לקח שכדאי לכל סטארטאפ ללמוד מנפילת הביטקוין בדצמבר האחרון

זמינות, כמה היא עולה לכם?

קרדיט צלם\תמונה: Flashpop / Getty Images Israel

מאת אבי שליסמן

במהלך חודש דצמבר האחרון נרשמו ירידות משמעותיות בשער של המטבע הדיגיטלי הפופולרי בעולם – ביטקוין. המשקיעים אשר רצו למכור את המטבעות שלהם במהירות מחשש לירידות נוספות פנו בין היתר לבורסה הגדולה ביותר – Coinbase. אבל ב-Coinbase לא עמדו בלחץ. השירות לא היה זמין למשך מספר שעות, ומשקיעים עברו למכור את המטבעות בבורסות אחרות. ל-Coinbase נגרם נזק כפול – הפסד ישיר של עמלות בגלל עסקאות שלא התבצעו, ומצד שני, הפסד של אמון הלקוחות שחלקם עברו לבורסות מתחרות וימשיכו לפעול איתן.

הנפילות של Coinbase זכו לסיקור רב בגלל הפופולריות של הביטקוין, אבל חברות רבות סובלות מהפרעות בזמינות השירותים שלהם ולא זוכות לכותרות באתרי החדשות. בתחילת נובמבר שעבר, סבל שירות המסרים הארגוני, Slack, מהפרעות בשירות של מספר שעות. במצב כזה, בו שירות קריטי לתקשורת פנים ארגונית אינו מתפקד, הלקוחות ממהרים לחפש פתרונות אחרים ועלולים לגלות שיש פתרונות טובים יותר עבורם.

בשנים האחרונות יותר ויותר שירותים ויישומים מעדיפים להשקיע בפיתוח מהיר מאשר בשיפור הזמינות. השימוש בשירותי ענן מתקדמים וכלי ניטור משוכללים, יצר את הרושם שבעיית הזמינות שייכת לעבר, ושבכל רגע נתון ניתן פשוט “לזרוק עוד שרתים פנימה” בשביל לשפר את הזמינות. לא תמיד זה נכון. 
בשירותים או אפליקציות בתשלום המיועדים לקהל עסקי, ספקי השירות מחויבים לזמני שירות מסוימים (SLA) והפרעה במתן השירות יכולה להוביל לאובדן הכנסות, או כמו במקרה של Slack “להזכיר” ללקוחות שהגיע הזמן לבדוק את המתחרים. גם במקרים של שירותים או אפליקציות חינמיים, בהן החברה מחויבת לנושא הזמינות, הפרעות בשירות יכולות לפגוע משמעותית באמינות ובמידת השימוש בו.

למרות החשיבות של זמינות תמידית, נדיר לפגוש חברות או סטארטאפים שמשלבים את הזמינות כחלק בלתי נפרד מתהליך הפיתוח וההפצה שלהם. פעמים רבות אני נתקל בחברות קטנות וגדולות בגישת ה”יהיה בסדר”, שכוללת הסתמכות על כוח אדם לא מיומן ב-NOC, שימוש בכלי ניטור שלא מוגדרים נכון, או האמונה שתמיד יהיה מישהו שיתעורר באמצע הלילה לתקן את הדברים. אבל הניסיון מוכיח שחוק מרפי עובד שעות נוספות, ובעיקר בשעות הקטנות של הלילה. כאשר תתרחש תקלה של מספר שעות בשירות שלכם והצוותים לא יתעוררו בזמן – את הנזק התדמיתי והכספי יהיה קשה מאוד לתקן לאחר מכן.

האמת נמצאת בנתונים

הדבר הראשון שעל חברה לעשות כדי לשפר את הראייה של זמינות כחלק מתהליך הפיתוח הוא לעקוב אחר הנתונים באופן תמידי. מעקב אחר נתונים של זמינות נעשה על ידי מחלקות ה-DevOps או במידה וקיים, על ידי מרכז ניהול הרשת (NOC). בחברות רבות נוהגים להציג מסכים עם לוחות מחוונים (דשבורדים) גם באזורים אחרים של המשרד, העוקבים אחר קצב הצטרפות לקוחות, אופן השימוש, מספר הפעולות שהתבצעו ועוד. זאת במטרה “להכניס לקצב” גם מחלקות שלא מעורבות באופן ישיר בפיתוח, כדי שיבינו את ההשפעות של ההחלטות שלהן בזמן אמת.

בחלק מהמסכים בסטארטאפים קטנים ניתן לפגוש גם נתון מעניין המוצג בזמן אמת – הכנסות מלקוחות משלמים. למרות זאת מעולם לא נתקלתי במסך שמציג נתוני הפסד במידה והשירות אינו זמין. את הנתון הזה קל יחסית לכמת – הכנסות חודשיות חלקי מספר הדקות בחודש (43,800 לעצלנים) יתנו לכם נתון מהיר שתוכלו להשתמש בו במידה שיש הפרעה בשירות. כאשר מציגים לצוותי הפיתוח וה-DevOps נתון כספי ברור צבוע באדום, עם סימן מינוס לידו שגדל בכל דקה, העובדים מפנימים בצורה ברורה את העלות האמיתית של זמן התקלה. זאת עוד לפני שנלקחה בחשבון העלות של זמן העבודה שמוקצת כרגע לתיקון תקלה במקום עבודה על משימות מתוכננות.

פיתוח מוכוון זמינות

החשיבות של הזמינות לא יכולה להסתכם בנתונים בלבד. למרות מתודות הפיתוח האג’יליות שבהן משתמשים בחברות רבות בצורה כזאת או אחרת, לא תמיד הזמינות זוכה להתקדם בסדר העדיפות. כחלק מהמעבר לפיתוח מוכוון זמינות, יש לכלול את כל צוותי המוצר בחברה – עיצוב, פיתוח, בדיקות, DevOps ואפילו תיעוד – כדי להעביר לכולם את החשיבות בזמינות.

אחת הדוגמאות הקלאסיות למהלך כזה, ניתן ליצור במיקרוסופט בתחילת שנות ה-2000. באותה התקופה מוצרי החברה סבלו מבעיות אבטחה רבות מה שפגע משמעותית בתדמית החברה. מהלך גדול מאוד שהוביל ביל גייטס באותן השנים, הביא לכך שכל הצוותים בחברה כללו חשיבה על אבטחה בכל שלב של המוצר, מה שהוביל לשיפור גדול מאוד מבחינת אבטחת המוצרים באותן שנים, והשריש בחברה את הפיתוח מוכוון האבטחה.

המהלך במיקרוסופט שיפר לא רק את האבטחה אלא את תהליך הפיתוח כולו. גם במקרה של חשיבה ממוקדת זמינות, ופיתוח מוכוון זמינות הארגון כולו יכול להרוויח. מהניסיון שלי, הרבה פעמים תהליך כזה מוביל לגילוי שאין נהלים בחברה לפיתוח והפצה בצורה מסודרת, לא תמיד יש חשיבה על שימוש נכון בכלי ניטור, ובחלק מהמקרים מגלים כי מידע קריטי נמצא אצל אדם בודד, דבר שיוצר תלות בעייתית לארגון כולו. התהליך מוביל גם לשיפור בחשיבה בכל הנושא של בדיקות (Tests) בזמן הפיתוח, וכאשר המפתחים יודעים כי המוכוונות היא לזמינות, חלה עלייה משמעותית גם בתחום הזה.

חשוב לזכור כי כמו בכל תהליך של שיפור עבודה, יש להיזהר מ”שיפור יתר”. שימת דגש על זמינות בלבד יכולה להוביל לכך שצוותי פיתוח מעדיפים להיות זהירים יתר על המידה מעדכונים ותוספות כדי להימנע מיצירת בעיות בזמינות. אפשרות אחרת היא מרדף בלתי פוסק של צוותי ה-DevOps בשיפור מהירות וזמינות, תוך השקעה במשאבים רק בשביל זמינות ולא ניסיון לאזן בין התקציב ודרישות הגיוניות. לכן לפני תהליך של שיפור הזמינות, כדאי לקבוע מדדים מקובלים על כל צוותי הארגון מראש לגבי יעדי הזמינות, קצב העדכונים, מגבלות התקציב וכו’.

הקצב של השינויים הטכנולוגיים והדרישות של הלקוחות לגבי זמינות רק עולים. שיפור פנימי של החברה, ויצירת תשתית טכנולוגית וניהולית לפיתוח שלוקח בחשבון את דרישות הזמינות של היום, יקצר את זמני הפיתוח ויחסוך בהוצאות החברה גם בעתיד.

הכותב הינו מייסד שותף ומנכ”ל חברת MoovingON.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

9 תגובות על "לקח שכדאי לכל סטארטאפ ללמוד מנפילת הביטקוין בדצמבר האחרון"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דניאל
Guest

אני ממש מתפלא על כל האנשים החכמים שמשקיעים הרבה זמן וכסף על סירה של עבריינים ושמה ביטקויין,
תבינו אם היה איזה סיכוי הזוי שהביטקויין יצליח זה אומר שהעבריינים החדשים(הדיגיטליים) בכל הגלובוס ישתלטו על כל התחום של הפיננסים…??
מה נראה לכם ?שום מדינה בעולם לא פירקה את זה טוטאלית כי זה עוד לא הפריע לה באופן משמעותי שיגיע הרגע והוא כנראה כבר התחיל המטבע ההזוי הזה יצלול ויצלול למטה עד שיעלם לגמרי,
אין ספק שהטכנולוגיה של של הבלוקצ’יין תעוף קדימה אבל בצורה מסודרת ובטח לא סמסגרת של הביטקויין

0x41414141
Guest

מי שלא הבין ב1$, ולא הבין ב100$, ולא הבין ב20,000$ .. יבין ב100,000$.
הביטקוין כאן להישאר, והוא מזמן לא נחלתם של עבריינים.
בדיוק כמו שבאינטרנט משתמשים עבריינים, טרוריסטים ופדופילים. כך גם בביטקוין. האם זה אומר שהטכנולוגיה לא תצליח? אני לא חושב שאני צריך לענות על זה, מספיק לראות לאן האינטרנט לקח אותנו.

דניאל
Guest

מחילה אבל התשובה שלך מעידה על זה שאתה גם ב”אורות” ביטקויין גבוהים בלי לעצור רגע ולחשוב …
אלפי עסקים כל יום בכל רחבי העולם נשדדים ומקבלים איומים בחסות הביטקוין אולפני ענק ואפילו ממשלות כבר הסתבכו איתם.
אם לא הייתה אלטרנטיבה הייתי אולי מסכים אתך אבל מכיוון שיש מטבעות עם אבא ואמא ות”ז זה בדיוק הסיבה שהוא קורס ועוד יקרוס עד להיעלמות טוטאלית
,אמרתי את זה והצלתי כמה אנשים מתי שהוא היה ב18k היום הם ממש מודים לי ,
שוב..ממש בשוק שיש סטארטאפים שמושקעים בזה בלי שום מחשבה מעבר לכסף המהיר “כביכול”

0x41414141
Guest
לצערי לא הייתי מבוגר מספיק כדי לקחת חלק בהיוולדות האינטרנט. אבל הפעם אני כן, ברור שאני באורות. עצם זה שאתה מתייחס למטבעות עם אמא ואבא כאלטרנטיבה לביטקוין מעידה שאתה לא באמת מבין מה היתרונות של ביטקוין. עוד centralized בנק שפשוט עובד על בלוקצ’יין? לא תודה, בשביל זה יש את PayPal והם ממש לא צריכים להחליף את הDatabase’ים הסופר מהירים שלהם בטכנולוגיית בלוקצ’יין מגושמת ואיטית. הסיבה היחידה שביטקוין כן יצליח זה בגלל שאין לו אמא ואבא, בגלל שהוא decentralized. בכל מקרה, תגובות כמו שלך Age Well עם השנים. עוד כמה שנים זה “שהצלת” את חברים שלך מלקנות ב18K, יראה דיי דומה… Read more »
דניאל
Guest

מחילה אבל התשובה שלך מעידה על זה שאתה גם ב”אורות” ביטקויין גבוהים בלי לעצור רגע ולחשוב …
אלפי עסקים כל יום בכל רחבי העולם נשדדים ומקבלים איומים בחסות הביטקוין אולפני ענק ואפילו ממשלות כבר הסתבכו איתם.
אם לא הייתה אלטרנטיבה הייתי אולי מסכים אתך אבל מכיוון שיש מטבעות עם אבא ואמא ות”ז זה בדיוק הסיבה שהוא קורס ועוד יקרוס עד להיעלמות טוטאלית
,אמרתי את זה והצלתי כמה אנשים מתי שהוא היה ב18k היום הם ממש מודים לי ,
שוב..ממש בשוק שיש סטארטאפים שמושקעים בזה בלי שום מחשבה מעבר לכסף המהיר “כביכול”

אלי
Guest

ספקולציות של מפסידנים ופחדנים שמצתרפים רק בסוף. זה הזמן להשקיע למי שלא הבין. נפילת הביטקוין מי שישמע חחחחח

אנוןב
Guest

מה שמבלבל זה FAKE NEWS
הביטקוין נפל
הביטקוין ירד
הביטקוין עלה
הריפל עלה
למכור מהר
סייבר – 5
הריפל – 5

5 = 5 => סייבר = הריפל.

להפיץ

ניר
Guest

חישוב הפסדי הזמינות באמצעות הדקות (חלוקת הרווחים לדקות בחודש) איננה מדויקת, כי היא תלויה בשאלה האם האנשים שלא השיגו את העסק פנו מיד לעסק אחר, האם אפשרות המעבר קלה (כמו ברכישת מוצר חשמלי פשוט, מיש שלא ימצא כאן – ירכוש שם), או שהמעבר מסובך (מיש לא קיבל תמיכה למאגר המידע שלו בענן של החברה לא יפנה מיד לחברה המתחרה כי אין אצלה את המידע שלו).
במקרים שאין ניויד קל בין מתחרים צריך לבחון את השלכות אי-הזמינות על עריקה מלאה לחברה מתחרה או על שיקולי הצטרפות מקוריים. וזה הרבה יותר קשה לכימות.

אדר
Guest

אפשר להרוויח מיליון אחוז אבל להפסיד רק מאה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: