עולם חדש: 3 תעשיות שאינטליגנציה מלאכותית תשנה לחלוטין

פיתוחים טכנולוגיים משפיעים על חיינו ומעצבים אותם כל העת. אבל אינטליגנציה מלאכותית, למידת מכונה ומאגרי Big Data הם לא ׳׳עוד פיתוח׳׳ – אלו הם שינויים מהותיים של העולם כפי שאנחנו מכירים אותו. הנה 3 ענפי תעשייה שישתנו מהקצה אל הקצה ממש בקרוב

מקור: Pixabay

מקור: Pixabay

מאת ברנרד מאר, פורבס ישראל

היסטורית, כשטכנולוגיות חדשות הופכות לקלות יותר לשימוש, הן משנות תחומי תעשייה.

זה מה שמתרחש סביב בינה מלאכותית ו-Big Data, כאשר המחסומים ליישום שלהם הולכים ונעלמים (עלות, עוצמת המחשבים וכו’). עוד ועוד תעשיות יעשו שימוש בטכנולוגיות הללו ועוד ועוד סטארטאפים יופיעו כשבאמתחתם רעיונות חדשים כיצד לערער את הסטאטוס קוו שבו נתונות הטכנולוגיות הללו.

להערכתי, מהפכת האינטליגנציה המלאכותית לא באה; היא כבר כאן. וקודם כל, נסקור את השפעתה החזויה על מספר ענפי מפתח.

שירותי הבריאות

מרבית האנשים מסכימים שמערכת הבריאות הציבורית נתונה במשבר, וסטארטאפים רבים מאמינים שהתשובה הגדולה ביותר לכך היא להשיב את הכוח לידיהם של החולים.

כולנו מסתובבים עם המקבילה של העולם האמתי לטריקורדר מ-Star Trek (או לפחות עם גרסה מוקדמת שלו) בכיס, והטלפונים החכמים, ומכשירים חכמים אחרים, רק ימשיכו להתקדם ולשלב בתוכם יכולות AI ו-Big Data. אלו יאפשרו לאנשים לבצע אבחונים רפואיים בעצמם.

כך לדוגמא, מיפוי הרצף הגנטי של אנשים והשוואתו עם מאגר נתונים רחב, יאפשר לרופאים – ו/או לרובוטים אינטליגנטיים – לחזות את ההסתברות שאותו אדם ילקה במחלה מסוימת, ואת הדרכים הטובות ביותר לטפל במחלות הללו כשהן יופיעו.

חברות כמו גוגל, אפל, סמסונג ואחרות משקיעות מיליארדים בפיתוח חיישנים ביומטריים חדשים. בשילוב עם Big Data, המידע שיישאב מהחיישנים הללו יוכל לסייע במניעת מחלות והרחבת תוחלת החיים.

לא סביר שהצרכנים ישלמו על כך. לחברות הביטוח יש אינטרס רחב בטכנולוגיות חדשות שישמרו על לקוחותיהן בריאים יותר, ורובוטים אינטליגנטיים שיזכירו לכם לאכול בריא יותר, לקחת את התרופות שלכם ולעבור בדיקות אבחנתיות חשובות שיכולות להשאיר אתכם מחוץ לבית החולים, הן השקעה טובה מאוד עבורן. (עוד על השינוי שצפוי לעולם הביטוח – בעוד רגע).

פיננסים

מקור: Pixabay

מקור: Pixabay

אינטליגנציה מלאכותית עומדת להיות חשובה ביותר גם בתעשיית השירותים הפיננסיים.

בעתיד הקרוב מאוד, ייעוץ פיננסי מבוסס AI יתחיל להחליף יועצים בשר ודם. מערכות ממוחשבות יכולות למיין עשרות אלפי חברות אפשריות ולהמליץ במי מהן להשקיע. הן יכולות להתבונן בפוסטים שלכם ברשתות החברתיות ובדואר האלקטרוני, ובאמצעות ניתוח יסודי של הנטיות שלכם לקבוע אילו חברות עומדות בקו אחד עם הערכים החשובים לכם ועם רמת הסיכון שאתם נוטים לה. לאחר מכן, הן יכולות להמשיך לעקוב אחר הפרופיל האישי שלכם, ואחרי השוק, ולעזור לכם להתאים אליו את הפרוטפוליו שלכם בזמן אמת.

יועץ אנושי אפילו לא יכול להתחיל להתחרות עם רמה כזו של פירוט ואוטומציה.

כל זה עוד מבלי לקחת בחשבון את האלגוריתמים שכבר כיום מבצעים העברות בשוק המניות בתוך אלפית השנייה, ומייצרים תחזיות רווח המבוססות על מאות, אם לא אלפי פרטי מידע.

תקופת הניחושים ותחושות הבטן בכל הנוגע להשקעות, עומדת להיעלם. בנוסף, מערכות AI יפיקו רווח גם לבנקים ולמלווים על ידי כך שהן תהיינה מסוגלות לנבא מי מהמועמדים להלוואה אישית או עסקית הם השקעה ברמת סיכון גבוהה או נמוכה. נתוני האשראי שלנו כבר נמצאים בדרכם להיות הרבה יותר מאשר סכום כל החובות ותשלומי החשבונות שלנו. לא יעבור זמן רב עד שטכנולוגיות AI שיעבדו בשירות הבנקים תהיינה מסוגלות לומר, על סמך דבר פשוט כמו סוג המוצרים שאתם קונים, והמקום שבו אתם קונים אותם, האם תצליחו להחזיר את ההלוואה שקיבלתם לרכישת רכב או לא.

ביטוח

מקור: Pixabay

מקור: Pixabay

חברות הביטוח שלכם יעברו גם הן שינוי מהותי באמצעות האינטליגנציה המלאכותית וה-Big Data. השינוי כבר החל, כשחברות ביטוח אמריקאיות כמו Progressive מציעות הנחות למי שמסכים לשים מכשירי ניטור קטנים ברכב, המאפשרים להן לדעת האם הוא נהג זהיר או לא.

דמיינו לעצמכם חברת ביטוחי בריאות שעושה את אותו הדבר: רק תענדו את המכשיר החכם הזה עליכם למשך מספר שבועות, ואנו נודיע לכם אם אנחנו יכולים לבטח אתכם בתעריף נמוך יותר. אם קצב הלב שלכם, לחץ הדם, רמות הפעילות ודברים נוספים יעידו על כך שאתם מנהלים אורח חיים בריא, תקבלו הנחה.

שינוי גדול נוסף שתחום ה-AI יוכל להוביל בו הוא תחום הרכבים האוטונומיים. אחת המטרות העיקריות שעומדות מאחורי הניסיונות לפתח רכבים אוטונומיים היא שהם כמעט אף פעם, אם בכלל, מעורבים בתאונות. כך שהביטוח היחיד שהם יצטרכו יהיה למקרה שסערה תפיל עליהם עץ. לא עוד ביטוח התנגשות.

בנוסף, סביר להניח שהבעלות על כלי רכב תפחת באופן כללי – אנשים לא יקנו עוד מכוניות, אלא ירכשו גישה של 24/7 למכונית. במקרה כזה, תעשיית ביטוחי הרכב תפסיד מיליוני לקוחות, ויישארו רק כמה תאגידי ענק שישכירו את הרכבים ויזדקקו לביטוחים.

ברד גרם לנזקים לביתכם, או ליבולים החקלאיים שלכם? מידע שנשאב מחיישנים ותמונות לוויין וישולב עם נתוני מזג האוויר יוכל להעריך מידית האם יש לכם עילה סבירה לתביעת ביטוח, ובכך יתבטל הצורך בחלק מסוכני התביעות.

ככל שיהיה יותר מידע שלחברות הביטוח תהיה גישה אליו, כך תגדל יכולתן לבצע אוטומציה, וככל שהן תסתמכנה על AI, כך התעשייה תשתנה יותר.

אלו הן רק דוגמאות ספורות לתעשיות שאני צופה שישתנו באופן דרמטי בעתיד הקרוב ביותר, בעקבות הפיתוחים של תוכנות אינטליגנציה מלאכותית זולות ונוחות ליישום.

הכתבה פורסמה לראשונה בפורבס ישראל

לקריאה נוספת:

היוזמה החדשה של מלינדה גייטס: מקימה גוף פילנתרופי לעידוד נשים בעולם הטכנולוגי

חליפה תרמית: מהו המפתח ליצירת ערים יותר יעילות אנרגטית?

 

פורבס ישראל

הגב

2 תגובות על "עולם חדש: 3 תעשיות שאינטליגנציה מלאכותית תשנה לחלוטין"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* שימו לב: תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, לרבות דברי הסתה, הוצאת דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב ו/או בניגוד לדין ימחקו. Geektime מחויבת לחופש הביטוי, אך לא פחות מכך לכללי דיון הולם, אתיקה, כבוד האדם והדין הישראלי.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ירון
Guest

הכשל הלוגי לגבי חברות ביטוח – לחברות ביטוח אין אינטרס שלא יקרו מקרי ביטוח כי אז לא צריך אותם . אם יש לך רכב או גוף שחיישנים מביאים אותו לרמת בטיחות מרבית אתה לא תעשה ביטוח כי לא צריך או שתשלם סכום ממש קטן . לכן אל תבינו על הכסף שלהם אלא עד רמה מסוימת שתהיה כלכלית להם ולא לנו.

אור
Guest

הרכבים האוטונומים נמכרים באופן פרטי ולא נראה שזה הולך להשתנות בקרוב, תחזית שלא נחזיק רכב אלא רק גישה לרכב כלשהו מנותקת לדעתי מהמציאות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: