”מי שמגיע אלינו צריך לדעת שאנחנו משקיע אקטיבי שמחפש את ההון האנושי”

קרן סמוראי משקיעה במיזמים בשלבי ה-pre-seed ומסייעת להם לחדור לשוק היפני. בהתאם, היזמים שמקבלים מהם השקעה חייבים להיות קפדנים, דקדנים וכמובן בעלי טכנולוגיה שמתאימה לתאגידים במדינה

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

Samurai Incubate Inc

שנת הקמה: הקרן נוסדה ביפן לפני כ-10 שנים והחלה את פעילותה הרשמית בישראל בשנת 2014

מייסדים: kentaro Sakakibara

גודל הקרן: הקרן הנוכחית עתידה להיסגר בסוף שנת 2018 ולעמוד על 30 מיליון דולר

מנהלי הקרן: ביפן – Hide Nagano, Kentaro Sakakibara; בישראל – שירלי בינדר

שלבי ההשקעה: Early Stages ו-pre-seed

מקור: יח”צ

מהם תחומי ההשקעה המובילים שלכם?

שירלי בינדר: “בקרן הנוכחית אנו מכוונים לסטארטאפים בעלי טכנולוגיות אנטרפרייז ייחודיות, ובעיקר לחברות תוכנה המתמקדות בפעילות B2B ושעשויות להתאים למשקיעים שלנו ולקהל לקוחותינו היפני. התחומים העיקריים: AI, Fin-tech, Healthcare, Retail, Construction, Blockchain ו-Food-tech”.

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת?

“יש לנו 15 חברות פעילות, הבולטות שבהן הן:

The Elegant Monkeys: מפתחת טכנולוגיית בינה מלאכותית לזיהוי מצבים מנטליים ועומס רגשי של בני אדם באמצעות מדדים פיזיולוגיים.

Porcupine: בונה ומייצרת חוויות אינטראקטיביות נלוות לשידור חי באינטרנט.

Hexa: פיתחה פלטפורמה הממירה תמונות דו ממדיות לאובייקטים תלת ממדיים.

Actifile: מגנה על מידע ארגוני בתחנות הקצה של ה-Gig Economy בצורה הוליסטית: מכל מקור מידע (ERP CRM, File Shares), בשימוש כל אפליקציה ועבור כל סוגי הקבצים.

Dogiz: פלטפורמה לבעלי כלבים שבאמצעותה ניתן להזמין שירותי בייביסיטר לכלבים, דוג ווקינג ודוג סיטינג.

ScaleAbout: פלטפורמה המאפשרת למשפיעני רשת חברתית (influencers) להציע שירותים שונים, הדרכה ועזרה לקהל העוקבים שלהם, וכך להגדיל את קהל העוקבים שלהם ולהתפרנס מכך.

ואילו חברות כבר נמכרו? 

“במהלך 10 שנות פעילות הקרן השקיעה ביותר מ-100 סטארטאפים, 30 מהם בישראל. מתוכם 10 חברות ביפן רשמו אקזיט, ובישראל הייתה זו חברת הפורטפוליו Ondigo, שנרכשה לאחרונה על ידי חברת Gong.IO”.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

“כמשקיעי pre-seed אנו מבינים שאנחנו מצטרפים לחברות בראשית דרכן ולכן אנו מעורים בפעילות החברה, פועלים יד ביד עם הצוות המנהל ומלווים את החברה באופן אישי לאורך כל הדרך. לפני שנים הוחלט בקרן כי המטרה היא להיות הגוף העיקרי שמתמקד בהשקעות בחברות סטארטאפ ישראליות ומהווה צינור מחבר בין ישראל ויפן, וזאת תוך תמיכה מתמדת בחברות הפורטפוליו שלנו וסיוע בפיתוח בשוק היפני. בקרן הנוכחית אנו מחפשים סטארטאפים עם יכולות טכנולוגיות גבוהות, כאלה היכולים לתת מענה טכנולוגי לתאגידים היפנים הגדולים”.

“אנחנו לוקחים ברצינות כל יזם וחברה, מקפידים להיות זמינים ולהגיב במהירות לפניות שאנו מקבלים, ולכן מצפים מהיזמים שמגיעים לפגישה ראשונית להכין שיעורי בית ולהכיר את הקרן ואת הפעילות שלה”

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

“אנו משקיעים באנשים ולכן ההון האנושי בחברה הוא הגורם המהותי והעיקרי שישפיע על ההחלטה אם להשקיע או לא. אנחנו מחפשים צוות של יזמים (לא יזם בודד) שלא מהססים או נרתעים מאתגרים, שפיתחו בעלי טכנולוגיה ייחודית ופורצת דרך ובעיקר אנשים פתוחים מחשבתית אשר מסוגלים להכיל ביקורת ומסוגלים לבצע שינויים בהתאם”.

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

“אנחנו לוקחים ברצינות כל יזם וחברה, מקפידים להיות זמינים ולהגיב במהירות לפניות שאנו מקבלים, ולכן גם מצפים מהיזמים שמגיעים לפגישה ראשונית להכין שיעורי בית ולהכיר את הקרן ואת הפעילות שלה. יזמים שיבואו בלי כל ידע מוקדם עלינו ידליקו לנו נורת אזהרה. ‘הסמוראים הישראליים’ (הצוות הישראלי בקרן) הוא צוות מקצועי ויסודי שגם מקפיד להיות נגיש וחברותי לכולם, והציפייה היא לאותה רמת מקצועיות מהיזמים והחברות.

“בנוסף, משום שאנו פועלים מול השוק היפני, שידוע במידת היסודיות הגבוהה, בירידתו לפרטים ובדקדקנות, חשוב לנו לפעול מול יזמים אמינים ומהימנים ומצפים מהם להיות עקביים ושקופים בהתנהלות מול הקרן”.

מה הטיפ שלך ליזמים?

1. תהיו הכי מקצועיים שאתם יכולים להיות. יזמים ויזמות בעלי ידע, המכירים את השוק שבו הם פועלים ומודעים למוצרים ולטכנולוגיות אחרות הקיימות בשוק זה, הם אלו היכולים להתמודד עם כל אתגר שיעמוד בפניהם ויצליחו למצוא פתרונות חלופיים הרלוונטיים לתחום הפעילות שלהם.

2. אל תסגרו דלתות אף פעם. חשוב מאוד לשמור על יחסים טובים עם גורמים שונים שאיתם אתם נפגשים במהלך הדרך. תזכרו שאי אפשר לדעת מאיפה תגיע ההזדמנות הבאה וחשוב מאוד לייצר כמה שיותר קשרים חיוביים עם אנשים שונים באקוסיסטם, כדי שכמה שיותר אנשים יוכלו לתת לכם מילה טובה”.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

“בהיותנו סמוראים, אנו בעלי זיקה חזקה ליפן ובעלי ניסיון וידע רב על השוק היפני. הניסיון שצברנו והעבודה המשותפת עם הצוות היפני הובילו למקסום הפוטנציאל העסקי והטכנולוגי הטמון במיזוג של סטארטאפים ישראליים ותאגידים יפניים. כמו כן, דלתנו פתוחה לסטארטאפים בתחילת דרכם ואנו לוקחים עלינו את הסיכונים הנלווים להשקעה כה מוקדמת בחברה. כאמור, אנו משקיע אקטיבי שמשקיע בחברות הפורטפוליו שלנו מעבר לכסף”.

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

“INTSITE. זו חברה ישראלית העושה שימוש בבינה מלאכותית ליצירת עגורנים חכמים הפועלים בצורה אוטונומית. פגשנו אותם לראשונה בשנת 2017 במסגרת האקתון שערכנו בישראל, וכבר אז הם היו בשלבים מתקדמים יותר מאשר אלה שבהם אנחנו מתמקדים ומשקיעים, ולכן לא יכולנו להשקיע”.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

“כל הנשים היזמות באשר הן”.

מי פתח לך את הדלת לתחום?

“לסמוראי הגעתי לפני כשלוש שנים באמצעות היכרות שעשתה לי מיכל מאירי, כיום מנכ״לית חברת Agamon, שפיתחה פלטפורמת מידע בתחום הרפואי המספקת כלים לגישה מהירה ויעילה למידע רפואי איכותי. הראשונים שנתנו לי הזדמנות בעולם הסטארטאפים וההון סיכון היו קן סמוראי, מייסד הקרן, ויוני גולן, מנהל הקרן בעבר, שקיבלו אותי לעבודה ואפשרו לי להצטרף למשפחת הסמוראים”.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

“upwest labs, שהוא גוף נוסף המתמקד בהחדרת מיזמים מקומיים לתוך שוק זר, ומצליח לאתר בהצלחה סטארטאפים ייחודים ולהאיץ את פעילותם לתוך עמק הסיליקון. בדומה לסמוראי, הם מסייעים לחברות לקיים קשרים עסקיים עם השוק בו הם פועלים ומציידים אותם בכלים לדרך”.

Avatar

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

1 תגובה על "”מי שמגיע אלינו צריך לדעת שאנחנו משקיע אקטיבי שמחפש את ההון האנושי”"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אבגד
Guest

“שפיתחו בעלי טכנולוגיה ייחודית ופורצת דרך”
“פלטפורמה לבעלי כלבים שבאמצעותה ניתן להזמין שירותי בייביסיטר לכלבים, דוג ווקינג ודוג סיטינג.”

wpDiscuz

תגיות לכתבה: