3 כלים שעזרו לי להיות פרודוקטיבית יותר כשאני כותבת קוד

העבודה מרחוק רק הדגישה את הצורך שלנו בכלי פרודוקטיביות, שיעזרו לנו להתמקד בעבודה ולהשלים משימות. מאיה גרשוביץ-בר, מתכנתת בקאנד, משתפת אותנו ב-3 כלים שמצילים לה את הפרודוקטיביות מדי יום

לאחרונה שמתי לב להמון שיחות בנושא של פרודקטיביות וכלי פרודוקטיביות. אני לא בטוחה למה, אבל זה כנראה קשור לכך שפתאום כולנו עובדות מהבית. אנחנו נמצאות כל היום מול המחשב, ורק מנסות לוודא שנצליח להתרכז בזמן שהמציאות מתמוססת לנו מול הפנים.

כיוון שכך, החלטתי לכתוב פוסט שמדבר על שלוש התופעות שהכי פוגעות בפרודקטיביות שלי, ועל שלושת הכלים שמשמשים אותי לפתור אותן – אחד שאני משתמשת בו כבר כמה שנים, אחד שבדיוק חוגג אצלי שנה, ואחד שאני משתמשת בו רק כמה שבועות וכבר לא יכולה לדמיין את חיי בלעדיו.

למען הסר ספק אף אחד לא שילם לי ואני לא מכירה אף אחד מהיוצרים של הכלים האלו, אני פשוט משתמשת נלהבת

הבעיה: Context Switching | הפתרון: Amazing Marvin

התופעה שהכי פוגעת בפרודוקטיביות שלי, יותר מכל דבר אחר, היא Context Switching. הקטע המעצבן הזה שבו את קופצת בין משימות לעתים קרובות. הכניסה מחדש למשימה לוקחת לי כל כך הרבה זמן, שבפועל אין לי סיכוי להתקדם מדי עם אף אחת מהן. בעבודה יש לי את הראש-צוות הנפלא שלי, שמנסה למזער את כמות ה-Context Switching שאני צריכה להתמודד איתו. המוח שלי, לצערי, מסרב לשתף פעולה לפעמים.

המוח שלנו כזה מנייאק לפעמים

אני יכולה לעבוד בריכוז אינסופי על איזו משימה, ואז פתאום לשמוע קול קטן שאומר “היי, הקוד שאת כותבת פה ממש מתאים לפרויקט השני שאת עובדת עליו, אולי תוסיפי אותו גם לשם?” או “היי, זוכרת שביקשו ממך לעשות את ה-Code Review הזה? אולי תעשי אותו עכשיו כדי שלא תשכחי” ולא לשכוח את “היי, יש קמח בבית? אולי כדי שתלכי לקנות אם את רוצה להכין עוגיות בערב”.

הקול המעצבן הזה הוא המוח שלי שמזכיר לי שהוא פשוט מוצף. אני אדם בוגר, עם משרה מלאה, בן זוג, ילד, בלוג, ותשוקה להכנת עוגיות ביתיות. כל זה אומר שבכל רגע נתון יש לי המון דברים שאני צריכה לעשות. במשך שנים כל המשימות האלה היו פשוט מסתובבות לי בראש ומחכות שאני אעשה אותן. תמיד הצלחתי לעשות בסוף את הכל, אבל גם תמיד הייתי מותשת ממחשבות ודאגות על כל הדברים שאני צריכה לעשות ולא עושה כרגע. זה גרם לי להמון קשיים וחרדה והיה מבאס באופן כללי.

כיוון שאני בן אדם מסודר תמיד ניסיתי לנהל רשימות של דברים שאני צריכה לעשות, אבל איכשהו זה אף פעם לא הלך חלק. היו לי יותר מדי פלטפורמות, כל הזמן ניסיתי אפליקציות ועזבתי אותן. סימנתי מיילים, יצרתי אירועים בקלנדר, שום דבר לא ממש עבד.

לפני שלוש שנים ניסיתי אפליקציה חדשה בשם Amazing Marvin, ואיכשהו איתה דווקא הסתדרתי. אני חושבת שזה היה שילוב של הממשק שהיה נוח ויפה ומה שהם קוראים לו “אסטרטגיות”. האסטרטגיות הן פשוט ערימה של פיצ’רים חמודים שאפשר לעשות להפעיל ולבטל בקלות כדי להתנסות בהן, סוג של עולם שלם של כלי פרודקטיביות בתוך אפליקציה אחת.

"a.k.a להתקשר לביטוח לאומי"

“a.k.a להתקשר לביטוח לאומי” | מקור: Amazing Marvin

האסטרטגיות האהובות עליי הן Eat that frog לסימון משימות שנואות ומפחידות במיוחד, ו-Procrastination count שאשכרה סופרת לי כמה ימים אני כבר דוחה משימה מסוימת. בעזרת שתיהן אני מאתרת משימות שאני צריכה פשוט לעשות כבר או להעיף לעזאזל’ בידיעה שאני לעולם לא אעשה אותן. זה כמו שימוש במזומן לעומת אשראי – כשיש לי בראש משימה שאני דוחה נצח קל לי מאוד להדחיק, אבל כשיש לי מול העיניים משימה שכתוב לי שמחכה כבר 150 יום, זה מניע אותי לפעולה.

זו אפליקציה בתשלום, אבל לדעתי יש חודש חינם ואני בהחלט ממליצה להתנסות בה.

בעיה שנייה: FOMO | הפתרון: Pocket

אני לא יודעת אם פומו היא המילה המדויקת פה, אבל זה הרגיש לי די מתאים. התופעה שאני מתייחסת אליה היא זו שמתרחשת כשאני נתקלת בבעיה, ותוך כדי חיפוש אחר פתרון מגיעה לכל מיני מאמרים ופוסטים מעניינים. מצד אחד, אני לא רוצה לעזוב הכל ולקרוא עכשיו, כי זה ייצור לי Context Switch. מצד שני, חבל לי לוותר על הדבר המעניין שמצאתי. מצד שלישי, זו לא בדיוק משימה. אני לא רוצה להוסיף אותה לרשימת המשימות שלי, כי זה סתם ייצור בלגאן ומשימות “מזויפות”, שאין לי איך לתזמן.
במשך הרבה זמן הייתי שמה את הלינקים האלה באיזו רשימה בצד ושוכחת מהם לעד.

לפני כשנה התחלתי להשתמש ב-Pocket. זו אפליקציה ממש פשוטה שעושה רק דבר אחד, אבל היא עושה אותו היטב – היא שומרת לינקים. יש לה תוסף לכרום שאפשר ללחוץ עליו כל פעם שנמצאות בעמוד מעניין, אז ההוספה ממש קלה. היא מאפשרת לתייג את הלינקים ששמרתן, כדי שאחר כך תוכלו לזכור באיזה הקשר בדיוק רציתן לקרוא את המאמר הזה על Try, Option or Either? והיא מציגה את הכל בתצוגה יפה ונוחה.

מבחינתי ל-Pocket יש שני שימושים עיקריים:

  1. כשיש לי קצת זמן פנוי אני יכולה להיכנס, לבחור מאמר מעניין ולקרוא אותו (קורה לעתים מאוד נדירות).
  2. כשאני מספרת לאנשים על “המאמר המצוין שקראתי” יש לי דרך למצוא אותו ולשלוח להם לינק. למען האמת, Pocket הייתה ההשראה המקורית לעמוד המקורות בבלוג שלי, ודרכה עברו כל הלינקים שנמצאים שם.

בעיה שלישית: מה, כבר ארבע?! | הפתרון: Toggl

לבעייה הזו יש הרבה שמות. חלק יקראו לה “איך הזמן טס?” אחרות יקראו לה “לאן נעלם כל היום שלי?” ורבים מחבריי לעבודה קוראים לה “פתאום, בלי ששמתי לב, נהיה שתיים בלילה”.
לא משנה איך תקראו לתופעה הזו, כולנו סובלות ממנה. זה מה שקורה כשאתן מתחילות לעבוד בבוקר ופתאום נהיה אחר הצהריים. לא הספקתן שליש ממה שתכננתן ואין לכן מושג מה עשיתן כל היום.

מעבר לתחושה הלא נעימה, הבעיה הזו ממש פגעה בי ברמה המקצועית. אחת המיומנויות הכי חשובות שיכולה להיות למתכנתות היא היכולת להעריך כמה זמן משימה תיקח. זו מיומנות שתמיד הייתה מאוד חלשה אצלי ואני עובדת קשה כדי לשפר אותה. מנסיוני, כדי להיות מסוגלת להעריך כמה זמן תיקח משימה אני צריכה לעשות שני דברים –

  1. לפרק משימות מורכבות למשימות קטנות יותר. זו יכולת שמשתפרת עם ניסיון, אימון והיכרות עם הקוד, ואני מרגישה שהשתפרה אצלי מאוד בשנה האחרונה.
  2. להעריך כמה זמן כל משימה קטנה תיקח לביצוע. זה כבר מסובך יותר. כשאני מסתכלת על משימה קשה לי לדעת כמה זמן היא תיקח כי אני לא באמת יודעת מספיק טוב להגיד כמה זמן משימות כאלו לקחו בעבר.

הבעיה הזו, של לא לדעת כמה זמן משימות לקחו לי קשורה באופן ישיר לתחושה שנגמר לי היום ואין לי מושג מה עשיתי. אני עובדת כל היום, אבל העבודה תמיד מורכבת מכמה בלוקים ארוכים יותר שביניהם מפוזרות פגישות, Code Reviews, ארוחת צהריים ופה ושם תקלה שצריך לטפל בה. בסוף היום קשה לי להגיד כמה זמן עבדתי בפועל על כל משימה ספציפית, וגם אין לי זמן לשבת ולהתעסק עם החישובים.

לפני כמה שבועות התחלתי להשתמש ב-Toggl ואני מרגישה שהיא עונה לי ב-100% על הצורך הזה. מדובר באפליקציה פשוטה מאוד. היא בגדול כפתור של טיימר, שאני מדליקה ומכבה בכל פעם שאני מתחילה ומפסיקה לעבוד על משימה. בסוף היום נוצר דוח שמפרט כמה זמן עבדתי במצטבר על כל דבר.

הדבר הכי מגניב, לטעמי, באפליקציה של Toggl הן כל האינטגרציות שחוסכות לי את ההזנה של פרטי המשימה שאני עובדת עליה כרגע. יש אינטגרציה לקלנדר שמאפשרת לתזמן ישיבות, אינטגרציה לגוגל דוקס שמאפשרת לי לתזמן את הפוסט הזה בזמן שאני עובדת עליו, איטגרציה לג’ירה, אינטגרציה לטרלו ועוד מלא אינטגרציות לכלים שאני לא מכירה. האינטגרציה האהובה עליי היא האינטגרציה הגאונית לגיטהאב שמאפשרת לי לתזמן Pull Requests. בלחיצת כפתור אני יכולה לתזמן גם את הקוד שאני עובדת עליו וגם Code Reviews שאני עושה לאחרות.
כיוון שהדבר הכי מעצבן באפליקציות משימות (לפחות מבחינתי) זה ליצור את המשימות ולכתוב כל הזמן על מה אני עובדת בדיוק, האינטגרציות האלו קנו אותי לגמרי.

~

זהו, אלו הכלים האהובים עליי.
אם הם יעזרו לכן, זה יהיה ממש מגניב ואם לא זה גם בסדר. כך או כך, אני ממש ממליצה לכן לשבת, לנסח לעצמכן מה הן הבעיות הספציפיות שמקשות עליכן ואתן רוצות לפתור ולצאת ולמצוא את כלי הפרודקטיביות שיעזור לכן להתמודד איתן.

אשמח לשמוע בתגובות מה הן בעיות הפרודקטיביות שלכן ואילו כלים עוזרים לכן להתמודד איתן.


אהבתן? אל תפספסו:

כך קיבלתי חמש (וחצי) הצעות עבודה מעולות בתכנות – בלי להיות נינג’ה, תותח או תמסח

אמנות ה-CSS: איך בגיל 32 למדתי סוף סוף לצייר


 

המאמר הופיע לראשונה כאן

מאיה גרשוביץ בר

מתכנתת, גיקית, כותבת הבלוג "מאיה כותבת אלגוריתמים"

הגב

20 תגובות על "3 כלים שעזרו לי להיות פרודוקטיבית יותר כשאני כותבת קוד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
קורא חדש
Guest

וואו. היה מוזר לקרוא. הכל כתוב בלשון נקבה ובעברית כשמדברים לקהל של בנים ובנות זה צריך להיכתב בלשון זכר.
חבל. זה הדבר היחיד שהפריע בכתבה הזאת. למה הפמיניסטיות צריכות לדחוף את זה בכוח למרות שזה הורס?

ליאור
Guest

וואו. היה מוזר לקרוא את התגובה שלך, קורא חדש. הכל כתוב בלשון מתבכיינת ובעברית כשמדברים לקהל של בנים ובנות זה צריך להיכתב עם מודעות עצמית מינימלית.
חבל. זה הדבר היחיד שהפריע בתגובה הזאת. למה הגברים צריכים לדחוף את זה בכוח למרות שזה הורס?

משתמש
Guest

בדיוק. ותעשו כמה דיסלייקים שאתם רוצים, יש פה עניין של לעשות דווקא.

ג\'ף בזוס
Guest

זה נכתב במקור לפורום של מתכנתות.

קורא ישן
Guest

יאללה יאללה.
אחלה כתבה שבעולם, לא תוכן ממומן מעפן, לא מילים באוויר, משהו פרקטי מעניין ומועיל.

מה אכפת לך אם היא רוצה לכתוב בלשון נקבה? למה זה “הורס” לך? אתה בן 5?

Didi
Guest

כתבה מעולה!
מצחיקה ומעניינת

אלמוג
Guest

תודה על הסקירה!
עוד פיצ’ר נחמד בpocket זה שאפשר (לפחות עבור מאמרים באנגלית) להשתמש ב-TTS כדי לפוך טקסט לאודיו ולהקשיב לו בזמן שעושים דברים אחרים (אצלי זה בדרך כלל מטלות בבית)

עמית
Guest

מאמר מקסים וסופר שימושי! בתור אקדמאי, הזדהתי מאוד עם המקרה השני שציינת, ואני בהחלט הולך לנסות להשתמש בפתרון שלך.
ובלי קשר, סחטיין על השימוש בלשון נקבה, זה מרענן ואני ממש אוהב את זה!

אנונימי
Guest

מאמר מגניב ממש! הרבה יותר לעניין ופרקטי מהטיפים הכלליים שבדרך כלל שומעים.
נהניתי לקרוא בזמן שבכלל הייתי אמור לעבוד :)

ניר
Guest

אחלה אייטם תודה, אבדוק את פוקט כי אני מחפש תחליף לגוגל-קיפ שמוגבל ביכולת חלוקה לקטגוריות שלו

מישהו
Guest

הוא לא. יש האשתגס

שחר
Guest

היה ממש מעניין ואני הולכת לנסות את כל מה שהמלצת עליו! תודה ששיתפת :)

חיים
Guest

לא זה לא

מתכנת זכר שלא זוכר כלום
Guest
מתכנת זכר שלא זוכר כלום

אהבתי את הקומיקס :)
יופי של טיפים, תמשיכי לכתוב עוד באיזה מגדר שבא לך

אפליסט
Guest

לספר לנו על Pocket ב-2020 זה קצת מצחיק

אנטון
Guest

כתבה מעולה ומעשירה!

כרובי
Guest

אז אתה בעצם אומר שהיא בדיוק כמו אלוהים, גם היא פועלת בנין וירטואלית.

מחכה
Guest

תחזור למכולת של אבא כפרה

papers With Code
Guest

אחלה טיפים- אני הולך לאמץ – בעיקר תודה על ההמלצה לPocket

משתמש אובונטו
Guest

הנה שלושת הכלים שלי:

1. stackoverflow.com

2. Ctrl+C

3. Ctrl+V

wpDiscuz

תגיות לכתבה: