רק בריאות: 4 סטארטאפים ישראלים מתחום ה-Medical Tech

כשזה נוגע לבריאות שלנו, ההשקעה בכל אחד מהסטארטאפים שעוסקים בתחום המדיקל טק היא יותר ממבורכת. הנה 4 מיזמים ישראלים שמציגים פיתוחים שיכולים לתרום לא מעט לאנושות

shutterstock med


Geektime_Conf2014_Inpost_Banner_300x55Geektime Conference, כנס הסטארטאפים הגדול בישראל ייערך בעוד פחות מחודש והשנה הוא יערך בסימן Disruptive Nation. בואו לפגוש יזמים ומשקיעים שעזרו לשנות את העולם, את הסטארטאפים שהולכים לשנות את העולם ולהכיר את התחומים החמים של השנים הקרובות. לפרטים נוספים והרשמה


גילוי נאות: אני היפוכונדרית. ומאחר ואני די בטוחה שאני לא לבד בעולם, יצאתי לבחון אלו חידושים מצפים לנו בתחום המדיקל טק: האם כבר מצאו תרופה לסרטן? (לא, אבל בדרך), איך אפשר לנהל את יומן התרופות שלך? (לא בשבילי, בשביל סבתא) למה הרופאים מדברים אלינו בסינית? (קבלו תרגום ועוד בוידאו) והאם אנחנו יכולים לסייע אחד לשני בלי צורך ברופאים? (ובכן, YES WE CAN). ארבעה סטארטאפים ישראלים שימתיקו את הגלולה המרה.

MediSafe

"הממוצע בעולם המערבי של אי-נטילת תרופות, או אי-התמדה בנטילת תרופות, עומד על כ- 50-60%" מספר עמרי שור, מנכ"ל MediSafe, "בארצות הברית לדוגמה, בשנת 2008 נרשמו 700,000 מקרי חירום בשל נטילת יתר של תרופות, כאשר כ-27 אלף בני אדם נפטרו כתוצאה מכך. אבדן ההכנסות לחברות התרופות כתוצאה מאי נטילת תרופות מוערך בכ-187 מיליארד דולרים בשנה והחברה הוקמה כדי לתת מענה לבעיה המורכבת של אי-התמדה בנטילת תרופות".  MediSafe שנוסדה על ידי עמרי ורותם שור בשנת 2012 הינה פלטפורמה בעלת ממשק משתמש הנמצא על גבי הסמארטפון שלנו ומסייעת למשתמש לנהל את נטילת התרופות שלו. הפלטפורמה מגובה בענן וכוללת חיבור לשעונים חכמים, שירות SMS ופלטפורמה אינטרנטית.

"בתחילת שנת 2012 חווה אבי נטילה כפולה (בשוגג) של אינסולין ובעקבות זאת החלטנו (אחי ואנוכי) לעזור לו למצוא פתרון לבעיה ופיתחנו אפליקציה לניהול נטילת תרופות, היוצרת מעורבות של המשפחה" משתף עמרי. מדובר באחד הבידולים של האפליקציה המאפשר לבני משפחה לקבל התראה על בן משפחה אחר ששכח ליטול תרופה, ולתזכר אותו. השאיפה של מייסדי החברה הינה ש-MediSafe תהיה החוליה המקשרת של כל נושא התרופות בין הרופא, האחות, בית המרקחת, המטופל והמשפחה וחברת התרופות.

אם נחשוב על זה, נטילת תרופות (בשגרה ובזמן מחלה) זה עול, על אחת כמה וכמה כשמדובר ביותר מכדור אחד בשעה קבועה. מן הראוי שננצל את המכשיר שנמצא עלינו 24/7 כדי שיסייע לנו, קצת מעבר לתזכורת בשעון. האפליקציה ידידותית למשתמש כך שגם גיל הזהב יידע להתמצא בה, הויזואליות הכה חשובה משחקת כאן תפקיד חשוב והידיעה שיש מי שיתזכר – מרגיעה. אהבתי את התזכורת לקניית מרשם וללקיחת תרופות בבוקר לעבודה, אך שימו לב כי הצלצול של ההתראה חלש, ולא יעיר אתכם משינה או יישמע במקום עם רעש. כיום נהנת האפליקציה ממעל ל-750,000 משתמשים.

medisafe

Helparound

אם תהיתם כמה קשה זה לנהל יומן לנטילת תרופות, תוסיפו לזה גם ערכה שלמה שצריכה להיות איתך בכל שעות היממה. ישי קנובל ושלומי אפללו, הקימו ב-2013 את HelpAround, המעניקה תמיכה לחולי סכרת.

המייסדים יצאו מנקודת הנחה כי בשל הציוד שהחולים הכרוניים בכלל וחולי סכרת בפרט נושאים על עצמם הם יכולים לסייע לאלו הנמצאים בסביבתם וכך נולדה האפליקציה. HelpAround מציעה למשתמשיה רשת בטחון הפועלת בשלוש רמות שונות: קבלת עזרה מהמשתמשים הנמצאים בסביבה הקרובה לנו, קבוצות תמיכה וירטואליות ושירותי פרימיום המוצעים למשתמשים וכוללים משלוחי אקספרס של תרופות, ביקורי בית ועוד.

"דמיינו שבלחיצת כפתור תוכלו לגלות עוד טבעוני, חולה צליאק או הורה לילד עם סוכרת נעורים בשכונה שלך וכך לאתר חנות מכולת עם מוצרים טבעוניים, מטפלת שמבינה בסוכרת ואפילו גן ילדים" מסביר ישי ומציין כי הסיטואציות יכולות להיות שכיחות בשגרה אך הופכות קריטיות עוד יותר בעת משברים בריאותיים מחוץ למרחב שלנו – כמו בנסיעה לחו"ל. ואם חשבנו שרק בישראל יש 'אחוות אחים', המייסדים דווקא בונים על ערבות הדדית גלובאלית. "גילינו שהמודל של תמיכה חברתית יומיומית בין זרים דורשת שותפות גורל ואכפתיות ברמות גבוהות במיוחד שאותה מצאנו בקהילת חולי הסוכרת" הוא מוסיף.

האפליקציה, שנמצאת בגרסת הבטא שלה, כבר תומכת בשפות אנגלית, ספרדית, צרפתית ועברית ואף עתידה להרחיב את שירותיה ולסייע לחולים כרוניים נוספים. המטרה בסופו של יום היא להפוך ל-"Google Now לחולים כרוניים: החל מסוכרת ומחלות מעיים וכלה במחלות נפש ובסרטן. זוהי תהיה רשת ביטחון אישית שתפורה לפי הפרופיל האישי והרפואי של כל חולה כרוני, שוק המוערך בשליש עד חצי מהאוכלוסיה במדינות העולם המערבי ואחראי ל-80% מעלויות מערכות הבריאות במדינות אלה" אומר ישי.

Telesofia Medical

למרות שהסבתות הפולניות שלנו היו שמחות שנלך ללמוד רפואה, חלקנו דווקא בחרנו בטכנולוגיה. מה שמשאיר אותנו לרוב בלי ידע נרחב אודות מושגים רפואיים בכלל ותרופות בפרט. ד"ר רמי כהן הקים בשנת 2011 את Telesofia Medical, חברה הפועלת בתחום הרפואה המקוונת שמאפשרת הסברת מידע בעזרת וידאו אישי.

מבולבלים? גם אנחנו. אז מה שקורה בפועל זה ש-Telesofia Medical לוקחת מידע רפואי (סינית למתקדמים, אם שואלים אותי) והופכת אותו לסרטון וידאו נגיש ואישי לכל מטופל. "הוידאו ממוקד, מדבר בשפה פשוטה ואף ממחיש ומדגים שימוש נכון בתרופות באמצעות שחקנים התואמים לגילו ומינו של המטופל" מפרט רמי. החברה הבחינה בצורך המהותי של מטופלים בכל העולם להבין את מה שהם מקבלים מהרופא ליטול – החל מבעיות שפה, יכולת קריאה ועד הבנת מינוחים רפואיים ומצב רגיש בעת המפגש עם הרופא. חוסר ההבנה שלנו כמטופלים עלול להוביל לנזקים חמורים הנגרמים מנטילה שגויה של התרופות. "הסבר נוסף הוא שהוידאו הוכח כאמצעי יעיל יותר להסברה מאשר רק שיחה עם רופא או מתן הוראות בדף" רמי מסביר.

בסיום כל טיפול אצל הרופא, יקבל המטופל מסרון או אימייל באמצעות Telesofia Medical ובו סרטון וידאו קצר במסגרתו הרופא מוסר לו הנחיות פשוטות וברורות לטיפול. הסרטונים מותאמים אישית לפי הוראות הרופא המטפל ומתחשבים בנתונים כגון מין, מצבו של המטופל, גיל ועוד. הסרטון ניתן לצפייה חוזרת ולשיתוף עם בני משפחה ומטפלים אחרים במידה והמטופל רוצה בכך. כמו כן, ניתן לצפות בסרטון על כל מסך: במחשב, בטאבלט, בסמארטפון, ובטלוויזה מקוונת.

"כרופא, נתקלתי באופן שוטף בבעיות שנוצרו מהסברה לא מספיקה לחולים, כטכנולוג ידעתי איך אני יכול לפתור את זה – ולכן הקמתי את Telesofia Medical". משתף רמי ומוסיף כי שוק ה-e-Health חם בכל העולם ובמיוחד בארה"ב, שם יש דחיפה רגולטורית וצורך כלכלי קיומי (כמעט 20% מהתל"ג יוצא לבריאות). "ישראל יכולה וצריכה להיות מובילה בשוק הזה. יש לנו את הידע, הניסיון, הכישרונות והחדשנות. רק חסרה ליזם הישראלי גישה נוחה לשוק".

הסטארטאפ ממומן על ידי משקיעים פרטיים וקרן ליונבירד ואל שירותיה עתידים להתווסף הסברים על תוצאות מעבדה, תוצאות הדמיה, הנחיות טרום/בתר ניתוחיות ועוד. לסיום, רמי הכין סרטון מותאם לקוראינו עם הסבר נוסף על המיזם. אם יש לכם כמה דקות, תלחצו על start.

Savicell

אחד החששות הכי גדולים בחיי ההיפוכונדר בפרט והאדם בכלל הינו המחלה הארורה – סרטן. מחקרים ומשאבים רבים מושקעים כדי למצוא תרופה, חיסונים וטיפולים מונעים ומצילי חיים וכמובן שגם כאן יש נציגות ישראלית מרשימה. חברת Savicell ייצרה טכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך, במסגרתה ניתן לגלות סרטן דרך בדיקת דם. מעבר לעובדה שבדיקות פולשניות הן לא משהו כיפי במיוחד, העובדה שניתן יהיה לבצע גילוי מוקדם יכולה להציל חיי אדם.

במסגרת הפטנט על הטכנולוגיה, שכבר אושר והתפרסם בארצות הברית, המערכת החיסונית מזהה היווצרות מחלות ושינויים במבנה התאים כולל סרטן, ופועלת כנגדם. Savicell בודקת את אותם דפוסי הפעילות המטבולית (ההתרבות של המערכת כדי להילחם בסרטן) של המערכת החיסונית כתגובה לגירוי על ידי סטימולנטים שונים ומחברת את כל הפרופילים ביחד כדי לקבל חתימה ספיציפית לסוג סרטן ושלב המחלה. מסתבר כי המערכת החיסונית היא הראשונה שיודעת ״לקרוא״ סרטן ו-Savicell מתרגמת את השפה של המערכת החיסונית המגיבה למחלה.

"חברת Savicell הוקמה במטרה להביא לעולם בדיקת דם אשר מתוכננת במיוחד לאבחון מוקדם של מחלות כולל סרטן ומחלות אוטואימוניות" מספר גיורא דוידוביץ, נשיא ומנכ"ל החברה. "הבדיקות האחרות מחפשות אחרי סימנים של סרטן בגוף האדם, בעוד Savicell מתשאלת את המערכת החיסונית. בעוד הבדיקות האחרות מחפשות אחרי 'הפושע', Savicell בוחנת את פעילות 'המשטרה'".

אם כבר קבעתם תור אצל הרופא לקבלת הפנייה לבדיקות דם, אל תרתמו עדיין את הכרכרה. החברה נמצאת כיום בזיהוי מוקדם של מגוון סוגי סרטן כשהשלב הראשון מתמקד בזיהוי סרטן השד וסרטן הריאות, ולפיכך מתבצעים ניסויים קליניים בהתאם. החברה מגייסת הון של למעלה מ-2 מיליון דולר להמשך הניסויים והמחקר בנושא.

קרדיט תמונה ראשית: Medical Tablet via shutterstock

רעות שכטר

מאופיינת ב”חיוך יופלה” (אני באמת לא מצליחה להשתלט עליו) ולפעמים מרגישה שההיפרקטיביות שלי הופכת אותי לטז, השד הטזמני (אבל במובן החיובי של המילה). אוהבת מוזיקה, ריקוד, כתיבה,Fashionista ובלוגרית אופנה בזמני הפנוי. בתהליך טרנספורמציה לגיקית במשרד, ללא הצלחה רבה עד כה.

הגב

1 תגובה על "רק בריאות: 4 סטארטאפים ישראלים מתחום ה-Medical Tech"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אחמד
Guest

מה עם חברת nightsens?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: