סיליקון ואלי למרגלות הכרמל

יחסיה של חיפה עם מרכזי הפיתוח של חברות הטכנולוגיה הגדולות הפכו אותה מאז ראשית שנות ה-1990 לאחד ממרכזי הפיתוח והמחקר המרכזיים של חברות טכנולוגיה בישראל

צילום: flickr, cc-by, eutrophication&hypoxia

כשמדברים על ישראל כמדינת הסטארטאפים ועמק הסיליקון השני, מתכוונים לרוב לחלק המרכזי של המדינה, אזור גוש-דן וגרורותיו, או כמו שנוהגים לכנות אותו התושבים שנמצאים מחוץ לאזור: מדינת "גדרה-חדרה".

אף על פי כן, רבים לא יודעים שרוב החברות הבינלאומיות בעלות הנוכחות המקומית בישראל, עושות זאת באמצעות מרכז פעילות אחד לפחות בחיפה. יחסיה של חיפה עם מרכזי הפיתוח של חברות הטכנולוגיה הגדולות הפכו אותה מאז ראשית שנות ה-1990 לאחד ממרכזי הפיתוח והמחקר המרכזיים של חברות טכנולוגיה בישראל. במרכז תעשיות המדע (מת"מ) שבחיפה נמצאות דרך קבע חברות כגון אינטל, גוגל, יאהו!, אלביט מערכות ורבות אחרות. ברחבי חיפה ממוקמות מעבודת פיתוח של חברות נוספות, כגון חברת איי.בי.אם וחברות החוסות תחת החממה הטכנולוגית של הטכניון.

בין הענקיות הללו נמצאת גם ענקית השבבים הבינלאומית Qualcomm המפעילה בחיפה מרכז מחקר ופיתוח מאז 1993 המונה כ-200 מהנדסים. המרכז מפעיל בשנתיים האחרונות מעבדות חדשנות פתוחה (Open Innovation Labs) בה חברות חדשניות ישראליות מבצעות אינטגרציה של הטכנולוגיה שלהן על הפלטפורמה של קוואלקום – מעבד ה-SnapDragon שנמצא בליבם של כמחצית הטלפונים הסלולריים הסמרטפונים והטאבלטים שנמכרים כיום בעולם.

גם קוואלקום בדומה לכל החברות האחרות באזור, מסתמכת על מערכות החינוך שבאזור חיפה לספק להם מהנדסים, חוקרים, מנהלים ויזמים שיאיישו את משרות המחקר והפיתוח שמחזיקות החברות. האקלים החינוכי בחיפה, לצד האקלים היזמי, הופך את חיפה לאחד ממרכזי היזמות בולטים של ישראל, ואולי הבולט שבהן מחוץ לאיזור המרכז.

עיר עם עתיד

אמנם בארגוני טכנולוגיה בינלאומיים חיפה יכולה להתגאות, סצינת הסטארטאפים של חיפה הייתה יחסית שוממת בשנים האחרונות. רוב הקהילה המקומית, מצאה את עצמה נודדת לאזור המרכז כדי להנות מכל מפגשי הנטוורקינג ונגישות לקרנות הון סיכון, שאינן מפגינות נוכחות קבועה בבירת הצפון.

לאחרונה, עיריית חיפה ובראשותה עו"ד יונה יהב, הגיעו למסקנה שכדי לדאוג לעתיד העיר כמקום אטרקטיבי ליזמים צריך להשקיע. בראיון למעריב סיפר יהב, כי העירייה בראשותו נוקטת במספר צעדים לעודד סטארטאפיסטים בחיפה, ולעודד סטארטאפים לבחור את חיפה בתור הבית שלהם. בין היתר, העירייה מורידה את שיעורי הארנונה באזורים נבחרים בחיפה, ודואגת להשקיע משאבים בשיפוץ אזורי תעשייה כך שיותאמו למיזמי הייטק.

בנוסף, העירייה הקימה חממה טכנולוגית בשם "היי-סנטר" המשקיעה בחברות הזנק בתחילת דרכן, ומעניקה להן תמיכה ושירותי משרד, כך שהחברות יכולות להתרכז בהקמת המוצר או השירות אותן הן מפתחות. עיריית חיפה גם השקיעה כ-100 מיליון שקלים לאחרונה בהקמתו של פארק תעשיות עתירות-ידע בתחומי מדעי החיים.

לא רחוק מחיפה, באזור התעשייה של יוקנעם, מתפתח לו אזור תעשייה שוקק חיים, שדווקא כן מצליח למשוך אליו לא מעט חברות חדשות, ביניהן גם סטארטאפים צעירים. רק בשבוע שעבר חברת דיינסק (Dynasec) הישראלית קבעה את מקום מושבה ביוקנעם. דיינסק, המפעילה סניפים בארצות הברית, אנגליה והולנד מלבד משרד הראשי בישראל, נוסדה ב-2004 החברה מתמחה בהטמעת טכנולוגיה חדשה אל תוך חברה בפחות משבועיים, על ידי מינוף מערכות CGR הכוללות סטנדרטים מוגדרים מראש בעזרתם יכולות החברות לתרגם במהירות את דרישות העסק, בזמן קצר מזה שלוקח לחברות אחרות.

צילום: ניוזגיק

זה מתחיל ונגמר באנשים

בשנים האחרונות הוקמו בחיפה מספר מסגרות לעידוד ותמיכה ביזמות. אלה עוזרות ליזמים בכל שלבי הפיתוח הסטארטאפ הבא שלהם, החל מגיבוש מסודר של הרעיון, עזרה מקצועית בייצור אב-טיפוס ובהקמת החברה, ועוד.

במרכז לטיפוח יזמות (מט"י) חיפה יכולים יזמים להגיע ולקבל סיוע כבר מהשלב הראשון. במט"י ניתן לקבל סיוע בתוכניות לפיתוח עסקי, לקבל הלוואות להקמת העסק, עבודה על התוכנית העסקית, ועוד. במקביל, במט"י מקיימים הרצאות והשתלמויות שונות, בנושאים הקשורים להקמת עסק, הפיכת רעיון לחברה, ונושאים נוספים.

שותפות חיפה-בוסטון, אחד הגופים התומכים במט"י חיפה, מפעילה גם היא סדרת מפגשים והרצאות בנושאי יזמות תחת הכותרת "יזמים בג'ינס". במסגרת הסדרה התקיימו השנה מספר רב של פגישות, כאשר כל מפגש התקיים תחת נושא אחר או שלב אחר בהתפתחותו של מיזם. בחלק מהמפגשים יכלו המשתתפים לשמוע רואי חשבון, עורכי-דין, יזמים וותיקים, מנהלי בנקים ועוד. הפורום של יזמים בג'ינס נועד לעודד אנשים מכל הגילאים, שיש להם את הניצוץ היזמי, להמשיך ולפתח את הרעיון, ולעזור להם לגבש את השלבים הבאים בהפיכת הרעיון שלהם לחברה.

במקביל לתוכנית היזמים בג'ינס, קיימות גם קהילות וותיקות יותר ואחד הפורומים הוותיקים מביניהם הוא ביזטק (BizTec), המקיים הרצאות, מפגשי נטוורקינג ותחרות שנתית לסטארטאפים במסגרתה זוכה המנצח בפרס כספי בגובה 50,000 ש"ח, ופרסים כספיים נוספים לפי קטגוריות שונות.

בטכניון, המוסד הטכנולוגי הבכיר בישראל, הוקם מועדון היזמות eClub, אשר במסגרתו נערכות הרצאות ומפגשים עם אנשי מפתח בתעשיה, תחרויות פיצ'ינג למיזמים ועוד. מפגשי המועדון נערכים בהתחשבות בלוח הלימודים הסטודנטיאלי, ופתוחות ליזמים מתוך הטכניון ומחוצה לו.

אחת מהקבוצות הבולטות שהוקמו בשנה האחרונה, ממפגשי הבירטק (BeerTech) הם מפגשי נטוורקינג של יזמים, הנערכים בשביל יזמים, על-ידי יזמים. המפגשים מתקיימים בפאבים בעיר, ושם על כוס בירה נפגשים היזמים עם יזמים אחרים כמותם, אנשי מקצוע, ואנשי וותיקים מהתעשייה.

"נמאס לנו לנסוע למרכז" אומר דידי נישליס, אחד ממארגני מפגשי הבירטק. "כשאתה מגיע לפעילויות בתחום במרכז, אתה מגלה שחצי מהמשתתפים הם חיפאים. רוב הכוח בעצם יוצא מהעיר, בין אם זה מהטכניון או מהמוסדות האחרים פה באזור וכל מה שצריך לעשות זה לעבות את הפלטפורמה הקיימת בעיר כדי שזאת תאפשר ליזמים הכרות עם העולם הזה ונטוורקינג אחד עם השני".

צילום: ניוזגיק

יש יזמים גם מחוץ לתל-אביב

"לאירועי היזמים השונים שערכנו באזור המרכז בשנתיים האחרונות הגיעו לא מעט יזמים מאזור חיפה והצפון" מציינת מורן בר, מנכ"ל גיק-מדיה המארגנת את אחד מאירועי היזמות השנתיים הגדולים בישראל: סטארטאפ וויקאנד. "קיבלנו החלטה להעביר את האירועים אשר חושפים את הכח היזמי הגדול בקהילה אל העיר, ובשבוע הבא יערך אירוע סטארטאפ וויקאנד הראשון בחיפה בשיתוף פעולה אסטרטגי עם קוואלקום ופירמת עורכי הדין עמית-פולק-מטלון".

סטארטאפ וויקאנד הוא אירוע שנמשך על פני שלושה ימים ובמהלכו מקימים המשתתפים מיזמים משותפים, אשר יוכלו בקלות להפוך לחברות סטארטאפ של ממש. מסגרת הפעילות של סטארטאפ מגיעה במקור מארצות הברית, וכיום מדובר באירוע הנערך במעל 170 ערים שונות בעולם.

אילת טורם מפירמת עורכי הדין עמית-פולק-מטלון, מסבירה כי התמיכה ביזמות צעירה היום היא הבנייה של בסיס הפירמידה ועל היזמות הזאת משקיעות קרנות הון הסיכון שנכנסות בשלבים המוקדמים יותר ואחר כך קרנות ה-Private Equity שנכנסות בשלבים מאוחרים. "בלי הבסיס לא תהיה זכות קיום לפירמידה וגם המדינה מכירה בזה. חוק האנג'לים החדש שמעודד השקעות בשלבים המוקדמים ומאפשר לאנג'לים הטבת מס מאוד משמעותית בהשקעה בחברות שעונות על הקריטריונים ואירועים דוגמת סטארטאפ וויקאנד הם אלו שעוזרים לעבות את בסיס הפירמידה ולכן הם חלק קריטי במשוואה" ציינה טורם, המכהנת גם בתור חברה בועדת האנג'לים.

עקרונות המפגש פשוטים; מגיעים אנשים מרקעים שונים, חלקם מתכנתים, חלק גרפיקאים, חלקם בעלי רקע בפיתוח עסקי וחלקם באים רק עם רעיון.כל אחד מקבל דקה להציג רעיון אותו חשב ליישם במהלך סוף-השבוע ולאחר שכולם סיימו להציג את הרעיונות, כל הרעיונות עומדים לבחירת הקהל. לאחר שתהליך ההצבעה מסתיים, נבחרים הרעיונות האהודים ביותר ובסופו של תהליך ההצבעה המשתתפים מתחלקים לקבוצות שעובדות על הרעיונות שנבחרו.

כל קבוצה מתקבצת סביב המשתתף שהציע את הרעיון, וסביבו מתכנסים אנשי פיתוח עסקי, מתכנתים וגרפיקאים, אשר ינסו יחדיו במהלך האירוע להפוך את הרעיון למציאות, ולהגיע לסיום האירוע עם מצגת, דמו, או אפילו מוצר או שירות עובדים.

ברור שלא כל הקבוצות יצליחו לעמוד בלוח הזמנים המקוצר של סוף-השבוע להקים מוצר שלם, אבל זה עדיין לא מונע מחלק מהקבוצות להמשיך לעבוד על המוצר גם לאחר הסוף-שבוע, ובנוסף אליהן יש בכל זאת חברות שמצליחות בתוך 50 שעות לסיים לפתח מוצר מוכן ומוגמר, אותו הם יכולים להציע לאנשים בתשלום, או בחינם.

אחד האלמנטים החשובים באירועים אלו, כמו יתר האירועים, הוא כמובן ההשתתפות, שכן עצם ההשתתפות מהווה הישג חשוב עבור כל באי הכנסים ומפגשים. העשרת הידע והניסיון הנרכש במפגשים אלו יוכלו לשמש את היזמים בהפיכת הרעיון שלהם למוצר או שירות, ולהפוך אותם לחברת הסטארטאפ מצליחה.

סטארטאפ וויקנד חיפה יוצא לדרך

אם אתם יזמים עם רעיון שמחפשים מפתחים, קבוצות שהתחילו להקים את הסטארטאפ הבא שלהם, מפתחים שמדגדג להם לכתוב קוד ומחפשים שותף שמבין בעסקים, מעצבים ואנשי UI/UX וכל מי שחושב שיש לו את הרעיון המוצלח הבא – אתם מוזמנים להצטרף אלינו לסופ"ש של יזמות, נטוורקינג והרבה כיף!

אם עוד לא הייתם באחד כזה, אז רק בישראל כבר הספקתם לפספס את שלושת אירועי Startup Weekend שנערכו בשנתיים האחרונות, עם מעל ל-300 אנשים, 250 רעיונות ו-25 קבוצות שמתוכן 5 קבוצות שהפכו לסטארטאפ של ממש לאחר מכן.

לפרטים נוספים ולהרשמה Startup Weekend Haifa

הכתבה פורסמה לראשונה במעריב עסקים 6.11.11

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: