"יש הנחה מוטעית שדעות קדומות לא קיימות בהייטק"

הילה יהודה, מהנדסת תוכנה בכירה במיקרוסופט, חזרה מחופשת לידה עם סטארטאפ ובמקום לעזוב – הקימה אותו בסיוע החברה. רגע לפני שהיא משיקה אותו בארה"ב, תפסנו אותה לשיחה על נשים ומחשבים, על אתגרי הניהול שנשים נתקלות בהם ואיך אפשר לפתור אותם

הילה יהודה. צילום: עפרה רון מזור

מאת אמיר ברקול

הילה יהודה (40) היא מנהלת פיתוח במרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל בשמונה השנים האחרונות, וגם יזמת במשרה מלאה. בימים אלה, כשמאחוריה קריירה מרובת תפקידים של יותר מ-15 שנה בעולם ההייטק הישראלי, משיקה הילה בארצות הברית אפליקציה חברתית שהקימה בסיוע מיקרוסופט, אותה הגתה ו"בישלה" במהלך חופשת הלידה האחרונה שלה, לפני כמעט שנה.

מתי הבנת שתחום המחשבים הוא זה שמושך אותך?

“כבר בתור ילדה אהבתי מתמטיקה ופיזיקה, אבל מחשבים לא עניינו אותי במיוחד ובכלל התחברתי יותר לעולם האמנות. כשקיבלתי בתיכון זימונים למיונים ביחידות מחשבים כמו ממר”ם, העדפתי לוותר ולשרת בתפקיד שטח בתור מדריכת חי”ר ומדריכת נגמ”שים. אחרי השחרור נסעתי למנהטן ללמוד עיצוב, ורק כשחזרתי לארץ נרשמתי ללימודי מדעי המחשב באוניברסיטת בן גוריון. אני מודה שבתקופה ההיא בקושי ידעתי להדליק מחשב, אבל חשבתי שאם העיסוק במדעי המחשב כרוך בפיצוח בעיות, כמו במתמטיקה, אז יהיה לי מעניין. חברים שלי לא הבינו בהתחלה את הבחירה, הם היו בטוחים שאלך ללמוד אמנות בבצלאל”.

מאמנות ועיצוב קפצת למחשבים. איזה מסלול הוביל אותך להנדסת תוכנה ויזמות?

“סיימתי את הלימודים שנייה וחצי אחרי שבועת ההייטק של תחילת שנות האלפיים התפוצצה. זו הייתה תקופה די מאתגרת למצוא בה עבודה בתחום, ושררה אי ודאות לא נעימה לאלו שסיימו לימודי תואר מפרכים. אבל אני די אופטימית מטבעי, וגם עקשנית, כך שידעתי שאני אעשה מה שצריך ולא אוכל להיות מאוד בררנית, וכך מצאתי את העבודה הראשונה שלי.

"בשנים הראשונות עבדתי כמתכנתת בסטארטאפים והתקדמתי לתפקיד מתכנתת וראש צוות. אהבתי את האנרגיות שיש בסטארטאפים ואת העובדה שכמעט הכל אפשרי ונמצא בידיים שלך, אבל באיזשהו שלב עניין אותי יותר ללמוד איך בונים ומרימים מוצר על פי הספר. במיקרוסופט בדיוק חיפשו מתכנתת בתחום הענן והתקבלתי.

"אחרי כ-3 שנים התקדמתי לתפקיד מנהלת פיתוח בקבוצת ה-Power BI. למרות שברוב השנים הרגשתי בת מזל על שהצלחתי לתת לתשוקה שלי מעוף בעבודה, משהו בפנים תמיד הרגיש לי עדיין לא מספיק. בשנים האחרונות התעורר בי יצר היזמות והסתובבו לי בראש כל מיני רעיונות, אבל הייתי מושקעת בעבודה ולא התפניתי להעמיק בהם”.

באילו אתגרים ניהוליים נתקלת שלדעתך נבעו מהיותך אישה?

"היו הרבה שנים שבמהלכן בכלל לא נתתי את דעתי לסוגיה, הרגשתי שכולם יכולים להגיע לאן שירצו בעבודה קשה, ברצון וביכולת להרים את הראש ולא לוותר. רק בשנים האחרונות הבנתי כמה העובדה שאני אישה השפיעה על הקריירה שלי, וכמה רוב הקלישאות נכונות.

"היו לא מעט נקודות מאוד מתסכלות של התמודדות עם פידבקים לא ענייניים מהסביבה הפנימית, שחלקם ללא ספק נבעו (במודע או לא) מעובדת היותי אישה. נוסיף על זה הערות מהסביבה בחוץ על כמות שעות העבודה ואיפה זה בא על חשבון הילדים, ונקבל חבילה נאה של התמודדות לא פשוטה. זכורה לי במיוחד עצה מצוינת מיועצת שינה. אני חשבתי שהבן שלי סובל מבעיות שינה בגלל שאני לא מספיק בבית ועובדת שעות ארוכות, והיא דווקא הרגיעה ואמרה שיש יותר כוח וחשיבות לדוגמה שאני מעבירה לו כאישה שהיא גם אמא עובדת ועצמאית שמבקשת לעצמה קריירה. המשפט הזה מלווה אותי עד היום בזמנים שבהם יותר קשה לאזן בין עבודה לבית.

"האתגר במקצוע שלנו נובע מהעובדה שבדרך כלל האנשים (גברים ונשים) בסביבה נחשבים פתוחים ומודרניים, והציפייה המוטעית, אך הטבעית, היא שדעות קדומות לא שייכות לענף ההייטק. ועם זאת, עם השנים גיליתי שזה כל כך חזק ומוטבע בנו, עד שצריך כישורים גבוהים של תשומת לב ורגישות – מצרך נדיר בסביבה לחוצה ותחרותית כשלנו – בשביל לראות את היחס השונה, את הפערים בין נשים וגברים. למזלי, בשנים שלי במיקרוסופט, עבדתי לצד שורה של מנהלים ומנהלות שהצליחו באמצעות דוגמה אישית ליצור סביבת עבודה חיובית לנשים וגברים כאחד. זה לא מובן מאליו במציאות שבה 'אם את ביקורתית – את בכיינית; אם את מביעה את דעתך – את דעתנית מדי; ואם את מקצועית ועומדת על שלך – את ביץ’ וקשוחה'.

"לדעתי, האתגר הוא הצורך להיות מאוד נאמנה לדרך שלך ולהרים את הראש. זה לא תמיד קל והרבה פעמים לוקחים ללב, גם אני לקחתי ללב ומינפתי את זה הלאה".

 Hero Images/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Hero Images/ Getty Images Israel

איך לדעתך ניתן לפתור את האתגרים ולצמצם את הפערים?

"אין פתרון מהיר. זה אישי, תרבותי וחינוכי, ויקחו שנים על מנת להיפטר מהדעות הקדומות על נשים, אבל אני חושבת שזה מחלחל בתעשייה ונעשים הרבה צעדים חשובים כדי לקדם את הנושא. בטווח הקצר אני חושבת שיש לחזק את הנשים עצמן, ובעיקר לראות את הדברים מתוך מבט מפוכח".

כבר הגעת לתפקיד ניהולי בחברה ענקית. מה פתאום החלטת להקים סטארטאפ?

"מאז ומתמיד בער בי הדחף לעשות יותר, ולמזלי במהלך השנים זה קיבל צורה של דרייב מאוד גדול לעבודה שהייתי מעורבת בה. ההחלטה לעזוב תפקיד ניהולי שמאוד אהבתי הדירה שינה מעיניי לא מעט לילות, ובאותה נשימה ברור לי שזה בדיוק מה שהייתי צריכה לעשות.

“בהריון של בני השלישי החלטתי שאני מנצלת את חופשת הלידה כדי לעשות לעצמי קורס מזורז ביצירת יש מאין – מה זה רעיון, איך מפתחים אותו, איך מייצרים מודל עסקי וכדומה. קראתי המון, נפגשתי עם הרבה אנשים והתחלתי לגבש לעומק את הרעיון שלי. היה לי ברור שאני הולכת על זה בכל הכוח, קיבלתי הצעות ממשקיעים וכבר השלמתי עם העובדה שאצטרך להיפרד ממיקרוסופט. במזל, פחות או יותר באותו זמן, נפתחה בחברה תכנית יזמות וקיבלתי את ההזדמנות להציג בפני קבוצת מנהלים את הרעיון שלי. התגובה שלהם הייתה ‘אנחנו אוהבים את הרעיון ומאמינים בך, ניתן לך תקציב ועזרה להרים את הסטארטאפ’, וכך קרה”.

במה הסטארטאפ עוסק?

“זו פלטפורמת תוכן לקהילות, שמאפשרת למשתתפים להעביר ביניהם תכנים ומסרים חיוביים באופן קריאייטיבי ומשחקי. הרעיון מבוסס על המשחק הנוסטלגי ‘חבילה עוברת’, אבל תכננו אותו כך שיתאים לעולם הטכנולוגי-דיגיטלי של היום. בימים אלה אנחנו יוצאים עם גרסת בטא בארצות הברית, ובקרוב נתחיל שם השקה שקטה”.

יש לך טיפים למפתחים ולמפתחות שבדרך?

“לא לפחד מאי ידיעה, לשאול, לנסות, להבין שזה ממש בסדר לטעות כל עוד לומדים מהטעות. לבקש פידבק, ולא להזניח את הכישורים הרוחביים משום שהם אלו שילוו אותך לאורך כל הקריירה, גם כשהטכנולוגיה והדומיין ישתנו“.

 

הכתבה בחסות Microsoft

מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל גאה להיות מעסיק המאמין בנשים טכנולוגיות ובסביבת עבודה מגוונת המעסיקה ומקדמת אנשי מקצוע באשר הן/ם. אנחנו מאמינים ששונות טומנת בחובה ערך, גם לנו כחברה וגם ללקוחות שלנו. מעוניינים/ות בסביבת עבודה כזו? לחצו כאן לרשימת המשרות הפתוחות.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: