משרד הבריאות מפסיק את הפיתוח של "המגן": מעדיף להכריח אתכם להתקין אפליקציה חדשה

אחרי הפיתוח והשיווק הכושלים של אפליקציית ׳׳המגן׳׳, משרד הבריאות עומד להשיק את אפליקציית ׳׳הרמזור׳׳ שתעקוב אחרי המיקום שלכם באמצעות סריקת קודי QR

המגן. צילום: גיקטיים

הכתובת הייתה על הקיר: אמש (ב׳) התקיים דיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת בנושא קידום השימוש בטכנולוגיה כחלופה לשימוש ביכולת האיכון של השב״כ במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. במהלכו, הודה לראשונה בכיר במשרד הבריאות בכישלון של אפליקציות ״המגן״ ו״המגן 2״, והודיע רשמית כי אין בכוונת המשרד להמשיך בפיתוחו. החלופה שהמשרד הציג היא לא בדיוק בשורה בכל הנוגע לפרטיות של כולנו.

איך הגענו למצב הזה?

אפליקציית ״המגן״ הושקה לקראת סוף חודש מרץ והצליחה להקדים אפילו את שיתוף הפעולה ההיסטורי בין אפל וגוגל לפיתוח מערך מיפוי מפגשים של סמארטפונים. תוך 4 ימים הגיעה האפליקציה ליותר ממיליון הורדות, אבל משם, הכל התחיל להתדרדר. משתמשים החלו לקבל הודעות איכון שגויות ומלחיצות, ומשרד הבריאות כשל בלזהות את הפוטנציאל בפיתוח של גוגל ואפל, ובחר שלא להשתמש בפיתרון שלהן לטובת פתרון כושל בפיתוח עצמי – זאת בכדי לשמור על פיצ׳ר השימוש בנתוני המיקום של משתמשים לטובת החקירות האפידמיולוגיות.

הגירסה החדשה שכונתה ״המגן 2״ הובילה להתרוקנות מהירה של הסוללה, ובשילוב עם אובדן האמון של אזרחי ישראל בטיפול במשבר הקורונה, הובילה את המשתמשים הישראליים להסיר אותה מהמכשירים שלהם וזאת על אף קמפיין פרסומי בעלות גבוהה. כעת, מה שהתחיל כרעיון מוצלח ואפילו ממומש היטב, מסתיים בקול ענות חלושה.

רוצים לקבל את כל הידיעות הכי חמות? רוצים לקבל את כל הידיעות הכי חמות? להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

משרד הבריאות רוצה לחייב אתכם לסרוק קודי QR בכניסה למקומות

ד״ר אודי קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור, אמר אמש (ב') בנוגע ל"המגן" שהיישומון ״לא נתן את שרצינו. לא מבחינת מספר המשתמשים, ולא מבחינת מספר האנשים שנכנסו לבידוד. עמדת המשרד היא לא להמשיך להשקיע ביישומון, אך הוא לא ייסגר״. במקום זאת, משרד הבריאות מתכנן להשיק אפליקציה חדשה בשם ״הרמזור״ שבה אזרחים יוכלו לקבל מידע בנושא התחלואה בקורונה במיקומו, ובהמשך, הוא ישמש לצורך כניסה למקומות סגורים.

לכל בית עסק יונפק קוד ייחודי שהוא יתלה בכניסה אליו, וכאשר אזרח ירצה להכנס, הוא יצטרך לסרוק את קוד ה-QR אשר אמור לאפשר פיקוח על כמות הנכנסים לכל סוג עסק, וכמו כן לצורך תיעוד של תנועת האזרחים. ״הרעיון הוא לאפשר לאזרח לעדכן את משרד הבריאות במקומות בהם היה, באם נמצא חולה מאומת״, כך לדברי רונה קייזר, ראש אגף בכיר למערכות מחשוב.

ד״ר קלינר הסביר כי אפליקציית הרמזור תפעל לכאורה על בסיס התנדבותי, אך קורא לחוקק תקנות אשר יכריחו בפועל את האזרחים להתקין אותה: ״כדי (שהיישומון, ע״ב) יהיה יעיל, יש צורך באלמנט של חובה, נגיד מניעת כניסה לחנות ללא הורדת יישומון״. לטענתו, אם הכלי יתגלה כיעיל, הוא יאפשר לממשלה לפתוח מסעדות, מקומות בילוי, כנסים ועוד. קייזר מסבירה כי במודל החובה, שהמשרד ממליץ לאמץ, למשרד הבריאות תהיה יכולת לדעת שנכנסת לעסק וכמה זמן היית בו״.

בכך בעצם, משרד הבריאות זונח כמעט לחלוטין את רעיון מיפוי המפגשים המדויק שהציעו גוגל ואפל, וממשיך להתעקש על התמקדות בקונספט של חקירות אפידמיולוגיות – אותו קו מנחה שהוביל בין היתר לפיתוח והשיווק הכושל של ״המגן 2״. יצוין כי קייזר עצמה טוענת שהפתרון של ״הרמזור״ יתווסף על פתרונות מבוססי בלוטות׳, אך לא פירטה האם מדובר בקונספט מבוסס Beacons אשר יחליף את הצורך בסריקת קוד, או שמדובר בכלל במיפוי מפגשים מבוסס בלוטות׳.

בדיון נכח גם שימי שמואלי, מנהל קשרי ממשל בגוגל, שכאמור פיתחה בשיתוף עם אפל מערך למיפוי מפגשים אנונימי והתנדבותי. שמואלי אמר בדיון: ״המחקרים ראשוניים, אך מעודדים לגבי יעילות המערכת… זה לא פתרון קסם, ולא בא על חשבון עבודת המדינה, אבל כן מסייע״. נזכיר גם כי גוגל ואפל אפילו לא גובות תשלום ממשלות או אירגוני בריאות עבור השימוש ב-API שלהן, שמובנה במערכות ההפעלה העדכניות של מכשירי אנדרואיד ואייפון, ובכל זאת משרד הבריאות החליט להמשיך בזמנו בפיתוח של ״המגן״.

כך עובד API ה-Contact Tracing של אפל וגוגל

האם ישראל תהיה הדמוקרטיה הראשונה שתכריח את אזרחיה להתקין אפליקציה?

״(איכון, ע״ב) שב"כ הוא לא הכלי האולטימטיבי, יש חלופות אזרחיות, כמו מערכת גוגל-אפל שהפכה לסטנדרט, היא מאפשרת לתקשר מעבר לגבולות בינלאומיים. כשנפתח את השמיים, איכוני שב"כ לא יעזרו לנו, אלא חלופה כמו גוגל-אפל", כך לדברי פרופסור קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי. חבר הכנסת אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר, לעומת זאת, טען כי כיום אין אף כלי שיכול להחליף בצורה יעילה את איכוני השב״כ.

תהילה אלטשולר, מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, השתמשה במילים קשות יותר בנוגע לבחירה של ממשלת ישראל באיכוני השב״כ , וטענה ש״ישראל לא רוצה להיגמל מהשימוש שלה באיכוני שב"כ״. עוד הוסיפה אלטשולר כי ישראל הולכת במודל הגבינה השוויצרית של יישום כמה פתרונות שמחפים אלו על חסרונות אלו. לדבריה, מדינות שבחרו להשתמש בפתרון של אפל וגוגל, ויתרו על שליטה ריכוזית וקיבלו בתמורה שיעור הטמעה גבוה ושאילו לא היתה ההתעקשות על ניהול ריכוזי, בעלי קניונים היו מתעקשים בעצמם על קודים". אלטשולר הוסיפה: "בישראל מסרבים לבזר את ניהול המגיפה, ואותו דבר גם קרה בחקירות אפידמיולוגיות. אנשים לא מבינים את הקשר בין הורדת היישומון לבין העזרה לקהילה והערבות ההדדית. זה לא יעבוד מלמעלה למטה, שכן אנשים תמיד ימצאו דרך לעקוף דברים שנעשים בכפייה״.

קייזר טענה כי היא לא מכירה מדינות דמוקרטיות שמחייבות את האזרחים בהתקנה של אפליקציות כמו ״הרמזור״, ואכן המדינות הבולטות ביותר שהשיקו אפליקציות שכאלו הן ניו זילנד (בה האפליקציה מותקנת באופן וולנטרי בלבד) וסין, שבה אזרחים מחויבים לסרוק קודי QR בכניסה למקומות.

יו״ר הועדה, ח"כ צביקה האוזר, סיכם את הדיון והודיע כי בכוונת משרד הבריאות להניח בפני קבינט הקורונה הצעה לחקיקה שתאסור על אזרחים להכנס למקומות סגורים אם לא ישתמשו באפליקציית ״הרמזור״, זאת על אף שאמר כי ״למיטב הבנת משרד הבריאות, לא קיימת חקיקה דומה במדינות דמוקרטיות״.

 

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

27 תגובות על "משרד הבריאות מפסיק את הפיתוח של "המגן": מעדיף להכריח אתכם להתקין אפליקציה חדשה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מתעניין
Guest

ומה יעשו ילדים ? אנשים מבוגרים? אנשים דתיים עם טלפון כשר?

רועי
Guest

כנראה בגלל זה לא יכריחו להתקין את האפליקציה

יוסי
Guest

איבדתם את זה לגמרי. ישראל אינה דמוקרטיה.

אור
Guest

מה לא דמוקרטיה פה תסביר לי ?
אני יכול להתחרפן מאנשים פה שצועקים זה לא דמוקרטיה או שאנחנו בדרך ללהיות לא דמוקרטיה…

רועי
Guest

כל אלו שצועקים שישראל אינה דמוקרטיה הם המחורפנים.. אתה בסדר דווקא. ישראל הייתה ותשאר דמוקרטיה.

אחד
Guest

גם בטורקיה חשבו ככה. גם בפולין והונגריה עוד יש כמה שחושבים ככה. לאט לאט תתפקחו..

שם כלשהו
Guest
מעבר לכך שהדבר הוא חדירה גסה לפרטיות של כולנו, הרעיון מראש פרוץ מכל כיוון ראשית "תחייב להתקין", נניח, ומי יאכוף את זה? שוטרים ידרשו מאזרחים ברחוב להציג להם את הטלפון שלהם ולהראות שהאפליקצייה מותקנת? נניח וכן, איך יבדילו בין האפליקצייה לחיקוי? לכל אפליקצייה ניתן לעשוץ חיקוי שנראה כמו הדבר האמיתי אבל בפועל לא עושה כלום, דבר שכל מתכנת אנדרואיד ממוצע יכול לעשות בקלות ודברים דומים בטוח יופצו ימים אם לא שעות לאחר שחרור האפליקצייה, שלא לדבר שרוב בתי העסק שזה לא יעניין אותם כלל אפילו לא יבדקו אם סרקתם את הברקוד או לא. במקום להמציא כלים שכושלים אפילו ברמת הרעיון… Read more »
בצל כחול
Guest

הממשלה הזאת פשוט איבדה את זה לחלוטין.
רמיסה בוטה של האזרח ממש כמו בדיקטטורות.
מה יעשו מבוגרים? מה יעשו ילדים שאין להם טלפון?

עסעס
Guest

לא יותר פשוט ללכת עם טלאי בצבעים אדום, צהוב וירוק בהתאם לקבוצת הסיכון שאני נמצא בה ?
חחח הממשלה איבדה את זה לגמרי והבעיה האמיתית היא שאנשים מספיק דפוקים בשביל ללכת אחריהם כמו כבשים

רועי
Guest

הממשלה מנסה למצוא פתרון שיעזור להציל חיים של אזרחים. יכול להיות שזה פתרון לא טוב ולכן הוא לא ייתקבל, ולפעמים עושים גם טעויות.
בכל אופן, תמיד נחמד להשוות את ישראל לגרמניה הנאצית. זה נותן הרגשה שאתה חכם יותר.

דרקון זר
Guest

אתה בסרט – אם זה פתרון לא טוב אז הוא בטוח יתקבל כמן כל ה"פתרונות" האחרים שכבר עברנו – סגרים מסכות בדיקות בידודי שווא קנסות שיטור יתר וכ"ו

חרטה כתבה
Guest

צודק ממש נחמד להשוות שהם דומים. נקווה שהפעם נחמד לקח ונעיף את הדיקטטורים בזמן.

מאור
Guest

לא יכולים להכריח אף אחד לעשות כלום.

אני
Guest

הם לא רציניים ואיל להם שום ענין בסדר ורק מייצרים כאוס, מחרטטים על ימין ועל שמאל, מתיימרים לכל דאווין חדש. אין להם מושג ואין תכניות מסודרות וכלום.

יוסי
Guest

מדהים איך מבזבזים כסף. אותם טעויות שעשו במגן ובמגן 2 עושים ברמזור. מה יקרה אם אין פלאפון? אנשים מבוגרים או ילדים שאין להם פלאפון? למה לא לחשוב על פתרון אמיתי לפני שמתחילים פיתוח? ממש מעצמת הייטק.

אסף
Guest

טעות בכתבה – ישראל מזמן אינה דמוקרטיה

אלי
Guest

רק נגיד שנחרים את הקניונים ונשים דוכן fake החתמה נגד, גם האפליקצייה הזאת תיזרק לפח האשפה. צריך להכיר בעובדה שקורונה פתחה עידן כלכלי חדש רוב הקניונים ורשתות השיווק ייעלמו תוך שנה שנתיים. במקום לקבוע מדיניות פיתוח כלכלי תומת למצב החדש, המדינה מבזבזת משאבים טכנולוגיים, לשמר את הכלכלה הישנה.

גל דנינו
Guest

אחלה, שיספרו את הכניסות ולא את היציאות עליהן אף אחד לא ידווח, וזה לא יעזור בהגבלת כניסה לחנויות. בלי קשר לאם זה פתרון ראוי או לא, זה רק חצי פתרון.

משתמש
Guest

כל עוד במשרדי הממשלה ימשיכו לשבת כלומניקים (ואני מדבר גם על צוותי "הפיתוח" שלהם), המצב ימשיך ככה. צריך לעשות שם חריש עמוק ולהביא אנשים עם משהו בין האוזניים.
גילוי נאות – עבדכם הנאמן לצערו עבד במשרד ממשלתי בתפקיד פיתוח, ראה את הזוועות וברח משם מהר. ועוד באחד המשרדים היותר נורמלים.

בצל כחול
Guest

מסכים.
גם אני הייתי במשרד ממשלתי והבלאגן שם פשוט חוגג.
תהליך הגיוס שם הולך ככה:
דופק?
התקבלת.
היית? ביחידה XXXX בצבא?
התקבלת לתפקיד מנהל.

עד שלא יתחילו לשלם משכורות נורמליות ולתת תנאים הגיוניים (ולא, מיקור חוץ זה לא תנאים נורמלים) אף עובד טכני עם רמה נורמלית לא ידרוך שם.

אור
Guest

טוב שהם נזכרו באמת..
במילא כבר מזמן פרסמו שהשב׳׳כ מאזין לנו בלי שום קשר ועוקב אחרי כל אזרח במדינת ישראל

שי לשר (Lasher)
Guest

אם כבר מחייבים, אולי כמו כלבים, כל התושבים יחוייבו לשאת שבב תת-עורי ויהיו סורקים במשקופי החנויות/עסקים שיעבירו את המידע על נוכחות ישירות ? זה לא יותר אפקטיבי ?
ומה שמתכננים זה מושתת על ההנחה שלכל אדם כאן יש סמארטפון שיכול לסרוק בר-קודים ? ומי שאין לו יקבל כזה מיוזמי העניין הזה ? כמו ההנחה לגבי "התחסן/היבדק וסע", שלכל מי שחי כאן יש רכב ??? או מי שאין לו (רכב/סמארטפון) מיותר כאן ומן הראוי שאו יהגר או יתפגר ?

אילומינואותי
Guest

צ'יפים זה מתוכנן להמשך בינתיים חוזרים לתוכנית של חלפון-
סמטרטפון לכל פועל עם בטריה שתספיק לשעתיים קניות/גלישה באינטרנט

יוכי
Guest

איזו חובבנות
יש כבר API מוכן שמוטמע במערכות ההפעלה, בא משרד הבריאות ונכשל פעמיים בפיתוח מערכת משלו, נכשל ברכישת אמון האזרחים. וזה אחרי שאיכוני השב"כ התגלו כבעלי false positive rate של 90%!!!
אף חברה שמכבדת את עצמה לא היתה יוצאת ל prod במצב הזה…
אז מחליטים ללכת על הפתרון שסין (!) פיתחה, שהוא גרוע מכל בחינה אפשרית.
פשוט טימטום והפרת כל זכות בסיסית לפרטיות.
ואם כבר אז מה פתאום QR code? יש כבר שנים פתרונות מבוססי BLE למשל Beacons למיניהם, אמסטרדם לדוגמה מרושתת כבר שנים וזה יכול לשמש גם לצרכים מסחריים ולשרת את האזרחים.
לסיכום מסתמן שמקבלי ההחלטות במשרד הבריאות הם רשלנים במקרה הטוב.

דרקון זר
Guest

welcome to china

gal
Guest

אני אוותר מראש. זה רק יפגע רק בבעלי העסקים המקומיים.
אם אני צריך להתחיל לסרוק שאני נכנס ויוצא מכל חנות אני פשוט השאיר את הטלפון הנייד בבית כשאני יוצא לחנויות. ממילא לסופר אני כבר לא הולך ועושה רק קניות באתר.
המדינה פוגעת בבעלי העסקים שגם ככה בקשיים

חחח
Guest

שכחתם גם את הנוטיפיקציות המבהילות באמצע הלילה שכשפותחים אותן רואים את ההודעה: "מאחלים לכם הרבה בריאות".
מי החובבנים שפיתחו את זה?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: