גיק על אחת: הילה אוביל-ברנר, האישה שמאחורי "יזמיות" ועוד

היא הקימה יחד עם בעלה את WhiteSmoke, שכמעט הנפיקה וכשלה. כעת הקימו השניים חברה אחרת בזמן שהילה מריצה גם את "יזמיות", ארגון לנשים בעולם הסטארטאפ

הילה אוביל-ברנר

הילה אוביל-ברנר היא אולי אחת הנשים המובילות בארץ בתחום היזמות והסטארטאפים. עורכת דין במקצועה, שגילתה מהר מאוד שהאנדרנלין הטמון בעולם הסטארטאפים מתאים לה יותר מאפרוריות עולם המשפטים. יחד עם בעלה, לירן, היא הקימה את WhiteSmoke, חברת סטארטאפ שמתמקדת בעריכה והגהה של טקסטים באנגלית. החברה נחשבה במשך זמן רב לסיפור הצלחה ישראלי עצום, ואף עמדה לפני הנפקה בארה"ב, אך כשלה ברגע האחרון.

לאחר עשר שנים בחברה, כשהיא כבר הייתה גדולה מספיק ומובילה בתחומה, ולאחר ניסיון ההנפקה הכושל, החליטו הילה ולירון לעזוב את תפקידיהם הניהוליים בה (הם עדיין מחזיקים במניות), ולהתקדם להקמת חברה חדשה. למיזם החדש של השניים קוראים KeyDownload, חברה בת שלושה חודשים העוסקת בתחום ההורדות, עם הרבה נגיעות למדיה החברתית.

בנוסף, מריצה הילה מיזם חברתי בשם "יזמיות", המאגד נשים מובילות בעולם הסטארטאפים, וכאלה המעוניינות להיות להפוך לכאלה. הפעם, מדובר במיזם שאינו למטרת רווח.

הפקת לקחים

עם כל כך הרבה נסיון, אני יכולה לראות למה הקמת את "יזמיות" ועוד נחזור אליו, אבל מה לך ולבלשנות של WhiteSmoke?

כלום. אני פשוט מאוד אוהבת לכתוב ולקרוא, ומאוד מצרה על זה שאנשים לא משקיעים זמן וסבלנות בכתיבה נכונה. אתה קורא היום חיבורים של סטודנטים ומופיעה בהם המילה "סבבה" וזה נורא. מהמקום הזה הגעתי כשהקמתי את WhiteSmoke.

סיבה נוספת היא שאנשים לא יודעים לתקשר טוב. גיליתי במהלך נסיון ההנפקה שלי בארה"ב שמנכ"לים שלא יודעים אנגלית טובה פשוט לא עוברים מסך. הם מצטיירים כמגושמים וכמעט טיפשים. אנגלית זו שפה שמחברת בין אנשים והיה לי חשוב לסייע לשימוש נכון בה.

למרבה הצער, נסיון ההנפקה של WhiteSmoke כשל. איזה לקחים הפקת מההרפתקה הזו?

הלקחים? להיות עם אצבע על הדופק כל הזמן בנוגע לתחרות ולהתקדמות השוק. אני חושבת שאת זה יכולתי לעשות בצורה יותר מהודקת.

ומה היית מציעה לחברות שעומדות בפני הנפקה?

הן צריכות להיות בגודל המתאים ובאיתנות הפיננסית המתאימה.

אם יכולת לבחור תכונה אחת שתאפיין יזם מצליח, מה היא תהיה?

נחישות, דבקות במטרה. חיים של יזם הם מאוד הפכפכים וקשים לפעמים. יש עליות, מורדות ופחדים. צריך ממש לרצות את זה כדי לעבור את כל הדברים האלה, להיות ממש מאוהב במה שאתה עושה.

שימו לב גם לעניינים ה"ארציים"

איזו המלצה יש לך עבור יזם צעיר בתחילת דרכו?

לגייס כסף מהאנשים הנכונים, ובכלל, בניית אסטרטגיית גיוס כסף היא הצעד הכי חשוב של יזם. הוא צריך שהאסטרטגיה הזו תעלה בקנה עם השאיפות של המיזם. אם הוא רוצה להיות חברה בינלאומית הוא צריך לגייס סוג מסוים של כסף, ואם מקומי – זה סוג אחר. הוא צריך להחליט אם הוא רוצה לצאת לאקזיט או ללכת להנפקה. בנוסף, לבנות מודל עסקי שהוא נכון ומתאים למוצר הספציפי.

ליזמים יש כל כך הרבה חלומות, וקשה מאוד להקשיב, בעיקר כשמנבאים לך שחורות. צריך לשים לב לדברים האלה. לכן עצה נוספת שלי היא קודם כל להקשיב.

ומהם שלושת המכשולים מהם היית מציעה לו להיזהר?

1. לגייס רק מסוג המשקיעים שאתה רוצה, ולהזהר מבניית השקעה לפי משקיע, אלא לבנות אותה לפי מה שמתאים למוצר.
2. להזהר לא להסחף לטרנדים, ולפתח מוצרים לפי מה שקוראים עליו בעיתון. למשל פתאום שירותי ענן זה הדבר הבא, אז כולם מדברים על ענן.
3. להיות עם הרגליים על הקרקע כל הזמן. לא לאבד את הקשר עם המציאות.

ישנן בנות

המיזם החדש שלך, "יזמיות", מתעסק בדיוק בנושאי יזמות, מה זה בדיוק?

"יזמיות" זה ארגון שהקמתי עם עוד שלוש שותפות, וחברות בו כמעט 300 נשים שהן או יזמיות בפועל או כאלה שרוצות ליזום. אנחנו נותנים להן כל מני כלים להגיע לשם, בין אם זה בעולם הפיננסי ובין אם בכישורים שמעבר. זו לא חכמה, אלא ארגון שמאגד בתוכו נשים שממש רוצות לעזור אחת לשניה.

התחלתי את זה כי ראיתי שבניגוד למה שאנשים חושבים יש לנשים המון רצון לעזור אחת לשניה, והרבה יזמיות חוות את אותם הקשיים ואותם האתגרים. חשבתי למשל שכמו שיזמים ישראלים מתחברים בקבוצות, אז גם נשים יכולות להתחבר כך.

זה דווקא לא בא מהפן הפמיניסטי הלוחמני אלא ממקום של נטוורקינג, לעשות משהו מגניב לנשים. לא באנו ממקום של אנדרדוג, אלא ממקום "יש לנו כוח ואנחנו יכולות להעצים אותו יותר".

את יכולה לתת לי קצת דוגמאות לאתגרים משותפים?

למשל כשאת נכנסת לחדר בטוחים שאת סמנכ"ל השיווק, כי את בטח לא המנכ"ל. אי אפשר להתעלם גם מהשילוב של אמהות וקריירה, ומהתחושה שהסביבה נותנת לך שאם את אשת קריירה את בטח אמא פחות טובה. התמודדות נוספת היא איך לגייס כסף כשאת בהריון, אני למשל עשיתי את זה בחודש תשיעי.

את לא חוששת שזה דווקא ינציח את הבעייתיות?

בעיני זה לא מנציח אותה, כי אני רואה את האנרגיות בקבוצה, והן כאלה של עזרה הדדית. על פניו זה מוכיח את עצמו. ברור שיש חשש שנהפוך לאנדרדוג של הקבוצות, אבל יש אצלנו נשים מצויינות וחזקות, עם סטארטאפים מצויינים.

להערכתך, יש היום הרבה יזמיות בשוק?

יש מעט מאוד, מעט מדי. רק לפני שבועיים ראיינתי מישהי עם תואר שני לתפקיד מזכירות, שסיפרה לי שהיא חלמה תמיד להקים מיזם, שאלתי אותה למה היא רוצה להיות מזכירה, והיא אמרה שהיא רוצה להיות אמא טובה. חייבים להבין שהורות לא קשורה לזה, לא היה דבר מחמיא יותר מאשר לשמוע את הילדה בת השמונה שלי משוויצה בזה שההורים שלה הקימו כבר שתי חברות.

הבנתי שיש איזו תחרות מתקרבת?

התחרות היא בין נשים יזמיות שמגישות מועמדות להציג את החברה שלהן. מתוכן נבחרות חמש, והן יציגו ב-22 באוקטובר מול אנשי מיקרוסופט. כל החמש יהיו מועמדות לאקסלטור של מיקרוסופט, והמצגת הטובה ביותר תזכה בפרס ממיקרוסופט.

ואם מישהי רוצה לגשת?

היא צריכה להגיש פרופיל חברה של עמוד אחד וחצי עמוד על הצוות וכמה כסף הן רוצות לגייס. חשוב לציין שזה מאפשר התמודדות גם למיזמים בשלבים מוקדמים מאוד, כשעוד אין פרוטוטייפ, ועד למיזמים שכבר גייסו. מבחינה מגדרית, כמובן שכדי לקחת חלק בתחרות אישה חייבת להיות אחת מהיזמיות.

 


.
בחסות StartTWS – כנס הסטארטאפים הגדול בישראל
.


ב-17 באוקטובר ייערך אירוע הסטארטאפים הבינלאומי הגדול ביותר בישראל, StartTWS שיכלול הרצאות ופאנלים בנושא סטארטאפים והון סיכון ואת ה-Startup Arena, תחרות הסטאטראפים הבינלאומית הראשונה שנערכת בישראל. השנה, בנוסף לאירוע עצמו, תערך מסיבה מיוחדת וסגורה למוזמנים בלבד בערב שלאחר הכנס.

הרשמו עכשיו כדי להבטיח את מקומכם : StatTWS Registration

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

2 תגובות על "גיק על אחת: הילה אוביל-ברנר, האישה שמאחורי "יזמיות" ועוד"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אליקים סלע
Guest

מעונין בפגישת הכרות

אליקים 0522729185

שרון ושלר
Guest

תותחית! בהצלחה היללה, ושלר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: