כיצד הפך מכשיר הבלאקברי לרשת חברתית סגורה, איכותית ומצליחה

מדוע הצליחה RIM היכן שחברות גדולות כמו גוגל ופייסבוק נכשלו? מדוע הבלקברי נהפך לסוג של סמל סטטוס וכיצד הפך מכשיר הבלאקברי לרשת חברתית סגורה, איכותית ומצליחה? אליקו יצחקי מסביר.

כפי שמראים הסקרים האחרונים טרנד הרשתות החברתיות ופייסבוק בפרט לא דועך וגורם אף למתנגדים לטרנד זה להצטרף לאותן רשתות.

אחת הבעיות הגדולות של הרשתות החברתיות טמונה בעצם העובדה שהן מצליחות עקב שחיקת המותג. זה לא סוד שההצלחה הגדולה של פייסבוק קשורה לעובדה שזמן רב הרשת הייתה סגורה לקהל הרחב ורק סטודנטים בארה"ב יכלו להרשם לאתר.
מהלך מבריק זה גרם למשתמשי האתר להרגיש שהם חלק מקהילה סגורה, מיוחסת ומוגנת שהכניסה אליה מבוקרת. יתרונות נוספים שפייסבוק השיגה במהלך הם אמיתות הנתונים של המצטרפים לרשת וחסימת גופים מסחריים שונים אשר היו גורמים למסחור האתר.

הסגירות של פייסבוק עוררה קנאה בקרב הגולשים הרבים שלא עמדו בתנאים להרשם לאתר ורק ציפו לרגע בו יוכלו להצטרף לקהילה איכותית זאת. ואכן כאשר ההרשמה לפייסבוק נפתחה לכולם, זרם המצטרפים לא פסק. יחד עם גדילת האתר, החלו להכנס לרשת גופים רבים שגרמו למסחור האתר ובנוסף לכך הצטרפו לא מעט משתמשים אשר פתחו חשבונות פיקטיבים על מנת לדלות מידע ממשתמשים אחרים או ביצוע פעילויות לא חוקיות אחרות על מנת להשיג את אותו המידע המבוקש כל כך. יחסית לרשתות החברתיות האחרות, פייסבוק עושה מאמצים רבים על מנת לשמור על איכות השירות אותו היא מציעה אך עדיין קיימים משתמשים רבים אשר היו מעדיפים שהרשת הייתה יותר סגורה ואיכותית.

הרעיון העומד מאחורי הרשתות החברתיות הסגורות אינו חדש, אחת מהרשתות החברתיות הראשונות הנקראית Orkut אשר נוסדה בתחילת 2004 ונרכשה ע"י גוגל כ 3 שנים אחרי זה, דגלה בעקרון הזה מרגע הקמתה ואפשרה הצטרפות לאתר רק דרך הזמנה ממשתמש אחר באתר. מהלך זה הפך מודל לחיקוי בשירותים רבים אחרים בשנים האחרונות מכיוון שאפשר בקרה על כמות ההרשמות תוך כדי שמירה על איכות השירות והתאמתו למספר המשמשים. בדומה לפייסבוק, גם במקרה של Orkut, ההרשמה לשירות נפתחה בסופו של דבר והאתר איבד את המאפיין היחודי שלו.

הבעיה הגדולה העומדת בפני עולם הרשתות החברתיות היא המודל העסקי הלא מפוענח של עולם זה. כל יזם מתחיל יודע שברוב המקרים הנוסחה לעשיית כסף מאתרי אינטרנט היא מאד פשוטה: היקף התעבורה באתר + כמות הדפים הנצפים +כמות המבקרים הייחודים + זמן השהייה באתר + כמות המשתמשים הרשומים = שווי האתר. על מנת לתרגם את האתר שלהם לכסף, אותם יזמים בעולם הרשתות החברתיות עומדים בפני דילמה לא קטנה והיא האם לשמור על רשת קטנה ואיכותית שלא דורשת כסף עבור ההרשמה או לפתח שירותים חובקי עולם אשר זמינים לכל אך יפגעו בייחודיות והאטרקטיביות של הרשת. למרבית היזמים אין ממש ברירה, הם צריכים להציג תוצאות למשקיעים ולתרגם את המוצר שלהם לכסף על מנת לכסות את ההוצאות הגדולות ולכן לרוב יבחרו באפשרות השניה.

אבל כן קיימת חברה שהצליחה לשבור מחסום זה וכנראה מבלי להתכוון לכך והיא החברה הקנדית RIM יצרנית מכשירי הבלקברי. אחד היתרונות המרכזיים במכשיר הבלקברי היא המקלדת הנוחה של המכשיר המאפשרת כתיבה נוחה ושירות הדואר האלקטרוני היעיל של החברה המאפשר זמינות ונוחות מירבית ולכן ולא פלא שרוב אנשי העסקים בעולם בחרו בבלקברי כמכשיר המועדף עליהם עקב השימוש העקרי שלהם ביישום הדואר האלקטרוני.

לא לחינם הפך הבלקברי לסוג של סמל סטטוס, אם זה עקב מחירו היחסית גבוה או בזכות קהל המשתמשים האיכותי שלו המונה מנכ"לים בכירים, פוליטיקאים ידועים ואנשי תקשורת מפורסמים.
מאפיין ייחודי נוסף שהמכשיר מציע הוא קוד הפין היחודי אשר מגיע יחד עם המכשיר. בעזרת אותו קוד, יכולים משתמשי הבלקברי לתקשר אחד עם השני בחינם על גבי תשתית האינטרנט. על מנת לבצע זאת יש צורך בשימוש בתוכנה הנקראית בלקברי מסנג'ר או בקיצור BBM המזכירה תוכנות מסרים מיידים אחרות כגון ICQ והמסנג'ר של מיקרוסופט.
ההבדל העיקרי בין תוכנת המסנג'ר של הבלקברי לשאר התוכנות הקיימות בשוק הוא שרק משתמשי בלקברי יכולים להשתמש בתוכנה הזאת והיא אינה זמינה לכלל האוכולוסיה. אז נכון שתוכנות מסרים מיידים קיימות כבר שנים רבות ולא ממש מחדשות בתחום האינטרנט, אך השימוש בתוכנה של הבלקברי מאפשר גישה לסוג של עולם סגור ואיכותי דבר שלא מתאפשר בשאר תוכנות המסרים המידיים.

עם הכניסה של מכשיר האייפון לארצנו הקטנה דובר רבות על החוזים הדרקוניים של חברות הסלולאר מול חברת אפל וההתחייבות שלהן למכור מאות אלפי מכשירים יחדיו. למרות כל ההד התקשרותי סביב האייפון נראה שדווקא הבלקברי מתחיל לצבור לא מעט מעריצים ואף בעלי אייפון קיימים מחליפים אותו בבלקברי הנחשק.
ייתכן שהסיבה העקרית לכך קשורה בצורה זאת או אחרת לסמל הסטאטוס שהבלקברי מייצג ולא בהכרח לנוחות שלו. בזמן האחרון ניתן לראות שלא מעט אנשים  מפרסמים את קוד הפין שלהם בדפי הפייסבוק שלהם ומבקשים להוסיף אותם לרשימת החברים שלהם במסנג'ר של הבלקברי. הבלקברי הפך אף לסימן היכר בלא מעט  מקומות בילוי הפונים בעיקר לקהל בוגר ואיכותי.

כפי שזה נראה, הבלאקברי יצר כנראה מבלי להתכוון סוג של רשת חברתית אשר מייצגת את ההפך מרוב הרשתות החברתיות הקיימות והמוכרות ומאפשרת גישה למספר מצומצם של משתמשים אשר דבר אחד מייחד אותם והוא הבעלות על מכשיר הסלולאר שלהם.

למרות שהמשאבים של חברת RIM ממוקדים בתחומים אחרים, ייתכן ואם החברה תשכיל להתמקד גם בתחום הרשתות החברתיות ולייצר אפליקציה יותר חברתית בדומה לאתרים כמו פייסבוק, היא תוכל ליצור רשת חברתית סגורה ואיכותית אשר תהפוך את המכשיר שלה לנחשק עוד יותר. בעידן של רשתות חברתיות מבוססות מקום,ייתכן  ושימוש של אותה רשת יחד עם רכיב ה GPS של המכשיר אף יגביר את הביקוש לרשת חברתית מסוג זה בקרב משתמשי המכשיר. במקרה של הבלקברי המודל העסקי של רשת כזאת ברור, ככל שיצטרפו יותר משתמשים כך החברה תמכור יותר מכשירים מכיוון שזאת תהיה הדרך היחידה להצטרף לשירות. המחיר הגבוה של המכשיר יגרום לכך שהרשת עדיין תשאר קטנה יחסית ואיכותית.

מהלך שכזה יבדל את משתמשי הבלקברי ממשתמשי מכשירים מתחרים אחרים כגון האייפון המאפשרים להתקין אפליקציות המאפשרות גישה לרשתות החברתיות השונות או לשירותים כגון טוויטר אך לא מציעות גישה לאותה רשת סגורה שמשתמשי הבלקברי יוכלו להנות ממנה במקביל לגישה לרשתות החברתיות האחרות.

אין ספק שהבלקברי מיקם את עצמו במקום מכובד בזירת הסלולאר, עם התפתחות האינטרנט הסלולארי רוב המכשירים הניידים הופכים לסוג של סמארטפונים אותם מחשבים קטנים ומתוחכמים והנסיון הרב של חברת RIM בתחום יהיה לה לעזר רב. כל עוד החברה תשמור על הבידול שלה לעומת המתחרים ותמשיך להתמקד בקהל העסקי היא תוכל להתפתח ולהציע שירותים נוספים סביב המוצרים המצליחים שלה אך כפי שראינו בדוגמאות הקודמות, במידה והחברה רוצה לשמור על הדימוי האיכותי של המוצר עליה לנתח מהלך עתידי שכזה על מנת שלא תהפוך מכשירים כמו הבלקברי לעוד סוג של מתחרה לאייפון.

.

פוסט זה נכתב במקור בבלוג המומחה.

אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הוא המייסד והעורך הראשי של בלוג המומחה. הוא שימש עד לא מזמן כמנהל מחקר ופיתוח בחברת סטארט אפ בינלאומית וכיום הינו יזם ויועץ עצמאי.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: