"לא נשקיע ביזמים שרק מכוונים לאקזיט"

קרן Square Peg Capital האוסטרלית פתחה את הסניף הישראלי שלה רק ב-2014, וכבר רשמה 3 אקזיטים. יש לה רשת קשרים באוסטרליה ובדרום מזרח אסיה ושותף שמתגורר בארה"ב, אך מנהליה מספרים שהיתרון הגדול הוא שכמה מהשותפים היו יזמים בעצמם

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

Square Peg Capital

שנת הקמה: הקרן נוסדה ב-2012 באוסטרליה, ופתחה את המשרד הישראלי ב-2014

מייסדים: היזמים והמשקיעים האוסטרליים פול בסט, ג'סטין ליברמן, בארי ברוט וטוני הולט

גודל הקרן: כ-500 מיליון דולר על פני שלוש קרנות. קרוב לחצי מההון מושקע בישראל

מנהלי הקרן: בישראל – דן קרסנוסטיין, אלי נוברשטרן וערד נוה. בנוסף יש בקרן שותף פיליפ שוורץ – ישראלי המתגורר בארה"ב ומסייע ליזמים ישראלים בניו יורק ובוסטון, וכן צוות של חמישה שותפים שנמצאים באוסטרליה

שלבי ההשקעה: הקרן מתמקדת בסבבי A ו-B, אך משקיעה סכומים משמעותיים גם בשלבים מאוחרים מאלה, ובמקרים יוצאי דופן גם משקיעה בשלבים מוקדמים יותר

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

"אנחנו משקיעים בחברות שפועלות בתחומים Enterprise Software; SaaS; Storage/Semi/Infrastructure; Marketplaces; Fintech; ו-IoT".

מי הן חברות הפורטפוליו האקטיביות כעת?

"לקרן יש פורטפוליו גלובלי של מעל 30 חברות, ובין החברות הישראליות הפעילות נמצאות:
FeedVisor  – מפתחת תמחור אלגוריתמי ופתרונות תשואה מודיעיניים לסוחרים בסחר אלקטרוני.
Climacell – הדור הבא של חיזוי מזג אוויר היפר-לוקאלי.
Fiverr – השוק הגדול בעולם לשירותי פרילנס.
Excelero – פתרון אחסון (block storage) מבוסס תוכנה שעונה על דרישות הביצועים וההרחבה של אפליקציות הווב הגדולות ביותר.
LifeBEAM/Vi – אוזניות בהפעלה קולית ובעלות חיישנים המשלבות בינה מלאכותית, אשר באה לידי ביטוי כמאמנת כושר וירטואלית.

ואילו חברות כבר נמכרו?

"הקרן צעירה יחסית ולכן הרוב הגדול של ההשקעות עדיין בשלבי צמיחה. למרות זאת, 3 חברות כבר נרכשו".

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

דן: "אנחנו משקיעים באנשים, הם הכי חשובים. צוותי היזמים שלנו הם הגורם המרכזי בהחלטת ההשקעה והם אלה שנושאים בנטל ועושים את ההבדל. אנחנו מחפשים יזמים חכמים וסקרנים, שיש להם תשוקה למה שהם עושים".

אלי: "אנחנו גם מחפשים שתהיה בינינו לבין היזמים התאמה חזקה לגבי החזון והאסטרטגיה של העסק, והכי חשוב – שנוכל לבנות יחד מערכות יחסים מצוינות וארוכות שנים".

דן: "מעבר לכך אנחנו מחפשים להשקיע בעסקים שפותרים בעיות משמעותיות מאוד בדרך ייחודית ומבודלת".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

דן: "יזמים מצוינים שהם גם אנשים טובים".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

אלי: "יזמים שחושבים שאין להם תחרות, או שמזלזלים בתחרות, וכאלה שרק מכוונים לאקזיט".

מה הטיפ שלכם ליזמים?

דן: " יש לי 3 טיפים חשובים:

1. הקיפו את עצמכם באנשים מעולים – לא רק השותפים והעובדים בחברה, אלא גם המשקיעים, היועצים, המנטורים והחברים שלכם. אנחנו הממוצע של האנשים שמקיפים אותנו.

2. אל תחששו לדבר על הרעיונות והתוכניות שלכם, וגם לא על הבעיות והפחדים. אם תיישמו את טיפ מספר 1, רוב הסיכויים הם שתקבלו עצות טובות ותמיכה חשובה. יש סיכוי קלוש שמישהו יגנוב לכם את הרעיון, וממילא כמעט כל הערך נובע מהביצוע ולא מהרעיון כשלעצמו.

3. אל תספרו למשקיעים מה שאתם חושבים שהם רוצים לשמוע, אלא מה שאתם באמת חושבים ורוצים לעשות. תהיו נאמנים לחזון ולערכים שלכם, ותעבדו עם משקיעים שמתלהבים מהם בדיוק כמוכם. הדרך להצלחה היא ארוכה וקשה, וכדאי לעשות אותה עם אנשים שרוצים להגיע לאותה מטרה ובאותה דרך. אם בסוף המשקיעים והיזמים לא רואים עין בעין זה מתכון לאסון".

אלי: "אני אתן עוד 2 טיפים חשובים בעיניי:

1. הכל אנשים. הדרך היזמית היא קשה ותמיד יש בה אתגרים, ולכן חשוב לבחור משקיעים שאתם מרגישים איתם בנוח ויכולים לחלוק ולהתייעץ איתם על הכל, כאלה שתדעו שגם אם לא תסכימו תמיד, הם עדיין יהיו לטובתכם. בעיני זו התמיכה הכי חשובה שמשקיע יכול לתת ליזם, מעבר לעזרה הקונקרטית שהוא יכול להציע.

2. ספרו את קודם החדשות הרעות.  יחסי אמון הם הכי חשובים, ולכן לא צריך 'למכור' למשקיעים. כולם יודעים שתמיד יש אתגרים ובעיות, השאלה החשובה היא איך מתמודדים איתם".

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

אלי: "אנחנו קרן שמשקיעה בכל שלב, גם בשלבים מתקדמים, ויש לנו יכולת להשקיע סכומים משמעותיים מאוד בחברות בשלבי הצמיחה. חלק משמעותי מההון שלנו מושקע על ידי השותפים בקרן, כך שיש הלימה חזקה בין האינטרסים של המשקיעים בקרן (Limited Partners), בין האינטרסים שלנו כשותפים בה ובין האינטרסים של היזמים: כולנו שותפים לאותה מטרה – לבנות חברות גדולות שיפתרו בעיות משמעותיות. בנוסף אנחנו יכולים לתמוך משמעותית בחברות הפורטפוליו שלנו לכל אורך ההתפתחות שלהן, וזה יתרון שאין להרבה קרנות".

דן: "אנחנו קרן גלובלית, ולכן אנחנו רואים איך יזמים במדינות שונות מתמודדים עם בעיות דומות, ויכולים לעזור ליזמים בעזרת הפריסה הרחבה והרשתות שלנו בעולם. אנחנו מקושרים במיוחד באוסטרליה ובדרום מזרח אסיה, אבל גם יש לנו שותף ישראלי בארה"ב – כך שאנחנו יכולים לסייע ליזמים ישראלים בכמה אזורים שונים. והכי חשוב – אנחנו שואפים להיות קרן ידידותית ליזמים. אצלנו יש כמה וכמה שותפים שהיו יזמים בעצמם, ולכן אנחנו מאמינים שאנחנו מבינים – בגוף ראשון ודרך הרגליים – את הדרך שיזמים עוברים, על הקשיים והאתגרים שלה, ועל הסיפוקים וההצלחות".

"הכל אנשים. הדרך היזמית היא קשה ותמיד יש בה אתגרים, ולכן חשוב לבחור משקיעים שאתם מרגישים איתם בנוח ויכולים לחלוק ולהתייעץ איתם על הכל, כאלה שתדעו שגם אם לא תסכימו תמיד, הם עדיין יהיו לטובתכם"

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

דן: "Yotpo. היה לנו קשר מצוין עם היזמים ואהבנו מאוד את את הגישה שלהם לא רק לבניית עסק מצליח, אלא גם לבניית חברה שכיף וראוי לעבוד בה. בדיעבד אנחנו מצטערים שלא השקענו בה, אבל אנחנו מפרגנים ומאחלים ליזמים ולכל הצוות המון הצלחה".

אלי: "בקרן קודמת שבה עבדתי ויתרנו כמה פעמים על השקעה בווייז (כמו הרבה משקיעים אחרים כמובן). אהבנו את הצוות והרעיון, אבל לחברה לא היה מודל עסקי. בדרך כלל זו סיבה נכונה לא להשקיע אבל לפעמים התועלת העצומה למשתמש מנצחת את הכל".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

דן: "זה אולי יישמע כאילו אנחנו מתחמקים מהשאלה, אבל כמעט כל יזמת ויזם מעוררים בנו השראה: החבר'ה האלה קמים כל בוקר (אם הם בכלל ישנו) ועובדים מאוד, מאוד קשה, ובדרך כלל בתנאים לא הכי טובים, רק מתוך תשוקה ואמונה שהם יכולים לעשות משהו טוב יותר".

מי פתח לך את הדלת לתחום?

דן: "התחלתי את הקריירה שלי בתור יועץ לאסטרטגיה עסקית, ואז עברתי לעשות אסטרטגיה פנימית עבור חברה בשם SEEK – היום החברה הגדולה בעולם למציאת עבודה באינטרנט, שנסחרת סביב שווי של 5-6 מיליארד דולר. אחד היזמים והמנכ"ל של SEEK, פול בסט, עבר לייסד את קרן ההון סיכון Square Peg וכך הצטרפתי לקרן ממש בהתחלה, בשנת 2012".

אלי: "כשחזרתי מלימודים בארה"ב בשנת 2008, רציתי להשתלב בענף ההון סיכון. הייתי אחרי שירות בחמ"ן תלפיות ויועץ לאסטרטגיה עסקית שהתמקד בגלובליזציה של חברות ישראליות, כלומר מה שאנחנו עושים בהון סיכון הישראלי. יזהר שי, שותף בקרן קיינן פרטנרס, נתן לי הזדמנות וגייס אותי אותי לקרן. יזהר היה המורה הראשון שלי למקצוע, והוא עדיין מורה וחבר – ועל זה אני שמח להכיר לו תודה".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

דן: "קשה לבחור קרן אחת, במיוחד משום שבישראל יש הרבה קרנות מצוינות. ובכל זאת, אנחנו מאמינים שלקרן וינטג' מגיע הרבה קרדיט ופרגון – הם לא רק משקיעים מעולים שבנו מודל ייחודי וזוכים להכרה כמובילים בתחומם בכל העולם, הם גם משקיעים הרבה זמן ומאמץ בתרומה לחברה בכלל, ולתעשייה שלנו בפרט, כדי להפוך את ההייטק הישראלי לטוב יותר עבור כולנו".

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

1 תגובה על ""לא נשקיע ביזמים שרק מכוונים לאקזיט""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
פופאי
Guest

כל מה שאני רוצה לדעת זה האם המודל העסקי של הקרן מוכוון ליותר מ 5% תשואה. כי איכשהו כל התעשייה של הקרנות עובדת על 5% הצלחה ואיך לאמר אם אתם מצליחים רק ב 5% מהמקרים, אז כל התורה שאתם נשענים עליה כנראה לא נכונה….

wpDiscuz

תגיות לכתבה: