כיצד הגיבו בכירי גוגל כשג׳ובס חשף לראשונה את האייפון?

ספר שראה אור בסוף השבוע האחרון מעניק הצצה אל מאחורי הקלעים של בכירי גוגל יחד עם הכרזתו של האייפון על ידי ג׳ובס ב-2007. הם לא ראו את זה קורה.

iphone 2007

הפוסט נכתב על ידי נתי שוחט.

אין ספק שהפלטפורמה הניידת הנפוצה ביותר בעולם כיום היא אנדרואיד של גוגל ומסיבות ברורות וטובות: היא זמינה בקוד פתוח, מה שהופך אותה לגמישה מאוד (לפעמים יותר מדי עד לכדי נקודה שהדבר נמצא בעוכריה של גוגל) וזמינה לכל, מה שהופך אותה לרחבה מאוד על שלל מכשירים, קונפיגורציות חומרה ומחיר. אחריה נמצאת הפלטפורמה של אפל: iOS, שלאור האסטרטגיה של אפל והשקפתה הסגורה, מגיעה על קומץ מכשירים המיוצר על ידי החברה בלבד.

בעוד התחרות בין אפל לגוגל – כמו כל תחרות בין חברות, טובה לצרכנים, המשתמשים ההדוקים של 2 הפלטפורמות המתחרות לא מפספסים הזדמנות להתווכח איזה מהפלטפורמות היא טובה יותר, אילו פיצ'רים הועתקו וכו'. יריבות זו לובתה לא מעט על ידי מייסד אפל – ג'ובס שהתבטא לא אחת, בין אם באופן רשמי או בדלתיים סגורות נגד אנדרואיד וטען שמדובר במוצר גנוב.

בביוגרפיה שלו, ציין ג'ובס באוזני וולטר אייזיקסון (המחבר של הביוגרפיה של ג׳ובס) שהוא יהיה מוכן להשקיע את מלוא הונה של אפל כדי להרוס את אנדרואיד, מכיוון שמדובר במוצר גנוב. כיום טענות אלו נראות קצת מוזרות, שהרי אנדרואיד ו-iOS אמנם דומות, יש ביניהן גם לא מעט שוני ועצם טענותיה של גוגל בנושא שפיתוחה של אנדרואיד החל עוד בשנת 2005, מספר שנים לפני הצגת האייפון באופן רשמי, מעלות ספק לגבי האשמותיה של אפל.

גוגל הימרה על המודל של בלקברי

מה שכן הדבר לא מנע מאפל לתבוע את שותפותיה של גוגל לפלטפורמת האנדרואיד על העתקת פיצ'רים כאלה ואחרים מממשק האייפון, צעד מכוון ומתריס נגדה של גוגל ואנדרואיד, אם כי כזה שלא נעשה באופן ישיר אל מול גוגל עצמה. לאחרונה, Fred Vogelstein, הכתב הטכנולוגי הוותיק, פרסם את ספרו: Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution בו הוא מסביר על היקף המלחמה בין אפל לבין גוגל, בשוק המובייל, כשתוך כדי הוא מספק אנקדוטות מעניינות על הקושי הרב של חברות פיתוח המוצרים ששינו את העולם, מוצרים היום אנו לוקחים כמובן מאליו.

בעוד אנו רגילים לקטרג על חוסר של פיצ'ר אחד או אפשרות אחרת במכשירי הסמארטפון השונים, הספר מסביר את הקושי העצום בפיתוח מכשיר האייפון, אשר הוריד את אפל על ברכיה הן מבחינת האתגר הכלכלי והן מבחינת האתגר הטכנולוגי אשר החברה עמדה בפניו בשנים שלפני השקתו. כידוע, מסכי מולטי טאץ' היו יקרים מאוד והממשקים של מכשירי סמארטפון היו מסורבלים ומסובכים לשימוש – הניגוד המוחלט למצב הקיים כיום, כאשר ילדים קטנים כקשישים מתנהלים בקלות עם ממשקי הסמארטפון הקיימים היום, בין אם של מכשירי האייפון או האנדרואיד השונים. בספרו, Vogelstein מציין גם את הקושי של גוגל בפיתוח פלטפורמת האנדרואיד, פיתוח ששינה לא מעט את אופי החברה.

מהספר עולה כי 2 הצדדים צודקים בצורה כזו או אחרת: הפיתוח של אנדרואיד החל עוד בשנת 2005, כאשר גוגל רכשה את חברת Android אותה ייסד אנדי רובין, שבחזונו ראה פלטפורמה סלולרית שתציג ממשק נוח וקל לשימוש עבור המשתמש וכן תהיה כר פורה לקהילת מפתחים, כשהמטרה היתה שינוי הסטטוס קוו של עולם הסלולר. מה שכן נראה כי החזון של רובין, בעוד היה מרשים ורחב היה צר מבחינת הממשק והוא הסתמך יותר על ההצלחה הקיימת של מכשירי הסמארטפון הפופולריים ביותר בשוק באותם הימים: מכשירי הבלקברי שהגיעו עם מקלדת ומקשים פיזיים.

הפרויקט הסודי של גוגל היה מאמץ והוא הביא את הצוות של רובין לעבוד סביב השעון, במטרה לפתח את מערכת ההפעלה והפלטפורמה, אולם בינואר 2007 כאשר ג'ובס הציג את האייפון על הבמה, עולמו של רובין התהפך והוא הבין שכל מאמצי הפיתוח שלו היו בכיוון הלא נכון. בספרו Vogelstein מצטט את דבריו של אחד מהמפתחים הבכירים של אנדרואיד, Chris DeSalvo, שציין בפניו כצרכן הוא נדהם לאור הצגת האייפון, אולם כעובד גוגל שעמל קשות על פיתוח האנדרואיד הוא הבין כי הם יצטרכו להתחיל מחדש.

״Chris DeSalvo’s reaction to the iPhone was immediate and visceral. “As a consumer I was blown away. I wanted one immediately. But as a Google engineer, I thought ‘We’re going to have to start over.’”

כיצד הגיב רובין?

techhero_index20070109

האייפון הראשון, אריק שמידט ידע, היתר מודרו

אנדי רובין, אשר במהלך Macworld 2007 היה במסע עסקי במטרה להפגש עם יצרנית סלולר שהציגה את מרכולתה בתערוכת CES. כאשר הוא צפה במצגת של האייפון הוא פלט: "אלוהים אדירים, אני מניח שאנחנו לא הולכים להשיק את הטלפון הזה". הספר ממשיך ומגלה שאחרי התדהמה בנושא, לא רק לגבי הממשק והיכולת של האייפון, אלא גם שגוגל הוא שותפה עקרית לתוכן של המכשיר בדמות החיפוש, המפות ויוטיוב, צוות פיתוח האנדרואיד שינס את מותניו והחליט להתמודד עם האתגר.

התוצאה הראשונה הייתה מכשיר ה- Dream אותו השיקה HTC במהלך אוקטובר 2008, מה שהיווה את יריית הפתיחה של אנדרואיד במאבק מול האייפון. במשפטי הפטנטים אפל הציגה עדויות, המקבלות סימוכין בספרו של Vogelstein, המגלות את השוני בין אנדרואיד בשלבי הפיתוח שלה, טרם הצגת האייפון ובין המוצר שהושק. בתגובות לנושא באתר Osnews, עוד משנת 2012, משתמש עלום שם שהזדהה בתור עובד גוגל שהיה חלק מצוות הפיתוח של האנדרואיד, ציין כי גוגל עבדה על 2 קונספטים: מכשיר ה-Sonner שהיה למעשה האבטיפוס שבסופו של דבר בוטל וה-Dream שהיה למעשה הקונספט שהושק ב-2008.

לטענתו של אותו עובד, המטרה של גוגל הייתה להשיק את ה-Sonner כצעד הראשון ולאחר מכן את ה-Dream, שהיה קונספט ארוך הטווח יותר של גוגל לאנדרואיד. בין אם השקת האייפון היא זו שדחפה את גוגל לנטוש את הקונספט המיושן יותר, או בין אם אבולוציה טבעית – לעולם לא נדע. מה שכן – אין ספק שאחרי השקת האייפון, היה ברור לגוגל באיזה כיוון היא צריכה ללכת. מכשיר ה-Dream שהושק היה חסר יכולות מולטי טאץ', זאת אחרי שסטיב ג'ובס עצמו נסע לקמפוס של גוגל במטרה להפוך את הקערה על פיה ולמנוע מגוגל להשיק אותו, מה שאולי עשה את הפעולה הרצויה בהתחלה, אולם גרם לבכירי גוגל להחליט ולהתחרות באפל בכל הכוח ואכן בהמשך הדרך מכשירי האנדרואיד קיבלו את מלוא יכולות המולטי טאץ' שאפל הציגה באייפון – וההמשך ידוע לכל.

כניסת האייפון לעולם הסלולר בשנת 2007, טרפה את הקלפים ללא כל עוררין, כשהיא תופסת חברות רבות, רובן מובילות בשוק – לא מוכנות ומעבר לכך לא מוכנות להאמין במציאות החדשה. מיקרוסופט איבדה תוך זמן קצר את נתח השוק שלה בעולם הסמארטפונים ועד היום היא נאבקת במטרה להשיב חלק ממנו. נוקיה איבדה את אחיזתה ברוב השווקים בעולם, כשהיא מנסה בכל כוחה למצוא את דרכה, בין אם דרך שותפות עם מיקרוסופט שלאחרונה רכשה את חטיבת המובייל של נוקיה, או דרך מציאת מפלט בפלטפורמת האנדרואיד ממנה היא התעלמה עד כה. בלקברי (לשעבר RIM) עושה כל אשר בכוחה לשרוד ורוב יצרניות הסלולר פנו לכיוונה של אנדרואיד. יכולתה של גוגל להתאושש ולהבין את המציאות החדשה היא ללא כל ספק מעלה מרשימה וברור שאלמלא החברה הייתה במהלכי פיתוח אנדרואיד, היא לא הייתה מסוגלת להציג את הפלטפורמה תוך זמן קצר יחסית.

בסופו של דבר אין זה משנה איזה פלטפורמה טובה יותר עבור משתמש X, מי הציג פיצ'ר כזה או אחר קודם ומי שולט בנתח השוק, הרווחים או מספר כזה או אחר. בסופו של דבר התחרות בין אפל לבין גוגל עושה טוב לצרכנים שנהנים מעצם העובדה ששתי החברות עושות ככל שהן יכולות כדי לספק את הקהל והדרישות ובין אם אתם משתמשי iOS או אנדרואיד זכיתם לקחת חלק במהפכה של ממש.

צפו: סטיב ג׳ובס חושף לראשונה את מכשיר האייפון (2007)

הפוסט פורסם לראשונה באתר iPhones.co.il

iPhones.co.il

הגב

2 תגובות על "כיצד הגיבו בכירי גוגל כשג׳ובס חשף לראשונה את האייפון?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אורי
Guest

גוגל לא רכשה את חברת Danger של אנדי רובין.
אנדי מכר את Danger למיקרוסופט ולאחר מכן הקים חברה חדשה שקרא לה אנדרואיד.
את החברה הזו גוגל רכשה לאחר מכן.

דוד
Guest

אחלה כתבה, תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: