסי של צוות פיתוח?

רייאן מסביר מיהם חברי הצוות באופן אותו כולנו יכולים להבין.

“צוות פיתוח אינו מורכב רק מכמה מפתחים. מדובר בצוות גדול בהרבה שגורם להכל לפעול. זה דומה למשל למחזה בברודוויי. יש לכם את השחקנים על הבמה, אבל אז יש גם המון דברים שקורים מאחורי הקלעים. אפליקציה שנבנית כראוי די דומה לזה”.

בנוסף למפתחים, הצוות כמעט תמיד יכלול מעצב אחד או יותר, היוצרים את כל התוכן הוויזואלי שיקודד לפרוייקט. מנהלי לקוח, מלבד זאת שהם פועלים כאנשי הקשר מול הלקוחות, עובדים עם מנהלי המוצר או המפיקים על-מנת לתאם את השלמת המשימות השונות. מנהלי מוצר הם קצת כמו במאים – הם אחראים לחזון הכולל של האפליקציה.

הסטריאוטיפ הוא שקל יותר למצוא מעצבים ומנהלי מוצר מאשר מפתחים, אבל כאשר מדובר בכשרונות איכותיים במיוחד, איתור אנשים טובים בצד הקריאטיבי עשוי להיות קשה באותה המידה.

מהו מחירה של אפליקציה ממוצעת ולמה?

“ככל הנראה מדובר במשהו שנע סביב 120-150 אלף דולרים”, אמר מצנר.

“אם תפרקו את זה לגורמים, מדובר באופן בסיסי ב-120 שעות עבודה בשבוע, כשהזמן הממוצע הוא שמונה עד עשרה שבועות. יש לכם שני מתכנתים שעובדים במשרה מלאה (זה 80 שעות), ואז יש לכם גם מעצב וארט-דיירקטור שעובדים בחצי משרה (זה כ-20 שעות), ואז יש לכם מנהל מוצר ומנהל לקוח שמתאמים הכל, וזה עוד 20 שעות, וכך מתקבלות 120 שעות עבודה”. אם זה נראה לכם בלתי ישים, אתם תמיד יכולים לבחור במסלול הזול יותר ולשכור מתכנת פרילנס, אם כי האיכות הינה משתנה מהותי, ואדם שאינו בקיא בתכנות עשוי להתקשות להעריך את איכותו של המתכנת.

“כל אחד שאומר שהוא צריך פחות זמן משמונה עד עשרה שבועות, או שהוא יכול לעשות זאת במחיר זול באופן משמעותי, מעגל פינות איפשהו”, אמר מצנר. “זה אומנם מפתה לשכור מתכנת אונליין, שנמצא באיזו מדינה רחוקה ומעולם לא פגשת אותו, אבל האם הוא באמת יהיה מסוגל לפרש כראוי את החזון שלך ולבנות את האפליקציה לה אתה מצפה? פגשתי אנשים רבים עם סיפורים של תסכול ולב שבור, לאחר שבזבזו זמן וכסף”.

אבל אין בכך בכדי לקבוע שההצלחה אינה אפשרית. עם זאת, יש למתן את הציפיות. לפי מצנר, סיפורי ההצלחה הנפוצים ביותר מערבים מבדקי בטא טובים או הוכחת עקרונות טובה מספיק על מנת לגייס עוד סבב של מימון, ואולי למשוך את התקשורת, אבל בסופו של דבר יש צורך לבנות את הדברים מהתחלה באמצעות צוות מיומן יותר.

העלויות תלויות בסוג הפרוייקט אותו אתם מבקשים להשלים. משחקים הם באופן עקבי המוצרים היקרים ביותר, מכיוון שהם בדרך כלל דורשים קוד מסובך יותר. האפליקציות הזולות ביותר הן בדרך כלל אלו המגשימות מטרה ספציפית אחת, למשל מחשבון או פנס. סיבוכים אחרים ישנם באפליקציות שדורשות ממשקים שונים עבור משתמשים שונים (תחשבו על נהגים, נוסעים ומנהלים באפליקציית מוניות למשל).

האם האפליקציה שלכם קשורה ל-API חיצוני של צד שלישי? האם אתם עושים שימוש באלמנטים בסיסיים של iOS או במשהו שהינו לגמרי מותאם אישית? האם אתם נשענים על טכנולוגיות קיימות או מפתחים טכנולוגיות חדשות מאפס?

בניית רשת חברתית מצליחה יכולה להיות מאוד מסובכת (רק תחשבו כמה עובדים יש לפייסבוק!). אם אתם מתחילים עם מוצר פועל מינימלי (MVP), רבים מנושאים אלה יכולים להפתר בקלות, אבל זה בדרך כלל אומר שתצטרכו לשים את התוכניות הגדולות ואת המאפיינים היקרים בצד עד להשקה הראשונית.

ישנו הבדל זניח במחיר בין פיתוח אפליקציות iOS לבין פיתוח אפליקציות אנדרואיד, אם כי לעתים אפליקציות האנדרואיד עשויות לעלות קצת יותר. זאת, בשל מגוון ההתקנים וגרסאות מערכות ההפעלה אליהם יש להתאים את האפליקציה.

כמובן ששום דבר לא מונע ממכם לגייס חבר מומחה טכנולוגיה שיוכל לבצע את העבודה בזול או בחינם. עם זאת, מרבית הסיכויים הם שיהיה קשה מאוד למצוא מישהו שיסכים להתעלם מעשרות אלפי הדולרים אותם הוא יכול להרוויח מפיתוח אפליקציה אחת בלבד, אם רק יעבוד עבור מישהו אחר.

“הרבה אנשים אומרים ‘הו לא, זה לגמרי משוגע. זה לא אומור לעלות יותר מ-50 אלף לבנות אפליקציה’”, אומר צ’אוולה. “ובכן, לכו ונסו לשכור שני מתכנתים, אחד לבק אנד, ואחד לפרונט אנד. אפילו עם 50 אלף דולרים, אם אתם משלמים שכר תחרותי, תחזיקו מעמד לחודשיים וחצי, אולי אפילו פחות”.

הפוסט פורסם לראשונה באנגלית ב-The Next Web.

קרדיט תמונה: Develop an app via Shutterstock.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

9 תגובות על "כמה עולה לפתח אפליקציה מאפס?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
טל
Guest

וכמה יעלה לי ליצור אתר וובי?

מפתחת
Guest

לDanny Michaeli שהגיב מפייסבוק:

שכר מתכנת טוב הוא לפחות 25 אלף שח לחודש. עלות למעביד *1.4 = 35000
שני מתכנתים לחודש זה 70 אלף שח

איך הגעת ל-20 אלף שח לחודש ל-2 מתכנתים?

אלעד
Guest

לפי מה שאני הבנתי מדובר על 20K$

Yosi
Guest

למה כמה נראה לכם עלה לפתח את המשחק flappy bird לא נראה לי שיש באפליקציה כזאת הרבה השקעה.

איתמר
Guest

מרבית האפליקציות לא צריכות פיתוח מאפס… אנחנו יצרנו "מודולים" כך שאפשר לבנות ללקוחות אפליקציה בתקציב של עד 10,000 ש"ח… הנה לינק https://endless.co.il/%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%AA-%D7%90%D7%A4%D7%9C%D7%99%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A4%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%97-%D7%90%D7%A4%D7%9C%D7%99%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%AA/

Yuv
Guest

10,000 ש"ח לאפליקציה? אשמח לראות אפליקציות שלכם.

אחד שצחק קצת
Guest

מהו מחירה של אפליקציה ממוצעת ולמה?
“ככל הנראה מדובר במשהו שנע סביב 120-150 אלף דולרים”, אמר מצנר

חחחחחחחח
אתה חי בסרט.

יחזקאל
Guest

כל הקושי זה לפתח רשת חברתית 0.0
:(
כמה מיליונים צריך ?
והאם יש סיכויי למישהו לעשות זאת ללא ידע במחשוב וללא אבא עם קרס גדולה מטעם החיים הטובים ?
האם זה אפשרי כאשר יש לך רק רעיון מבריק עם פוטנציאל עצום ולנסות לשמור עליו בתור "הביבי" שלך ולישיימו לחברה אחת גדולה..
האם יש אופציה לעבוד עם אנשים ולהיות "במאי" האפליקציה מבלי שאתה נזרק החוצה ויותר מיזה על אבטחות שבעתיד יהיה אקזיט ויקבלו מעבר לחשבו בדימיונם?
אם כן עם מי צריך לדבר ?

ניב
Guest

מסקנה, אל תפתחו אפליקציות זה לעשירים בלבד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: