"מי שנכנס למשרדים שלנו מרגיש מהר מאוד שמדובר בקרן מסוג אחר"

מנהל קרן TAU Ventures, קרן ההשקעות של אוניברסיטת תל אביב, נמרוד כהן, מספר מה מקבלות חברות הפורטפוליו, מדבר על החברות שהוא פספס בדרך וחושף השראה מכיוון מפתיע

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. במסגרת מדור "חד קרן" אנחנו מביאים לכם מדי חודש קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה.

והפעם:

TAU Ventures

שנת הקמה: קרן TAU Ventures הוקמה בשנת 2018 כקרן ההון סיכון של אוניברסיטת ת"א, ולה משקיעים (LP’s) מרחבי העולם (יפן, קנדה וארה"ב).

מייסדים: אוניברסיטת ת”א ונמרוד כהן

גודל הקרן: גודל הקרן הראשונה הוא 20 מיליון דולר, וכעת היא נמצאת בשלבי גיוס של הקרן השנייה.

מנהלי הקרן: נמרוד כהן

שלבי ההשקעה: pre-seed, seed. הקרן משקיעה בסטארטאפים מהשלבים המוקדמים ביותר, בדרך כלל נכנסת כמשקיע הראשון (צ'ק ראשון של עד 500,000 דולר) ותמיד מעדיפה להשקיע לצד משקיעים נוספים (כמובילה או כמצטרפת).

תחומי השקעה מובילים: הקרן משקיעה בחברות במגוון תחומים (מלבד פארמה ומכשירים רפואיים)

משמאל לימין: נמרוד כהן, שותף מנהל; ענבל פרלמן, סמנכ"לית פיתוח עסקי; אלה איבלר, סמנכ"לית תפעול; ג'ניפר שוורץ, מנהלת פרויקטים. צילום: ערן פרג

מי הן חברות הפורטפוליו כיום?

בשנתיים וחצי האחרונות השקיעה הקרן ב-17 חברות. בין חברות הפורטפוליו שלה ניתן למצוא את SWIMM, אשר הוקמה כמענה לאחד מצווארי הבקבוק היקרים והנפוצים של צוותי פיתוח – שיתוף מידע על קוד מקור;  XTEND שהוקמה על ידי היזמים הסדרתיים אביב ומתאו שפירא, יוצאי ריפליי שנמכרה לאינטל, ופיתחה מערכת לשליטה מרחוק במכשירים שונים; MEDORION המאפשרת לארגוני בריאות לשנות את התנהגות המטופלים שלהם, ולמקסם את אופן הבנת המטופלים והתקשורת עימם; CASTOR שפיתחה תוכנה שמסייעת לארגונים לתכנן ולבצע ייצור בהדפסה תלת ממדית; Cyabra שפיתחה פלטפורמה שנועדה להגן על מותגים ופוליטיקאים מפני שיח מטעה ברשתות חברתיות, אשר מופץ תוך שימוש בזהויות פיקטיביות; ו-Gaviti המפתחת פתרון אוטומטי לניהול גבייה, המאפשר לעסקים לגבות יותר חשבוניות במהירות, לשפר תזרים מזומנים ולשפר את הרווחיות.

יש כבר אקזיטים?

כהן: "כקרן צעירה המשקיעה בשלבים מוקדמים אנחנו לא מודדים עדיין אקזיטים, אלא מסתכלים על מדדים אחרים: כמה סטארטאפים גייסו כסף נוסף לצד הגיוס מאיתנו (כולם), כמה סטארטאפים גייסו גיוסי המשך משמעותיים בשווי גבוה יותר (12). בנוסף, מתוך 17 חברות שהשקענו בהן בשנתיים וחצי האחרונות, 11 כבר מייצרות הכנסות".

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

כהן: “אנחנו משקיעים בשלבים מוקדמים, בסבבים של עד 2 מיליון דולר, ומתוכם אנחנו נשתתף בעד 500 אלף דולר. יש הרבה קרנות מצוינות שרושמות צ’קים של 7-3 מיליון דולר והן הופכות להיות שותפות שלנו בהמשך הדרך, אבל לסטארטאפים שעדיין לא נכון להם לגייס סכום כזה, אין הרבה מענה בשוק ואנחנו שמחים להיות שחקן מרכזי באזורים האלה.

"חלק משמעותי בעשייה שלנו הוא היכולת לחבר את חברות הפורטפוליו ללקוחות פוטנציאליים, בזכות המותג החזק של אוניברסיטת ת”א ומערכת היחסים שיש לנו עם גורמים רבים בתעשייה. כך אנחנו מייצרים ערך משמעותי לחברות בתקופת זמן קצרה שמקפיצה אותן לשלב הבא, שבו אנו יודעים לחבר אותן למשקיעי המשך ולחשוף אותן לנטוורק הרחב של הקרן בישראל ובחו”ל, כולל יצירת חיבורים קרובים עם משקיעי הקרן. כך למשל, 7 חברות פורטפוליו שלנו קיבלו השקעת המשך מה-LPs שלנו".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

כהן: "מאחר שאנו נכנסים בשלבים הכי מוקדמים, ולמעשה מצרפים את היזם לאקוסיסטם של הקרן (ברגע שסטארטאפ מקבל השקעה, יש לו אפשרות לקבל משרד במשרדי TAU Ventures) אנחנו משקיעים קודם כל באנשים ויזמים טובים. אנחנו מקפידים להשקיע ביזמים שמביאים מומחיות בתחום בו הם מתכוונים להקים את החברה, שמכירים את ה-Pain מקרוב ושעשו ולידציה עמוקה לרעיון שלהם ומבינים לאיזה סוג מסע הם נכנסים".

אילו השפעות יהיו לדעתכם למשבר הקורונה – בתעשייה בכלל ואצלכם בפרט?

כהן: "השנה האחרונה לימדה אותנו שהנוכחות של טכנולוגיה בחיים של כולנו רק תצמח, ולא כאיזשהו גימיק שרלוונטי לתעשיות ספציפיות או לדור מסוים. בסופו של דבר טכנולוגיה נוגעת בכל אחד ואחת מאיתנו, בהורינו וילדינו, כמעט בכל פעולה שנעשית במהלך היום. על כן, יותר מאי פעם, חברות גדולות נפתחות לחדשנות וטכנולוגיות של סטארטאפים באמצעות שיתופי פעולה ורכישות. במקביל, יש יותר מקום לצמיחה מואצת של סטארטאפים בעולמות שנחשבו מסורתיים ואיטיים".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לא להשקיע?

כהן: "כיוון שאנחנו משקיעים בשלבים מוקדמים, בהם היזמים הם חזות הכל, הדגשים מבחינתנו הם סביב היזמים, ונורות אזהרה יכולות להיות דברים כגון: חוסר מקצוענות בהתנהלות של היזמים, חוסר הכרות עם התעשייה שהם ניגשים אליה, ויותר מהכל – מתיחות או בעייתיות בדינמיקה בין המייסדים".

איזה טיפ תוכלו לתת ליזמים שמבקשים השקעה?

  1. תהיו מקצוענים בכל דבר שאתם עושים. תעשו שיעורי בית על הקרן ועל השותף הספציפי לפני הפגישה, תגיעו בזמן, תראו הכרות עמוקה עם השוק.
  2. תבנו צוות שמבוסס על התאמה והשלמת היכולות העיקריות הדרושות למיזם, ולא על בסיס חברי.
  3. תכוונו גבוה ואל תחששו לחלום, אבל תישארו עם רגליים על הקרקע ותהיו מציאותיים.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

כהן: "TAU Ventures שמה דגש חזק על פיתוח אקוסיסטם שמעניק ערך ליזמים שהוא יותר מכסף משלוש זוויות: חיבורים חזקים לתעשייה ויצירת הזדמנויות עסקיות לפורטפוליו; גישה לנטוורק הגלובלי, המשאבים והמותג החזק של אוניברסיטת ת”א; והכי חשוב – ליווי של היזמים, ברמה האישית והמקצועית.

"הייחוד שלנו מתבטא, בין השאר, בתחושת הבית החזקה מאוד שיש בקרן. מי שנכנס למשרדים (מתחם עבודה של 1,000 מ”ר) מרגיש מהר מאוד שמדובר בקרן מסוג אחר, כזו המייצרת סביבה תוססת ואקוסיסטם שלם סביבה, עם יזמים שעובדים זה לצד זה, נפגשים באופן קבוע לפורום מנכ”לים, נעזרים בנטוורק הרחב של הקרן אבל יותר מזה – אחד בשני.

"לצד פעילות ההשקעות של הקרן, אנחנו מפעילים אקסלרטור ייחודי עם השב"כ שמיועד לסטארטאפים שבהכרח אינם פונים לשוק הביטחון אלא לשוק האזרחי, שנמצאים בשלבים מוקדמים ושקיים בטכנולוגיה שהם מפתחים פוטנציאל למענה על צרכים קיימים או עתידיים של השב”כ".

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

כהן: “בכובע הקודם שלי ב-Plus Ventures הייתי קרוב מאוד להשקעה ב-Appsflyer שהתפספסה ברגע האחרון. לאור העובדה שהחברה שווה היום מעל 2 מיליארד דולר, נראה שמדובר היה בטעות”.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

כהן: “מייקל ג’ורדן. אני רואה המון דמיון בין ספורט לעולם האמיתי. כמי שהיה שחקן כדורסל מקצועי בתחילת דרכי, אני מרגיש שחלק גדול ממי שאני ומה שאני נובע מהדרך שעשיתי בספורט, ובהקשר הזה אין על הגדול מכולם, מייקל ג’ורדן. זה לא רק יכולות המשחק המצוינות שלו – אלא המנטליות שהוא מביא של Winner, שמאמין שבכל סיטואציה הוא יכול לנצח ואין מצב 'אבוד', והכי כיף להצליח כשכולם חושבים שזה בלתי אפשרי”.

מי פתח לך את הדלת לתחום, או איך הגעת לתפקיד שלך?

כהן: "יוסי מולדבסקי ודובי לחוביץ’ מ-Plus Ventures, שצירפו אותי בתחילת דרכי כמשקיע וביחד ביצענו כ-40 השקעות”.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

כהן: "יש הרבה קרנות שנותנות מענה שונה בשלבים שונים וצרכים שונים, ואני מאמין שהרוב המכריע של התעשייה מורכב מאנשים טובים, ערכיים ושהייתי ממליץ לכל יזם לעבוד איתם”.

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

4 תגובות על ""מי שנכנס למשרדים שלנו מרגיש מהר מאוד שמדובר בקרן מסוג אחר""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
כדגכדגכ
Guest

Narrator: "They were not, in fact, different in any way than any of the other VC firms that say they are different."

ASD
Guest

קראתי את זה בקול של מורגן פרימן

1920
Guest

לגמרי עוד מאותו הדבר…

guest
Guest

איזה נחמד להשקיע בתחום שאין לצוות המנהל ניסיון ולא מבינים בו דבר…ולטעון שיש קשרים בתעשייה בחו"ל…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: