גם חברות חומרה מתחילות לעבוד עם קוד פתוח, ויש לכך סיבות טובות

בזמן האחרון חברות חומרה הפנימו כי כל מה שקורה בתוכנה מהדהד בחומרה, ולהפך: כל אחת מהן חייבת לחדש על מנת לדבוק בקצב הדרישות של השנייה. באילו תחומים קוד פתוח יכול לעזור לשתיהן?

תמונה: Pexels

מאת נועה פרנקו-אוחנה, Seagate, Head of Ecosystem Innovation

דאטה הוא נכס, כידוע, אבל הכמויות האדירות שלו גורמות לכך שלא תמיד הוא מנוצל עד תום ובצורה מיטבית. השאלה המרכזית הנשאלת על ידי חברות הענק כיום היא כיצד אפשר למצות את הפוטנציאל הזמין אך לא נגיש של הדאטה, כדי לקדם את מטרות הלקוחות ולמקסם את רווחיהן. כדי למצוא תשובות, יותר ויותר חברות פונות לפתרונות קוד פתוח.

חברות מובילות מודדות ומעריכות ארכיטקטורות קוד פתוח בשלות – אוספים משולבים של משאבי מחשוב, רשת ואחסון, הניתנים לשינוי באמצעות ממשק אינטרנטי פתוח. תוכנות קוד פתוח, וגם יותר ויותר פרויקטים בתחום החומרה, מציעים שקיפות ושליטה לכולם. התוצאה: דמוקרטיזציה של תעשיית ההייטק על ידי הסרת מחסומים העומדים בפני שיתופי פעולה.

מחקר TechScape של תאגיד הדאטה הבינלאומי International Data Corporation) IDC) משנת 2018 קבע כי “רוב הטכנולוגיות העולות החשובות ביותר בנויות בחלקן, אם לא כולן, ממרכיבי קוד פתוח”.

כך, חברות רבות, גם מתחום החומרה, שמות פניהן למעבר לקוד פתוח, והן יודעות שיש למהלך יתרונות משמעותיים:

ביקורת ושיפור: פתיחות הקוד משמעו אפשרות לקבל ביקורות והצעות לשיפור על ידי עמיתים.
פיזור והורדת עלויות מחקר ופיתוח: חברות משתתפות יחד בהוצאות על מנת לפתור בעיות.
אבטחה מוגברת: כאשר יותר אנשים מחפשים את הקוד – קל יותר למצוא באגים.

מה עושות חברות חומרה בעולם התוכנה?

כל מה שקורה בתוכנה מהדהד בחומרה, ולהפך: כל אחת מהן חייבת לחדש על מנת לדבוק בקצב הדרישות של השנייה. זרימת דאטה זקוקה לתוכנה ולחומרה גם יחד; ניסיון בעיצוב חומרה מאפשר הצצה לאופן בו יש לעבד דאטה, ולקחים מעולם התוכנה צריכים לעדכן את עולם עיצוב החומרה.

הבעיות שקוד פתוח מתמודד עמן הן אותן הבעיות שלהן אחסון הנתונים נותן פתרונות. כדי להבין את הנושא לעומק, נבחן מספר תחומים מאתגרים: עליית ה-Multi Cloud; זרימת דאטה; גישה לדאטה; זמן שיהוי; אפשרות לתצפת  (observability); ואבטחה.

Multi Cloud 

בעוד שארגונים רבים עוברים מענן ציבורי ל-Multi Cloud, הם עדיין מצפים שתכונות הענן הציבורי יופיעו בעננים ההיברידיים. פרויקטים של קוד פתוח כגון אפאצ’י Hadoop ו-Ceph, המאפשרים אחסון בקנה מידה גדול, מייצרים פתרונות חדשניים על מנת לאפשר הפעלת עננים פרטיים באמצעות פריסת מחשוב ואחסון.

כיצד חומרה יכולה לשחק כאן תפקיד? על ידי הפעלת מערכות תוכנה בקנה מידה גדול לטובת ענן פרטי עם מקבצים המותאמים לעומסי העבודה. אם היישום זקוק לזמן שיהוי נמוך יותר, מערך פלאש המופעל על ידי כונני SSD יהיה הפתרון הנכון. אם הענן הפרטי דורש אחסון מאסיבי, ארכיטקטורת החומרה מאפשרת הגדרה של אבני בניין בתפזורת.

תמונה: Pexels

סוגיות בזרימת דאטה 

בשנת 2025 הדאטספירה תגיע ל-175 זטה-בית (ZB). איפה ואיך יאוחסנו ויעובדו כל הנתונים האלה? תוכנות קוד פתוח מאפשרות לאדריכלי תשתית לפתח פתרונות מותאמים. דוגמאות אלו כוללות פתרונות המאפשרים סטרימינג של דאטה (כמו afkaK למשל), כאלה המזריקים את הנתונים לניתוח (כ-Hive בין השאר) וכאלה השומרים דאטה בבסיסי נתונים המופעלים על ידי מערכת ההפעלה (דוגמת Redis).

מה משמעות הדבר עבור חומרה? אילו אבני בניין משולבות כדי “לבלוע” דאטה רצוי, באיזה קצב ובאילו כלים משתמשים לניתוח? כל הדברים הללו משפיעים על האופן בו מוגדרים רכיבי המחשוב והאחסון. כדי לאפשר צמיחת תשתיות ענן אורגנית, גישה מקבילה ומפלגת תניב ייעול משאבים (בניגוד לארכיטקטורה היפר-ממושכת המשאירה משאבים יקרים תקועים מאחור).

גישה לדאטה 

ככל שצורכי הנתונים גדלים באופן אקספוננציאלי, כן הולכת וגדלה הגישה לנתונים. ככל שהקיבולת בדיסקים גדלה כדי לספק את הצפיפות הדרושה לאור הביקוש, כך עולה הצורך במהירות גבוהה יותר של קריאה וכתיבה של הנתונים – תוך שמירה על עלות כוללת נמוכה ככל האפשר.

איך חומרה מסייעת כאן? החוקרים מחדשים את טכנולוגיית NAND במטרה להוזיל עלויות תוך מתן אותו זמן שיהוי ורוחב פס. טכנולוגיות כמו dual actuator מספקות IOPS גבוה יותר למכשירים בעלי קיבולת גדולה יותר, מה שמספק למפתחים אופציות שונות ומאפשר להם להגדיר מערכות שתואמות את צורכיהם של היישומים השונים.

אפשרות לתצפת (observability)

היבט נוסף של שילוב תוכנה וחומרה הוא הצורך במידע על אודות המערכת. מגמה משמעותית בתחום התוכנה היא תזמור וניהול תשתיות ה-Multi Cloud באופן אוטונומי. מערכות לניהול האקוסיסטם של קונטיינרים, כגון קוברנטיס, יוצרות אינטגרציה באמצעות כלי קוד פתוח בשלים, כגון פרומתאוס, כדי לחדש את הניהול האוטונומי.

ובעולם החומרה? האפשרות לתצפת אחר גורמים כמו טמפרטורה, רעידות וכו’, יכולה לספק מידע שעשוי לייצר ערך רב. חידושים נוספים בחומרה יכולים לסייע ביצירת כלים נוחים לשימוש לטובת AI כדי להפחית התערבויות ידניות וכן למנוע אי סדרים.

אבטחה

עם תקנות כמו GDPR וחוק פרטיות הצרכן במדינות שונות, גדל הצורך בניהול טוב יותר של השגחה, זרימה, חישוב ואחסון נתונים. הדבר יוצר העדפה לפתרונות קוד פתוח, כיוון שפתיחות המקור מקדמת אמון.

איך הדבר בא לידי ביטוי בחומרה? ניקח למשל את RISC-V. מדובר בערכת הנחיות פתוחה לאלקטרוניקה המתמקדת בעלות נמוכה, בהספק נמוך ובאבטחה גבוהה, המאפשרת לחברות למנף ולפתח ארכיטקטורות אלקטרוניקה מהר יותר באמצעות מודל משותף.

כך, בין שמדובר באתגרים הנוגעים לאבטחה, ליכולת תצפית, לגישה לנתונים, לזרימת נתונים או ל-Multi Cloud, על החומרה לשים לב לעולם התוכנה, כי כשמדובר בעסקי הנתונים – החומרה והתוכנה נמצאות יחד בסירה אחת. ​

הכתבה בחסות Seagate

Seagate הינה אחת מחברות האחסון וניהול הדאטה הגדולות בעולם. היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד ויגיע עד שנת 2025 ל-175 זטה בייט.
מרכז Lyve Labs של סיגייט הוקם בישראל על מנת ללמוד את אתגרי הדאטה של האקוסיסטם ולפתח פתרונות על בסיס הרעיון ששיתוף פעולה מקדם חדשנות בצורה הטובה ביותר. המרכז הוא פלטפורמת למידה דו כיוונית וגם מרכז ליצירה משותפת.
מפתיחת המשרדים בפברואר השנה, פועל המרכז לפיתוח שיתופי פעולה עם חברות סטרטאפ מקומיות, במטרה למנף את החדשנות הטכנולוגית בישראל. המרכז הישראלי של סיגייט מזמין אתכם לבדוק את ההכרזות החדשות בתחום ה-Open Source ולהצטרף לקהילת Cortx.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "גם חברות חומרה מתחילות לעבוד עם קוד פתוח, ויש לכך סיבות טובות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עומר
Guest

גיבוב באזזוורדס חסר משמעות שלא עבר אפילו הגהה. רמה גבוהה, גיקטיים.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: